Skip to content

Agreguesi i feed

5 maj 1821 vdes Napoleon Bonaparte

Kalendar - Pre, 05/05/2017 - 04:00
Më 5 maj 1821, ish sunduesi i Francës, Napoleon Bonaparte, që më parë kishte ngritur perandorinë e tij pothuajse përreth gjithë Europës, vdiq si një i burgosur i Britanisë, në ishullin e largët Saint Helena, në jug të oqeanit Atlantik.

I lindur në ishullin e Korsikës, njëri prej strategëve ushtarak më të medhenj të historisë, ai u ngjit shpejt në rangjet e Ushtrisë Revolucionare Franceze gjatë fundit të 1790-s. Rreth 1799, Franca ishte në luftë me shumicën e Europës, dhe Napoleoni u ri-kthye në vend nga fushata e tij në Egjipt për të rivendosur përsëri sundimin e qeverisë franceze dhe për të shpëtuar kombin e tij nga kolapsi. Pasi u bë konsull i parë në muajin shkurt të 1800-s, ai riorganizoi ushtrinë e tij dhe mundi Austrinë. Më 1802 themeloi Kodin e Napolonit, një sistem i ri në legjislacionin francez, dhe më 1804 u kurorëzua perandor i Francës, perandori qe u shtri nga lumi Elbe në veri, në jug të Italisë, dhe nga malet Pirene deri ne bregdetin dalmat.

Në fillim të 1812, Napoleoni filloi të pësoj disfatat e para të rëndësishme në karrierën e tij ushtarake, që vazhdoi me humbjen e rëndë në Rusi, humbjen e sundimit në Spanjë, deri në disfatën totale të 1814-s. I dëbuar në ishullin Elbes, ai arriti të kthehet përsëri në Francë, në fillim të 1815-s dhe ngriti një ushtri të re të madhe që pati disa suksese të përkohshme para disfatës vendimtare të Waterloos, shkaktuar nga një force aleate nën Wellingtonin më 18 qershor 1815. Pas kësaj Napoleoni shkoi në egzil në ishullin Saint Helena përgjate bregdetit të Afrikes. Gjashtë vite më vonë ai vdiq nga sëmundja e kancerit të stomakut, dhe më 1840 trupi i tij u kthye në Paris, ku u varros në Hotel des Invalides.

Kategoritë: Kalendar

4 maj 1980 vdes Josip Broz Tito

Kalendar - Enj, 05/04/2017 - 04:00
Me 4 maj 1980, vdiq ne Beograd ne moshen 88 vjec Josip Broz Tito, lideri komunist i Jugosllavise qe nga 1945. Gjate 35 viteve te sundimit te tij, Tito e udhehoqi Jugosllavine ne nje rruge politike te pavarur te kombinuar me dogmen marksiste, dhe shpesh me perleshje ne maredheniet me Bashkimin Sovietik.

Tito kishte lindur ne nje familje te madhe fshatare ne Kroaci me 1892. Ne ate kohe, Kroacia ishte pjese e Austro-Hugarise, dhe me 1913 Tito u mobilizua ne ushtrine e ketij shteti. Pas shperthimit te Luftes I Boterore, ai luftoi kunder serbeve dhe me 1915 u dergua ne frontin rus, ku u zu rob. Ne kampin e roberve te luftes, ai u konvertua ne bolshevik dhe me 1917 mori pjese ne Revolucionin Rus. Ai luftoi me Garden e Kuqe gjate Luftes Civile ruse dhe me 1920 kthehet ne Kroaci, e cila tashme ishte pjese e mbreterise Jugosllave te dominuar nga serbet.

Ai iu bashkua Partise Komuniste te Jugosllavise, dhe komunistet partizane e bene ate lider gjate rezistences anti-naziste. Me 1944 forcat sovietike cliruan Jugosllavine dhe ne mars 1945 Marshall Tito u instalua si koka e nje qeverie te re federale Jugosllave. Jo-komunistet u debuan nga qeveria dhe ne nentor 1945 Tito u zgjodh kryeminister nga zgjedhje te kufizuara vetem brenda Frontit Kombetare te perbere nga komunistet. Ne te njejtin muaj, Republika Popullore Federale e Jugosllavise u deklarua nen nje kushtetute te re.

Megjithese Republika Jugosllave kishte promovuar nje fare autonomie ne disa aspekte te jetes, Tito zoteronte pushtetin final dhe sundoi me diktatorship, duke shtypur opoziten. Stili i tij i pavarur ne politiken e jashtme, krijoi konflikt me BS, dhe ne fillim te 1948-s Stalini provoi ta permbyse lidershipin jugosllav. Tito arriti te ruaj kontrollin, dhe me vone gjate 1948 Jugosllavia u perjashtua nga Kominterni dhe nga partite komuniste te Europes Lindore.
Jugosllavia u josh nga Perendimi, qe i ofroi ndihme dhe asistence ushtarake, duke perfshire dhe nje shoqerim informal ne NATO. Pas vdekjes se Stalinit me 1953, maredheniet Jugosllavo-Sovietike u permiresuan gradualisht, por Tito ishte kritik per invazionet ne Hungari e Cekosllovaki.
Pritja amerikane qe Tito te devijonte nga ideologjia e tij marksiste, rezultoi te ishte e gabuar. Deri ne vdekjen e tij me 1980, Tito mbeti nje komunist i vendosur.

Kategoritë: Kalendar

3 maj 1469 u lind Makiaveli

Kalendar - Mër, 05/03/2017 - 04:00
Me 3 Maj 1469, u lind filozofi dhe shkrimtari italian Niccolo Machiavelli. Nje patriot me aktivitet te gjate dhe nje nxites i zjarrte i Italise se bashkuar, Machiavelli u be nje prej baballareve te teorise se politikes moderne.

Machiavelli i hyri politikes ne qytetin e tij te lindjes, Firence, kur ishte 29 vjec. Si minister i mbrojtjes, ai u shqua per aplikimin e politikave qe forcuan Firencen politikisht. Per shkak te principeve te tij, ai shpejt u angazhua ne misione diplomatike, gjate te cilave u takua me figura te tilla te rendesishme si Luisi XII i Frances, Papa Julius II, Perandori i shenjte i Romes Maksimaliani I, dhe ndoshta nje prej figurave me te rendesishme per te, princin e shetit Papal te quajturin Cesare Borgia. Zgjuaresia dhe dinakeria e Borgias do te inspironin me vone Machiavellin ne titullimin e vepres se tij me te famshme "Princi" (1532).

Jeta politike e Machiavellit mori dyshezen pas 1512-s, kur ai u konfliktua me familjen e fuqishme Medici. Per kete shkak ai u arrestua, u torturua dhe perkohesisht u largua ne egzil. Per te perfituar privilegjet e dikurshme, ne nje perpjekje per tu pajtuar me familjen Medici, ai shkrojti vepren "Princi", qe u be libri me i njohur i tij.

Megjithese "Princi" u botua i plote vetem me 1532, ai u publikua fillimisht si pamflet qe me 1513. Ne kete veper Machiavelli shpalosi vizioni e tij per liderin ideal, qe duhej te ishte: nje person amoral, nje tirran tek i cili qellimi te justifikote mjetin.

Megjithate, vepra "Princi" jo vetem qe deshtoi te zbuse inatin e familjes Medici, por ajo e armiqesoi ate dhe me popullin e Firences. Machiavelly kurre nuk u mireprit me ne politike, dhe kur republika e Firences u ri-krijua me 1527, prania e tij u pa gjithmone e dyshimte. Ai vdiq me vone ate vit, i percmuar dhe i perjashtuar nga shoqeria e Firences, te ciles i kushtoi jeten.

Megjithese teoria e Machiavelit vazhdoi te identifikohej si nje praktike jo e ndershme ne politike, disa nga kendveshtrimet e tij nuk kane qene shume ekstreme. Ne fakt, ne disa nga veprat e tjera te tij, ai e shfaq veten si nje politikan me principe morale. Gjithsesi, edhe sot e kesaj dite, termi "Makiavelizem" perdoret per te pershkruar nje akt qe ndermeret per te justifikuar qellimin pavaresisht mjeteve te gabuara qe mund te perdoren.

Kategoritë: Kalendar

30 prill 1945 Adolf Hitleri vret veten

Kalendar - Dje, 04/30/2017 - 04:00
Me 30 prill 1945, Adolf Hitleri kreu vetevrasje ne bunkerin e tij te nendheshem.
Adolf Hitleri, diktatori i Gjermanise, piu nje kapsule helmuese e pastaj qelloi veten me pistolete.

Hitleri kishte hyre ne bunker me 16 janar, pasi vendosi te qendroj ne Berlin deri ne momentet e fundit te luftes. Rreth 20m nen toke, bunkeri kishte 18 dhoma te vogla dhe ishte plotesisht i furnizuar me uje dhe elektricitet. Bashke me te ishte Eva Braun, me te cilen u martua vetem dy dite para vetevrasjes, dhe qeni i tij, i qujtur Blondi.

I paralajmeruar nga vartesit e tij se ruset ishin vetem nje dite tutje nga pushtimi i bunkerit, ata e nxiten qe ai te largohej per ne Berchtesgarden, nje qytet i vogel ne alpet e Bavarise ku Hitleri kishte nje shtepi, por ai zgjodhi vetevrasjen ne vend te arratise. Sipas te dhenave besohet se ai dhe e shoqja te dy kane pire kapsula helmuese, te cilat kane qene provuar me pare ne qenin e tyre te "dashur". Per siguri ai ka qelluar dhe veten me pistoleten e sherbimit.

Trupat e Hitlerit dhe te Eves u dogjen ne oborrin e bunkerit nga te mbijetuarit (sic ai kishte urdheruar) dhe me vone u gjeten pjese te tyre nga ruset. Nje gjykate gjermane deklaroi vdekjen e tij vetem me 1956.

Kategoritë: Kalendar

Lulzi Basha si Esad Pasha, për ''Ballkani i ballkanasve'' vs. Europës

Gazeta Kritika - Enj, 04/27/2017 - 03:19

Njeriu që firmosi marrëveshjen për kalimin e territorit shqiptar (detit në jug) Greqisë, për të cilen duhej arrestuar për tradhëti kombëtare (çdo kush, në çdo vend do arrestohej), por Lulziu nuk u morr seriozisht, sepse konsiderohej një lloj kukulle (kungulli) i Berishës, pra, njeriu që bëri gjëmën me territorin, sot po zbulon fytyrën e vërtetë, edhe më të rrezikshme se ç'mendohej.

Lexoje të plotë

Kategoritë: Postimet e fundit

Lulzi Basha si Esad Pasha, për ''Ballkani i ballkanasve'' vs. Europës

Kritikët-Blog - Enj, 04/27/2017 - 03:10
Njeriu që firmosi marrëveshjen për kalimin e territorit shqiptar (detit në jug) Greqisë, për të cilen duhej arrestuar për tradhëti kombëtare (çdo kush, në çdo vend do arrestohej), por Lulziu nuk u morr seriozisht, sepse konsiderohej një lloj kukulle (kungulli) i Berishës, pra, njeriu që bëri gjëmën me territorin, sot po zbulon fytyrën e vërtetë, edhe më të rrezikshme se ç'mendohej.

Përparim Hysi: Nuk jam më popull!!!

Kritika-Letërsi - Enj, 04/27/2017 - 03:08
Më lodhën! Më nuk jam popull!
Fjala "popull" u bë demode
Ia sollën popullit mendjen rrotull
Politikanët sharlatanë: si sot dhe dje!

Njujorkezja Valentina Ivezaj e apasionuar me vizatimet për aktorët

Kritika-Dorëshkrim - Enj, 04/27/2017 - 02:29
Piktorja Valentina Ivezaj, ishte jo më shumë se 5 vjeçe, kur filloi të bëj skicat apo vizatimet e para me laps. Një ditë vogëlushja po shikonte një burrë, që mbante në dorë disa gazeta, i cili ngadalë e me kujdes po i vendoste të hapura mbi dyshemene e një dhome, të cilën po e bënte gati për ta lyer me bojë.

“Çuditem kur njerëzit më thërrasin Messi”/ Zbulohet sozia e argjentinasit, shet ëmbëlsira në Brazil (FOTO)

BalkanWeb - Lajme - Enj, 04/27/2017 - 00:00
Sozia e yllit argjentinas Lionel Messi është zbuluar në Brazil dhe si duket Messi përveç golave në fushë në kohën e lirë shet edhe ëmbëlsira? Nuk bëhet fjalë për Messin e vërtetë, por për një djalë i cili i ngjanë shumë. Ai quhet Alehandro Pereira Negreiros, është 21 vjeç, nga Sao Paolo dhe është punëtorë […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

EMRAT/ Aksident në aksin Fushë Krujë-Tiranë, një person në gjendje kritike

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 23:14
Një aksident ka ndodhur në rrugën Fushë Krujë -Tiranë në afërsi të fshatit Arramerras. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 23:30 të së mërkurës. Një automjet tip ‘Toyota’ me targa TR0943G është përplasur me një automjet tip ‘Wolsvagen’. Si pasojë e aksidentit janë plagosur tre persona, Elton Kurti 27 vjeç, Shaban Kaziu 52 vjeç dhe një […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Meta kritika ndaj qëndrimit të PD

Zeri Amerikes - Mër, 04/26/2017 - 23:01
Kryetari i Parlamentit: Opozitës i janë bërë mjaft oferta dhe ajo duhet të tregojë vullnet. Eshtë për të ardhur keq që barazon dialogun me ultimatumin
Kategoritë: Lajmet e ditës

FOTO/ Athinë, i gjenden mbi 3 kg heroinë në banesë, arrestohet 52 vjeçari shqiptar dhe një gjeorgjiane

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 22:02
Athinë- Policia greke ka zbuluar mbi 3 kg heroinë në një banesë. Pas sekuestrimit të materialeve të gjetura policia ka arrestuar një shtetas shqiptar 52 vjeç dhe një grua gjeorgjiane 34 vjeç. Emrat e personave të arrestuar akoma nuk janë bërë të ditur. Në banesën e tyre u sekuestruan 3 kg 151 gram heroinë, 3 […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Berisha paralajmëron Ramën: Nëse do përdorësh armët ndaj nesh, bëhu gati!

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 21:38
Ish-kryeministri Sali Berisha i ftuar sot në një intervistë në emision “Tonight Ilva Tare” në “Ora News” ka paralajmëruar shefin e mazhorancës, Edi Rama të bëhet gati nëse ka vendosur të përdorë armët ndaj opozitës. “E gjitha kjo që bëhet, e gjithë kjo sakrificë,e gjithë kjo protestë e gjithë kjo betejë bëhet që PD të […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Batutat e Ramës me të rinjtë e Korçës: S’kisha kë përqafoja mbrëmë…Luli nuk erdhi

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 21:09
KORCE- Me të rinjtë e Korçës, të cilët votojnë për herë të parë, kryeministri Rama nuk i kurseu batutat. Pasi tregoi arsyet pse dështuan negociatat e mbrëmshme në prani të negociatorëve të BE-së, Rama u tregua i hapur me ta duke iu përmendur të gjitha lëshimet që i kishte bërë kryeopozitarit, por siç tha, pavarësisht […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Berisha vlerëson Metën: Ai e di çdo të thotë kjo krizë, ka nuhatje politike

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 21:05
TIRANË- Ish-kryeministri Sali Berisha i ftuar sot në një intervistë në emision “Tonight Ilva Tare” në “Ora News” nuk i ka kursyer vlerësimet për kryeparlamentarin Ilir Meta, i cili po bën përpjekje sipas tij që opozita të hyjë në zgjidhje. Duke komentuar përpjekjet dhe deklaratat e Metës, Berisha e quajti atë një politikan me nuhatje dhe […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Qua Vadis Shqipëri? Negociata pa rezultat

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 20:55
NGA DEUTSCHE WELLE Maxhoranca pranon formulën europiane, opozita kushtëzon dialogun me qeveri teknike dhe paralajmëron fillimin e mosbindjes civile. Kryetari i Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian David McAllister (Partia Popullore Europiane) dhe Raportuesi për Shqipërinë i Parlamentit Evropian Knut Fleckenstein (SPD), ndërmjetësues të përzgjedhur nga BE për të ulur palët në tryezën […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Berisha sulmon ambasadorët: Bërtasin nëpër korridore se Basha s’bëhet kurrë kryeministër

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 20:47
TIRANE- I ftuar në emisionin “Tonight” të Ilva Tares, ish kryeministri Sali Berisha ka hedhur akuza ndaj ministrit të jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, i cili gjatë vizitës në Shqipëri, u shpreh se bojkoti i Parlamentit është absurd. Berisha tha se ministri gjerman, njëherësh zëvendës i Angela Merkel foli si socialist. “Gabriel u tha gazetarëve se […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Tapitë e 7501/ Drejtoresha juridike e ZQRPP, Merita Qato: Problematikat që kemi hasur

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 20:46
TIRANE- Pronësia e tokës bujqësore është proces që ka krijuar jo pak problematika në vendin tonë. Me ndarjen e tokës bujqësore në vitin 1991 me ligjin 7501, lindën edhe problemet e vazhduara, jo vetëm sa i takon regjistrimit, por edhe marrjes së titujve të pronësisë. Ekspertë të fushës thonë se procesi i regjistrimit të këtyre […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kriza politike/ Sali Berisha: Çfarë do bëja po të isha në vend të Edi Ramës

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 20:45
TIRANE- Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar gjatë një interviste në Ora News se Edi Rama nuk ka ndërmend ti japë vendit një zgjidhje politike, ndërsa konfirmoi se edhe PD është e vendosur të vijojë përpjekjet e saj për zgjedhjet të lira dhe të ndershme. Sipas Berishës, fajtor që opozita po shkon drejt bojkotit të zgjedhjeve […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Diskutim mbi normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

Zeri Amerikes - Mër, 04/26/2017 - 19:48
Deputetët e parlamentit të Kosovës dhe ata të Serbisë, diskutuan sot në Prishtinë procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve. Në një tryezë të organizuar nga Këshilli për qeverisje gjithëpërfshirëse, ndonëse me qëndrime të kundërta sa i përket statusit të Kosovës, deputetët thanë se bisedimet ndërmjet qeverive në procesin e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, nuk janë të mjaftueshme për tejkalimin e dallimeve të thella ndërmjet të dyja palëve.
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar