Skip to content

Postimet e faqes

Cikël me poezi nga Vaso Papaj

Kritika-Letërsi - Enj, 06/15/2017 - 11:48
Çdo natë në ekranin e xhamtë ju shoh
Dhe s’kuptoj një fjalë në gjuhën tuaj.
Po dhimbjen që herët jam mësuar ta njoh.
Më dhimbkaçdo fjalë, ndaj brenda s’e shuaj.

Basha naiv, takimi me Trump e dëmton në raport me BE

Kritika deja-vu - Mër, 06/14/2017 - 19:48
Megjithëse takimi me Trump mund të jetë sajuar që Basha të dilte nga çadra, si një manovër e zakonshme amerikane që peshkon lidershipin e vendeve si i yni, Basha duhej ta evitonte para zgjedhjeve. Siç janë gjërat tani në BE, ky takim e dëmton Bashën. Të pretendosh të jesh kartë e Trump në BE-në e sotme, me aq kontradikta mes dy palëve, më e pakta do përballesh me injorim e bllokim nga vendet e Unionit. Bashën as aktualisht s'e takon njeri në BE. Hello!

Nebi Dragoti: Poezi me tematikë nga zgjedhjet

Kritika-Letërsi - Mër, 06/14/2017 - 19:43
Jo pseudopolitikë,
politikë virtuale jo!
Mjaft më me mashtrim
e manipulim kanceroz historik!

Meta sulmon banalisht emigrantët!... dhe ky do jetë Presidenti i shqiptarëve?!

Kritika deja-vu - Mar, 06/13/2017 - 21:09
Çuditërisht ky njeri, që gjithmonë më kujton thënien e Fishtës: "katundarë o bre burrë, e me ndru shtatë lëkurë, qytetarë s'bahesh kurrë", pra ky individ, se ç'ka ca pikëpamje super-të-habitshme nganjëherë, por meqenëse flet pak, si puna e atyre që s'kanë ç'thonë, kur vendos të hap gojën nxjerr xhevahire të papara.

Frank Shkreli: Po zbrazen trojet shqiptare dhe askush nuk e çan kokën

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 06/13/2017 - 20:23
Ky nuk është një lajm që nuk dihej më parë, por është disi ndryshe kur vërtetohen përmasat e këtij problemi nga një agjenci e madhe botërore, cila është e njohur për anketat e saja të famshme e që matin opinionet botërore mbi çështje të ndryshme, kombëtare dhe ndërkombëtare. Javën që kaloi, Gallup botoi një raport mbi emigracionin ndërkombëtar, ku ndër të tjera përfshihet edhe dëshira e lartë e shqiptarëve për tu larguar nga trojet e veta.

Levani plak - Elegji në prozë nga Resmi Osmani

Kritika-Letërsi - Mar, 06/13/2017 - 20:18
E quanin Levan.
E çfarë nuk kanë thënë për të. Të mbështjella me mjegullën e kohës dhe përfytyrimi i ndezur, ato kanë ardhur si një jehonë gjer në ditët tona.

PS mund të humb Tiranën, punë e keqe e bashkisë socialiste

Kritika deja-vu - Hën, 06/12/2017 - 14:34
Unë që vizitoj Shqipërinë një herë në vit i krahasoj gjërat më mirë se vendasit, të cilëve u është mësuar syri me gjendjen. Praktikisht mund të thuhet se Tirana sot është siç e la Basha dy vjet më parë, kur ishte kryebashkiak, madje në disa aspekte ka degradim, sepse s'ka patur investime të reja në infrastrukturë, as mirëmbajtje të ekzistueses. Rrugët s'kanë as kapakë pusetash (si në "97-n), dhe unë si i "huaj", i pamësuar me dhënien e makinës në botën e tretë, më ngeci rrota sot në pusetë. Ç'mizerje.

Përparim Hysi: Sa e ''lehtë'' është të ''flasësh'' me të vdekurit?!!!

Kritika-Dorëshkrim - Dje, 06/11/2017 - 16:41
Jam një nga ata që e kam "njohur" Sejfulla Maleshovën. Jo vetëm e kam njohur, por dhe e kam dashur. E kam dashur;e kam patur dhe dy çapa afër apo ballë për ballë, por nuk kam guxuar as ta përshëndes dhe jo më për t'i folur.
Ka ndodhur pikërisht si ajo kënga që shpotit një "gjasme trim" si puna ime. Kënga seç ka nja dy rreshta vulgare që i vënë notën atij "trimit". Ia vënë atij trimit, por ke parë që më rrinë dhe mua pas trupit. Kënga thotë, mes tjerash:

16 milion eurot e sheshit do modernizonin semaforët ''afrikanë'' të Tiranës

Kritika deja-vu - Sht, 06/10/2017 - 19:55
Në çdo qytet perëndimor, një super-investim i tillë, për një shesh, do ndizte super-debate e revolta qytetare, dhe kryebashkiaku mund të procedohej deri penalisht për shpërdorim, por natyrisht jo në Shqipëri, pavarësisht se një shesh i tillë do e bëj pjesën tjetër të Tiranës të duket edhe më të mjerë e më të shëmtuar. Por, imagjinoni, sikur ato para të modernizonin semaforët "afrikanë" të Tiranës, do kishin modernizuar gjithashtu trafikun e saj aq primitiv.

Kristo Zharkalliu: Nga shiu në breshër, ankoheshim për Nishanin tani...

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 06/10/2017 - 14:24
Kaq vite shqiptarët-një pjesë e tyre tekefundit- ankoheshin se presidenti Nishani ishte partiak dhe se drejtohej nga ish padroni i tij Sali Berisha. Nuk ka dyshim se jo vetëm njëherë Presidenti në ikje kishte dhënë dëshmi të besnikërisë së tij ndaj atij që e kishte zgjedhur në krye të shtetit,por gjithsesi mbante njëfarë takti. P.sh. ai nuk u ngatërrua në fushatën e zgjedhjeve,nuk doli haptazi në shesh të rekllamojë partinë nga ku ai kishte ardhur.

Arkiva - Qeveria Rama-Basha një koalicion qytetar që sjell investime të huaja

Kritika deja-vu - Sht, 06/10/2017 - 14:02
Mbi të gjitha do ishte një koalicion i qytetëruar, pa paragjykime rurale për demokracinë e kapitalizmin, që do krijonte shumë stabilitet politik në vend, dhe si rrjedhojë do sadisfaksonte mjaftueshëm kreditorët dhe botën e biznesit të investonin në një Shqipëri me aq pak investime perëndimore dhe me aq shumë papunësi.

Shiu i kuq - Cikël me poezi nga Mexhit Prençi

Kritika-Letërsi - Sht, 06/10/2017 - 08:52
… kur zhguli kufinjtë e arës
iu duk se nxori nga trupi i tij
një plumb të mbetur
që i dhëmbi fort, fort…

Një fushatë shumë e ndritur për këtë vend të uritur

Kritika deja-vu - Pre, 06/09/2017 - 12:27
Imitojnë fushatat perëndimore për nga shkëlqimi, por harrojnë se në Perëndim nuk ka defterë me lista buke nëpër dyqane (shitësit po bëjnë rafte bibliotekash me këta defterë). Në këtë aspekt, duket se LSI ka një farë të "drejte" që fokusohet te thasët e miellit e të groshës, sepse fjalimet me premtime bosh e posterat me bojra s'ia mbushin barkun elektoratit të uritur.

Frank Shkreli: Angazhimi i SHBA ndaj NATO-s është absolut

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 06/09/2017 - 12:22
Një atmosferë pasigurie në Evropë, si rrjedhim i agresionit rus në Ukrainë dhe kërcënimeve të Moskës ndaj sigurisë së vendeve në periferinë e saj -- që tani janë anëtare të Aleancës së NATO-s -- si dhe deklarata e Presidentit Trump, sidomos gjatë fushatës elektorale për president në lidhje me marrëdhëniet midis Shteteve të Bashkuara dhe NATOs, janë shprehur shqetësime dhe janë ngritur pyetje legjitime mbi të ardhmen e këtyre marrëdhënieve.

Pse nuk e ''vrasin'', pse e lënë të vuaj

Kritika deja-vu - Mër, 06/07/2017 - 12:45
Kush jeton në Perëndim e kupton që s'duan, ose duan ta lënë as të gjallë as të vdekur. Perëndimi do e bënte Shqipërinë të shkëlqente në 2-3 vjet, siç bëri fqinjët, por s'do, është evidente që s'do. Të dhëmb shpirti kur e sheh, vendi lëngon seriozisht, njerëzit vuajnë keq, fatalisht keq. Jo thjesht shumica, por edhe pakica në pushtet, atë destinim ka, thith të njëjtin ajër të infektuar, mbijeton në të njëjtat "qytete" gërmadha "zonë lufte".

Ilinden Spasse: Rreth romanit të Kristaq Turtullit ''Në trenin e linjës nr. 16''

Kritika-Dorëshkrim - Mër, 06/07/2017 - 12:39
Posa mbarova së lexuari romanin “Në trenin e linjës nr. 16” (kliko për ta lexuar) të shkrimtarit të talentuar korçar Kristaq Turtulli, tani banues në Toronto të Kanadasë.
Këtë libër dinjitoz dhe mbresëlënës, ma dhuroi vetë autori në një takim të rastësishëm, para tre javësh për herë të parë, kur erdhi për vizitë në Tiranë. Në takim kishin ardhur dhe disa miq të tjerë krijues.

Rama gabon, Basha do bëj koalicion me LSI

Kritika deja-vu - Mar, 06/06/2017 - 10:53
Basha e Vasili janë njerëzit e Rusisë në Shqipëri, kjo gjë dallohej që përtej Atlantikut. Basha doli pothuajse hapur kur në pikun e gjërave bëri atë takim e foto te debatueshme me ambasadorin rus në Tiranë, duke nënkuptuar shumë. Petrit Vasili mund të jetë ftuar në inagurimin e Trump nga linja ruse brenda fushatës së tij, linjë që sot është nën hetim nga FBI atje.

Sali Leka: Bisedë me socialistët e përkushtuar e demokratët e betuar

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 06/06/2017 - 10:49
Me paktin Rama-Basha, partia socialiste është forcuar, dhe lartësuar, ndërsa pedeizmi dhe berishizmi janë dobësuar dhe poshtëruar.
Partia socialiste me kryetar dhe kryeministër Edi Ramën është modernizuar, e dituruar e kulturuar e demokratizuar, ndërsa pedeizmi dhe berishizmi, kanë skaduar, janë skrupzuar, kanë gëlltitur dhe përtypur gelbockat e tyre të qelbura që zbrazën nëntëdhjetë ditë në çadrën e llumzhumit. Pedeizmi dhe berishizmi tre muaj ulëriti, sokolliu, llomotiti, gumzhiti, pështyu, por të tëra i lëpiu.

Pluhur bie në Tiranë... Në mëshirë të shiut, u qelbëm

Kritika deja-vu - Hën, 06/05/2017 - 12:07
Mendova se ardhja në Shqipëri këtë muaj zgjedhjesh do ishte plot me shirita inagurimi, sinqerisht, apo më e pakta, me mirëmbajtje e shkëlqim të ambienteve publike, rrugëve, trotuareve, kontenierëve të plehrave... Por jo, këtu çdo gjë po shkërmoqet si në ato baladat arabe me pluhur e rërë që përpijnë qytete e vende të tëra.

Selman Meziu: Një grusht humues pylli

Kritika-Dorëshkrim - Hën, 06/05/2017 - 12:02
Dimri sa kishte puthur tokën e bimësinë shkurrore e drunore. Peisazhi i thyer malor dukesh i përgjumur. Shpurpurisi me dorën e djatht gjethet, copëzat e degëzave, bisqe, pjesëza lëvoresh dhe posht tyre mori humuesin me plehun e pyllit. Çuditërisht dora i ndjeu sadopak ngrohtësi. Kush vallë prodhon këtë energji? Dukuritë biokimike. Përkujdesjet e nanës natyrë për bimët kafshët mikro gjallesat.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar