Skip to content

Postimet e faqes

Përgjigje thashethemeve të ardhshme

Kritika-Letërsi - Sht, 02/25/2017 - 03:25
Moska

mbështolli e ngjirur,
me zë të ulët

Frank Shkreli: 100 - vjetori i lindjes së presidentit Xhon F. Kenedi

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 02/24/2017 - 02:24
Ky vit shënon 100-vjetorin e lindjes të Presidentit të 35-të të Shteteve të Bashkuara, Xhon F. Kenedi (Maj 29, 1917 – Nëntor 22, 1963). Ky përvjetor po shënohet me aktivitete të shumëta gjatë gjithë këtij viti, të cilat kanë filluar tanimë anë e mbanë Shteteve të Bashkuara, përfshirë shtetin Massaçusets prej ku rrjedhë familja Kenedi, e deri tek nivelet e enteve të qeverisë federale, me qëllim për të kujtuar jetën dhe veprimtarinë e presidentit më të ri që është zgjedhur ndonjëherë në Shëpinë e Bardhë.

Muzgjet nuk flenë... Tregim nga Kristaq Turtulli

Kritika-Letërsi - Pre, 02/24/2017 - 02:20
Një të premte mbas dite hapa pakëz kanatin e dritares. Koka më ishte bërë daulle nga mësimet. Mbështeta shpinën në suvanë e ftohtë dhe luajta e këndova me kitarë, si për t’u çlodhur, këngën që ajo e ka aq shumë për zemër: “Muzgjet nuk flenë.”

Meqenëse PD po vetë-flijohet, do krijohet parti e re e djathtë, ose...

Kritika deja-vu - Enj, 02/23/2017 - 04:13
... ose, individë me pikëpamje konservatore do kandidojnë si të pavarur në zonat elektorale ku do bojkotoj PD. Ky është një shans i mirë politik, që vjen në përputhje me frymën e re elektorale në Europë, kundër të ashtuquajturave parti tradicionale. Sot koha është e tillë, që nëse ti tërhiqesh (qofte dhe për budallëk si PD), vendin ta zënë me shpejtësi të tjerët, madje kjo rekomandohet si strategji e re për të amortizuar pakënaqësinë në rritje ndaj klasës së vjetër politike.

Përparim Hysi: Requem për Frederik Rreshpjen

Kritika-Letërsi - Enj, 02/23/2017 - 04:09
"Një fllad mbrëmjeje më mbështolli"**
(me vete kisha "luanët e fëmijërisë që pinë ujë tek pusi i vjetër")
Aty, në Rmajë më solli,
Bashkë me "Saadinë, ... me një turban vese".

''Kompania 4000'' nuk shkrepi një pushkë, ishte propogandë, o Pres(h)ident

Kritika deja-vu - Mër, 02/22/2017 - 17:36
Si mund të dekorohet me urdhërin më të lartë të shtetit shqiptar, Gjergj Kastriot Skënderbeu, një kompani që kurrë s'shkrepi një pushkë, madje nuk dihet a ka ekzistuar, mund të ketë qenë totalisht trill i CIA-s për të influencuar regjimin komunist shqiptar. Të ashtuquajturat kompani fantazëm ishin strategji të njohura të Luftës së Ftohtë, të njërës apo tjetrës palë. Edhe komunistët shqiptarë bënin "lojra" të tilla për të çorientuar kundërshtarët.

Sale, leje Bashën rehat, leje të hyjë në zgjedhje, të konkurroj si burrë

Kritika deja-vu - Mër, 02/22/2017 - 01:05
Supozohej të ishte koha e Bashës në krye të PD-s, të dominonte filozofia e këndvështrimi i tij politik në parti, ashtu si çdo kryetar partie (kudo në botë) menaxhon dhe dërgon vetë partinë në zgjedhje, por s'po e le Berisha. Është një situatë e paprecedent në Europë, që kryetari i partisë të jetë kukull, dhe ish-kryetari bosi i vërtetë. Z. Berisha, jepi "lirinë" Bashës, mjaft e de-personalizove, lere të ndeshet si burrë ne zgjedhje, jo më cicë-miceve të kohës tënde.

Frank Shkreli: Aktualiteti i fjalëve të Sami Frashërit

Kritika-Dorëshkrim - Mër, 02/22/2017 - 00:59
Këtu në Shtetet e Bashkuara, e hëna e tretë e shkurtit festohet çdo vit si Dita e Presidentëve, ditë që shënon kujtimin e ditëlindjeve të baballarëve të kombit, Xhorxh Uashingtonit dhe Abraham Linkolnit. Është një ditë festë për amerikanët, për të përkujtuar kontributin e tyre në themelimin dhe në ruajtjen e unitetit kombëtar, por njëkohsisht është edhe një ditë për të pasqyruar dhe për t’u kujtuar brezave të sotëm dhe të ardhëshëm amerikanë, trashëgiminë e vlerave të tyre, si njerëz dhe si patriotë të këtij vendi.

Cikël me poezi nga Hamit Taka

Kritika-Letërsi - Mar, 02/21/2017 - 23:13
Ju bren kureshtja për dhomën e poetit?
Hyni pa emocione, është e qetë dhe e thjeshtë,
Sa të hedhësh hapat në qilimat e heshtur
Do të ushtojë ajo sa qindra zgjoje me bletë;

Profesoresha e sexologjisë - Tregim nga Pilo Zyba

Kritika-Letërsi - Mar, 02/21/2017 - 23:06
Ajo mbështeti kokën në kraharorin e të shoqit dhe e puthi lehtë në buzë.Ai mbylli sytë dhe i përkëdheli flokët, kështu bënte gjithmonë pas marrdhnieve të tyre intime.Kishte më shumë se 13 vjet që ishin martuar.

Sotir Athanasi: Fundi Belami (Paramnezi*)

Kritika-Letërsi - Mar, 02/21/2017 - 23:03
Blegtori, la çelsat e makinës mbi tryezë dhe përpara se të largohej, tha: - Zoti zëvëndës shef, serbatori është plot me karburant. Në qoftëse nuk keni porosi tjetër, unë po dal.
Gerti nuk u përgjigj menjëherë.

PD ta ngrej çadrën para Ambasadës Amerikane! Për Vettingun s'ka ''faj'' Rama

Kritika deja-vu - Hën, 02/20/2017 - 21:38
Tashmë është evidente se kjo protestë është një rezistencë e dëshpëruar për të mbrojtur të ndoturit, të korruptuarit, maskarenjtë, shpërdoruesit e përfituesit, protestë pro' atyre që shfrytëzuan karriget publike për të bërë vila në Tiranë, plazh, mal, për ata që shkuan me 10, 100, 1000 kurva, që brodhën me Mercedes 200 mijë euro, BMW e Lambroghini 500 mijë euro, për ata që kaluan pushimet në Karaibe, Dubai e Miami, për ata...

Krijimtari në vargje nga Vaso Papaj

Kritika-Letërsi - Hën, 02/20/2017 - 21:19
Në këtë rrugicë,
Degë të thara kumbullash një ditë trimërohen
E të fundmet gjethe të mbetura qorrazi i shpojnë,
Që para kësaj fundvjeshte pakushte t’u dorëzohen

Rahiq: Kraleva ishte e shqiptarëve dhe boshnjakëve! - Nga Ismet Azizi

Kritika-Dorëshkrim - Hën, 02/20/2017 - 21:13
Karanovci (Kraleva e sotme) para hyrjes së ushtrisë serbe të udhëhequr nga Karagjorgje Petroviq, kishte më shumë se 2.000 ushtarë të armatosur. Përndryshe, në këtë kasaba ishte selia e nahisë së Pozhegës dhe kishte rreth 700 shtëpi me kopshte të bukura, të gjerë me plot lule dhe fruta. Në periudhën parakryengritjes ishte një vendbanim me rreth 4.000 banorë, dhe mbi 90% e banuar nga boshnjakë dhe shqiptarët.

Xhim Xhema shqiptaro-amerikani që i qiti telashe Serbisë së Millosheviçit

Kritika-Dorëshkrim - Hën, 02/20/2017 - 21:09
Me rastin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Republika e Kosovës me institucionet e saja dhe shqiptarët kudo, në mënyrën e tyre, festuan këtë përvjetor duke nderuar veprat dhe heroizmat e shumë individëve që punuan, kontribuan, sakrifikuan dhe madje dhanë jetën për kauzën e lirisë dhe për pavarsinë e Kosovës.

Ilir Muharremi: Newborn në NO Walls

Kritika-Dorëshkrim - Hën, 02/20/2017 - 21:04
Shumë mure e ndajnë planetin tokë, veçanërisht ai mes të paditurve dhe të diturve, mes të çmendurve dhe normalëve, mes artistëve dhe jo artistëve, mes gënjeshtarëve dhe të sinqertëve, mes vrasësve dhe atyre që vuajnë, racistëve dhe jo racistëve.
Asnjëherë, nuk do t’i shembin, por të paktën artistët përmes këngës, pikturës, filmit, dramës duhet të afirmojnë shembjen e mureve.

E vetmja strategji elektorale e Bashës, e tutorit, josh ''seksualisht'' Metën

Kritika deja-vu - Dje, 02/19/2017 - 18:54
Në fakt, këta protestues duhej të ngriheshin të rrëzonin Bashën nga kryetar i PD-s, pasi ai humbi keqas në Dibër, disa muaj më parë. Humbja e Bashës në Dibër të Poshtme (e njohur si bastioni fanatik i PD-s, vendi i Gazidedes e të tjerëve besnik të verbër të PD-s në qeveritë e saj), pra dështimi i Bashës në Dibër të Poshtme, nënkuptoi faktin se lideri aktual i PD-s nuk ka strategji elektorale. Dëshpëruese!

Selman Meziu: Shfarosja e pyllit të Topovës

Kritika-Dorëshkrim - Dje, 02/19/2017 - 18:49
Fshati Topova shtrihet në luginën e Zagories në drejtimin lindor të qytetit të Gjirokastrës. Me një histori të lashtë, njerëz me kulturë, punëtor, bujq e blektor të shkëlqyer, por që mjerisht jo vetem që është lënë në harresë të plotë e pas krahëve por edhe të vetmin pyllin e saj, po e shkatërrojn barbarisht. Një ngjarje e dhimbshme për sot dhe për brezat që do të vijnë.

Adem Zaplluzha: Shumë më i rëndë se plumbi

Kritika-Letërsi - Dje, 02/19/2017 - 18:44
ǒtë kërkosh më shumë prej vetvetes
Se sa të heshtësh
Thonë se heshtja i bënë të mençur njerëzit
Por edhe i përngjan

Pavarësia e Kosovës pati vetëm 3 emra, Rugova, Thaçi, Clinton

Kritikët-Blog - Sht, 02/18/2017 - 04:17
Pavarësia e Kosovës ishte kryekëput produkt i protogonizmit individual. Kosova ishte një kafshatë e vështirë për t'u pavarësuar, kush mendon ndryshe s'ka idenë e gjërave. Sot ç'do kush mund të marrë merita e kredite, të shkruaj histori e libra, por fakt kokëfortë është se pavarësinë e Kosovës e sollën vetëm tre individë, të cilët koha i kombinoi rastësisht në dhjetëvjeçarin e fundit të shekullit të kaluar.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar