Skip to content

Agreguesi i feed

28 mars 1939 perfundoi Lufta Civile ne Spanje

Kalendar - Mar, 03/28/2017 - 04:00
Me 28 mars 1939, perfundoi Lufta Civile ne Spanje. Ne kete dite, mbrojtesit republikane te Madridit ngriten flamurin e bardhe mbi qytet, duke i dhene fund keshtu nje lufte civile te pergjakur 3 vjecare.

Me 1931, Mbreti spanjoll Alfonso XIII, aprovoi zgjedhjet kombetare qe do te vendosnin formen e rregjimit ne Spanje, dhe votuesit masivisht hodhen poshte monarkine duke votuar per republiken. Alfonso pas zgjedhjeve shkoi ne egzil, dhe Republika e Dyte, e dominuar nga liberal te klases se mesme dhe socialiste te moderuar, u shpall. Gjate pese viteve te para te republikes, organizatat e punetoreve dhe majtiste radikale ndikuan forcerisht ne zbatimin e reformave liberale, dhe rajonet e debatueshme spanjolle te Katalonjes dhe Baskeve fituan autonomine virtuale.

Aristokracia e vendit, kisha, dhe klika ushtarake nxiten dhunen si shprehje e kundershtimit te tyre per Republiken e Dyte, dhe ne korrik 1936, gjenerali Francisco Franco udhehoqi nje revolte te krahut te djathte ne Morocco, e cila nxiti ndarjen e Spanjes ne dy kampe kyce: Nacionalistet dhe Republikanet. Forcat nacionaliste te Francos okupuan me shpejtesi territoret republikane ne qender e ne veri te Spanjes, ndersa Katalonja u be qendra e republikaneve.

Gjate 1937, Franco unifikoi forcat nacionaliste nen komanden e Falange, partise fashiste spanjolle, ndersa republikanet rane nen influencen e komunisteve. Gjermania naziste e Italia fashiste ndihmuan Francon me aeroplane bombardues, tanke dhe arme te tjera, ndersa Bashkimi Sovietik ndihmoi republikanet. Pervec ketyre, nje numer i vogel komunistesh dhe radikalesh nga Franca, BS, Amerika etj, formuan brigadat internacionaliste per te ndihmuar republikanet. Kontibuti me i rendesishem i ketyre njesive te huaja ishte mbrojtja e Madridit deri ne fund te luftes.

Ne qershor 1938, forcat nacionaliste hyne nga deti Mesdhe dhe i ndane republikanet ne dy pjese. Ate vit me vone, Franco organizoi nje sulm te madh kunder Katalonjes. Ne janar 1939, kryeqyteti i saj, Barcelona, u dorezua, dhe shpejt pas saj edhe pjesa tjeter e Katalonjes. Ne keto rrethana lideret republikane tentuan te negociojne nje mareveshje paqeje, por Franco refuzoi. Me 28 mars 1939, nacionalistet hyne si triumfatore ne Madrid, dhe Lufta Civile spanjolle mbaroi. Me shume se 1 milion njerez humben jeten ne lufte, ne konfliktin me vdekjeprures te historise se Spanjes.

Kategoritë: Kalendar

27 mars 1958 Khrushovi behet lider i BS

Kalendar - Hën, 03/27/2017 - 04:00
Me 27 mars 1958, Sekretari i Pare i BS, Nikita Khrushovi, zevendesoi Nikolai Bulganinin si Kryeminister, duke u bere keshtu udheheqesi i pare i vendit qe nga koha e Stalinit qe mbante te dy pozicionet shteterore.

Khuroshovi, qe ishte lindur ne Ukrahine ne nje familje fshataresh me 1894, kishte punuar si mekanik miniere para se ti bashkohej Partise Komuniste me 1918. Me 1929 ai shkoi ne Moske ku ne menyre te qendrueshme vazhdoi ngjitjen ne detyrat partiake dhe me 1938 u zgjodh Sekretar i Pare i Partise se Ukrahines. Ai gjithashtu ishte nje shoqerues i afert i Stalinit. Pas vdekjes se Stalinit me 1953, Khrushovi u be sekretari i pare i Partise Komuniste te BS.

Me 1956, Khrushovi denoncoi Stalinin dhe politiken e tij totalitare ne kongresin e 20 te Partise Komuniste, gje qe solli nje "shkrirje" te situates politike ne vend dhe lirimin e milionave te burgosurve politik. Pothuajse menjehere, atmosfera e re e lirise, solli rritjen e anti-sovietizmit ne Poloni e Hungari. Khrushovi shkoi ne Poloni dhe arriti te negocioje nje zgjidhje diplomatike, por ne Hungari rebelimi u shtyp nga trupat e Paktit te Varshaves dhe tanket.

Programi i Khrushovit per de-stanilizimin e politikes u kundershtua nga disa nivele te larta te Partise Komuniste, dhe ne qershor 1957 ai ishte gati te permbysej nga pozicioni i tij i Sekratarit te Pare. Pas nje ndeshje te shkurter, ai arriti ti nxjere jashte partise kundershtaret dhe me 27 mars 1958 mori dhe postin e kryeministrit.

Ne politiken e jashtme, Khrushovi u shqua per nje politike "paqesore me perendimin". Ai thoshte "ne i ofrojme vendeve kapitaliste konkurrence paqesore", duke i dhene BS nje rol udheheqes ne garen e hapesires me leshimin e satelitit te pare dhe kozmonauteve. Nje vizite e tij ne SHBA me 1959 u shenua si nje nivel i larte i ri i maredhenieve mes dy vendeve, por qe me 1960 keto maredhenie do te pesonin nje renie gati dramatike.

Me 1961 ai autorizoi ndertimin e Murit te Berlinit, si nje zgjidhje drastike per Gjermanine Lindore. Ndersa, ne tetor 1962, SHBA e BS ishin shume afer nje konflikti nuklear pas vendosjes se raketave nukleare sovietike ne Kube. Pas 13 dite tensioni, me ne fund kriza e raketave ne Kube u zgjidh, kur Khrushovi ra dakort ti terheqe ato ne shkembim te zotimit amerikan per te mos sulmuar Kuben.

Kriza e raketave kubane, problemet ne agrikulturen e vendit si dhe pershkallezimi i marredhenive Sovieto-Kineze, sollen rritjen e opozites kunder Khrushovit ne parti. Me 14 tetor 1964, Leonida Brezhnievi, zevendesi i Khrushovit, organizoi nje grusht shteti te suksesshem kunder tij, dhe Khrushovi u shtrengua te jape doreheqjen nga pozicionet e tij partiako-shteterore. Ai doli ne pension dhe i ngrysi vitet e mbetura i harruar ne periferi te Moskes deri me 1971, kur vdiq.

Kategoritë: Kalendar

Revolucioni grek mashtrim grek, s'ka ndodhur, ishte çlirim rus

Kritika-Dorëshkrim - 4 orë 30 min më parë
S'ka patur asnjë revolucion grek, është thjesht një tjetër mashtrim madhor grek i historisë. Grekët gënjejnë e mashtrojnë sot, në kohën e informacionit modern ku çdo gjë verifikohet, jo për ngjarje të ndodhura në vitet 1800. Siç ata vodhën e tjetërsuan historinë e lashtë të ballkanasve, ashtu sajuan edhe "revolucionin" e tyre imagjinar të 1830, që de facto ishte veçse një pushtim rus.

Reforma e taksave, beteja tjetër e administratës Trump

Zeri Amerikes - 4 orë 31 min më parë
Fokusi tek kodi i taksave vjen pas dështimin të hapave për të zëvendësuar ligjin për reformën në shëndetësi
Kategoritë: Lajmet e ditës

Përparim Hysi: ''Blerim'' në moshë të tretë

Kritika-Letërsi - 4 orë 33 min më parë
Ai e shihte vazhdimisht. Ajo vinte tek i njëjti klub dhe,reciprokisht, shkëmbenin buzëqeshje. Tek e kundronte nga larg, me flokët pis të zinj që, kur frynte era, mbi kokë sikur shkaktohej kaos:

Frank Shkreli: John F. Kennedy dhe Lufta e Ftohtë

Kritika-Dorëshkrim - 4 orë 36 min më parë
Vlerësohet se gjëndja ndërkombëtare sot është më keq se ç’ka qenë ndonjëherë ç’prej mbarimit të Luftës së Ftohtë. Ishte Lufta e Ftoftë midis Lindjes komuniste dhe Perëndimit demokratik që dominoi dhe kërcënoi botën për pothuaj një gjysëm shekulli, shpesh duke e çuar njerëzimin në prak të një lufte bërthamore. Dihet se mbas Luftës së Dytë Botërore,

Taulant Xhaka reagon pas zërave për sherr me De Biasi-n dhe largimit nga kombëtarja

BalkanWeb - Lajme - 4 orë 47 min më parë
Pas largimit nga grumbullimi i kombëtares shqiptare së bashku me mesfushorin tjetër Amir Abrashi dhe zërave për një sherr të mundshëm me trajnerin Gianni De Biasi ka reaguar vetë Taulant Xhaka. Mesfushori i kombëtares shqiptare dhe Bazelit, ka postuar në faqen e tij zyrtare në “Facebook” një foto me Abrashin. Bashkangjitur fotos ai shkruan: “Deri në […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Maskat grabisin me armë farmacinë në rrugën e “Kavajës”, ja sa para morën

BalkanWeb - Lajme - 4 orë 56 min më parë
TIRANË – Dy persona të armatosur kanë grabitur një farmaci në kryeqytet mbrëmjen e sotme.Ngjarja ndodhi rreth orës 19:15 në rrugën e “Kavajës”, ky dy personat, të maskuar me kapele dhe shall të zi, kërcënuan farmacistin dhe i morën atij paratë e xhiros ditore. Sipas policisë shuma e grabitur mendohet të jetë 15000 lekë. Ndërkohë […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Botohet krijimtaria e Mithat Frashërit

Zeri Amerikes - 5 orë 58 sek më parë
Instituti i Studimeve Historike, që mban emrin e tij, po përgatit një seri me 12 vëllime
Kategoritë: Lajmet e ditës

Dorëhiqet kryetari i PS në Kavajë: Gruaja më kandidon për kryebashkiake

BalkanWeb - Lajme - 5 orë 8 min më parë
KAVAJE – Kryetari i Partisë Socialiste në Kavajë, Gentian Daja ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij. Këtë e bëri të ditur vetë Daja nëpërmjet një statusi në Facebook. Ai njofton se “fill pas mbledhjes së Asamblesë Socialiste të Kavajë, ku u propozuan 6 kandidatë për Kryetar Bashkie, një ndër ta ishte dhe bashkëshortja e tij, […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Bashkëpunimi Shqipëri - Mali i Zi për lehtësimin e lëvizjes së lirë

Zeri Amerikes - 5 orë 11 min më parë
Shqipëria dhe Mali i Zi po bashkëpunojnë për lehtësimin e lëvizjes së lirë të shtetasve dhe mallrave duke përmirësuar infrastrukturën rrugore që përshkon dy vendet dhe duke hapur pikëkalime të reja kufitare.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Mal i Zi: Dëshmi për përfshirjen ruse në ngjarjet e tetorit 2016

Zeri Amerikes - 5 orë 12 min më parë
Aleksandar Singjeliç, një serb që ishte rekrutuar për sulmet solli para gjykatës dëshmi për organizimin e tentativës për grusht shteti nga qarqe ruse
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kadri Veseli kritikon LDK-në për mëdyshjet për formimin e ushtrisë së Kosovës

Zeri Amerikes - 5 orë 17 min më parë
Në Prishtinë, Kryetari i Parlamentit, Kadri Veseli, njëherësh kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, kritikoi të shtunën partnerin e koalicionit Lidhjen Demokratike, për siç tha mëdyshjet për formimin e ushtrisë së Kosovës
Kategoritë: Lajmet e ditës

I zi, gri dhe i argjendtë, ky është telefoni i ri Samsung Galaxy S8 (FOTO)

BalkanWeb - Lajme - 5 orë 25 min më parë
Evan Blass, një bloger pajisesh elektronike ka publikuar disa foto të smartphonet më të përfolur të momentit Samsung Galaxy S8. Në foto ai vjen në 3 ngjyra “Black Sky, Orchid Grey dhe Arctic silver”. S8 është i mrekullueshëm në çdo kënd të tij dhe këtë gjë ia përforcon ekrani i cili një pjesë më të […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Identifikohet kufoma e adoleshentes së gjetur sot në lumin Shkumbin

BalkanWeb - Lajme - 5 orë 30 min më parë
RROGOZHINE – Policia ka arritur të identifikojë adoleshenten, kufoma e së cilës u gjet sot pasdite anës lumit Shkumbin. Shtetasja e mbytur në lumin Shkumbin, është M. M., 15 vjeçe, banuese në Çermë, Lushnje, thuhet në njoftimin e policisë. Trupi i pajetë u gjet rreth orës 15:40 në fshatin Çërmet.  Policia shkoi menjëherë në vendngjarje  për idenfitikimin […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Roli i Sorosit ngjall polemika në Evropën qendrore dhe lindore

Zeri Amerikes - 5 orë 32 min më parë
Udhëheqës të ndryshëm politikë në Evropën qendrore dhe lindore po e kritikojnë filantropin liberal por disa ekspertë i dënojnë sulmet ndaj tij
Kategoritë: Lajmet e ditës

Basha flet në çadër për vizitën në SHBA: Tre mesazhet që mora nga bashkëpunëtorët e Trump

BalkanWeb - Lajme - 5 orë 40 min më parë
TIRANË- Kreu i PD-së, Lulzim Basha është kthyer sot nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe ka përcjellë në çadrën e mbushur me protestues mesazhet kryesore nga kjo vizitë. Ai tha se ka marrë mbështetjen e bashkëpunëtorëve të administratës së presidentit Donald Trump për qëndresën e qytetarëve shqiptarë. “Dua t’iu tregoj mesazhet kryesore të një […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Monika Kryemadhi rrëfen “sekretin”: Pse nuk fola me Ilir Metën për ditë të tëra

BalkanWeb - Lajme - 5 orë 42 min më parë
Deputetja e LSI-së Monika Kryemadhi foli sot në emisionin “Kjo Javë”, të gazetares Nisida Tufa në News24 në lidhje me zhvillimet e fundit politike. E pyetur nga gazetarja se nëse e donte bashkëshortin e saj kryeministër, Kryemadhi tha se në punë, Ilir Metën nuk e sheh si bashkëshort. Ajo thotë se me të debaton shpesh për […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

VIDEO/ Braçe zihet keq me zv/ministrin e Ekonomisë, zbulohen sms-të mes Ben Blushit, Andi Bejtjas e Henri Çilit

BalkanWeb - Lajme - 5 orë 59 min më parë
Rubrika zbavitëse në emisionin “Kjo javë” të gazetares Nisida Tufa në News24 ka sjellë të tjera momente pikante nga jeta politike në vend përgjatë javës që lamë pas. Rubrika hapet me kreun e PD-së Lulzim Basha që tundet ndërsa flet në ‘çadrën e lirisë’. Më pas kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe që me […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Itali-Shqipëri/ FSHF përjashton përgjithnjë grupin e tifozëve që hodhi flakadanë në fushë

BalkanWeb - Lajme - 6 orë 56 sek më parë
“Illyrian Elite” nuk do mund të shohë më në stadium kombëtaren shqiptare. Pas hedhjes së flakadanëve mbrëmjen e djeshme në fushë gjatë ndeshjes Itali-Shqipëri në Palermo, që bënë të ndërpritej ndeshja për disa minuta, Federata Shqiptare e Futbollit ka vendosur ta përjashtojë përgjithnjë tifogrupin. “Federata Shqiptare e Futbollit denon me force aktet e shemtuara dhe aspak […]
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar