Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Tungjatjeta Kosove!
Tungjatjeta Princesha ime,
Sot po udhėtoj kudo,
»»»

Prezantimi

1- Ne se do t’ju tregoj te gjithe historine e tij, sinqerisht jo vetem do te mallengjeheni, por edhe do te hidheroheni, e jo »»»


Nė krahet e tu dua tė mbėshtillem i shtrenjti im,
Dhe flokėt si ujėvarė tė derdhen nder supe
Nėn ndjesinė e puthjeve tė ėmbla,
»»»

Sa "shekuj" ne kishim pa u pare,
Po prane njerit-jetrit na solli ky shi
»»»

1. Fushata kundėr shkrimtarit Ismail Kadare, ėshtė aq absurde, sa njė ngjashmėri, jo analoge nė pėrmasat dhe semantikėn, por nė modelin, »»»

1 - Njerezit filluan te flisnin per ngjarjen pa pike pergjegjesie, ata, e komentonin ne shume drejtime ceshtjen dhe cdo dite hapeshin fjale e variante te reja, mbasi e verteta nuk »»»

Intervistė ekskluzive e poetit dhe studiuesit tė njohur Gjekė Marinaj, dhėnė nga SHBA pėr “Albania Press” »»»

Qark Kufomes se nje Gruaje te Varrosur me nje Gjerdan dhe Bajamja! »»»

Shenime rreth vellimit te pare poetik "Dashuria nuk ka emer", te shqiptaro-amerikanes nga Korca, publicistes se njohur Raimonda Moisiu »»»

Nė “Meditimin e dytė” Dekarti e quan romanin “njė gjė qė mendon, njė gjė qė dyshon, qė dėgjon, qė koncepton, qė pohon, qė do, »»»

Nje pershkrim plot ngjyra i nje peripecie te gjate. Me pas qyteti i lavdise i dikurshem dhe shenjat e renies se tij. Ja si e pershkruan gjithcka gazetari i madh italian Indro »»»

Mė ndjek nga dita sa herė vete nė shtėpi:
- Nėm njė lek, zotni!
Ėshtė njė djalė i vogėl, shtatėvjeēar, i zi pisė nga fytyra, i thatė, i shkurtėr, pa rroba, pa kėpucė; si rron, as unė nuk e di. Sytė e tij janė pasqyrė e egėr, e gjallė dhe e tmerrshme e fukarallėkut. »»»

Ėshtė kohė vjeshte. Ditė e kėndshme pėr rrugėtimin tonė tė rradhės. Nė qytetin tonė plot hir lindi njė brengė e re si shkėndi qė depėrton nė thellėsitė e zemrės sime... Dhe prap nga fillimi.... »»»

PUNĖRAT e Oriėntit munt tė zgjaten ende kush e di sa kohė. Po njė gjė ėsht e sigurtė: punėrat e Orientit, si tė gjitha, do tė kenė njė funt. Ahere ē'ka me u-bėrė Shqipėria? pyesin Shqipėtarėt, pyesin miqt' e Shqipėrisė. »»»

Abetari shqip - shtet i tanishem i ēeshtjes [gjendje e tanishme e ēeshtjes]
Ne pak fjale, - me qellim por pa shprese qe t`u mbushim koken hamajve, zaptieve, te shtremberve e t`egerve, - »»»
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 220 | 221 | 222 | Tjetra»