Skip to content

Lajmet e ditës

Qeveria turke "ka spiunuar" kundërshtarët e saj në Gjermani

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 17:33
Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas De Maiziere, tha se Turqia nuk do të lejohet t'i spiunojë turqit që jetojnë në Gjermani. Sipas disa raporteve, sherbimi turk i inteligjencës i ka dorëzuar shërbimit homolog gjerman një listë të njerëzve që dyshohet se mbështesin një lëvizje kundër presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Lista thuhet se përfshin fotografi dhe të dhëna personale. Rreth 41,000 njerëz janë arrestuar në Turqi që nga përpjekja për grushtshtet, korrikun e kaluar. Shumë prej tyre dyshohet se ndjekin lëvizjen e klerikut fetar turk, Fethullah Gulen, i cil jeton në mërgim në SHBA. Turqia e ka akuzuar Gulenin për organizimin e përpjekjes për grushtshtet. "Aktivitetet e spiunimit në tokën gjermane janë kriminale dhe nuk do të pranohen nga ne. Kjo vlen për çdo vend të huaj dhe për çdo shërbim të inteligjencës. Andaj, aktivitetet e tilla po monitorohen nga Zyra Federale e Gjermanisë për Mbrojtjen e Kushtetutës. Kjo mund të ketë pasoja", tha ministri i Brendshëm i Gjermanisë, De Maiziere. Shërbimi i huaj sekret i Gjermanisë tha se nuk do të komentojë, porse agjencia e sigurisë së brendshme të vendit është duke shqyrtuar pretendimet.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Protestat në Rusi, komentojnë analistët

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 17:29
Sipas analistëve, protesta e së dielës është një tregues se rusët janë të lodhur nga korrupsioni dhe problemet e tjera politike dhe sociale
Kategoritë: Lajmet e ditës

Vuçiq nuk shkon në Kosovë, thotë se nuk i pranon "shantazhet"

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 17:14
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se nuk do të udhëtojë të mërkurën në Kosovë, sepse nuk pranon, siç tha, shantazhe nga Prishtina.  "Nuk vjen në shprehje ky lloj presioni dhe cirku që ka bërë Prishtina", tha Vuçiq, transmeton agjencia serbe e lajmeve Tanjug. Qeveria e Kosovës tha më herët se ka marrë vendim që t’i lejojë Vuçiqit të shkojë në Kosovë, në vizitën e paralajmëruar për fushatë zgjedhore. Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, tha se "pas kushteve të shumta të vëna nga ana e Qeverisë së Kosovës dhe pas diskutimeve të fundit në lidhje me vizitën, është marrë vendimi për lejimin e tij (Vuçiqit) që të vijë në Kosovë". "Kjo do të jetë edhe hera e fundit që lejohen të hyjnë zyrtarë serbë me qëllime të bërjes fushatë", tha Hoxhaj. Zgjedhjet presidenciale në Serbi mbahen më 2 prill dhe Vuçiq është njëri nga kandidatët. 
Kategoritë: Lajmet e ditës

"Çakalli Carlos" merr dënimin e tretë me burgim të përjetshëm

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 17:00
Një gjykatë franceze i shqiptoi terroristit ndërkombëtar, i njohur si Çakalli Carlos, dënimin e tretë me burgim të përjetshëm, për një sulm vdekjeprurës në Paris, rreth 42 vjet më parë. Carlos, i cili vjen nga Venezuela dhe emrin e vërtetë e ka Ilich Ramirez Sanchez, është duke shërbyer tashmë dy dënime të përjetshme në një burg të Francës, për vrasjen e tre njerëzve në vitin 1975 dhe për një seri sulmesh mbi trenat në Francë, të cilat kanë lënë 11 njerëz të vrarë dhe rreth 150 të plagosur në vitet 1982-83. Dënimi i fundit për Ramirezin, 67 vjeç, dikur njëri nga kriminelët më të kërkuar në botë, është për një sulm me granatë në qendër të Parisit, i cili ka ndodhur në vitin 1974 dhe ka lënë dy njerëz të vrarë dhe 34 të plagosur. Ramirez tha se gjyqi ka qenë "absurd" dhe se ai është gjykuar mbi dëshmi të rreme nga dëshmitarë që kanë qenë "të manipuluar" nga shërbimet franceze të sigurisë. Ramirez ka përqafuar besimet marksiste në vitet 1970 dhe 1980, ndërsa shpesh i ka shfrytëzuar shtetet e bllokut lindor si streha të sigurta, nga të cilat ka planifikuar aktivitete terroriste në Evropën perëndimore.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Cikloni Debbie: Australia aktivizoi planin për përgjigje ndaj fatkeqësive

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 16:10
Kryeministri i Australisë, Malcolm Turnbull, aktivizoi planin për përgjigje ndaj fatkeqësive, pasi një ciklon i fuqishëm goditi bregdetin verilindor. Cikloni Debbie shkaktoi dëme të mëdha materiale, shira të furishëm dhe ndërprerje të energjisë elektrike në mijëra shtëpi. Helikopterët e forcës mbrojtëse dhe anijet detare do të shpërndajnë ndihma në Kuinsllend, rajonin e goditur. Kryeministri Turnbull tha se është konfirmuar një person i vdekur, por shtoi se ekipet e emergjencës pritet t’i vlerësojnë dëmet. Cikloni Debiie ka zbarkuar midis qytetit Bouen dhe plazhit Airlie si stuhi e kategorisë katër, duke shkaktuar erëra deri në 263 kilometra në orë. Fuqia e tij është zvogëluar tashmë, por autoritetet thonë se ka ende rrezik për dëme. “Kushtet janë përkeqësuar me shpejtësi. Kini kujdes dhe qëndroni të sigurt deri të mërkurën”, tha Turnbull para parlamentit.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Dodik paralajmëron takim me Putinin

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 15:55
Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Millorad Dodik, paralajmëroi për muajin korrik takimin me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, raporton Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë. “Takimi është pjesë e një komunikimi të rregullt, që jep rezultate”, tha Dodik. Ai ka takuar Putinin edhe në shtator të vitit të kaluar. Të hënën, ndërkaq, me Putinin është takuar edhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Perëndimi është gjithnjë e më i shqetësuar për ndikimin e mundshëm të Rusisë në Ballkan. “Rusia është partner i mirë dhe kurrë nuk kemi pasur kërkesa prej saj. Nëse Perëndimi dhe Rusia nuk funksionojnë mirë, kjo nuk do të thotë se ne duhet të jemi dëm kolateral”, tha Dodik.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Vdiq Ahmed Kathrada, luftëtari kundër aparteidit

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 15:48
Aktivisti afrikano-jugor kundër aparteidit, Ahmed Kathrada, ka vdekur në moshën 87-vjeçare. Fondacioni i tij tha se Kathrada ka vdekur në një spital në Johanesburg, pas një sëmundjeje të shkurtër. Së bashku me Nelson Mandelën, Kathrada ka qenë në mesin e tetë aktivistëve të Kongresit Kombëtar të Afrikës, të dënuar me burgim të përjetshëm në vitin 1964. Ata janë dënuar pasi kanë bërë përpjekje të rrëzojnë qeverinë e pakicës së bardhë. Aparteidi ishte një sistem i legalizuar i diskriminimit kundër njerëzve të bardhë, i cili ka hyrë në fuqi në Afrikën e Jugut në vitin 1948. Por, ligje që kanë diskriminuar jo të bardhët kanë ekzistuar edhe para tij.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Turqia dhe BE duhet ta thonë hapur atë që mendojnë

Deutsche Welle - shqip - Mar, 03/28/2017 - 15:37
Referendumi i kërkuar nga Erdogani për negociatat e anëtarësimit në BE do të thoshte fundin e perspektivës evropiane dhe pranimin e realitetit politik, mendon Zoran Arbutina.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Maqedoni, vazhdon debati për zgjedhjen e kryetarit të parlamentit

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 15:28
Partia VMRO-DPMNE po përpiqet që përmes zvarritjes së seancës të bllokojë zgjedhjen e kreut të parlamentit, i cili pritet të jetë një politikan shqiptar
Kategoritë: Lajmet e ditës

Presidenti Trump nënshkruan urdhërin ekzekutiv për mjedisin

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 15:19
Urdhëri i ri ndryshon rregulloret për mjedisin të nënshkruara gjatë administratës së ish presidentit Obama.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Hoyt Brian Yee në Kosovë

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 15:12
Vizita dyditëshe në Kosovë e zëvendës ndihmës sekretarit amerikan të shtetit, Hoyt Brian Yee, ndodhë në një periudhë diskutimesh për ngritjen e ushtrisë së Kosovës që ka nxitur debate edhe me aleatët e saj.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Satira politike dhe karikaturisti Matt Wuerker

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 15:05
Askush nuk i shpëton hostenit të Matt Wuerker. Ai është karikaturist për faqen mediatike Politico që ndjek nga afër jetën politike në Uashington
Kategoritë: Lajmet e ditës

Demarkacioni rikthehet në Kuvend, pasi që Qeveria të sigurohet për votat

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 14:58
Qeveria e Kosovës nuk e ka përcaktuar ende datën e procedimit në Kuvend të Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Koalicioni aktual, i përbërë nga Partia Demokratike e Kosovës, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe partitë e komuniteteve pakicë, pritet që fillimisht të zhvillojnë një takim konsultativ, para se Qeveria të ndërmarr hapin e procedimit të demarkacionit në Kuvend. Gjatë kësaj jave, megjithatë gjasat që marrëveshja të procedohet në Kuvend duken të vogla, ngaqë kryeministri Isa Mustafa ndodhet në një vizitë në Maltë. Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Faton Abdullahu tha për Radion Evropa e Lirë se kthimi i Listës Serbe në institucione, pas bojkotit prej gjashtë muajve, ka ndikuar në plotësimin e koalicionit, por ende nuk dihet saktë se kur do të procedohet Projektligji për ratifikimin e demarkacionit. “Tani, ka mbase një kualitet të ri në spektrin tonë politik, e ky është rikthimi i Listës Serbe, përkatësisht përfaqësuesve të komunitetit serb në institucionet e Kosovës. Ne konsiderojmë që kjo mund të jetë një shtytje shtesë për ta rimenduar nga palët në koalicion dhe për të mos e vonuar pajustifikueshëm as edhe një ditë më tepër, por për ta proceduar në Kuvend”, ka thënë Abdullahu. Data e saktë e procedimit të Projektligjit në Kuvend do të varet nga marrëveshja e palëve në koalicion, ka theksuar Abdullahu. Sipas tij, shenjat e para janë që Lista Serbe do ta votojë demarkacionin, çka besohet se mund t’i shtojë gjasat për ratifikimin e marrëveshjes në Kuvend, për çka kërkohen 80 vota të deputetëve. “Fakti se ata kanë thënë se do ta votojnë demarkacionin është një lajm i mirë, të cilit i gëzohemi edhe si Qeveri edhe si institucione përgjithësisht, dhe bëjmë ftesë edhe njëherë të gjithë kuvendarëve që duke i marrë parasysh të gjitha të gjeturat që janë bërë falë një pune profesionale të ekspertëve, ta votojnë demarkacionin”, ka deklaruar Abdullahu. Në anën tjetër, kryetari i Listës Serbe, Sllavko Simiq ka deklaruar se problemi i ratifikimit të demarkacionit ndërlidhet me dy partitë më të mëdha në Kosovë, PDK-në dhe LDK-në. “Sa i përket ratifikimit të marrëveshjes së kufirit, të arritur ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi, ne kemi qenë krejtësisht të përjashtuar nga kjo temë, andaj edhe nuk kemi një qëndrim zyrtar. Por, ne do të bisedojmë për këtë çështje si brenda Listës ashtu edhe me partnerët e koalicionit, por është evidente që deri më tani nuk kishte konsensus brenda dy partive të mëdha, PDK-së dhe LDK-së”, ka thënë Simiq. Paralajmërimet për riprocedimin e demarkacionit në Kuvend, kanë nxitur edhe reagimet e opozitës, e cila nuk e mbështet marrëveshjen aktuale, duke kërkuar që të bëhet një shënjim i ri i vijës kufitare me Malin e Zi. Partitë opozitare, si edhe një numër i deputetëve në pushtet, vlerësojnë se me marrëveshjen aktuale, Kosova ka humbur mbi 8 mijë hektarë tokë. Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca thotë se si Demarkacioni ashtu edhe Asociacioni i komunave me shumicë serbe, janë projekte që do të kundërshtohen nga kjo parti politike. “Sa u përket Demarkacionit dhe Asociacionit, ne mendojmë se ato nuk duhet të vijnë fare në Kuvend. Janë marrëveshje të dëmshme dhe ne do t’i kundërshtojmë me çfarëdo mjetesh që kemi në dorë”, ka theksuar Konjufca. Kosova dhe Mali i Zi patën nënshkruar Marrëveshjen e demarkacionit të kufirit në gusht në vitit 2015 në Vjenë. Por, kjo marrëveshje nuk gjeti përkrahjen e opozitës si dhe të një numri të deputetëve të partive në pushtet dhe si e tillë, mbeti e paratifikuar në Kuvend. Komisioni Evropian, në anën tjetër, i ka vënë Kosovës kusht ratifikimin e kësaj marrëveshjeje, për liberalizimin e vizave. Sidoqoftë, mbetet ende diskutabile nëse Qeveria i ka siguruar 80 votat e nevojshme për ratifikimin e demarkacionit në Kuvendin e Kosovës.(REL)
Kategoritë: Lajmet e ditës

Fushata për zgjedhjet e së dielës në Serbi - në kulmin e saj

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 14:51
Të dielën në Serbi mbahen zgjedhjet presidenciale që shihen si një sprovë për popullaritetin e kryeministrit aktual, Aleksandër Vuçiç dhe politikat e tij për afrim me BE-në dhe ruajtjen e lidhjeve me Rusinë
Kategoritë: Lajmet e ditës

Sheshi në Moskë “riparohet” pas protestave

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 14:49
Autoritetet në Moskë kanë vënë rrethoja përgjatë Sheshit Pushkin, dy ditë pasi mijëra njerëz protestuan aty kundër korrupsionit. Sot Sheshi Pushkin është bllokuar nga rrethoja të metalta. Një njoftim i vendosur në rrethoja thoshte se sheshi është bllokuar për riparimin e monumentit të poetit rus, Aleksandr Pushkin, që gjendet në mes të sheshit. Riparimet thuhet se do të kryhen në periudhën prill-shtator, pasi autoritetet e qytetit të Moskës, kishin nënshkruar një kontrat për një gjë të tillë më 13 maj të 2016-ës. Mijëra njerëz u mblodhën në Sheshin Pushkin dhe në zonat përreth më 26 mars në protestën anti-qeveritare që kishte në fokus akuzat për korrupsion të zyrtarëve të lartë të shtetit. Policia ruse arrestoi qindra persona, përfshirë Aleksei Navalny, aktivistin kundër korrupsionit, njëherësh lideri opozitar, i cili qëndron prapa protestave, që u organizuar në pothuajse 100 qytete në mbarë Rusinë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

1,400 zyrtarë afganë janë shkarkuar për shkak të akuzave për korrupsion

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 14:21
Ministria afgane e Mbrotjes ka shkarkuar pothuajse 1,400 zyrtarë për shkak të akuzave për korrupsion, vetëm gjatë vitit të kaluar. Zëvendësministri i Mbrojtjes, Hilaluddin Hilal u ka thënë sot gazetarëve se Ministria ka ndërmarrë hapa të rëndësishëm në luftimin e korrupsionit, duke shkarkuar 1,394 zyrtarë të saj. Më shumë se 300 zyrtarë që akuzohen për korropsion, kanë dalë para drejtësisë, ka njoftuar ai. Hilal ka njoftuar se ministria e Mbrojtjes është duke shqyrtuar mbi 1,800 pretendime për raste korruptive, në strukturat e mbrojtjes së vendit, duke shtuar se 170 raste tashmë u janë referuar agjencive për sundimin e ligjit. Këto raste përfshijë dyshime për abuzim me pushtetin dhe shitje të paligjshme të armëve. Deklaratat e sotme vijnë vetëm një ditë pasi minsitrja e Mbrojtjes njoftoi se një gjeneral afgan është arrestuar nën dyshimin për korrupsion dhe keqpërdorim të pozitës zyrtare. Sipas organizatës Transparency International, në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit më 2016, Afganistani u rendit në vendin e 169 nga 176 shtete. 
Kategoritë: Lajmet e ditës

OKB, bisedime për ndalimin e armëve bërthamore

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 14:20
OKB filloi të hënën negociatat mbi ndalimin e armëve bërthamore, një marreveshje që kundërshtohet nga vendet që kanë armë bërthamore
Kategoritë: Lajmet e ditës

Pentagoni heton vrasjen e civilëve në Irak

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 14:16
Ushtria irakiane thotë se ka prova se shpërthimet që u morën jetën më shumë se 100 civilëve ishin vepër e Shtetit Islamik
Kategoritë: Lajmet e ditës

Zaev thotë se bllokimi i Parlamentit po e fut vendin në krizë sociale 

Radio Evropaelire-Lajme - Mar, 03/28/2017 - 14:16
Lideri i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë Zoan Zaev ka shfaqur shpresën e tij për zhbllokimin e shpejt të punës së Parlamentit. Ai i ka cilësuar, sic ka thënë, ‘çmenduri të radhës polemikat ndërmjet deputetëve të së njëjës parti, përkatësisht VMRO DPMNE, për të penguar zgjedhjen e kryetarit të parlamentit, pavarësisht se janë deponuar nënshkrimet e 62 deputetëve në mbështetje të Talat Xhaferit si kandidat për kryetar’. “Do të bëjmë gjithçka që është e mundur në përputhje me Kushtetutën e Maqedonisë dhe rregulloren e punës së Parlamentit të Maqedonisë që proceset të ecin para sepse Maqedonisë i duhet qeveri e re. Studentët presin të marrin bursat e bllokuara. Gjithashtu edhe bujqit presin që të marrin subvencionet që u janë bllokuar. Nëse vazhdon edhe më tej bllokimi i zgjedhjes së kryetarit të parlamentit dhe pastaj zgjedhjes së qeverisë së re, në një periudhë të shkurtër kohore do të rrezikohet dhe dhënia e pagave dhe pensioneve prandaj besoj se në një afat sa më të shkurtër duhet të lëvizin proceset përpara”, ka theksuar Zaev. Ai tha se të gjithë ata të cilët janë të përfshirë në veprime kriminale do të jenë të detyruar të përgjigjen përpara organeve të drejtësisë dhe “asnjë zvarritje e proceseve demokratike dhe zvarritje e transferimit të pushtetit nuk do t`i shpëtojë”. “Bëhet fjalë për fikë nga përballja me drejtësinë. Asgjë më shumë”, ka theksuar Zaev. Edhe Bashkimi Demokratik për Integrim vlerëson se mbajtja peng e konstituimit dhe funksionimi normal i parlamentit si organ ligjvënës përmes polemikave të VMRO DPMNE nuk është në funksion të zhvillimit të proceseve demokratike. “Megjithëse...debati parlamentar e njeh edhe këtë formë, ta quajmë, të uzurpimit të foltores së parlamentit”, ka theksuar deputeti i BDI-së Xhevat Ademi. Por, deputetët e VMRO DPMNE-së, parti kjo e cila drejtohet nga ish kryeministri Nikolla Gruevski mbeten në qëndrimin se në asnjë mënyrë “nuk po e bllokojnë punën e parlamentit, por përkundrazi para opinionit dëshirojnë të sqarojnë se në rrezik futet Maqedonia me pranimin e platformës”, si e quajnë, “të Tiranës ose platformën e një shteti të huaj”. “Kërkojmë që të shohim tekstin e ligjit të gjuhës shqipe, për të cilin kanë arriturujdi partitë politike shqiptare parlamentare me LSDM para se t’i deponojnë nënshkrimet e tyre për formimin e shumicës parlamentare. Duam të dimë çka saktësisht përmbanë ky ligj jo vetëm për ne VMRO DPMNE-në si parti politike, por edhe për numrin më të madh të deputetëve nga radhët e Social Demokratëve që akoma se kanë parë tekstin e atij ligji, aq më shumë se për këtë ligj duhet të informohet i tërë opinioni”, ka theksuar deputeti i VMRO DPMNE-së Ilia Dimovski. Ai tha se “debati është një mundësi e mirë për të informuar qytetarët për pazaret që kanë bërë socialdemokratët me shqiptarët për të marrë pushtetin”. VMRO-DPMNE prezantoi të martën dokumentin se si kjo parti e sheh zgjidhjen për të përmbyllë krizën politike. Pika e parë e këtij dokumenti parasheh qëpartitë politike të arrijnë ujdi rreth asaj senëse praktika e deritanishme e koalicionimit fituesi me fituesin është faktor stabiliteti dhe se kjo praktikë duhet të ekzistojë edhe më tej apo ajo duhet të refuzohet tani, por edhe në të ardhmen. VMRO kërkon që të arrihet marrëveshje rreth mënyrës së konstituimit të Kuvendit dhe nga radhët e cilës parti duhet të zgjidhet kryetari i parlamentit. Ndryshe pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni që pasuan një krize të thellë në të cilën ndodhej vendi, prej më shumë se dy vitesh pas publikimit të bisedave të përgjuara, deputetët në dhjetorë të vitit të kaluar mbajtën mbledhjen për konstituimin e parlamentit. Por, që prej atëherë edhe tre muaj pas Kuvendi nuk ka arritur të përmbyllë seancën e parë konstituive, për shkak të një numri të madh të deputetëve që kanë paraqitur kërkesat për fjalë dhe njëkohësisht edhe replikave brenda seancës. (REL)
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kosovë: Rezultate të pakta në luftën kundër korrupsionit të lartë

Zeri Amerikes - Mar, 03/28/2017 - 14:13
Në një raport të Institutit të Kosovës për Drejtësi, thuhet që nga disa qindra raste të ndjekura nga afër nga ky institut gjatë vitit 2016, vetëm 21 janë të nivelit të lartë politik.
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar