Skip to content

Kalendar

16 Janar 1945 Hitleri hyn në Bunker

Kalendar - Hën, 01/16/2017 - 05:00
Më 16 Janar 1945, Adolf Hitler hyri në bunkerin e tij të nën-dheshëm, ku ai qëndroi për 105 ditë deri kur vrau veten.
Hitleri hyri në bunker pas vendimit që morri për të qëndruar në Berlin deri në grahmat e fundit të luftës. 20 metër nën zyrën e tij të kancelarisë, bunkeri kishte 18 dhoma të vogla dhe ishte plotësisht i furnizuar me ujë e elektricitet. Vetëm në një rast ai doli nga bunkeri, për të dekoruar një skuadër të të rinjve hitleriane, kurse pjesën më të madhe të kohës e kaloi brenda nën kompaninë e përhershme të Eva Braunit, të dashurës së tij.

Më 29 prill Hitleri u martua me Evan në bunker. Për herë të parë ajo ishte takuar me Hitlerin kur punonte si asistente e fotografit të tij. Pas lidhjes me Hitlerin ajo qëndroi larg syve të publikut, duke u marrë kryesisht me zbavitje, me ski e not. Ajo nuk pati ndonjë influencë në karrierën e tij politike, por thjesht ndikoi në jetën shtëpiake të diktatorit gjerman. Si një besnike e verbër ajo qëndroi deri në fund me të në bunker .

Vetëm disa orë pasi ata u martuan, të dy së bashku kryen vetëvrasje, ndërsa zyrtarët e afërt u kishin sugjeruar të largoheshin për në Berchtesgarden (një qytet i vogël në Alpet Bavareze ku Hitleri kishte një shtëpi), sepse forcat sovietike ishin vetëm një ditë larg kancelarisë gjermane. Por Hitleri bëri të kundërtën, bashkë me Evan pinë nga një kapsulë helmi (që fillimisht e kishin provuar tek qeni i tyre "i dashur"). Për të qenë i sigurtë, Hitleri qëlloi veten me pistoletë pasi kishte pirë helmin.

Kategoritë: Kalendar

15 janar 1870

Kalendar - Dje, 01/15/2017 - 05:00
Me 15 janar 1870, Partia Demokrate ne SHBA prezantoi gomarin si simbol te saj.

Me 15 janar 1944, Komisioni i Keshillimit Europian vendosi te ndaje Gjermanine.

Me 15 janar 1993, u arrestua ne Palermo bosi i Mafias, Salvatore "Tot" Riina.

Me 15 janar 1994, Mbreteresha Elizabeth e Britanise ra nga kali dhe thyu kycin e majte te dores.

Kategoritë: Kalendar

14 janar 1943 Konferenca e Kasablankës

Kalendar - Sht, 01/14/2017 - 05:00
Më 14 janar 1943, në Luften e II Botërore, Kryeministri Britanik Winston Churchill dhe Presidenti amerikan Franklin D. Roosvelt u takuan në Kasablanka të Marokut, për të diskutuar fazën e ardhshme të luftës. Ky takim shënonte largimin e parë nga vendi të Presidentit amerikan që nga fillimi i Luftes së II. Pjesëmarës në takim ishin gjithashtu liderët e qeverisë franceze në mërgim, Gjeneralet, Charles de Gaulle dhe Henri Giraud.

Suksesi i trupave gjermane në Afrikën e Veriut që rezultoi në disfatën e forcave franceze, detyruan Presidentin amerikan dhe Kryeministrin anglez (në takim u thirr edhe lideri sovietik Stalin, i cili refuzoi) të konkludonin një plan të përshtatshëm për të mbyllur Luftën e II Botërore. Prioritet iu dha shkatërimit të anijeve gjermane në Atlantik dhe bombardimeve nga ajri. Një pikë tjetër që u aprovua ishte se, Aleatët do pranonin vetëm dorëzim pa kushte të fuqive të Aksit të Qendrës, pa lënë mundësinë e asnjë manovre politike.
Takimi i Marokut u mbajt sekret deri ditën që pjesmarrësit u larguan (27 janar).

Kategoritë: Kalendar

11 janar 1945 Lufta Civile Greke

Kalendar - Mër, 01/11/2017 - 05:00
Më 11 janar 1945, u arrit armëpushimi në Luftën Civile në Greqi mes Ushtrisë Kombëtare Demokratike të suportuar nga britanikët dhe rebelëve komunistë të Frontit për Çlirim Kombëtarë.

Pas invazionit gjerman në Greqi, forca të ndryshme rezistence u shfaqën në fushën e betejës. Dy më kryesoret ishin: Lëvizja për rezistencë e mbështetur nga komunistët që quhej Fronti për Çlirim Kombëtarë; dhe tjetra liberale, levizja demokratike e quajtur Ushtria Kombëtare Demokratike. Pavarësisht ideologjive të kundërta që frymëzonin lëvizjet e mësipërme, ato përsëri në disa raste bashkëpunuan kundër armikut të përbashkët, pushtuesit nazist. Në fillim të 1944-s, Fronti për Çlirim Kombëtarë morri inisiativën për të krijuar një qeveri provizore, duke revokuar të drejtën legjitime të Mbretit grek dhe qeverisë së tij në egzil. Gjithashtu, Fronti i mësipërm, injoroi rivalin e tij politik të luftës, Ushtrinë Demokratike Kombëtare.

Kur Gjermania u tërhoq nga Greqia në tetor të 1944-s, forcat fituese britanike ju kërkuan komunistëve dhe demokratëve të krijonin një qeveri të koalicionit. Qeveria e krijuar u rrëzua pasi komunistët refuzuan të çarmatosin forcat e tyre guerrilase. Më 3 dhjetor 1944 filloi lufta mes demokratëve dhe komunistëve. Fronti për Çlirim Kombëtarë morri kontrollin e shumicës së territorit grek, me përjashtim të kryeqytetit dhe Selanikut.

Britanikët luftuan kundër komunistëve në mbështetje të Ushtrisë Kombëtare Demokrate. Më 11 janar, Fronti për Çlirim Kombëtarë pranoi kushtet britanike të armëpushimit, dhe një muaj më vonë rebelët u dorëzuan dhe pranuan të çarmatosin forcat e tyre guerrilase. Gjithsesi paqja zgjati vetem për pak kohë, pasi lufta civile shpërtheu përsëri dhe vazhdoi vite me rradhë.

Kategoritë: Kalendar

11 janar 1946 Shqiperia Republike

Kalendar - Mër, 01/11/2017 - 05:00
Me 11 janar 1946, Shqiperia u deklarua nga komunistet Republike Popullore, duke revokuar rregjimin mbreteror te Zogut.

Kategoritë: Kalendar

10 janar 1920 krijohet Lidhja e Kombeve

Kalendar - Mar, 01/10/2017 - 05:00
Me 10 janar 1920, Lidhja e Kombeve hyri formalisht ne efekt kur Konventa e Liges se Kombeve, ratifikuar nga 42 kombe me 1919, hyri ne fuqi.

Liga e Kombeve u miratua mbi bazen e propopozimit te Presidentit amerikan Wilson ne Konferencen e Paqes se Luftes se Pare Boterore ne nentor te 1918-tes. Ne veren e vitit 1919 presidenti amerikan Wilson ia prezantoi senatit amerikan per ratifikim traktatin e Versajes dhe Konventen e Lidhjes se Kombeve.

Ne vjeshten e atij viti, Wilson pesoi nje infarkt te rende ne zemer, gje qe e pengoi ate te arrije nje kompromis me Kongresin, qe mendonte se traktati reduktonte autoritetin e SHBA-se. Ne nentor senati nuk e ratifikoi konventen, dhe Lidhja e Kombeve filloi punimet pa pranine amerikane, ne takimin e saj te pare ne Gjeneve me 15 nentor 1920.

Gjate 1920-s, Lidhja, me qender ne Gjeneve, futi ne gjirin e saj anetare te rinj dhe arriti suksesshem te zgjidhe konflikte te vogla nderkombetare, por shpesh hasi ne injorimin e fuqive te medha. Gjithsesi serioziteti i Lidhjes nuk u sfidua deri ne fillim te vitit 1930, vit ne te cilin nje seri ngjarjes ndodhen ne arenen nderkombetare. Japonia u vetelargua nga Lidhja pas pushtimit te Kines prej saj, pushtim i cili u denua nga kjo organizate. Lidhja e Kombeve u tregua gjithashtu e pafuqishme te ndaloje invazionet ushtarake te Gjermanise dhe Italise ne Etiopi. Shperthimi i Luftes se dyte Boterore e nxori Ligen "jashte loje".

Me 1946, Lidhja e Kombeve u shpernda zyrtarisht me krijimin e OKB-se. Kjo e fundit u krijua mbi bazen e te pares, por iu dha me shume kompetence per te nderhyre dhe parandaluar konfliktet nderkombetare.

Kategoritë: Kalendar

8 janar 1642 vdiq Galileo Galilei

Kalendar - Dje, 01/08/2017 - 05:00
Me 8 janar 1642, vdiq astronomi italian Galileo Galilei ne moshen 77 vjec. I lindur me 15 shkurt 1564, Galileo eshte percaktuar si "babai i astronomise moderne", "babai i fizikes moderne" dhe si "babai i shkences" per shkak te zbulimeve te tij revolucionare ne keto fusha. Ai ishte personi i pare qe perdori teleskopin per te pare qiellin, qe zbuloi henat e Jupiterit, unazat e Saturnit, vrimat e diellit dhe rrotullimin solar.

Pasi Galileo publikoi konfirmimin e tij se Toka rrotullohet rreth Diellit, ne favor te sistemit te Kopernikut, ai u akuzua si heretik nga Inkuizicioni-trupi gjykues i Kishes Katolike. Ai u deklarua fajtor me 1633 dhe u denua me burgim te perjetshem, por per shkak te moshes se thyer the shendetit te lig, u vendos ne arrest shtepie.

Kategoritë: Kalendar

8 janar 1976 vdiq Cu En Lai

Kalendar - Dje, 01/08/2017 - 05:00
Me 8 janar 1976, vdiq lideri kinez Cu En Lai. Ai ishte kryeminister i Republikes Popullore te Kines qe nga 1949, dhe vdiq nga kanceri ne moshen 77 vjec. Cu En Lai ishte personi i dyte ne Kine pas Mao Ce Dunit, liderit revolucionar qe e beri Kinen nje rregjim komunist. Cu En Lai ka meriten si negociator qe coi ne njohjen e Kines nga SHBA. Ne fillim te vitit 1970, ai propozoi nje program per te rindertuar maredheniet me ShBA-ne, gje qe me 1972 solli viziten e Presidentit amerikan Nixon ne Kine, ku te dy keta lider rane dakort te forcojne marredheniet ekonomiko-politike mes dy vendeve. Me 1979 ShBA njohu nderkombetarisht Republiken Popullore te Kines, ne vend te Taivanit qe njihej deri atehere.

Kategoritë: Kalendar

7 janar 1789 zgjedhjet e para presidenciale ne SHBA

Kalendar - Sht, 01/07/2017 - 05:00
Me 7 janar 1789, u mbajten zgjedhjet e para presidenciale ne SHBA. Votuesit hodhen votat per te zgjedhurit e shteteve; vetem burrat e bardhe qe zoteronin shtepi u lejuan te votojne. Ashtu sic pritej, zgjedhjet u fituan nga George Washington, i cili u betua ne zyren e tij me 30 prill 1789.

Kategoritë: Kalendar

6 janar 1882 lind Fan Noli

Kalendar - Pre, 01/06/2017 - 05:00
Me 6 janar 1882, lindi Fan Noli, ne fshatin Ibrik Tepe të Thrakës që gjendet përtej kufirit te Greqise, ne territorin turk.

Kategoritë: Kalendar

5 janar 1957 "Doktrina Eisenhower" për Lindjen e Mesme

Kalendar - Enj, 01/05/2017 - 05:00
Më 5 janar 1957, në përgjigje të tensionit në ritje në Lindjen e Mesme, Presidenti amerikan Dwight D. Eisenhower bëri një propozim në Kongres, që synonte një politikë të re aktive amerikane në Lindjen e Mesme, duke e trajtuar këtë rajon si një fushë beteje e Luftës së Ftohtë.

Shtetet e Bashkuara besonin se situata në Lindjen e Mesme degjeneroi keqas gjatë vitit 1956, dhe lideri egjiptian Gamel Nasser ishte përgjegjësi kryesor i krizës. Nacionalizmi anti-perëndimor i Nasser si dhe merrëdhëniet e tij të ngushta me Sovietikët, bënë që SHBA të ndërpriste suportin për ndërtimin e nje vepre në lumin Nil, në korrik të 1956-tës. Pas më pak se një muaji, Nasser bllokoi kontrollin e Kanalit të Suezit. Ky aksion i tij nxiti, në fund të tetorit të atij viti, një sulm të koordinuar ushtarak nga Franca, Britania e Izraeli kundër Egjipt. Për një moment u duk se Lindja e Mesme mund të shndërohej në një fushë të Luftës se III Botërore.

Në përgjigje të kesaj situate, Presidenti Eisenhower bëri thirrje për "një aksion të përbashkët të Kongresit dhe Egzekutivit" për shkak të "rritjes së tensionit nga komunizmi ndërkombëtar" në Lindjen e Mesme. Ai kërkoi aprovimin e një programi të ri ekonomik e ushtarak në kooperim me vende mike të rajonit. Ai gjithashtu kërkoi përdorimin e trupave amerikane për "të siguruar dhe mbrojtur integritetin territorial dhe pavarësinë politike të këtyre vendeve." Ai gjithashtu kërkoi që për dy vitet në vijim 1958-59 të aprovohej një fond prej $200 milion për vit, si ndihmë ekonomiko/ushtarake në rajon.

"Doktrina Eisenhower" filloi të materializohej në verën e vitit 1958, kur pas fillimit të luftes civile ne Liban, rreth 15 mijë trupa amerikane u dërguan në rajon. Nëpërmjet këtij aksioni SHBA demonstroi interesin e saj në Lindjen e Mesme.

Kategoritë: Kalendar

4 janar 1999 themelohet Euro

Kalendar - Mër, 01/04/2017 - 05:00
Me 4 janar 1999, per here te pare qe nga mbreteria Charlemagne e shekullit te 9-te, Europa u bashkua mbi bazen e nje monedhe te perbashket, "euron". Njembedhjete vende te Bashkimit Europian (Austria, Belgjika, Finlanda, Franca, Gjermania, Irlanda, Italia, Luksemburgu, Hollanda, Portugalia dhe Spanja), qe perfaqesonin rreth 290 milion popullate, hodhen ne treg kartmonedhen e re, me shprese rritjen dhe integrimin ekonomik te komunitetit. Qe ne diten e pare euro u shkembye me 1.17 dollar US, duke dhene shenjen e nje konkurrence reale te ekonomise globale. Monedha euro u zbukurua me imazhe arkitekture, simbole te vendeve te BE-se, dhe ajo hyri ne treg me 1 janar 2002, duke zevendesuar monedhat e vendeve te mesiperme. Gjithashtu euro u adoptua edhe nga Monako dhe Vatikani.

Kategoritë: Kalendar
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar