Skip to content

Postimet e faqes

Trump i thotë Rusisë (edhe Bashës e Metës) si shumë jemi njoft

Kritikët-Blog - Pre, 04/07/2017 - 05:23
Më në fund Amerika kthehet në pozicionin e vet historik, shyqyr Zotit. Presidenti Trump goditi të enjnten me 59 raketa një baze ushtarake siriane, të sapo rinovuar nga rusët, duke eleminuar kështu çdo mëdyshje për ndonjë anim të tij në favor të Rusisë e kripto-diktatorit Putin. Ky aksion i rëndësishëm ushtarako-politik amerikan kundër Rusisë, godet gjithashtu fatalisht këlyshët e Putinit në Shqipëri, që prej muajsh po destabilizojnë shtetin e brishtë shqiptarë.

Blendi Fuckziu, koka shpullë truri tullë - Meta do arrestohet, schmuck

Kritika deja-vu - Pre, 04/07/2017 - 01:28
Fuckziu, në kuadër të diaresë që e ka zënë nga goja, si në emisionin e tij banal e mediokër në TV, shkruan se, duhet pranuar që Meta është garantuesi i stabilitetit në vend. Çfarë çfarë, idjot?! E sata herë është që M(b)et(j)a largohet nga qeveria papritur, dhe lë vendin në prag të kolapsit, duke shkelur kontratën sociale? Këtë quan stabilitet ti o kokë shpullë? Një herë e bëri me Nanon, pastaj me Berishën para katër vjetësh në prag të zgjedhjeve, dhe tani me Ramën para zgjedhjeve gjithashtu. Kjo është e treta e vërteta, dhe këtë rradhë do e hajë, keq.

Shqipëria në NATO pikë e shkëlqyer e historisë post-komuniste

Kritika-Dorëshkrim - Pre, 04/07/2017 - 01:24
Këtë javë, Shqipëria shënoi 8-vjetorin e antarësimit të saj në Aleancën e Atlantikut Verior, NATO. Po t’i hedhim një vështrim zhvillimeve politike të mbrendshme dhe të jashtme të Shqipërisë post-komuniste deri më sot, besoj se antarësimi i saj në NATO mbetet gjithnjë si zhvillimi më me rëndësi dhe arrijtja kulmore e këtij çerek shekulli në përpjekjet shekullore të Shqipërisë dhe të kombit shqiptar për t’iu bashkuar organizmave ushtarake dhe politike perëndimore.

Përmbysja e qeverisë para zgjedhjeve është Grusht Shteti - Rama të fus ushtrinë

Kritika deja-vu - Enj, 04/06/2017 - 16:17
Të arrestohet Ilir Meta për Grusht Shteti. Të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Skenari është edhe më i shemtuar se një grusht i zakonshëm shteti, bën muuuu, sepse organizatorët e tij duan të përmbysin qeverinë legjitime që të manipulojnë zgjedhjet e 18 qershorit, për të rrëzuar Vettingun. Ky është motivi i Grushtit të Shtetit, dhe ky është absolutisht i papranueshëm për Shqipërinë sot. Është rezistenca e të korruptuarve, që tashmë po përshkallëzojnë aksionet e tyre (me ndihmën e mafias rajonale), për të ruajtur status-quonë e krimit e korrupsionit në Shqipëri.

I dehuri - Tregim nga Burhanedin Xhemaili

Kritika-Letërsi - Enj, 04/06/2017 - 16:11
Një ditë prej ditësh, Fitim Rrota, duke ecur në gjendje të rraskapitur nëpër qendër të qytetit, i shikonte me tërbim njerëzit shpërfillës që nuk e shikonin me kureshtje të këndshme si më parë njeriun më të njohur të kohës së sëmurë, që veçohej për shkak të bëmave absurde, dhe dalldisë së tepruar në kërkim të famës dhe pasurisë..!!

Edvin, do bëhesh hero kombëtarë nëse bën zgjedhje pa PD e LSI

Kritika deja-vu - Mër, 04/05/2017 - 16:32
Hero që do shpëtosh demokracinë e kapitalizmin shqiptarë një herë e përgjithmonë. Është shans që këto dy forca të errëta të establishmentit të vjetër destruktiv politik shqiptar kanë deklaruar që s'do hynë në zgjedhje. Të dyja po luajnë bllofin, sepse ato (e shpurra pas tyre) s'jetojnë dot pa korrupsion, por ky moment duhet shfrytëzuar me shpejtësi, për hirë të demokracisë shqiptare, qoftë dhe me vendosjen e një "diktature" afatshkurtër në vend. Mos u dorëzo!

As LSI s'do hyj në zgjedhje? Kjo është pavarësia e tretë e Shqipërisë

Kritika deja-vu - Mar, 04/04/2017 - 19:44
Rroftë Vettingu që po shporr plehrat nga rruga, i thonë kësaj. Pas PD-së së skaduar, një tjetër zhgarravinë tani jashtë, organizmi më banal politik në Ballkan, LSI, po shpërlahet nga skena politike shqiptare. Të korruptuarit e maskarenjtë po dorëzohen më në fund. Sinqerisht uroj që brezi i shqiptarëve (tashmë i plakur) që rrëzoi diktaturën komuniste, si dhe fëmijët e tyre pa të ardhme, të arrijnë të shijojnë frutet e demokracisë së vërtetë më në fund, që deri më sot po mbaheshin peng nga "bajlozët e zinjë" te mafias së fqinjëve.

Frank Shkreli: Në kujtim të masakrës së Tivarit

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/04/2017 - 19:41
Portali i lajmeve nga Ulqini, “Ulqinionline” njofton se të djelën me 2 mars, në kujtim të Masakrës së Tivarit, 72 vjetë më parë – Shoqata “Rumia” nga Ulqini, për të dytin vit me radhë, organizoi rrugëtimin tani të emërtuar, “Rrugës së të mbijetuarve të Masakrës së Tivarit” -- rrugës tepër të mundimshme gjatë së cilës humbën jetën qindra ndoshta mijëra shqiptarë nga Kosovan ë udhtimin drejtë eliminimit në Tivar, në vitin 1945.

Kristo Zharkalliu: Një skenë mallëngjyese...

Kritika-Dorëshkrim - Mar, 04/04/2017 - 19:37
Sot në mëngjes, si çdo fillim muaji, shkova të marr një pjesë të pensionit për shpenzimet e përditëshme. Si ngahera në mëngjes në ITM të bankës ka radhe të gjata-radhët nuk janë dukuri vetëm në Shqipëri por edhe në Greqi, sidomos në banka dhe në zyrat e ndryshme të sigurimeve shoqërore ku njerëzit e moshuar ngrihen që në mëngjes herët që të zënë një vend të mire në radhe,duke shpresuar kështu se do të mbarojnë punë.

Dalja e PD nga harta elektorale, e gëzueshme, si shporrja e PP në '91

Kritika deja-vu - Hën, 04/03/2017 - 23:39
PD po bie se skadoi sistemi i vjetër. E njëjta gjë ka ndodhur edhe në vende të tjera, deri në Italinë e viteve '90, kur u zhdukën nga harta elektorale partitë demokristiane e socialiste, sepse u up-grade sistemi i drejtësisë në Itali, si tek ne tani. PD s'mund të jetoj me Drejtësinë e Re, prandaj po bie, jo alarm për këtë, as panik, është evolucioni normal i demokracisë shqiptare, është një up-grade i domozdoshëm (requirement), për të kaluar në fazën tjetër.

Ilir Muharremi: Për ekspozitën e Zef Shoshit dhe Blerim Luzhës

Kritika-Dorëshkrim - Hën, 04/03/2017 - 23:36
Arti duhet të promovojë, në të njëjtën kohë edhe të mohoj, të dekoroj, por edhe të lartësoj, jo të hiperbolizoj, ndonëse artisti gjithmonë përkthen ndjenjat dhe i nënshtrohet shpirtit të tij. Çfarë ndodhi me artin e realizmit socialist dhe sa ndikim kishte shteti? Shteti i cili ishte nën ndikimin e “realizmit socialist” nga artistët e asaj kohe kërkonte që arti i tyre të ishte:

LSI jo parti parlamentare pas 18 qershorit, nëse PD hyn në zgjedhje

Kritika deja-vu - Hën, 04/03/2017 - 02:59
Duket se çadra do ketë impakt të gjatë në marrëdhëniet PD - LSI, edhe pas mbylljes së saj, pasi çadra në vetvete këtë pati synim, joshjen e LSI-së, pavaresisht se u kamuflua me demagogji tjetër. Çadra tashmë ka krijuar jo pak nerv në një pjesë të elektoratit shqiptar, gjë që do pasqyrohet emocionalisht në votimet e 18 qershorit, në dy skenarë të mundshëm, me ose pa PD-në pjesmarrëse.

Perceptimi i të rinjve mitrovicas për gjetjen e një vendi pune

Kritika-Dorëshkrim - Hën, 04/03/2017 - 02:53
Punësimi tek të rinjtë luan një rol të rëndësishëm në identitet, vetëvlerësim dhe në mirëqenie psikologjike dhe sociale të tyre. Puna është aktivitet njerëzor i domosdoshëm për zhvillim dhe përparim personal dhe shoqëror, kusht për ruajtjen e ekzistencës së njeriut dhe për krijimin e mirëqenies sociale. Mirëpo, sa punohet nga institucionet vendore për të siguruar një mirëqenie sociale më të mirë për shoqërinë kosovare në përgjithësi dhe të rinjtë në veçanti, kjo sigurisht se lë shumë për të dëshiruar.

Cikël me poezi nga Xhevahir Cirongu

Kritika-Letërsi - Hën, 04/03/2017 - 02:48
Sa herë që vjen dimri
Edhe koha e trishtë troket;
Tek unë gjithë përenjtë zbrazen
Në shpirt ai plagët mi gjen.

Çadra po gërryen çdo ditë PD-në (Basha drejt vetë-flijimit)

Kritika deja-vu - Dje, 04/02/2017 - 00:14
Ndërsa çadra bëri 40 ditë, "rahmet pastë", duket s'e s'do jetë e largët dita kur kjo do thuhet për Bashën vetë. Ajo çadër i intereson më shumë Ramës se Bashës, kjo është evidente tashmë. Që kur çadra mbiu në bulevard, Rama vetëm i ka forcuar pozitat e brendshme e ndërkombëtare, dhe e kundërta, Luli(a) po vyshket, po kontradikton të gjithë, veç rusëve.

Përparim Hysi: E dashuruara para pasqyrës

Kritika-Letërsi - Sht, 04/01/2017 - 23:34
Kokë! Moj kokë! Ku më shpie?
Pse më çon në moteshkuar?
Atë kohë përse ma bie
Tash që unë jam i moshuar?

Kristo Zharkalliu: Pse arvanitasit nuk hapën shkolla shqipe në Greqi?

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 04/01/2017 - 23:29
Për arvanitasit tanë në Greqi janë shkrojtur me mijra faqe dhe shkruesi i këtyre radhëve qëkurse nisi të mirret me çështje historike shoqërore, gjithnjë ka pasur parasysh problemet kombëtare shqiptare duke mos harruar asnjëherë arvanitasit për të cilët ka konsumuar një nga pjesët më të mëdha të shkrimeve të tij. Që nga vitet shtatëdhjetë-pas shëmbjes së jundës fashiste- kam qënë ngahera në radhët e atyre arvanitasve që përpiqeshin të ringjallnin gjuhën, këngët, zakonet,kostumet dhe kujtesën arbërore të arvanitasve të cilët asnjëherë nuk janë konsideruar pakicë në Greqi por pjesë përbërëse e kombit të riformuar grek.

Sami Repishti për ''Demokracia nuk pret''

Kritika-Dorëshkrim - Sht, 04/01/2017 - 23:26
Paraqitja në publik me këte vëllim të gazetarit, transmetuesit të programeve radio-televizive dhe analistit politik shqiptaro-amerikan, Frank Gjeto Shkreli ashtë nji eveniment me randësi për botën kulturore shqiptare, dhe sidomos për shqiptaro-amerikanët, qoftë për materialin që kemi para nesh, qoftë për autorin që e përgatiti. Frank Shkreli, i lindun në nji fshat të zonës së Ulqinit (ish Jugosllavi), njihet në mesin tonë si nji i ri me nji të ardhme premtuese që në fillim.

Harruam ditëlindjen e Metës, më 24 mars mbushi.... kupën (10 shakatë e ditës)

Kritika deja-vu - Sht, 04/01/2017 - 02:11
1 - Në fakt Meta s'ka lindur më 24 mars, por më 22 mars 1992, ditën që u mbajtën zgjedhjet e para demokratike. Meta është i biri i Demokracisë, (s)është kopil.

2 - E dini se më 24 mars 2013 është prishur koalicioni qeveritar PD-LSI, tamam atë ditë që Meta festonte ditë(Ri)lindjen.

Shqipëria vend kanabis, mashtrim i përhapur nga LSI

Kritika deja-vu - Pre, 03/31/2017 - 01:27
Bëhet fjalë për një mashtrim ndërkombëtarë përhapur nëpërmjet lajmeve të rreme (fake news), artikujve të paguar në median e huaj, lobimit e korruptimit të politikanëve e qeveritarëve në vendet e BE-s e SHBA. Pjesë e kësaj skeme është bërë më vonë edhe palla i çadrës, që i shteruar nga idetë elektorale, po propogandon së fundi vetëm këtë linjë, e cila, de facto, nuk besohet më nga qeveritë perëndimore, sepse është kuptuar qe është sajim i kalkuluar.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar