Kritika Letërsi

Prozë e Poezi


Gjithmonė imazhet e njėjta
Mes pemėve
Njė mur i rrėnuar
Dhe disa fotografi surrealiste »»»

Sa flas pėr ty
Fjalėt zgjedh,
Ato pakėsohen… »»»

Thonė pėr mua qė shkruaj ēiltėr dhe vesin e nxjerr lakuriq?!
Nėse, me tė vėrtetė, e kam arritur, le tė mė vėnė si KRISHTIN nė kryq!
Nė shkrime asgjė nuk kam fshehur dhe transparent jam si xham
Kurrė- kurrė nuk jam trembur, qė tė vėrtetat t'i them tamam. »»»

Ai qė shkroi kėto faqe parathėnie pati nderin t’i prezantojė pėr herė tė parė Aino Kallasin publikut italian nė njė fashikull tė «Fletoreve tona» (janar-shkurt 1927), kushtuar Finlandės. »»»

Tradhėtinė sot nuk e konceptojnė drejt,nuk e pėrceptojnė thellėsisht sakt,filozofikisht ashtu siē duhet tek rraca njerėzore.Viola ishte shtatė vjeēe, kur e ėma Diana tradhėtonte tė shoqin duke shkuar me njė tjetėr pėr t’u shfryrė seksualisht. »»»

Zėri I skafistit me tonin e njė harbuti:
- Po mbytemi, ore! Po mby-te-mi!!!
Zėri tejet I dhimbshėm i njėrit prej viktimave: »»»

Dhe po s’qesh mė, pas njėzet vjetėsh,
Do dua prapė tė tė takoj
E nė kuzhinė, (zakon poetėsh),
Nė sytė e tu thellė tė ngulmoj. »»»

U darkuan me peshk, sallatė e djathė kaēkavall. Me shpresė se alkoli do pėrndizte kujtimet rinore, Gjergj Kodra piu nxitimthi njė dopio raki, po aq dhe Eliza. Ndėrsa tymosnin cigare, heshtja e psherėtimat lanė pėrshtypjen se nata e parė do ish pėrshpirtje pėr tė vdekurit e jo shmallje me dashurinė. »»»

Ata ishin katėr. I kishin thirrur me ngut, pa e ditur pėrse. Qendronin tė heshtur, nė pritje si mbi gjemba ne paradhomėn e shokut Kiēo, qė e kishte hijen tė rėndė. Shoku Kiēo ishte ende i zėnė. U duhej tė prisnin. Sekretarja qė shtypte nė makinėn e shkrimit qė rrapėllinte si mitraloz, nuk u tha pse i kėrkonin. »»»

Shurdhėria e borės ia mpiu shqisat. Shihte tej nė peizazhin e bardhė, tė ftohtė, ndėrsa fjollat vazhdonin tė binin me zell si t'i shtynte dikush. Nuk e entuziazmonte bora, pamja e qiellit tė plumbtė qė reshte pa pushim, nuk i ngjallte asnjė emocion sikur e shikonte nė ekranin e madh. »»»

Kėtė tregim qė sjell pėr lexuesin, ma ka treguar gjyshja ime nga babai dhe, tek e dėgjoja sė pari nga ajo,as e mendoja se kishim tė bėnim me njė pėrrallė. Zakonisht, pėrrallat janė veē trillime gjithfarėsh qė, nė fund tė fundit, kanė edhe moralin, por edhe mesazhin e tyre, por, kur gjyshja ime e mirė e mbaroi rrėfimin e saj, unė ballafaqohesha me njė realitet qė bėnte mu! »»»

Vetėm Ministria e Kulturės, si detyrė tė vetėn, mundet tė bėjė perkujtimin e poetėve, qė kanė ndrruar jetė duke u botuar edhe antollogji me krijimet mė cilėsore. Se ē’ efekt ka kjo nuk do koment.Njė ndėr poetėt qė ka vlera ideo-artistike e qė nuk duhet harruar eshtė ,si mė poshtė, nė kėtė shkrim. »»»

Njė ditė prej ditėsh, Fitim Rrota, duke ecur nė gjendje tė rraskapitur nėpėr qendėr tė qytetit, i shikonte me tėrbim njerėzit shpėrfillės qė nuk e shikonin me kureshtje tė kėndshme si mė parė njeriun mė tė njohur tė kohės sė sėmurė, qė veēohej pėr shkak tė bėmave absurde, dhe dalldisė sė tepruar nė kėrkim tė famės dhe pasurisė..!! »»»

Sa herė qė vjen dimri
Edhe koha e trishtė troket;
Tek unė gjithė pėrenjtė zbrazen
Nė shpirt ai plagėt mi gjen. »»»

Kokė! Moj kokė! Ku mė shpie?
Pse mė ēon nė moteshkuar?
Atė kohė pėrse ma bie
Tash qė unė jam i moshuar? »»»
«Para | 1 | 2 | 3 | 4 |...| 220 | 221 | 222 | Tjetra»