Skip to content

Postimet e faqes

Të shpërfytyruarit - Tregim nga Thani Naqo

Kritika-Letërsi - Mar, 04/18/2017 - 01:03
U darkuan me peshk, sallatë e djathë kaçkavall. Me shpresë se alkoli do përndizte kujtimet rinore, Gjergj Kodra piu nxitimthi një dopio raki, po aq dhe Eliza. Ndërsa tymosnin cigare, heshtja e psherëtimat lanë përshtypjen se nata e parë do ish përshpirtje për të vdekurit e jo shmallje me dashurinë.

Frank Shkreli: Senatori amerikan Xhon Mekejn dhe shqiptarët

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/18/2017 - 01:00
Senatori i Partisë Republikane në Shtetet e Bashkuara, Xhon Mëkejn po zhvillon një turne në vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Shqipërinë dhe Kosovën. Senatori Mëkejn, hero i luftës së Vjetnamit, ka filluar karierën e tij politike në vitin 1982 kur u zgjodh për dy mandate në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara dhe në vitin 1986 u zgjodh Senator i Partisë Republikane në Senatin amerikan nga shteti Arizona, ku shërben edhe sot.

Mark Juncaj: Kurimi i vartësisë së alkoolit - Nga: Ermira Babamusta

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/18/2017 - 00:57
Mark Juncaj është sportist amerikan me origjinë shqiptare që njihet me emrin Mark Superfit. I lindur dhe rritur në Detroit, Miçigan nga dy prindër shqiptar, Kola dhe Tolja Juncaj, nga Hoti, afër Tuzit të Malit të Zi. Ai ka mbaruar diplomën universitare në Manaxhim të Biznesit, dhe tani po ndjek studimet për Teologjji, Bachelor, në Miçigan.

Lulzi, Rama është kundërshtari jot, jo baba jot të të japë karrigen, sqap

Kritika deja-vu - Hën, 04/17/2017 - 00:44
S'është baba Xhelal... Kush ta ka treguar këtë përrallë, që kundërshtari politik ta fal pushtetin në kapitalizëm? Në ç'libër e ke lexuar o pallë? Harrove si bëje ti, kur numërove deri dhe votat e hedhura "gabim" kundër Ramës më 2011? Shko o djalë në zgjedhje, se do harrohesh për tre ditë. Mos zhgënje të paktën votuesit e tu, njëri prej të cilëve mund të isha edhe unë këtë qershor, por kështu si i bëre punët ti, vështirë se të marr seriozisht.

Makthi - Tregim nga Resmi Osmani

Kritika-Letërsi - Hën, 04/17/2017 - 00:41
Ata ishin katër. I kishin thirrur me ngut, pa e ditur përse. Qendronin të heshtur, në pritje si mbi gjemba ne paradhomën e shokut Kiço, që e kishte hijen të rëndë. Shoku Kiço ishte ende i zënë. U duhej të prisnin. Sekretarja që shtypte në makinën e shkrimit që rrapëllinte si mitraloz, nuk u tha pse i kërkonin.

Prehja qiellore - Tregim nga Gani Mehmetaj

Kritika-Letërsi - Hën, 04/17/2017 - 00:39
Shurdhëria e borës ia mpiu shqisat. Shihte tej në peizazhin e bardhë, të ftohtë, ndërsa fjollat vazhdonin të binin me zell si t'i shtynte dikush. Nuk e entuziazmonte bora, pamja e qiellit të plumbtë që reshte pa pushim, nuk i ngjallte asnjë emocion sikur e shikonte në ekranin e madh.

Qeveria Rama mbaron në shtator. Qeveria ''teknike'' çdo bëj pas 18 qershorit?

Kritika deja-vu - Mar, 04/11/2017 - 03:45
Mandati i qeverisë Rama mbyllet pas 5 muajsh, në shtator, dhe kjo periudhë para zgjedhjeve, siç ndodh rëndom, do jetë e mbushur me inagurime të shumta publike. Skenaristët e qeverisë "teknike" Meta-Basha, duan të përvetësojnë (veç kabinetit) edhe punën katër vjeçare të qeverisë Rama, dhe inagurimet përkatëse publike t'i propogandojnë si të tyret. Sa teveqelë janë.

''Ditët Dibrane'', gjallërojnë jetën e Kryeqytetit

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/11/2017 - 02:35
Kishte disa ditë, që drejtoresha e kulturës, në Bashkinë e Dibrës, Zamira Gjeleshi lajmëroi se, në kryeqytetin tonë, do të ishin “Ditët e Dibrës”, në datat 8 e 9 prill 2017. Si vendi më i përshtatshëm, ishte zgjedhur “Pazari i Ri”, tashmë me një pamje më të bukur e më funksionale. Për veprimtaritë e larmishme dhe të bukura, që priteshin të organizoheshin aty, më lajmëroi Lindita Titka-Pasholli, mbesa e edukatores së paharruar dhe të talentuar të vajzave dibrane, Nazmie Pasholli-“Mësuese e merituar”.

Rama po e menaxhon situatën si lider perëndimor

Kritika deja-vu - Hën, 04/10/2017 - 14:20
Në këtë kohë të çorbës ruso-muzhike Basha-Meta, të ngushëllon fakti që të paktën pushteti ekzekutiv po vepron institucionalisht, dhe në këtë aspekt, Rama ngjan me një lider perëndimor, si në përmbajtjen e mesazheve institucionale që përcjell, ashtu dhe në ruajtjen e gjakftohtësisë politike në komunikim. Duhet pranuar se edhe Presidenti i Republikës po vepron në linjë institucionale.

''Dora ilaç'' e bletës - Tregim nga Përparim Hysi

Kritika-Letërsi - Hën, 04/10/2017 - 14:16
Këtë tregim që sjell për lexuesin, ma ka treguar gjyshja ime nga babai dhe, tek e dëgjoja së pari nga ajo,as e mendoja se kishim të bënim me një përrallë. Zakonisht, përrallat janë veç trillime gjithfarësh që, në fund të fundit, kanë edhe moralin, por edhe mesazhin e tyre, por, kur gjyshja ime e mirë e mbaroi rrëfimin e saj, unë ballafaqohesha me një realitet që bënte mu!

Doni të bindni Bashën të hyjë në zgjedhje? Thoni Rusisë!

Kritika deja-vu - Dje, 04/09/2017 - 15:16
PD u krijua nga Perestrojka ruse, dhe është një parti që gjithmonë ka anuar nga bota sllave. Sot në krizën e saj më të madhe (qe do e fundos, me ç'duket), në kuadër të mbrojtjes së të korruptuarve, ajo ka hedhur tutje maskën, dhe është reshtuar qartë e hapur me kampin që drejtohet nga Rusia. PD nuk bindet nga Perëndimi, siç s'po bindet, megjithëse qeveritë e ambasadorët aleatë perëndimorë ja kanë thënë qartë, se, duhet të kthehet në Parlament e të hyjë në zgjedhje.

Meta njeriu i Haxhi Lleshit në PS - gisht në burgosjen e Nanos e vrasjen e Azem Hajdarit

Kritika deja-vu - Sht, 04/08/2017 - 13:52
Më 1993, kur Nano hyri në burg, nuk ishte e qartë nga buronte forca e Metës, e djaloshit 24 vjeçar nga Çorovoda, pa rreth familjar e shoqëror në Tiranë, që fill pas dënimit të Nanos u bë nënkryetar i PS-së, dhe praktikisht figura kryesore e saj. Kush e instaloi Metën në krye të PS, dhe kush e bëri atë të fuqishëm menjëherë?

Ben Blushi është voskopojar?!!! - Nga Kristo Zharkalliu

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 04/08/2017 - 13:47
Të gjitha i prisja nga Shqipëria. Jemi mësuar me çdolloj lajmi dhe asgjë nuk na habit më. Por nganjëherë na zënë në befasi dhe nuk dimë si të mendojmë dhe besojmë. E dija se shqipot të bëjnë atë që s’ta prêt mendja, e dija se një shqiptar mund të gjendet atje ku nuk mund ta imagjonosh, por kjo që po më ngjet sot mua nuk e di si ta shpjegoj, si ta honeps!

Edhe çam-çakëzi Shpëtim Idrizi me Kremlinin tani?

Kritika deja-vu - Sht, 04/08/2017 - 00:45
Çam-çakëzi Idrizi, sa suporton çadrën e Putinit në bulevard, pse nuk shkon të ngrejë mijra çadra përballë kufirit grek, mbushur me çamë të vërtetë (jo me Mesilën prej Radomire), që gjithë bota të marrë vesh genocidin grek kundër shqiptarëve. Të qëndrojnë aty me muaj, deri sa bota të sensibilizohet me çështjen çame, dhe greku të shtrëngohet t'i pranoj në trojet e tyre të lashta. Kjo është strategji e vërtetë çame, jo të kamuflosh shërbimin e fshehtë ndaj Kremlinit me demagogji çame.

Viktor Qurku: ''Mos harroni'' - Nga Nebi Dragoti

Kritika-Letërsi - Sht, 04/08/2017 - 00:41
Vetëm Ministria e Kulturës, si detyrë të vetën, mundet të bëjë perkujtimin e poetëve, që kanë ndrruar jetë duke u botuar edhe antollogji me krijimet më cilësore. Se ç’ efekt ka kjo nuk do koment.Një ndër poetët që ka vlera ideo-artistike e që nuk duhet harruar eshtë ,si më poshtë, në këtë shkrim.

Trump i thotë Rusisë (edhe Bashës e Metës) si shumë jemi njoft

Kritikët-Blog - Pre, 04/07/2017 - 05:23
Më në fund Amerika kthehet në pozicionin e vet historik, shyqyr Zotit. Presidenti Trump goditi të enjnten me 59 raketa një baze ushtarake siriane, të sapo rinovuar nga rusët, duke eleminuar kështu çdo mëdyshje për ndonjë anim të tij në favor të Rusisë e kripto-diktatorit Putin. Ky aksion i rëndësishëm ushtarako-politik amerikan kundër Rusisë, godet gjithashtu fatalisht këlyshët e Putinit në Shqipëri, që prej muajsh po destabilizojnë shtetin e brishtë shqiptarë.

Blendi Fuckziu, koka shpullë truri tullë - Meta do arrestohet, schmuck

Kritika deja-vu - Pre, 04/07/2017 - 01:28
Fuckziu, në kuadër të diaresë që e ka zënë nga goja, si në emisionin e tij banal e mediokër në TV, shkruan se, duhet pranuar që Meta është garantuesi i stabilitetit në vend. Çfarë çfarë, idjot?! E sata herë është që M(b)et(j)a largohet nga qeveria papritur, dhe lë vendin në prag të kolapsit, duke shkelur kontratën sociale? Këtë quan stabilitet ti o kokë shpullë? Një herë e bëri me Nanon, pastaj me Berishën para katër vjetësh në prag të zgjedhjeve, dhe tani me Ramën para zgjedhjeve gjithashtu. Kjo është e treta e vërteta, dhe këtë rradhë do e hajë, keq.

Shqipëria në NATO pikë e shkëlqyer e historisë post-komuniste

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 04/07/2017 - 01:24
Këtë javë, Shqipëria shënoi 8-vjetorin e antarësimit të saj në Aleancën e Atlantikut Verior, NATO. Po t’i hedhim një vështrim zhvillimeve politike të mbrendshme dhe të jashtme të Shqipërisë post-komuniste deri më sot, besoj se antarësimi i saj në NATO mbetet gjithnjë si zhvillimi më me rëndësi dhe arrijtja kulmore e këtij çerek shekulli në përpjekjet shekullore të Shqipërisë dhe të kombit shqiptar për t’iu bashkuar organizmave ushtarake dhe politike perëndimore.

Përmbysja e qeverisë para zgjedhjeve është Grusht Shteti - Rama të fus ushtrinë

Kritika deja-vu - Enj, 04/06/2017 - 16:17
Të arrestohet Ilir Meta për Grusht Shteti. Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Skenari është edhe më i shemtuar se një grusht i zakonshëm shteti, bën muuuu, sepse organizatorët e tij duan të përmbysin qeverinë legjitime që të manipulojnë zgjedhjet e 18 qershorit, për të rrëzuar Vettingun. Ky është motivi i Grushtit të Shtetit, dhe ky është absolutisht i papranueshëm për Shqipërinë sot. Është rezistenca e të korruptuarve, që tashmë po përshkallëzojnë aksionet e tyre (me ndihmën e mafias rajonale), për të ruajtur status-quonë e krimit e korrupsionit në Shqipëri.

I dehuri - Tregim nga Burhanedin Xhemaili

Kritika-Letërsi - Enj, 04/06/2017 - 16:11
Një ditë prej ditësh, Fitim Rrota, duke ecur në gjendje të rraskapitur nëpër qendër të qytetit, i shikonte me tërbim njerëzit shpërfillës që nuk e shikonin me kureshtje të këndshme si më parë njeriun më të njohur të kohës së sëmurë, që veçohej për shkak të bëmave absurde, dhe dalldisë së tepruar në kërkim të famës dhe pasurisë..!!
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar