Skip to content

Postimet e faqes

Kolec Traboini: Kujt ja shesim ''Zylon'' për disidencë?!

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 02/11/2017 - 16:00
Shkelqimi dhe rënia e shokut Zylo" të Dritëro Agollit e kemi lexuar që në fillim pjesë-pjesë në faqet e revistës “Hosteni”, kur nuk ishte e nuk quhej ende roman, por një satirë nga ato që edhe Qamil Buxheli, Miço Kallamata, Hyskë Borobojka, Dionis Bubani, madje dhe plot të tjerë, bënin me shumicë. Të talleshe me drejtorët e kryetarët e kooperativave të burokratizuar nuk ka qenë ndonjë gjë e ndaluar nga diktatura, përkundrazi stimulohej.

Askush s’u kujtua ti shkruajë dy gisht letër...

Kritika-Letërsi - Sht, 02/11/2017 - 15:18
Ja dhe viti i tretë i pritjes së letrës me dy fjalë iku. U hoq bredhi i vitit të ri. U vu në kuti kartoni për vitin tjetër. Pambuku i irnosur dhe topat plastike u mblodhën në thasë dhe u hodhën në plehrat.

Ramushi po bënte lojën e Rusisë në Ballkan - NATO me ç'duket u shqetësua

Kritika deja-vu - Pre, 02/10/2017 - 18:11
Politika dhe aksionet thellësisht destruktive të Ramush Haradinajt, prej 2 vitesh tashmë, non-stop, shkuan shumë larg, u bënë të rrezikshme, kapërcyen kufijtë e Kosovës, dhe synuan hapur të sabotojnë strategjinë delikate të NATO-s në Ballkan. Në Ballkanin "fuçi baruti", të cilën Rusia po tenton hapur ta shpërthejë. Ramushi u bë pjesë e lojës ruse, me dashje apo pa dashje, s'ka shumë rëndësi. Rëndësi ka që ai u bë i rrezikshëm.

Cikël me poezi nga Pëllumb Gorica

Kritika-Letërsi - Pre, 02/10/2017 - 18:08
Në krahë trupin mban të ngrirë,
edhe pse një dorë e lehtë hidhet në sup,
të shpin lodhjen ai sy i mpirë,
shembjen e shpirtit e mbledh në grusht.

Lum si ne! Prokurorin e Përgjithshëm e paskemi me biografi të mirë!

Kritika deja-vu - Pre, 02/10/2017 - 03:56
Kur do mbaroj kjo histori? Edhe sa kohë biografitë do triumfojnë mbi meritën (aftësinë)? Babai i Llallës është dënuar më 1947 me burgim të përjetshëm si "agjent amerikan", dhe sot LLalla kërkon ta përdor këtë për të shpëtuar karrigen e korruptuar! Nga ana tjetër, vetë Amerika i anulloi Llallës ("agjentit amerikan") vizën amerikane! Jetojmë në kohë absurde, s'kuptohet ku fillon e mbaron groteskja. "Black lives matters", por edhe pjesa tjetër e shqiptarëve janë të rëndësishëm, nëse s'duam te kthehemi atje ku ishim.

Frank Shkreli: 50-vjetori i një çmendurie kombëtare

Kritika-Dorëshkrim - Enj, 02/09/2017 - 00:44
Në historinë e kombeve të mëdha e të vogla ndodhin lloj-lloj fatkeqësishë: luftëra, pushtime, fatkeqësi të natyrës, e tjera. Gjysëm shekulli më parë, pikërisht më 6 shkurt të vitit 1967 ndodhi një ngjarje që mund të cilësohet, për nga përmasat dhe pasojat fetare, kombëtare dhe kulturore, si një ditë fatkeqe në historinë moderne të Shqipërisë dhe të shqiptarëve.

Hidër Buci: Çfarë kërkonte Pashai i Jugut në Athinë?!

Kritika-Dorëshkrim - Enj, 02/09/2017 - 00:41
Ditët e fundit mbërriti në Athinë z. Koço Kokëdhima, Pashai i Jugut dhe foli fjalë shumë të bukura, por fjalët ne emigrantëve në një vesh na hyjnë e në tjetrin na dalin, se jemi lodhur me premtime të kota dhe me lugë bosh tash një cerekshekulli demokraci eksperimentale dhe kaotike. Kërkesat tona adresuar politikës, sidomos për ne që jetojmë e punojmë në Greqi kanë qenë të vazhdueshme, ju të dashur politikanë vetëm tani në prag të hapjes së fushatës elektorale kujtoheni për ne dhe ua nisni premtimeve prej fillimit.

Të paktën Agolli nuk ishte mediokër në letërsi si Artur Zheji në gazetari

Kritika deja-vu - Mër, 02/08/2017 - 16:46
Na lodhën, një e dy, diktatura komuniste... E kujt i plasi çfarë ka bërë Agolli në komunizëm. Nuk shqetësohen për faktin se pas Agollit vdiq letërsia në Shqipëri (meqenëse Kadare s'jeton më atje). Nuk shqetësohen se sot letërsia shqiptare (si çdo gjë tjetër atje) është mbytur nga mediokrët e mediokriteti, dhe facebookëzuar si mos më keq, si "krijimtaria" e Zhejit.

Cikël me poezi nga Arqile Gjata

Kritika-Letërsi - Mër, 02/08/2017 - 16:42
Keni parë se si dhe dimri vdes...?
Vdes nëpër peisazhe bore
kur jeta për rreth
pak e nga pak pa asnjë gjurmë ftohtësie,

Trump mund të provokoj revolucionin e 99% vs. 1%, jo vetëm në SHBA

Kritika deja-vu - Mar, 02/07/2017 - 18:48
Është rast i paprecedent në politikë që Presidenti i SHBA, si dhe shumë anëtarë të kabinetit qeveritar të këtij vendi, të jenë miliarderë, ose pjesë e të ashtuquajturit 1% të popullsisë që zotëron 99% të ardhurave kombëtare, dhe që, duhet thënë, se ngjitja e tyre në pushtet po ndodh në kohën e rritjes të valës së zemërimit (jo vetëm në SHBA) të 99% kundër 1%, për ndarje të padrejtë të të ardhurave në shoqërinë e sotme njerëzore.

Përparim Hysi: ''Luleshtrydhja'' që çeli në janar

Kritika-Letërsi - Mar, 02/07/2017 - 18:46
Qe aty nga pragu i viteve shtatëdhjetë të shekullit që shkoi, që në shkollën tonë, mu pas pushimeve të semestrit të parë, të emërohej një mësuese e re. E re, por dhe e bukur, sa, edhe pa e parë mirë, të luante çargu i kokës.

Kritikuesve të ASHAK-ut

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 02/07/2017 - 18:42
Ky popull asnjëherë nuk është mësuar të luaj, ose të bartë barrën me mund përpjetë, gjithnjë lozë nën petkun e gjykatësit ose mësuesit, është lakmitarë i sëmurë pas lartësisë dhe pushtetit. Por, çfarë ofron për pushtetin? Hipokrizi, vjedhje, mashtrim dhe që nga pellazgët e Ilirët jemi mbushur me kusari, morale fallco dhe shëmti njerëzore. Popull i mbushur plot mllefe, xhelozi, pesëdhjetë njolla ngjyrash bartë mbi fytyrë e gjymtyrë, janë të stisur me ngjyra dhe gjethe artificiale.

Rama të detyroj Maqedoninë të paguaj ''Rrugën e Arbërit''

Kritikët-Blog - Mar, 02/07/2017 - 03:21
Megjithëse duket si deklarata e Donald Trump që murin ta paguaj Meksika, s'është ashtu, përkundrazi, nëse pagesa e murit nga Meksika është pa sens, pagesa e "Rrugës së Arbërit" nga Maqedonia është në interesin e saj të plotë. "Rruga e Arbërit" nuk do benefit gjëkundi Dibrën e Matin, sa do benefit Maqedoninë në tregëti e turizëm.

Frank Shkreli: Politika e jashtme amerikane dhe shqiptarët

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 02/07/2017 - 03:13
Zgjedhjet e fundit për president në Shtetet e Bashkuara shkaktuan debate të ashpra jo vetëm midis kandidatëve të dy partive kryesore të këtij vendi, republikanit Donald Trump dhe demokrates Hillary Clinton, por edhe në radhët e mbështetsve të tyre – debate që shpesh ishin dhe vazhdojnë të jenë përçarse -- mbi politikat e mbrendshme dhe të jashtme që duhet të ndjekin Shtetet e Bashkuara.

Meta (LSI) bëhet dalje lehtë nëse i bllokohet blerja e votave

Kritika deja-vu - Dje, 02/05/2017 - 18:42
Ky është "sekreti" i LSI (nëse "sekret" mund të quhet çfarë e dinë të gjithë tani) - blerja e votave - fenomen që qeveritë e deritanishme në Shqipëri kanë dështuar ta bllokojnë, ose kane bërë kompromis të heshtur. Nëse Saimir Tahiri do jetë i determinuar në këtë aspekt, siç de facto mund të jetë (prandaj LSI synon ta largoj para zgjedhjeve), atëherë LSI do ngordh më në fund, si puna e atij përbindëshit qe s'jeton dot pa kurban njerëzor.

Dritëro Agolli: Njeriu, miku, shkrimtari… - Nga Kristo Zharkalliu

Kritika-Dorëshkrim - Dje, 02/05/2017 - 16:55
Një ditë, aty nga viti 1993, më merr telefon Albert Zholi, aktivisti i njohur i emigracionit në Greqi të asaj kohe dhe më thotë: “Ka ardhur në Athinë shkrimtari Dritëro Agolli dhe dëshiron të takohet me ty!” Ishte,jo vetëm e papritur për mua por edhe e paimagjinueshëm që shkrimtari i njohur shqiptar të kërkonte të takohej me mua,emigrant i herëshëm ish i “arratisuri” ish “armiku i popullit!” Njihja mjaft gjëra për Dritëro Agollin se ai ishte një nga shkrimtarët më të njohur të Shqipërisë komuniste.

Kameleoni - Tregim nga Gani Mehmetaj

Kritika-Letërsi - Dje, 02/05/2017 - 16:52
Koka e tij trekëndëshe me dilte eklips para një vajze të bukur, shoqe të fakultetit. Herën tjetër se nga mbinte në grupin tonë, duke u inkuadruar me zjarrmi në biseda që i zhvillonim në pushimet në mes të dy ligjëratave.

Njeriu ka nevojȅ... - Nga Dr. Selman Meziu

Kritika-Dorëshkrim - Dje, 02/05/2017 - 02:35
Isha mjaft i ri, pothuajse buzët me qumësht. Kisha mësuar të lidh shkronjat njëra me tjetrën. Por të formoja vetëm fjali. Jo, poezia me rrinte kryeneqe larg meje. Kisha lënë familjen time. Jetoja larg saj, ku hera herës malli lotë dhimbje më kullonte ditë natë, pika pika nga sytë. Por atje ku isha gjeta ngrohtësine e moshës. Vlagën e dashurisë feminore. Fjalën e ammël, ngrotësinë e respektin njerëzor. Ishim shume.

SKANDAL BOTËROR: Prokurorit të Shtetit Shqiptar i hiqet viza pse I KORRUPTUAR

Kritika deja-vu - Sht, 02/04/2017 - 14:14
Nga Donaldi i Amerikës te Donaldi i Shqipërisë, bam, në lule të ballit të Adriatik Llallës, vula e nxehtë "I KORRUPTUAR"! - Të hiqet viza amerikane pse je "I KORRUPTUAR"! Bam, edhe mbi tutorin e Llallës, Ilir Meta. Bam, gjithashtu mbi Parlamentin e Shtetit Shqiptar që emëroi një si Llalla, dhe nuk e shkarkon. SKANDAL BOTËROR! Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë vihet në nje nivel me terroristët - sot SHBA vetëm kësaj kategorie i heq vizat.

Dritëro Agolli zbuloi thellësinë e mendimit të thjeshtë shqiptar

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 02/03/2017 - 23:22
Krijimtaria letrare e Agollit është plot mendim, mendim të thellë e të sofistikuar, esencë që Ai e morri nga shtresat e thjeshta. Agolli ishte një patriot shqiptar, që, "propogandoi" mendimin e bazes së kombit, dhe zbuloi se e thjeshta është e sofistikuar dhe e bukur, dhe se shqiptarët pavarësisht nivelit të shkollimit janë një popull me mendim të thellë.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar