Skip to content

Postimet e faqes

Selman Meziu: Çfarë po ndodh në trupin tënd natyror Shqipëri?

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 05/02/2017 - 01:07
Një lajm ogurzi është përhapur si rrufeja. Janë këto lajme që njerëzve të zakonshëm (dhe jo vetëm) kudo që ndodhen iu shkaktojn të dridhura të zërit, të orakullit të shpirtit, të telave të zemrës, të të gjithë qënies shumë qelizore njeri. Dhe ato drithërohen e shfryjnë urrejtjen kundër të gjithë atyre matrapazëve, të pa shpirt, të pa aparat trunor funksional që kërkojnë ti venë sipër beton e hekur një parku me vlera të pallogaritshme bioekologjike, turistike e arkitekture peisazhistike.

Meta president, ose Rama tani do bëj edhe qeveri teknike, edhe do humb zgjedhjet

Kritika deja-vu - Dje, 04/30/2017 - 21:57
Instalimi i Ilir Metës president e shndërron Shqipërinë automatikisht në "Rregjim Kleptokrat*". Nga aspekti i jashtëm, tani Perëndimit ndoshta nuk i intereson që aleati i Metës, Rama, që e vuri në atë karrige, të fitoj zgjedhjet e 18 qershorit, sepse një gjë e tillë do provokonte (veç të tjerash) dyndje kërkesash për strehim politik të shqiptarëve në Perëndim, destabilizim afatgjatë të vendit, dhe skepticizëm të BE-s për seriozitetin e Shqipërisë për reforma. Ndërkombëtarët mund të konsiderojnë kërkesën e PD-s për qeveri teknike tani.

Hamit Taka: Padroni i ri dhe greva e grave

Kritika-Letërsi - Dje, 04/30/2017 - 21:54
Berti hyri në mencën e puntorëve të fabrikës së këpucëve. Shefi dhe kamarierët, si gjithnjë, sa e panë, i dolën përpara. Ata, për t’i bërë qejfin, filluan të vinin në vend karriget, të largonin pak tryezat, të ulnin perdet, nëpër të cilat depërtonin rrezet e diellit përvëlues të Shqipërisë së Mesme.

Skemë, 18 qershori Ramës, çadra e Bashës, Meta president, për të evituar Vettingun

Kritika deja-vu - Dje, 04/30/2017 - 00:46
Skemë e përbashkët për të sabotuar Vettingun. Duhej vendosja e Metës president për të kuptuar këtë. Të gjithë ata po synojnë mos-miratimin e Vettingut para zgjedhjeve, që të mos përballen e skualifikohen nga Vettingu për 18 qershorin. Basha do hyjë në zgjedhje sapo të shpërndahet ky parlament, thjesht e vetëm që Vettingu të mos votohet brenda kësaj legjislature.

Meta president, qeveria teknike tani duket e paevitueshme

Kritikët-Blog - Pre, 04/28/2017 - 02:05
Në situatën e tensionuar për shkak të zgjedhjeve, në një klimë besimi zero nga opozita, emërimi i Metës president është një faktor që përforcon pretendimin e saj për manipulim zgjedhjesh. Rama kryeministër e Meta president janë de facto shumë, kalojnë masën. Mundësia e manipulimit të zgjedhjeve tani është jo thjesht një thashethem, por mbase një plan.

Frank Shkreli: ''Anarkia është debashkim, jo bashkim''

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 04/28/2017 - 02:02
Kohët e fundit, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe Presidenti i Kosovës, Z. Hashim Thaçi ngritën mundësinë e bashkimit të Shqipërisë dhe Kosovës në një shtet të vetëm, nëqoftse nuk ndodhë bashkimi i tyre brenda Bashkmit Evropian. Analistë të ndryshëm e kanë cilësuar deklaratën e udhëheqsve shqiptarë si një manovër parazgjedhore, si një përpjekje për të larguar vëmendjen e mbrendshme dhe të jashtme nga kriza aktuale politike në Shqipëri dhe në Kosovë, ose më keq, si një kërcënim dhe shantazh ndaj Evropës, nëqoftse Bashkimi Evropian nuk merr masa për të shpejtuar integrimin e Shqipërisë dhe Kosovës në radhët e tij.

Presidenti e Qeveria të toskëve! Gegët (PD) as në zgjedhje! Albania's Fucked!

Kritika deja-vu - Enj, 04/27/2017 - 19:31
Ilir Meta President!!!??? Shqipëria na e mbylli derën! Fuck Albania! Turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp, turp.

Lulzi Basha si Esad Pasha, për ''Ballkani i ballkanasve'' vs. Europës

Kritikët-Blog - Enj, 04/27/2017 - 03:10
Njeriu që firmosi marrëveshjen për kalimin e territorit shqiptar (detit në jug) Greqisë, për të cilen duhej arrestuar për tradhëti kombëtare (çdo kush, në çdo vend do arrestohej), por Lulziu nuk u morr seriozisht, sepse konsiderohej një lloj kukulle (kungulli) i Berishës, pra, njeriu që bëri gjëmën me territorin, sot po zbulon fytyrën e vërtetë, edhe më të rrezikshme se ç'mendohej.

Përparim Hysi: Nuk jam më popull!!!

Kritika-Letërsi - Enj, 04/27/2017 - 03:08
Më lodhën! Më nuk jam popull!
Fjala "popull" u bë demode
Ia sollën popullit mendjen rrotull
Politikanët sharlatanë: si sot dhe dje!

Njujorkezja Valentina Ivezaj e apasionuar me vizatimet për aktorët

Kritika-Dorëshkrim - Enj, 04/27/2017 - 02:29
Piktorja Valentina Ivezaj, ishte jo më shumë se 5 vjeçe, kur filloi të bëj skicat apo vizatimet e para me laps. Një ditë vogëlushja po shikonte një burrë, që mbante në dorë disa gazeta, i cili ngadalë e me kujdes po i vendoste të hapura mbi dyshemene e një dhome, të cilën po e bënte gati për ta lyer me bojë.

Elektorati i braktisur PD-së do ndahet si ''plaçkë tregu'' më 18 qershor

Kritika deja-vu - Mër, 04/26/2017 - 19:35
Në Francë humbën partitë tradicionale, në Shqipëri nuk do paraqiten në zgjedhje, e njëjta gjë në fund të fundit. Kjo është koha sot, kapitalizmi kërkon reformim të lidershipit. Gjithsesi, njerëzit do votojnë me turma këtë 18 qershor, sepse këto zgjedhje janë historike. Shqipëria duhet të vendosë, t'i bashkohet BE-së, apo të ruaj status-quonë aktuale, me gjyqësor super-të-korruptuar, faktor që prodhon politikëbërje të korruptuar gjithashtu. E njëjta fabul që zhvillohet edhe në Perëndim, e njëjta natyrë zgjedhjesh si atje, me BE-në apo kundër BE-së.

Perëndimi s'po na le në baltë; Kuislingu Lulzi në grahmat e fundit

Kritikët-Blog - Mër, 04/26/2017 - 02:59
Eshtë i njëjti skenar i vjetër, megjithëse kamuflohet me ngjyra të tjera. E njëjta histori banale (e qelbur), e njëjta ndërhyrje e pashtershme e qarqeve të caktuara të fqinjëve për ta mbajtur Shqipërinë oborr të tyre të pasëm, dikur gogol të zi islamist e komunist, sot për pastrim parash, e pislliqe të tjera pa fund. Një kosh plehrash për maskarrallëqet e tyre, garantuar nga gjykatat e zhytura në korrupsion.

Cikël me poezi nga Adem Zaplluzha

Kritika-Letërsi - Mër, 04/26/2017 - 02:44
Gjithmonë imazhet e njëjta
Mes pemëve
Një mur i rrënuar
Dhe disa fotografi surrealiste

Ahmet Ҫollaku: Kronikë nafte e pashtershme

Kritika-Dorëshkrim - Mër, 04/26/2017 - 02:40
Komunikoja me të ndjerin, me gjeologun e persekutuar Nuredin Skrapari, pavarësisht se me ‘të nuk kisha pirë kafe dhe nuk isha këmbyer në rrugë më shumë se dy-tre herë. Kështu është jeta, ikën shpejt. Po ja çfarë më shkruan Ai: “Faleminderit Zoti Çollaku që shkruani për naftën dhe naftëtarët tanë heroikë, për ata heronjtë, të dhembshëmit e kohës moniste. Më vjen mire, bilez gëzohem që qenka dikush, juve që do të shkruani për atë kohë që unë e kam quajtur herë “Tragjedia e Inteligjencës së Naftës’’, dhe herë “Gjeologët e naftës para skuadrës së pushkatimit".

Dekriminalizimi i Bashës vs. Dekriminializimit të Vettingut

Kritika deja-vu - Mar, 04/25/2017 - 19:02
Basha dhe kungujt në çadër flasin gjoja për dekriminalizim, dhe kushtëzojnë pjesmarrjen në zgjedhje me të. Ç'lojë per trutharë e kokëpalarë! I vetmi version zyrtar që përmbush dekriminalizimin në gjyqësor e politikë është Vettingu. Bujrum, shko voto Vettingun, dhe dekriminalizimi u kry. Por, si të gjithë spekullatorët e të përlyerit, edhe Lulziu, përdor të njëjtin term për të goditur versionin origjinal, dekriminalizim vs. dekriminalizim, thjesht e vetëm për të kompromentuar procesin.

Fjalët pakësohen - Trevargsh nga Qazim Shehu

Kritika-Letërsi - Mar, 04/25/2017 - 01:38
Sa flas për ty
Fjalët zgjedh,
Ato pakësohen…

Problemi shqiptar - Nga Frank Shkreli

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/25/2017 - 01:35
Duket se kombi shqiptar po përshkohet sot nepër njërën prej periudhave më të rrezikshme të historisë së tij. Njoftohet se këtë javë, si edhe herë të tjera më parë gjatë këtyre 25-viteve tranzicion, në Tiranë do të zbresin zyrtarë të lartë evropianë nga Brukseli, në një përpjekje ndërmjetësimi për të zgjidhur atë që të gjithë po i referohen si “ngërçi politik” midis partive të pozitës dhe opozitës dhe klasës politike shqiptare, në përgjithësi.

Ilir Muharremi: A besojnë kosovarët në Zot?

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/25/2017 - 01:31
Të gjithë njerëzit jemi të njëllojtë, nuk ekzistojnë mbinjerëzit, njeriu është vetëm njeri, është i barabartë si para të ftohtit ashtu edhe para zjarrit, të gjithë digjemi njëjtë, edhe para Zotit jemi të barabartë. Pse njeriu duhet të besoj në Zot? Zoti ndërroj jetë në gjermani me Nietzschen, pastaj erdhi pasditja më e madhe për njeriun sepse për herë të parë u zëvendësua me Zotin dhe u bë Zot vet ai. Disa u trembën, disave ju dridhen këmbët, pastaj filluan t’ju merren mëndët, kurse në letërsi u hapen gremina të shumta. Por, njeriu ulëriti kundër ferrit.

Disa nga të sharat e shoferëve për Bashën gjatë bllokimit të rrugëve

Kritika deja-vu - Hën, 04/24/2017 - 20:20
Shoferët nxehen kur ngecen në rrugë, dhe shpesh s'kontrollojnë fjalorin, ose përdorin gjuhë emocionale të tepruar. Më poshtë disa nga të sharat ose komentet e shoferëve regjistruar në vende e intervale të ndryshme. Kërkojmë ndjesë për gjuhën banale, por dihet, rruga rrugë është, ka rregullat e veta. Ju lutemi 18+:

Arrestoni Bashën, s'ka imunitet parlamentar, kalbeni në burg

Kritika deja-vu - Dje, 04/23/2017 - 20:30
Kush do e mbroj Bashën nëse arrestohet, dhe kujt do i vij keq për të? Basha është një hiç, pa rreth e pa suport, absolutisht një zero. I vetmi që mund ta mbroj do jetë Berisha, i cili de facto s'ka fuqi (moshë) ta bëj më këtë. PD sot është një lëmsh i vërtetë, ku të gjithë urrejnë të gjithë, dhe kjo për shkak të politikës anti-PD (e pro familjes Berisha) të Bashës.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar