Skip to content

Postimet e faqes

Pëllumb Gorica: Mirënjohje për mësuesin

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 03/07/2017 - 01:21
Ndodh që njerëzit të çfarëdo kategorie qofshin këta, të impenjuar për të ecur me ritmin e kohës, e kthejnë kokën herë pas here prapa për të nderuar e kujtuar me respekt, ata që kanë treguar përkushtim. Sidomos ata që kanë derdhur mund dhe dashuri me profesionin e tyre. Vitet ikin, por në kujtesë mbetet respekti për mësuesit që mbollën dijen.

Triptik i udhës - Nga Vangjush Ziko

Kritika-Letërsi - Mar, 03/07/2017 - 01:18
I pashërueshëm jam
somnambul,
fle dhe shoh një ëndërr
jo nga më të bukurat,

Selman Meziu: Trieshi i Malsise dhe mendimi i Anton Pllumajt

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 03/07/2017 - 01:10
Një komb që u përgjak e u coptua nga shtërngatat e kohërave. Një truall që priti me shigjeta, shpata e pushkë, pushtues shkatrrimtar, zjarrëvënës të shtëpive, kasolleve me blektori e pasuri deri edhe therës me thika të fëmijëve në djepat e drunjt. Gjaku i bijëve e bijave të këtij kombi skuqi lumenj, përrenj e ujiti pemët, drurët e barin për tu rezistuar kohërave e dëshmuar krimet mbi këtë popull krenar por në paksim të vazhdueshëm.

Çadra të qëndroj sa më gjatë, të vuajnë, të tresin dhjamin të korruptuarit

Kritika deja-vu - Sht, 03/04/2017 - 18:16
Motoja e çadrës është: "Të korruptuar hajde mblidhuni këtu-këtu, nën çadrën e korrupsionit".
Tani është evidente se PD s'do të bashkëpunoj për Vettingun, është vënë në mbrojtje të korruptuarve, dhe Vettingu ndoshta do kompletohet pas zgjedhjeve të qershorit, në parlamentin post-18 qershor. Kjo do të thotë se fushata elektorale e zgjedhjeve të këtij viti do fokusohet 100% te Vettingu, do jetë një ndeshje e ashpër mes të ndershmëve e të korruptuarve.

Maqedonia e lajmeve të rreme të hackerave rus tymos kontenierët e plehrave

Kritika deja-vu - Sht, 03/04/2017 - 01:08
Maqedonia, ky vend në rrënie të lirë, por dhe një vegël e rrezikshme e Rusisë, që u bë qendër e lajmeve të rreme (fake news) të hackerave rus gjatë zgjedhjeve presidenciale në SHBA, tymos një tjetër lajm të tillë, këtë rradhë kundër Shqipërisë. Nuk është rastësi që kjo ndodh në atmosferën e përgjithshme anti-shqiptare që kjo mbeturinë e ish-Jugosllavisë së Ballkanit të vjetër ka ndërmarë këto ditë.

Frank Shkreli: Mesazhi i Luigj Gurakuqit në përvjetorin e vrasjes

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 03/03/2017 - 21:09
Ja edhe një përvjetor i një atdhetari të madh dhe njërit prej figurave më të shquara të historisë së kombit shqiptar – Luigj Gurakuqit (19 Shkurt 1879 -02 Mars 1925) -- “vjen e shkon”, siç duket ashtu si në të kaluarën, pa e përmend kush dhe pa u kujtuar nga askush, madje as në përvjetorin e vrasjes të tij.

Anton Mazreku shkrimtar i mbetur në rrugë? - Nga Skifter Këlliçi

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 03/03/2017 - 21:03
Aty nga mesi i viteve ’50 të shekullit të kaluar, gjatë një takimi letrarësh, një poet, asokohe nga më më të mirët e realizmit socialist, u shpreh se Anton Mazreku, (1908-1969), i njohur deri atëherë dhe më pas nga i madh dhe i vogël për komentet aq emocionuse që u bënte ndeshjve të futbollit nga mikrofonët e Radio Tiranës, ishte “shkrimtar I mbetur në rrugë”.

Nëse Maqedonia plas, shqiptarët këtë rradhë do marrin edhe Çamërinë

Kritikët-Blog - Pre, 03/03/2017 - 01:12
Shqiptarët sot nuk janë më 1913, as më 1918, as 1924, siç më kokëtrashët e sllavëve, maqedonët, akoma s'e kanë marrë vesh. Shqiptarët ua treguan vendin sllavëve që më 1944, por i tradhëtoi Enver Hoxha në shkëmbim të pushtetit personal. Natyrisht nuk e duam luftën, dhe urojmë që Maqedonia të mbijetoj, si një federatë (si Zvicra), por nëse plas, shqiptarët s'ka bir nane t'i stop këtë rradhë.

Përparim Hysi: Po s'e putha buzën tënde

Kritika-Letërsi - Pre, 03/03/2017 - 01:06
Kishe ndryshuar "luk", sot ishe si lule
Syri m'u këput, kur sytë ti m'i ngule
Kur sytë ti m'i ngule (unë s'e hëngra thatë)
Se m'u duk, moj lule, sikur më zunë djajtë.

Parlamenti shqiptar të mblidhet për Maqedoninë, mos zhgryen në çadër

Kritika deja-vu - Enj, 03/02/2017 - 02:05
Maqedonia po ri-ndez luftën në Ballkan, një konflikt të pastër etnik, kundër shqiptarëve. Për çfarë tjetër duhet të mblidhet me urgjencë Parlamenti shqiptar, se për këtë situatë? Maqedonia, ky shtet i sajuar, që me ç'duket është në ditët e fundit të ekzistencës, pas disa krizave sistematike qeveritare këto vite, që s'po gjejnë qetësi, duket se tani e ka përshkallëzuar situatën, po përfshin faktorin etnik në konflikt, dhe kjo sjell direkt luftë.

Cikël me poezi nga Janis Ricos

Kritika-Letërsi - Enj, 03/02/2017 - 02:03
Ditët e fundit me diell të vjeshtës - varka peshkimi
  Të trishta që kthehen në mbrëmje,
Anës detit kinkaleritë mbyllur, përpara derës së xhamtë
  të kafenesë

Frank Shkreli: Fjalimi optimist i presidentit Donald Trump

Kritika-Dorëshkrim - Enj, 03/02/2017 - 01:56
Të marten mbrëma, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald trump mbajti fjalimin e tij të parë, në një sesion të përbashkët të dy dhomave të Kongresit amerikan. Me një ton të ri optimizmi, ai e quajti fjalimin e vet, një mesazh të fuqishëm uniteti dhe një mesazh nga zemëra. “Ne mund të jemi një vend i përçarë në lidhje me politikat që duhet të ndjekim, por jemi një vend i bashkuar kundër urrejtjes dhe të keqës, në të gjitha format e tyre.”

Basha krijon lëvizjen KURVA (Korruptuarit United Rezistojnë Vettingun në Albania)

Kritika deja-vu - Mar, 02/28/2017 - 02:49
Pavarësisht se tingëllon me profesionin më të vjetër në botë, Basha e quan lëvizje të re politike. KURVA (Korruptuarit United Rezistojnë Vettingun në Albania) është një përshkrim korrekt i asaj që Basha - Meta po përpiqen të bëjnë de facto. Jetojmë në një kohë me aq info, saqë vështirë se ky brez i sotëm shqiptarësh do gëlltisë MAGA-n. Edhe bufi e kupton që çadra në bulevard është një rezistencë e drejtëpërdrejtë, flakë-për-flakë, e Vettingut, bën muuuuu e meeee.

Frank Shkreli: Siguria e gazetarëve në agjendën e OKB-s

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 02/28/2017 - 01:32
Përfaqsuesit më të lartë të dy organizatave më të njohura botërore për mbrojtjen e të drejtave dhe të punës së gazetarëve, Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Organizatës “Korrespondentët pa Kufij”, Christophe Deloire dhe Drejtori Ekzekutiv i “Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve”, Joel Simon janë takuar javën që kaloi me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres për të biseduar mbi sigurinë e gazetarëve anë e mbanë botës.

Ministria e Drejtësisë nga Ylli Magjari te Petrit Kozma Vasali, ç'katastrofë

Kritika deja-vu - Hën, 02/27/2017 - 01:51
Injoranti i ligjit Vasili harron se jeton totalisht në një vend me "sovranitet të kufizuar" si Shqipëria, ku gati gjysma e popullsisë është me dy shtetësi për shkak të emigracionit. Jeton në Shqipërinë anëtare të NATO-s, dhe kjo do të thotë "sovranitet i kufizuar" gjithashtu. Jeton në vendin që kërkon (lutet) të bëhet anëtare e BE-së, dhe kjo sjell automatikisht "sovranitet të kufizuar". Koncepti i Vasilit (Metës) për sovranitetin është ai diktaturës së izoluar të Hoxhës.

Përparim Hysi: Unë jam nga Zharrëza

Kritika-Letërsi - Hën, 02/27/2017 - 01:48
Unë jam nga ZHARRËZA dhe nga fshatrat pë rreth
Dhe me të gjithë ata që u prishën shtëpitë
Përgjegjësinë mbaje ti, o shtet!
As më bëhet vonë, në ndryshojnë qeveritë.

Në çadër po gërmojnë tunel të hynë në Kryeministri (10 shakatë e ditës)

Kritika deja-vu - Dje, 02/26/2017 - 01:31
1 - U bë një javë që çadra e PD-s është në bulevard. E dini nga erdhi kjo çadër? Është çadra që Ilir Meta ka para vilës në Gjirin e Lalëzit, ose siç Meta e quan ndryshe, Cicja e Lalëzit.

Anton Mazreku, futbolli, pena dhe mikrofoni - Nga Skifter Këlliçi

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 02/25/2017 - 23:47
Të paktë janë ata që mund të dinë se publicisti dhe komentatori i shquar sportiv, Anton Mazreku, ishte me origjinë nga Kosova. Për të shuar kurrershtjen e lexuesve ,vecanërisht lexuesve kosovarë të gazetës, u ofroj të lexojnë shkrimin e mëposhtëm, i cili dëshmon njëkohësisht për dramën që pësoi ky personalitet i shquar nga regjimi komunist.

Çadrën në bulevard sikur e ka kurdisur Rama, aq mirë po punon për të

Kritika deja-vu - Sht, 02/25/2017 - 03:36
Një protestë me nota anti-BE, anti-SHBA, anti-Vetting... PD ose ka shkalluar, ose menaxhohet nga Rama. As në ëndrrën më romantike Ramës s'do i kishte shkuar ndërmend, që, BE ta shikonte atë si të vetmin faktor politik që mund të bisedohet në Shqipëri, përballë një PD-je që as pranon të takohet me përfaqësuesit e Unionit. Agresiviteti i PD-s ndaj BE-s ka shkuar aq larg, saqë Rama e shfrytëzoi këtë përsëri (shtoi rojet ndaj ambasadores së BE-s në Shqipëri, zj. Vllahutin nga Kroacia mike), për të ndriçuar më shumë imazhin tashmë të vetë-rrënuar të PD-s.

Resmi Osmani: Robinsoni në ishullin pa det

Kritika-Letërsi - Sht, 02/25/2017 - 03:27
1. Më jepni një copë tokë, tu bëj një mrekulli!
Po e them që në fillim: jam jetim. Fëmijë pa fëmijëri, i ri pa djalëri. Kjo është e djeshmja. Të nesërmen nuk e dua të jem burrë pa burrëri. Prindërit vdiqën në një aksident automobilistik.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar