Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Gjuha Shqipe

Porsi kanga e zogut t'verės,
qi vallzon n'blerim tė prillit;
porsi i ambli flladi i erės,
»»»

27 dhjetor 1994
Quhem Mirela . Kam lindur ne fror te vitit 1986 nė qytetin e Vlorės. Shoqėt mė thėrrasin me emra tė ndryshėm. Familja ime ėshtė e varfur dhe pa edukatė fetare. »»»

Ankthi

Toka ime digjet, toka ime e dashur,
balli im i ngrysur,
»»»

Sot kemi njė muhabet serioz. Do tė hyjmė pak si nė tė thella, po mos u trembni, se pėr sė shpejti do tė dalim. Duam tė dimė se kush erdhi mė parė nė botė: kėndesi, pula apo veza? Mos pandehni se ėshtė aq e lehtė zgjidhja e kėtij problemi! »»»

Tė mendosh pak, do tė vėsh re se vlefta e njeriut nė "flori" ka zbritur nė njė mėnyrė tė jashtėzakonshme. Nė kohėt e vjetra shiteshin njerėzit sheshit dhe blerėsit nuk mungonin. Sot njė tregti tė tillė e ndalon ligji. »»»

Vendosa tė bėhem gjysmė ore italian. Do tė zhvishem krejt nga ndjenjat shqiptare; bile nuk e njoh fare Shqipėrinė. Do tė ndryshohem pėr gjysmė ore dhe do tė bėhem njė nga ata italianė tė cilėt s'kanė as mė tė voglėn ide pėr Shqipėrinė; tė cilėt s'merren me politikė; nuk dinė veēse tė lėvrojnė arat e tyre. »»»

Monologu i te vetmuarit

Tani une ngjitem lart dhe s'kam asnje gezim.
Ketu ku kam arritur me ftohte eshte, me vetmi.
»»»

Ndizja llambėn dhe kėrkoja ibrikun me ujė. Nėna ma linte afėr shtratit. Dhomėn e pushtonin pak mė vonė karkalecat. Pėrcillja fluturimin e tyre rreth llambės. Pėrbiroheshin nėpėr tė ēarat e xhamit ose tė plafonit. Asgjė nuk ndėrmerrja, as nuk mė shkonte ndėrmend tė ndėrroja diēka, bile as xhamin e pėlcitur. »»»

Tani puhia ish e fresket dhe varka shkonte pėrpara me shpejtesi. Ai veshtronte vetėm pjesen e perparme te peshkut dhe zuri te kėtė shprese
"Ėshtė marrezi te humbesh shpresen", mendoi. "Jo vetėm,por besoj se ėshtė mėkat. Mos mendo pėr mėkatin. Ka mjaft probleme te tjera pėrveē mekatit. Tė them te drejtėn s'kuptoj shumė nga mėkatet." »»»

Tė mendosh pak, do tė vėsh re se vlefta e njeriut nė "flori" ka zbritur nė njė mėnyrė tė jashtėzakonshme.
Nė kohėt e vjetra shiteshin njerėzit sheshit dhe blerėsit nuk mungonin. Sot njė tregti tė tillė e ndalon ligji. Mirėpo, sikur legjislatorit t'i merrte perėndia mendtė dhe ta anulonte atė ligj ē'do tė ngjiste vallė? Asnjė ndryshim. »»»

Kush ta fali bukurine
Qe t'e me trerosh te zine!
»»»

Vepra mė e rėndėsishme letrare e Konicės ėshtė padyshim proza e gjatė satirike "Doktor Gjilpėra zbulon rrėnjėt e dramės sė Mamurasit". Ndonėse e pakryer, ajo pėrfaqėson tiparet mė karakteristike dhe vlerat e tij si shkrimtar nė pėrmasa tė gjera. »»»

-Kanė dy ditė qė rrinė gjer natėn vonė, seē kanė, zihen, hahen, djem tė rinj, - tha nėna e Stelės, duke trazuar prushin e mangallit.
Dy motrat shikuan njėra-tjetrėn pa folur. Kur nėna doli jashtė, Diana pyeti: »»»
«Para | 1 | 2 | 3 | ...| 220 | 221 | 222 |