Skip to content

Lajmet e ditës

A do ta marrin dot socialdemokratët kthesën?

Deutsche Welle - shqip - Dje, 06/25/2017 - 08:19
Në mars Partia Socialdemokrate zgjodhi me eufori, Martin Schulzin, kandidatin e saj për kancelar. Por pas së përpjetës dehëse, filloi shpejt e tatëpjeta në sondazhe. Të dielën socialdemokratët vendosin për programin.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Pakistan: 120 persona vdesin nga zjarri pas përmbysjes së një kamioni cisternë

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 06/25/2017 - 07:30
Ekipet e shpëtimit në Pakistan kanë njoftuar se më shumë se 120 persona kanë vdekur dhe shumë të tjerë janë lënduar në një autostradë në jugperëndim të qytetit të Multan, pasi një kamionë cisternë me karburante u përmbys dhe shkaktoi një zjarr masiv. Kamioni u përmbys në mëngjesin e ditës së sotme pasi ngasësi i kamionit e humbi kontrollin. Kreu i ekipit të shpëtimit në provincën e Punjabit, Rizwan Naseer, është cituar të ketë thënë, se shumë persona tashmë janë vështirë të identifikueshëm, si shkak i zjarrit të madh. Zyrtari i lartë i qeverisë lokale, Rana Mohammad Saleem Afzal, i ka thënë televizionit shtetëror se numri i të vdekurve ka shkuar në 123 ndërsa më shumë se 100 janë të lënduar. Ushtria paksitaneze ka deklaruar se do të dërgojë disa helikopterë për të larguar të lënduarit nga  vendi i ngjarjes. Televizioni Geo, ka cituar disa dëshitarë të cilët kanë thënë se disa persona kanë qenë duke konsumuar duhan, çka sipas tyre mund të ketë qenë shkaku i nisjes së zjarrit.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Tension në qendrën e Votimit në Korçë, vëzhguesit: Administratori i PS po ju bën presion votuesve (Foto)

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 07:29
KORÇË- Një denoncim vjen nga Korça, ku administratori i Vreshtasit është futur brenda qendrës së votimit dhe iu ka bërë presion Komisionerëve. Gazetarja Ola Mitre raportoi për “BalkanWeb” se administratori i PS-së, Cezar Bezati ka hyrë në qendrën e votimit, ndërkohë që kodi zgjedhor e ndalon të jetë në Qendrën e Votimit. PO kështu vëzhguesit […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Voton kreu i LSI: Sot është dita e çlirimit nga të gjitha pikëpamjet. Qytetarët të bëjnë diferencën

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 07:24
TIRANE– Kryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka votuar mëngjesin e sotëm në orën 09:10 në Qendrën e Votimit të vendosur në Kopshtin 31 në Njësinë nr.5 në kryeqytet. Fill pas votimit, kreu i LSI ka përcjellë një mesazh urimi për të gjithë besimtarët myslimanë për Fiter Bajramin. Sakaq, ai është shprehur se kjo e diel […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Rexhepi: Bashkësia Fetare Islame të ketë status të barabartë me Kishën Ortodokse maqedonase

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 06/25/2017 - 07:19
Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, Sulejman Rexhepi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se institucioni që drejton, është diskriminuar në vazhdimësi në dhjetë vjetët e fundit dhe kjo praktikë, shton ai, përfundimisht duhet të ndërpritet. Për këtë arsye, ai thotë se i është drejtuar Qeverisë së Republikës së Maqedonisë me një shkresë, përmes së cilës kërkohet trajtim i barabartë i Bashkësisë Fetare Islame dhe Kishës Ortodokse në Maqedoni, përkatësisht aq sa investon shteti te Kisha Ortodokse po aq të investojë edhe te Bashkësia Fetare Islame. Kjo për faktin, siç thekson Rexhepi, se ky institucion më vete ngërthen rreth 1 milion besimtarë mysliman në Maqedoni, të të gjitha përkatësive etnike me theks ata shqiptarë. “Ne e falënderojmë Zotin për këtë multi-etnicitet që na ka dhuruar në këtë nënqiell, por fatkeqësisht neve si institucion, na diskriminoi politika shumëvjeçare që e udhëheq shtetin që nga pavarësia e Maqedonisë. Kërkesat tona kanë të bëjnë me atë që ajo, e cila na garantohet me nenin 19 të Kushtetutës së Maqedonisë ku të gjitha bashkësitë fetare gëzojnë të drejta të barabartam të mos mbetet vetëm në teori, por të jetësohet kjo dispozitë ligjore edhe në praktikë”, thekson Rexhepi. Ai nënvizon se politikat diskriminuese të shtetit ndaj Bashkësisë fetare Islame të Maqedonisë, kanë të bëjnë si në aspektin financiar, ashtu dhe goditjet që i janë bërë këtij institucioni përmes qarqeve të caktuara, por gjithmonë të mbështetura nga institucionet e shtetit. Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, në festën e FitërBajramit, ka përcjellë porosi paqeje dhe mirëkuptimi ndërmjet njerëzve për të gjithë besimtarët myslimanë në Maqedoni, por edhe për ata të cilët ndodhen me punë të përkohshme në vendet e Evropës dhe në mbarë botën. Ai në bisedën për Radion Evropa e Lirë, thekson se në kohën që Evropa gjendet nën ankthin e sulmeve tororise, nga të cilat ethe nuk e anashkalon as Maqedoninë përmes departamentit të veçantë të BFI të Maqedonisë, thotë se imamët shqiptarë që emërohen në diasporë me dekretin e institucionit që përfaqëson, duhet të angazhohen për reflektimin e imazhit të paqes që për burim ka frymën e Kuranit, duke u kujdesur me përkushtim që këto parime të mos devijohen. “Imamët, të cilët janë zgjedhur në diasporë me dekretimin tonë, sepse i drejtohen xhematit tonë atje duke e ditur përgatitjen e tyre profesionale do t’i kisha lutur të jenë të vëmendshëm të ruajnë të ruajnë imazhin e islamit si sytë e ballit dhe njëherësh të prezantojnë islamin ashtu siç është në të vërtetë, reflektim i paqes dhe tolerancës”, shton Rexhepi. Ai njëherësh thekson se marrëdhëniet ndërfetare në Maqedoni në mesin e qytetarëve të të gjitha konfesioneve, janë të mira, por këto raporte atakohen jo rrallë nga politika. “Për fat të keq, nëna e të gjitha të mirave ose nëna e të gjitha të këqijave është politika ajo, e cila menaxhon me vendin. Po qe se politika është politikë raciste, është politikë e cila vuan nga komplekset e ndryshme siç është realiteti ynë, atëherë ajo për qëllime të caktuara tenton t’i çrregullojë, t’i prishë marrëdhëniet ndërfetare". “Të përmend vetëm një rast në këtë drejtim. Ka dashur ose jo politikës së ish-qeverisë pak muaj më parë i është nënshtruar Kisha Ortodokse Maqedonase, e cila ka blerë pronat e BFI-së me një çmim simbolik nga Ministria e Financave. Është e paimagjinueshme se si xhamia e Shtipit, monument kulturo- historik i shitet Eparhisë së Shtipit. Jo që s`na kthehen pronat tona me procesin e denacionalizimit, por ata edhe shiten para syve tonë... kjo i tendos raportet ndërfetare”, deklaron Rexhepi. Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi njëherësh të gjithë besimtarëve myslimanë në Maqedoni u ka uruar festën e Bajramit duke u dëshiruar prosperitet dhe shumë begati.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Zgjedhjet 2017 minutë pas minute/ Nis zyrtarisht procesi i votimit, probleme në disa zona

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 07:14
TIRANE– Në orën 07:00 të ditës së dielë u hap zyrtarisht procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare 2017 në Republikën e Shqipërise. Sipas Kodit Zgjedhor, qendrat e votimit janë hapur në ora 07.00 dhe do të mbyllen në orën 19.00. Sipas KQZ-së materialet zgjedhore janë shpërndarë në të gjithë vendin dhe komisionet e qendrave të […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kryebashkiaku Veliaj voton me bashkëshorten, ka edhe një mesazh

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 07:07
TIRANE- Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka votuar mëngjesin e sotëm pa shkuar ora 09:00 tek shkolla “Fan Noli” në kryeqytet. Ai shoqërohej nga bashkëshortja e tij, Ajola, dhe së bashku kanë përshëndetur edhe qytetarët e tjerë që ndodheshin në Qendrën e Votimit. Pas hedhjes së votës, Veliaj u ka bërë thirrje qytetarëve […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Shpërndante para tek komisionerët dhe vëzhguesit, kapet simpatizanti i PD në Krujë me 4 mln lekë

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 07:05
DURRËS- Policia e Krujës ka nisur procedimin penal në ngarkim të një 30-vjeçari, i cili është kapur duke shpërndarë para ditën e djeshme tek komisionerët dhe vëzhguesit. Gazetarja Klodjana Haxhia raportoi për “BalkanWeb” se bëhet fjalë për një simpatizant të PD-së. Specialistët e Sektorit të Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Shqipëri, udhëheqësit politikë thirrje për pjesmarrje në votim

Zeri Amerikes - Dje, 06/25/2017 - 07:01
Procesi pa problem serioze. Shënohet vetëm një incident në Shëngjin, ku ka patur një konflikt dhe është qëlluar me armë në ajër. LSI: grupe të armatosura të PS sulmuan aktivistin tonë
Kategoritë: Lajmet e ditës

Pas 18 vitesh, falet namazi i Bajramit te Xhamia e Ibrit

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 06:56
Falja e namazit të Bajramit është realizuar për herë të parë, pas 18 vitesh, tek vendi ku ka qenë Xhamia e Ibrit në veri të Mitrovicës. Lajmin e ka konfirmuar për KosovaPress, kryetari i Bashkësisë Islame në Mitrovicë, Burim Veliu. Sipas tij, pas shumë bisedimeve me organet gjegjëse, është arritur një marrëveshje e tillë. “Komuna […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Shqipëri: Udhëheqësit politikë, thirrje për pjesëmarrje në votim

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 06/25/2017 - 06:54
Nga ora 07:00 e mëngjesit, në Shqipëri janë hapur qendrat e votimit për zgjedhjet parlamentare. Të drejtë vote kanë mbi milionë e 452 mijë votues.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Djegia e 3 makinave në Sarandë, policia jep detaje: Ja të kujt ishin

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 06:45
SARANDË- Policia e Sarandës ka dhënë informacione në lidhje me ngjarjen e ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në fshatin Shëndëlli, Konispol ku u dogjën 3 makina, pronë e një komisioneri të LSI-së. Policia deklaron zyrtarisht se tre makinat kanë pronarë të ndryshëm, megjithatë nuk ka të dhëna për persona të dyshuar […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

SHBA, të shtëna me armë në një kompleks banimi, dy të vdekur

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 06:36
SHBA – Dy persona kanë mbetur të vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në kompleksin e banimit National City, në periferi të San Diegos, SHBA. Policia arriti të vërë në pranga vrasësin, i cili për më shumë se 8 orë ka qëndruar i fshehur në […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Denoncimi i sekretarit demokrat të QV: Si më kërcënoi në telefon Niko Peleshi (Video)

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 06:31
MALIQ- Sekretari i Qendrës së Votimit Kolanec, në Maliq, ka denoncuar në polici një rast dhunë ndaj tij. Ai thotë se është kërcënuar verbalisht nëpërmjet telefonit nga ish-zëvendës kryeministri Niko Peleshi. Meti Koçiu, mbështetës i Partisë Demokratike thotë se mbrëmjen e djeshme e ka telefonuar Niko Peleshi dhe e ka kërcënuar atë dhe familjen e […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Mesazhi i parë i Ramës, urimi i veçantë për shqiptarët. Ja fotoja që poston

BalkanWeb - Lajme - Dje, 06/25/2017 - 06:23
TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale mëngjesin e sotëm me një urim për Fiter Bajramin. Rama publikon një foto të Gurit të Përmetit, që për koicidencë është ngjyrë mavi si dhe iu uron vëllezërve e motrave të besimit Islam festën. “MIRËMËNGJES
Kategoritë: Lajmet e ditës

Tërnava fton të ruhet islami i pastër e të mos devijohen parimet e tij

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 06/25/2017 - 05:07
Besimtarët myslimanë në Kosovë po kremtojnë festën e Fitër Bajramit. Shënimi i kësaj feste ka nisur në orët e para të mëngjesit të së dielës në të gjitha xhamitë në Kosovë, ndërkohë që manifestimi qendror është mbajtur në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kremtohet Fitër Bajrami

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 06/25/2017 - 05:03
Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë festën e Fitër Bajramit. Fitër Bajrami ka pasuar muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë së cilit, sipas besimit Islam, agjërohet 30 ditë, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit. Në Kosovë, manifestimi kryesori është mbajtur në Xhaminë e Madhe të Prishtinës " Sulltan Mehmet Fati".(Vdieo: Bujar Tërstena)
Kategoritë: Lajmet e ditës

Besimtarë myslimanë festojnë Fitër Bajramin

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 06/25/2017 - 04:15
Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot festën e Fitër Bajramit. Festa e Fitër Bajramit ka pasuar muajin e shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit, sipas besimit Islam, agjërohet 30 ditë, në shenjë sakrifice dhe përkushtimi ndaj Zotit. Në Kosovë, manifestimi kryesori është mbajtur në Xhaminë e Madhe të Prishtinës " Sulltan Mehmet Fati".
Kategoritë: Lajmet e ditës

Teknologji për të forcuar masat e sigurisë

Zeri Amerikes - Sht, 06/24/2017 - 17:48
Firma Hitachi ofron një sistem inteligjent që vëzhgon përsonat e dyshimtë dhe paralajmëron për raste emergjente
Kategoritë: Lajmet e ditës

SHBA: Shitja e dronëve në Indi nuk është kërcënim për Pakistanin

Radio Evropaelire-Lajme - Sht, 06/24/2017 - 17:37
Administrata e presidentit Trump nuk beson se shitja e dronëve të teknologjisë së lartë në Indi paraqet një kërcënim për Pakistanin, ka njoftuar një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë. Duke folur me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, ky zyrtar ka thënë se vendimi për shitjen e këtyre pajisjeve është marrë duke pasur parasysh marrëdhëniet e tensionuara midis Islamabadit dhe Nju Delhit, veçanërisht në rajonin e kontestuar të Kashmirit, ku ka lëvizje sporadike të dhunës. Këto deklarata janë bërë përpara vizitës së parë të kryeministrit indian, Narendra Modi me presidentin e SHBA-vë, Donald Trump më 26 qershor. "Ne duam të shmangim situatat tensionuese" midis Indisë dhe Pakistanit. Këto dy vende duhet të angazhohen në bisedime të drejtpërdrejta dhe të kërkojnë normalizimin e marrëdhënieve, ka thënë zyrtari, i cili është deklaruar në kushte anonimiteti. Kompania amerikane General Atomics Aeronautical Systems, që prodhon këto pajisje, ka thënë se qeveria tashmë ka miratuar shitjen e 22 dronëve të paarmatosur me vlerë 2 miliardë dollarë në Indi. Flota indiane dëshiron që me këta dronë të mbajë në kontroll Oqeanin Indian, ku është në rritje prania e Kinës në det. Kjo do të ishte shitja e parë e dronëve të tillë në një vend që nuk është anëtar i NATO-s.  
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar