Skip to content

Kalendar

5 maj 1821 vdes Napoleon Bonaparte

Kalendar - Pre, 05/05/2017 - 04:00
Më 5 maj 1821, ish sunduesi i Francës, Napoleon Bonaparte, që më parë kishte ngritur perandorinë e tij pothuajse përreth gjithë Europës, vdiq si një i burgosur i Britanisë, në ishullin e largët Saint Helena, në jug të oqeanit Atlantik.

I lindur në ishullin e Korsikës, njëri prej strategëve ushtarak më të medhenj të historisë, ai u ngjit shpejt në rangjet e Ushtrisë Revolucionare Franceze gjatë fundit të 1790-s. Rreth 1799, Franca ishte në luftë me shumicën e Europës, dhe Napoleoni u ri-kthye në vend nga fushata e tij në Egjipt për të rivendosur përsëri sundimin e qeverisë franceze dhe për të shpëtuar kombin e tij nga kolapsi. Pasi u bë konsull i parë në muajin shkurt të 1800-s, ai riorganizoi ushtrinë e tij dhe mundi Austrinë. Më 1802 themeloi Kodin e Napolonit, një sistem i ri në legjislacionin francez, dhe më 1804 u kurorëzua perandor i Francës, perandori qe u shtri nga lumi Elbe në veri, në jug të Italisë, dhe nga malet Pirene deri ne bregdetin dalmat.

Në fillim të 1812, Napoleoni filloi të pësoj disfatat e para të rëndësishme në karrierën e tij ushtarake, që vazhdoi me humbjen e rëndë në Rusi, humbjen e sundimit në Spanjë, deri në disfatën totale të 1814-s. I dëbuar në ishullin Elbes, ai arriti të kthehet përsëri në Francë, në fillim të 1815-s dhe ngriti një ushtri të re të madhe që pati disa suksese të përkohshme para disfatës vendimtare të Waterloos, shkaktuar nga një force aleate nën Wellingtonin më 18 qershor 1815. Pas kësaj Napoleoni shkoi në egzil në ishullin Saint Helena përgjate bregdetit të Afrikes. Gjashtë vite më vonë ai vdiq nga sëmundja e kancerit të stomakut, dhe më 1840 trupi i tij u kthye në Paris, ku u varros në Hotel des Invalides.

Kategoritë: Kalendar

4 maj 1980 vdes Josip Broz Tito

Kalendar - Enj, 05/04/2017 - 04:00
Me 4 maj 1980, vdiq ne Beograd ne moshen 88 vjec Josip Broz Tito, lideri komunist i Jugosllavise qe nga 1945. Gjate 35 viteve te sundimit te tij, Tito e udhehoqi Jugosllavine ne nje rruge politike te pavarur te kombinuar me dogmen marksiste, dhe shpesh me perleshje ne maredheniet me Bashkimin Sovietik.

Tito kishte lindur ne nje familje te madhe fshatare ne Kroaci me 1892. Ne ate kohe, Kroacia ishte pjese e Austro-Hugarise, dhe me 1913 Tito u mobilizua ne ushtrine e ketij shteti. Pas shperthimit te Luftes I Boterore, ai luftoi kunder serbeve dhe me 1915 u dergua ne frontin rus, ku u zu rob. Ne kampin e roberve te luftes, ai u konvertua ne bolshevik dhe me 1917 mori pjese ne Revolucionin Rus. Ai luftoi me Garden e Kuqe gjate Luftes Civile ruse dhe me 1920 kthehet ne Kroaci, e cila tashme ishte pjese e mbreterise Jugosllave te dominuar nga serbet.

Ai iu bashkua Partise Komuniste te Jugosllavise, dhe komunistet partizane e bene ate lider gjate rezistences anti-naziste. Me 1944 forcat sovietike cliruan Jugosllavine dhe ne mars 1945 Marshall Tito u instalua si koka e nje qeverie te re federale Jugosllave. Jo-komunistet u debuan nga qeveria dhe ne nentor 1945 Tito u zgjodh kryeminister nga zgjedhje te kufizuara vetem brenda Frontit Kombetare te perbere nga komunistet. Ne te njejtin muaj, Republika Popullore Federale e Jugosllavise u deklarua nen nje kushtetute te re.

Megjithese Republika Jugosllave kishte promovuar nje fare autonomie ne disa aspekte te jetes, Tito zoteronte pushtetin final dhe sundoi me diktatorship, duke shtypur opoziten. Stili i tij i pavarur ne politiken e jashtme, krijoi konflikt me BS, dhe ne fillim te 1948-s Stalini provoi ta permbyse lidershipin jugosllav. Tito arriti te ruaj kontrollin, dhe me vone gjate 1948 Jugosllavia u perjashtua nga Kominterni dhe nga partite komuniste te Europes Lindore.
Jugosllavia u josh nga Perendimi, qe i ofroi ndihme dhe asistence ushtarake, duke perfshire dhe nje shoqerim informal ne NATO. Pas vdekjes se Stalinit me 1953, maredheniet Jugosllavo-Sovietike u permiresuan gradualisht, por Tito ishte kritik per invazionet ne Hungari e Cekosllovaki.
Pritja amerikane qe Tito te devijonte nga ideologjia e tij marksiste, rezultoi te ishte e gabuar. Deri ne vdekjen e tij me 1980, Tito mbeti nje komunist i vendosur.

Kategoritë: Kalendar

3 maj 1469 u lind Makiaveli

Kalendar - Mër, 05/03/2017 - 04:00
Me 3 Maj 1469, u lind filozofi dhe shkrimtari italian Niccolo Machiavelli. Nje patriot me aktivitet te gjate dhe nje nxites i zjarrte i Italise se bashkuar, Machiavelli u be nje prej baballareve te teorise se politikes moderne.

Machiavelli i hyri politikes ne qytetin e tij te lindjes, Firence, kur ishte 29 vjec. Si minister i mbrojtjes, ai u shqua per aplikimin e politikave qe forcuan Firencen politikisht. Per shkak te principeve te tij, ai shpejt u angazhua ne misione diplomatike, gjate te cilave u takua me figura te tilla te rendesishme si Luisi XII i Frances, Papa Julius II, Perandori i shenjte i Romes Maksimaliani I, dhe ndoshta nje prej figurave me te rendesishme per te, princin e shetit Papal te quajturin Cesare Borgia. Zgjuaresia dhe dinakeria e Borgias do te inspironin me vone Machiavellin ne titullimin e vepres se tij me te famshme "Princi" (1532).

Jeta politike e Machiavellit mori dyshezen pas 1512-s, kur ai u konfliktua me familjen e fuqishme Medici. Per kete shkak ai u arrestua, u torturua dhe perkohesisht u largua ne egzil. Per te perfituar privilegjet e dikurshme, ne nje perpjekje per tu pajtuar me familjen Medici, ai shkrojti vepren "Princi", qe u be libri me i njohur i tij.

Megjithese "Princi" u botua i plote vetem me 1532, ai u publikua fillimisht si pamflet qe me 1513. Ne kete veper Machiavelli shpalosi vizioni e tij per liderin ideal, qe duhej te ishte: nje person amoral, nje tirran tek i cili qellimi te justifikote mjetin.

Megjithate, vepra "Princi" jo vetem qe deshtoi te zbuse inatin e familjes Medici, por ajo e armiqesoi ate dhe me popullin e Firences. Machiavelly kurre nuk u mireprit me ne politike, dhe kur republika e Firences u ri-krijua me 1527, prania e tij u pa gjithmone e dyshimte. Ai vdiq me vone ate vit, i percmuar dhe i perjashtuar nga shoqeria e Firences, te ciles i kushtoi jeten.

Megjithese teoria e Machiavelit vazhdoi te identifikohej si nje praktike jo e ndershme ne politike, disa nga kendveshtrimet e tij nuk kane qene shume ekstreme. Ne fakt, ne disa nga veprat e tjera te tij, ai e shfaq veten si nje politikan me principe morale. Gjithsesi, edhe sot e kesaj dite, termi "Makiavelizem" perdoret per te pershkruar nje akt qe ndermeret per te justifikuar qellimin pavaresisht mjeteve te gabuara qe mund te perdoren.

Kategoritë: Kalendar

30 prill 1945 Adolf Hitleri vret veten

Kalendar - Dje, 04/30/2017 - 04:00
Me 30 prill 1945, Adolf Hitleri kreu vetevrasje ne bunkerin e tij te nendheshem.
Adolf Hitleri, diktatori i Gjermanise, piu nje kapsule helmuese e pastaj qelloi veten me pistolete.

Hitleri kishte hyre ne bunker me 16 janar, pasi vendosi te qendroj ne Berlin deri ne momentet e fundit te luftes. Rreth 20m nen toke, bunkeri kishte 18 dhoma te vogla dhe ishte plotesisht i furnizuar me uje dhe elektricitet. Bashke me te ishte Eva Braun, me te cilen u martua vetem dy dite para vetevrasjes, dhe qeni i tij, i qujtur Blondi.

I paralajmeruar nga vartesit e tij se ruset ishin vetem nje dite tutje nga pushtimi i bunkerit, ata e nxiten qe ai te largohej per ne Berchtesgarden, nje qytet i vogel ne alpet e Bavarise ku Hitleri kishte nje shtepi, por ai zgjodhi vetevrasjen ne vend te arratise. Sipas te dhenave besohet se ai dhe e shoqja te dy kane pire kapsula helmuese, te cilat kane qene provuar me pare ne qenin e tyre te "dashur". Per siguri ai ka qelluar dhe veten me pistoleten e sherbimit.

Trupat e Hitlerit dhe te Eves u dogjen ne oborrin e bunkerit nga te mbijetuarit (sic ai kishte urdheruar) dhe me vone u gjeten pjese te tyre nga ruset. Nje gjykate gjermane deklaroi vdekjen e tij vetem me 1956.

Kategoritë: Kalendar

26 prill 1986 shpërthen stacioni nuklear i Çernobilit

Kalendar - Mër, 04/26/2017 - 04:00
Me 26 prill 1986, ndodhi aksidenti me i rende boterore ne fushen e energjise nukleare, ne stacionin sovietik nuklear te Cernobilit. Tridhjetedy njerez vdiqen dhe dhjetra te tjere pesuan djegie radioaktive ne ditet e para te krizez, por vetem pasi autoritetet suedeze raportuan aksidentin, sovietiken e pranuan ate.

Stacioni i Cernobilit ishte ndertuar rreth 100km ne veri te Kievit, kryeqytetit te Ukrahines. I ndertuar ne fund te vitit 1970 ne breg te lumit Pripiat, Cernobili kishte kater reaktore, secili i afte te prodhonte 1000 megavat energji elektrike. Ne mbremjen e 25 prillit 1986, nje grup inxhinieresh filluan nje eksperimet elektrik ne reaktorin numer 4. Inxhinieret, qe kishin pak njohuri ne ndetimin e reaktoreve, donin te provonin nese turbinat mund te leviznim ujin e pompave me energji inerte.

Si pjese e eksperimentit te tyre te dobet, inxhinieret shkeputen sistemin emergjences e te sigurise. Me tej, ata bene dhe gabime te tjera. Ne kete proces, prodhimi i reaktoreve u rrit me shume se 200 megavat. Ne vijim te kesaj ndodhi aksidenti qe hodhi ne ere hekurin dhe betonin qe mbulonte reaktorin. Shperthimi nuk ishte nuklear, por ishte kimik gje qe solli qe rreth 50 ton material radioaktiv u perhap ne atmosfere.

Me 27 prill 1986, autoritetet sovietike filluan evakuimin e 30 mije banoreve te zones. Gjithashtu u tentua fshehja e ngjarjes, por me 28 prill nje stacion suedez i monitorimit te radioaktivitetit, me shume se 150km ne veriperendim te Cerobilit, raportoi rritje te radioaktivitetit ne ajer me 40% me shume se normalja. Me vone ate dite, agjensia sovietike e lajmeve pranoi aksidentin nukleare te Cernobilit.

Radioaktiviteti qe u perhap ne ajer per shkak te Cernobilit ishte disa here me i shumte se sa bombat atomike te Hiroshimes e te Nagasakit. Era e shperndau ate ne drejtim te Europes veriore e lindore, duke infektuar miliona hektare pyje dhe ferma bujqesore. Sipas nje llogarie rreth 5 mije sovietike vdiqen nga kanceri dhe semundje te tjera te shkaktuara nga radioaktiviteti, ndersa miliona njerez u efektuan nga radioaktiviteti. Ne vitin 2000 reaktori i fundit i Cernobilit u mbyll dhe plantacioni u deklarua zyrtarisht i mbyllur.

Kategoritë: Kalendar

23 prill 1564 lind Shekspiri

Kalendar - Dje, 04/23/2017 - 04:00
Më 23 prill 1564 mbeshtetur ne nje gojedhene, dramaturgu dhe poeti i madh Anglez William Shakespeare ka lindur në Stratford-on-Avon më 23 prill 1564. Është e pamundur të jesh i sigurtë për ditën e saktë të lindjes, por dokumenta të kishës tregojnë që Shakespeare ishte pagëzuar më 26 prill, dhe tre ditë ishin një periudhë kohore e zakonshme për të pritur përpara se të pagëzohej një i porsalindur. Data e vdekjes së Shakespeare është 23 prill 1616. Ai ishte 52 vjeç dhe ishte kthyer në Stratford tre vjet më parë.
Me 28 nentor 1582, Uilliam Shekspir 18 vjec, u martua me Anne Hathaway 26 vjec. Gjashte muaj me vone Anne lindi femijen e pare, Susana, dhe pas dy vjetesh, ajo lindi binjake.

Ne vitin 1592 Shekspiri shkoi ne Londer ku u punesua si aktor ne teatrin boterore te Londres. Pas vitit 1599 ai behet anetare i trupes se teatrit te famshem Global te Londres. Gjate kesaj periudhe ai fitoi shume para dhe bleu nje shtepi te madhe ne qytetin e tij te lindjes, Stratford, ku vazhdoi shkrimin e veprave te mirenjohura te tij. Ai doli ne pension ne vitin 1610 dhe vdiq me 1616.

Kategoritë: Kalendar

22 prill 1945 Hitleri pranon humbjen

Kalendar - Sht, 04/22/2017 - 04:00
Më 22 prill 1945, Adolf Hitler, pasi mësoi nga njëri prej gjeneralëve të tij se gjermanet nuk po broheshin nga sulmi rus në Eberswalde, pranoi në bunkerin e tij nëntokësor se lufta ishte humbur dhe që e vetmja zgjidhje ishte vetëvrasja. Pothuajse menjehere pas konfirmimit te vetvrasjes se Hitlerit, nje trup e mekanizuar ushtarake sovietike arriti ne Treuenbrietzen, 70 km ne jugperendim te Berlinit, dhe cliroi nje kamp te burgosurish lufte.
Kategoritë: Kalendar

22 prill 1970 - Dita e Tokës

Kalendar - Sht, 04/22/2017 - 04:00
Me 22 Prill 1970, eshte Dita e Tokës, një ngjarje për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për problemet ambjentale te botës, është festuar për herë të parë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Miliona amerikanë, duke përfshirë studentë nga mijëra kolegje dhe universitete, morën pjesë në protesta, marshime dhe programe edukimi.
Dita e Tokës ishte një ide e Senatorit Gaylord Nelson të Wisconsin, një ambjentalist i fortë i cili shpresonte të siguronte harmoni për lëvizjet ambjentaliste dhe të rriste ndërgjegjësimin ekologjik. “Objektivi ishte të bënim një manifestim gjithëkombëtar për mjedisin...,” tha Senatori Nelson, “dhe më në fund e përfshimë këtë çështje në programin politik kombëtar.” Dita e Tokës rriti me të vërtetë ndërgjegjësimin për mjedisin në Amerikë dhe në korrik të po atij viti u themelua Agjencia e Mbrojtjes së Mjedisit nga një urdhër special ekzekutiv për të rregulluar dhe zbatuar legjislacionin e ndotjes kombëtare.
Më 22 prill 1990, përvjetori i njëzetë i Ditës së Tokës, më shumë se 200 milion njerëz nga 141 vënde morën pjesë në festimet e Ditës së Tokës.
Dita e Tokës është festuar në ditë të ndryshme nga grupe të ndryshme në të gjithë botën. Kombet e Bashkuara e festojnë atë zyrtarisht në ekuinoksin pranveror, i cili zakonisht ndodh rreth dates 21 mars.

Kategoritë: Kalendar

21 prill 753 themelohet Roma

Kalendar - Pre, 04/21/2017 - 04:00
Me 21 prill te vitit 753 para eres sone, sipas nje tradite, Romulus dhe vellai i tij binjak, Remus, themeluan Romen ne vendin ku ata ishin ushqyer nga nje ulkonje si foshnja jetime. Ne fakt, miti i Romulus dhe Remus e ka origjinen diku rreth shekullit te katert para eres sone, dhe data egzakte e themelimit te Romes eshte vendosur nga romaku Marcus Terentius Varro ne shekullin e pare Para Krishtit.

Sipas legjendes, Romulus dhe Remus ishin djemte e Rhea Silvia, vajza e mbretit Numitor te Alba Longa. Alba Longa ishte nje qytet mit i vendosur ne juglindje te Kodrave Alban, vend ku do te themelohej Roma.

Kategoritë: Kalendar

16 prill 1946 vret veten Arthur Chevrolet

Kalendar - Dje, 04/16/2017 - 04:00
Me 16 prill 1946, vrau veten krijuesi i makines Chevrolet, Arthur Chevrolet.
I lindur ne Europe (Zvicer), Arthur Chevrolet emigroi ne ShBA ne fillim te shekullit 19, ku me 1911 themeloi makinen e famshme amerikane Chevrolet aq popullore ne tregun amerikan. Me 1915 ai shiti patenten e Chavrolet tek GM (General Motor).

Kategoritë: Kalendar

11 prill 1985 vdes Enver Hoxha

Kalendar - Mar, 04/11/2017 - 04:00
Me 11 prill 1985, vdiq Enver Hoxha. Ai ishte 77 vjec.

Kategoritë: Kalendar

10 prill 1919 vritet Zapata

Kalendar - Hën, 04/10/2017 - 04:00
Me 10 prill 1919, Emiliano Zapates, liderit te fshatareve dhe te varferve gjate Revolucionit Meksikan, iu zu prite dhe vra nga forcat qeveritare ne Morelos.
I lindur me 1879, Zapata u shtrengua te futet te ushtrine meksikane me 1908 ne tentative per te rikuperuar tokat e fshatrave te rrembyera nga fermeret. Pasi revolucioni filloi me 1910, ai ngriti nje ushtri me fshatare ne jug te shtetit Morelos nen sloganin "Toke dhe Liri". Duke kerkuar nje reforme te thjeshte agrare, Zapata me guerrilasit e tij fermere kundershtuan qeverine qendrore te Meksikes. Megjithate ai kurre nuk arriti te mare kontrollin e qeverise qendrore, por ata shperndane token dhe ndihmuan fermeret e varfer nen juridiksionin e territorit qe kontrollonin.

Influenca e Zapates u rrit pas vdekjes se tij, dhe levizja e tij per reforme agrare, e njohur si "zapatizmo", eshte e rendesishme per shume meksikan edhe sot. Me 1994, nje grup guerril me emrin e tij u krijua ne nje rajon te Meksikes Jugore.

Kategoritë: Kalendar

10 prill 1941 Kroacia deklaron pavaresine

Kalendar - Hën, 04/10/2017 - 04:00
Me 10 prill 1941, ne Luften II Boterore, pushtuesit gjerman dhe italian te Jugosllavise krijuan shtetin e pavarur kroat (qe perfshinte dhe Bosnje-Hercegovinen), dhe vendosen liderin nacionaliste te ustasheve, Ante Pavelic, nje pro-fashist kryengrites, ne krye te ketij shteti.

Ustashet filluan menjehere persekutimin e serbeve, hebrejve, romeve dhe antifashisteve kroat. Rreth 35-45 mije viktima u masakruan, dhe kampet e perqendrimit te Jasenovacit do te beheshin te famshme si thertore njerezish.

Serbet e Kroacise bene rezistence sporadike, ndersa lidershipin antifashist e kryesuan partizanet jugosllave ne udheheqien e Josip Broz Titos. Me 1944, shumica e Kroacise, pa qytetet kryesore, u cliruan nga partizanet, kurse Kroacia kishte numrin me te madh te partizaneve. Ndersa lufta iu afrua fundit, shume kroate te implikuar me Ustashet u larguan nga vendi dhe kerkuan statusin e rrefugjateve ne Perendim. Por britaniket i dorezuan ata tek partizanet te cilet masakruan dhjetra mijra syresh perfshij dhe civile.

Kategoritë: Kalendar

9 prill 1961 vdes Ahmet Zogu

Kalendar - Dje, 04/09/2017 - 04:00
Me 9 prill 1961, vdiq ne Paris, France, Ahmet Zogu, pas nje semundje te rende. Ai ishte 66 vjec.

Kategoritë: Kalendar

8 prill 2013 vdes Margaret Thatcher

Kalendar - Sht, 04/08/2017 - 04:00
Me 8 prill 2013, vdiq ish kryeministrja britanike, Margaret Thatcher. Ajo ishte 87 vjec.

Kategoritë: Kalendar

7 prill 1939 Shqiperia pushtohet nga Italia

Kalendar - Pre, 04/07/2017 - 04:00
Me 7 prill 1939, nje nje perpjekje per te imituar pushtimin e Prages nga Hitleri, trupat e Benito Mussolinit, megjithese keq te organizuara, sulmuan dhe pushtuan Shqiperine.
Megjithese invazioni ne Shqiperi ishte paramenduar si nje prelud per pushtime te medha ne Ballkan, ne fakt ai rezultoi nje ndermarje e kushtueshme per Il Duce. Shqiperia ishte nderkohe e varuar ekonomikisht nga Italia, dhe kishta pak per te ofruar per pushtuesin. Sulmet e ardhshme tek fqinjet, rezultuan te ishin nje deshtim per Italine.

Kategoritë: Kalendar

7 prill 1963 Tito behet President i perjetshem i Jugosllavise

Kalendar - Pre, 04/07/2017 - 04:00
Me 7 prill 1963, kushtetuta e re e Jugosllavise e deklaronte Titon president te perjetshem te shtetit me emrin Republika Federative Socialiste e Jugosllavise.
Formalisht i njohur si Josip Broz, Tito kishte lindur ne nje familje te madhe fshatare ne Kroaci me 1892. Ne ate kohe, Kroacia ishte pjese e Austro-Hugarise, dhe me 1913 Tito u mobilizua ne ushtrine e ketij shteti. Pas shperthimit te Luftes I Boterore, ai luftoi kunder serbeve dhe me 1915 u dergua ne frontin rus, ku u zu rob. Ne kampin e roberve te luftes, ai u konvertua ne bolshevik dhe me 1917 mori pjese ne Revolucionin Rus. Ai luftoi me Garden e Kuqe gjate Luftes Civile ruse dhe me 1920 kthehet ne Kroaci, e cila tashme ishte pjese e mbreterise Jugosllave te dominuar nga serbet.

Ai iu bashkua Partise Komuniste te Jugosllavise, dhe komunistet partizane e bene ate lider gjate rezistences anti-naziste. Me 1944 forcat sovietike cliruan Jugosllavine dhe ne mars 1945 Marshall Tito u instalua si koka e nje qeverie te re federale Jugosllave. Jo-komunistet u debuan nga qeveria dhe ne nentor 1945 Tito u zgjodh kryeminister nga zgjedhje te kufizuara vetem brenda Frontit Kombetare te perbere nga komunistet. Ne te njejtin muaj, Republika Popullore Federale e Jugosllavise u deklarua nen nje kushtetute te re.

Megjithese Republika Jugosllave kishte promovuar nje fare autonomia ne disa aspekte te jetes, Tito zoteronte pushtetin final dhe sundoi me diktatorship, duke shtypur opoziten. Stili i tij i pavarur ne politiken e jashtme, krijoi konflikt me BS, dhe ne fillim te 1948-s Stalini provoi te permbyse lidershipin jugosllav. Tito arriti te ruaj kontrollin, dhe me vone gjate 1948 Jugosllavia u perjashtua nga Kominterni dhe nga partite komuniste te Europes Lindore.
Jugosllavia u josh nga Perendimi, qe i ofroi ndihme dhe asistence ushtarake, duke perfshire dhe nje shoqerim informal ne NATO. Pas vdekjes se Stalinit me 1953, maredheniet Jugosllavo-Sovietike u permiresuan gradualisht, por Tito ishte kritik per invazionet ne Hungari e Cekosllovaki, dhe tentoi te lidhet me vendet jo alete te SHBA-se, si India e Egjipti.

Kategoritë: Kalendar

6 prill 1896 fillojne Lojrat e para Olimpike

Kalendar - Enj, 04/06/2017 - 04:00
Me 6 prill 1896, filluan lojrat e para olimpike moderne. Nje tradite e larget e harruar e Greqise antike, u rilind ne Athine pas 1500 vitesh pasi ishte ndaluar nga Perandori Romak Theodosius I. Ne hapje te lojrave te Athines, Mbreti grek Georgios I dhe nje turme prej 60 mije spektatoreve ju uruan mirepritjen atleteve nga 13 vende ne nje konkurrim nderkombetare.

Kategoritë: Kalendar

6 prill 1917 SHBA hyn ne Luften I Boterore

Kalendar - Enj, 04/06/2017 - 04:00
Me 6 prill 1917, SHBA hyri ne Luften e Pare Boterore. Dy dite pasi senati amerikan votoi 82 me 6 per ti deklaruar lufte Gjermanise, Kongresi Amerikan mbeshteti kete deklarate duke votuar 373 me 50, dhe Amerika hyri ne Luften I Boterore.

Me 24 shkurt 1917, ne Luften e pare Boterore, autoritetet britanike i dhane ambasadorit amerikan ne Britani, Walter H. Page, nje kopje te "Letres se Zimmermanit" (nje mesazh i koduar nga Arthur Zimmerman - Ministri i Jashtem gjerman) per kontin Johann von Bernstorff - ambasadori i Gjermanise ne Meksike. Ne telegram, i kapur dhe i deshifruar nga spiunazhi britanik ne fund te janarit, Zimmermani deklaronte se ne rast te nje lufte me SHBA-ne, Meksika duhej ti bashkohej Gjermanise. Ne shkembim, Gjermania i premtonte Meksikes kthimin e territoreve te Texasit, New Mexicos dhe Arizones.

Ambasadori amerikan Page, me te mare telegramin ia nisi menjehere presidentit amerikan Woodrow Wilson, i cili ne fillim te marsit lejoi Departamentin e Shtetit ta publikoje letren. Ne fillim media e trajtoi telegramin si nje mashtrim, por autenticiteti i tij u konfirmua nga vete Arthur Zimmerman. Letra e Zimermanit ndihmoi ne ndryshimin e qendrimit te publikut amerikan per hyrjen ne lufte, nderkohe qe tashme ai ishte i zemeruar nga sulmet e perseritura gjermane mbi anijet civile amerikane. Me 2 prill, Presidenti Wilson, qe fillimisht kishte kerkuar nje zgjidhje paqesore te Luftes se Pare Boterore, urdheroi hyrjen e menjehershme ne lufte. Kater dite me vone, Kongresi Amerikan formalisht i deklaroi lufte Gjermanise.

Me 26 qershor, 14 mije trupat e para amerikane zbarkuan ne France per te filluar stervitjen per luftime. Pas kater vite lufte te pergjakur pergjate fronit perendimore, hyrja e Amerikes ne lufte ishte nje pike e rendesishme kthese ne lute dhe ndihmoi Aleatet ne fitore. Kur lufta mbaroi, me 11 nentor 1918, me shume se 2 milione ushtare amerikane moren pjese ne lufte dhe 50 mije prej tyre humben jeten.

Kategoritë: Kalendar

6 prill 1941 Gjermania sulmon Jugosllavinë

Kalendar - Enj, 04/06/2017 - 04:00
Më 6 prill 1941, në Luften e II Botërore, Gjermania sulmoi Jugosllavinë. Forcat ajrore gjermane, lançuan "Operacionin Kastigo", duke bombarduar Beogradin, ndërsa 24 divizione tokësore dhe 1200 tanke u drejtuan për në Greqi. (Ne foto Adolf Hitleri dhe Princi Paul i Jugosllavise me 12 mars 1941)

Sulmi në Jugosllavi ishte i gjerë dhe brutal, nje akt terrori që rezultoi në vdekjen e 17 mijë civilëve,- numri më i madh i civilëve i vrarë brenda një dite në atë fillim lufte. Kasaphana u bë edhe më e tmerrshme, sepse për shkak të ditës së "Të djelës së Palmës", fshatrat dhe qytetet përreth Beogradit ishin boshatisur dhe njerezit kishin shkuar për festë në kryeqytet. Gjithashtu i gjithe aviacioni Jugosllav u bombardua, duke shkatëruar më shumë se 600 avionë që në tokë.

Si pjesë e ofensivës ballkanike, forcat gjermane bombarduan gjithashtu portin grek të Pireusit, ndërsa divizionet ushtarake u shtrinë për në jug-perëndim, në rrugën për në Selanik, dhe përfundimisht okupuan Greqinë.

Gjithashtu po në këtë ditë, trupat e gjeneralit britanik Alan Cunningham në kryeqytetin e Etiopise, Addis Ababa, formalisht dëbuan pushtuesit italianë duke ja kthyer këtë vend perandorit etiopian, Haile Selassie.

Kategoritë: Kalendar
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar