Skip to content

Lajmet e ditës

Maqedoni Në pritje të shpalljes së qeverisë së re

Deutsche Welle - shqip - Sht, 05/27/2017 - 08:22
I mandatuari për formimin e qeverisë së re, Zoran Zaev, pritet së shpejti të dorëzojë në parlament propozimin për programin qeveritar dhe përbërjen e ministrave në kabinetin e ri qeveritar.
Kategoritë: Lajmet e ditës

SHBA: Vdiq ish-këshilltari për siguri kombëtare, Zbigniew Brzezinski

Radio Evropaelire-Lajme - Sht, 05/27/2017 - 08:09
Zbigniew Brzezinski, ish-këshilltar për siguri kombëtare i presidentit të dikurshëm amerikan, Jimmy Carter, gjatë viteve të një konfuzioni për krizën e të rrëmbyerve në Iran dhe invazionit sovjetik në Afganistan, në fund të viteve të 70-ta, ka vdekur dje në moshën 89 vjeçare. Zoti Carter e ka lavdëruar atë duke thënë se “ishte shërbyes publik i shkëlqyeshëm” dhe “brilant, i dedikuar dhe lojal”. Sikur paraardhësi i tij, Henry A. Kissinger, Brzezinski ishte një inelektual i lindur jashtë Amerikës, me ndikim të konsiderueshëm në punët globale. Ai ishte i lindur në Varshavë të Polonisë dhe shkolluar në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Estonia dëbon diplomatë rusë

Deutsche Welle - shqip - Sht, 05/27/2017 - 07:35
Marrëdhëniet në mes Talinit dhe Moskës ka vite që janë të acaruara. Tani Estonia dëboi sërish nga vendi dy diplomatë rusë. Ata akuzohen për spiunazh.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Eksportuesit gjermanë vazhdojnë të jenë optimistë

Deutsche Welle - shqip - Sht, 05/27/2017 - 07:24
Presidenti amerikan Trump sapo u ankua edhe një herë në lidhje me eksportet e shumta gjermane, megjithatë eksportet gjermane sipas ekspertëve do të vazhdojnë të rriten.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kosova me më shumë votues, sesa banorë

Radio Evropaelire-Lajme - Sht, 05/27/2017 - 07:08
Në Kosovë, sipas të dhënave zyrtare, rreth 1.8 milionë është numri i banorëve, por në listat e votuesve për zgjedhjet e qershorit janë të regjistruar mbi 1.9 milionë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

100 vjetori i Presidentit John F. Kennedy

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 17:41
Familja Kennedy solli një frymë e re në Shtëpinë e Bardhë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Donald Trump dhe historia e skandaleve presidenciale

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 17:35
Katër muaj pas fillimit të mandatit të tij, presidenti Donald Trump po përpiqet të shmangë fatin e disa prej paraardhësve të tij, që pothuaj u konsumuan nga skandalet
Kategoritë: Lajmet e ditës

Sulmi në Mançester: SHBA merr pëgjegjësinë për rrjedhjen e informacioneve

Radio Evropaelire-Lajme - Pre, 05/26/2017 - 17:30
Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, i tha homologut britanik, Boris Johnson, se Shtetet e Bashkuara marrin "përgjegjësinë e plotë" për rrjedhjen e informacioneve të inteligjencës, që lidhen me sulmin terrorist në Mançester. Duke folur në Londër, Tillerson tha se ka siguruar Johnsonin se Shtetet e Bashkuara nuk do të lejojnë ndonjë organizatë terroriste të përhapë dhunë dhe urrejtje "pa e luftuar atë" dhe se do t'i bllokojnë "përpjekjet e tyre për të rekrutuar ndjekës të rinj, qoftë në terren, qoftë online". Në sulmin vetëvrasës në Mançester, që ka ndodhur të hënën mbrëma në një sallë koncertesh, janë vrarë 22 veta dhe janë plagosur mbi 60 të tjerë, shumica fëmijë. Zyrtarët amerikanë janë kritikuar ashpër nga zyrtarët britanikë pas raporteve se informacione të klasifikuara në lidhje me sulmin kanë rrjedhur në mediat amerikane. Të enjten, kryeministrja britanike, Theresa May, i tha presidentit amerikan, Donald Trump, se inteligjenca e ndarë midis dy vendeve duhet të jetë e sigurt. Grupi militant Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin në Mançester - më vdekjeprurësin në Britani qysh në vitin 2005, kur 56 veta janë vrarë nga sulmi në sistemin e transportit në Londër.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Një tjetër tunel me marijuanë në Përmet

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 17:26
Zbulohen rreth 800 kilogramë, ndalohen disa persona
Kategoritë: Lajmet e ditës

Macron, Putin do të flasin për Sirinë, Ukrainën...

Radio Evropaelire-Lajme - Pre, 05/26/2017 - 16:36
Kremlini tha se takimi midis presidentit të Rusisë dhe atij të Francës, javën e ardhshme, do të jetë "një mundësi për të folur sinqerisht dhe për të pasur një ndjenjë më të mirë për njëri-tjetrin".  Vladmir Putin dhe Emmanuel Macron do të takohen në Pallatin e Versajës, pranë Parisit, më 29 maj. "Gjëja kryesore për presidentët është të njihen me njëri-tjetrin dhe të diskutojnë çështje që përfshijnë terrorizmin dhe konfliktet në Siri dhe Ukrainë", tha Yury Ushakov, ndihmës i lartë i Kremlinit. Putin dhe Macron kanë diskutuar për këto konflikte në një bisedë telefonike, javën e kaluar. Moska dhe Perëndimi janë në mosmarrëveshje të thella për veprimet ushtarake ruse dhe ndërhyrjet e tjera të saj në Ukrainë dhe Siri.    
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kosovë, zgjedhjet dhe premtimet për zhvillim

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 16:31
Njohës të ekonomisë e vlerësojnë pozitivisht vëmendjen që partitë politike po i kushtojnë zhvillimit ekonomik, në prag të zgjedhjeve të qershorit.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Nju Jork, aktivitet për Kosovën: të ftuar nderi Lorik Cana e Eliot Engel

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 16:18
Takimi i organizuar nga Fondi Kosovë-Amerikë i Edukimit, i kushtohej çështjes së edukimit cilësor të të rinjve në Kosovë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

PD, listat për deputetë, bisedimet me aleatët

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 16:12
Në Shqipëri Partia Demokratike nuk ka përmbyllur ende listat e kandidatëve për deputet, ndërsa afati skadon sonte në mesnatë. Ende të pazgjidhura edhe marrëdhëniet me aleatët Gjatë ditës së djeshme kryetari demokrat Lulzim Basha arriti marrëveshjen me drejtuesit e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar dhe Partisë Demokristiane. Kryetarët e këtyre dy forcave, Dashamir Shehi dhe Nard Ndoka, do të jenë në listat e PD në vende të sigurta ndërsa do të kenë po në këto lista dhe dy kandidatë të tjerë por jo në pozicione të garantuara. Drejt përmbylljes një marrëveshje e njëjtë duket se është dhe me drejtuesin e Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule. Zoti Basha nuk ka gjetur një zgjidhje me republikanët, aleati kryesor ndër vite i Partisë Demokratike. Mësohet se kryetari Fatmir Mediu ka kërkuar që të ketë tre kandidatë në vende të sigurta në listat e PD, gjë e cila është refuzuar. Republikanët ndërkohë kanë bërë rregjistrimin në Komisionin Qëndror të zgjedhjeve për të garuar të vetëm. E njejta situatë edhe me Partinë Agrare Ambientaliste të drejtuar nga Agron Duka
Kategoritë: Lajmet e ditës

Tillerson, keqardhje për rrjedhjen e informacioneve tek shtypi

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 15:58
Duke folur në Londër në një konferencë të përbashkët për shtyp me Sekretarin e Jashtëm britanik Boris Johnson, zoti Tillerson shprehu keqardhje për rrjedhjen e informacionit në lidhje me hetimet e sulmit në Manchester tek shtypi amerikan.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Egjipt, sulm ndaj të krishterëve koptikë

Zeri Amerikes - Pre, 05/26/2017 - 15:52
Sipas njoftimeve, 26 vetë janë vrarë dhe 25 janë plagosur.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Stoltenberg: NATO duhet të bëj më shumë në luftën kundër terrorizmit

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 05/24/2017 - 14:45
Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se sulmi “brutal” në Mançester tregon se aleanca duhet të pajtohet gjatë takimit me presidentin amerikan, Donald Trump, se duhet bërë më shumë për të luftuar terrorizmin. Lufta kundër terrorizmit do të jetë tema kryesore në takimin e 25 majit në Bruksel. “Pres që aleatët e NATO-s të pajtohen që të bëjnë më shumë në luftën kundër terrorizmit”, ka thënë Stoltenberg. Grupi militant Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin e 22 majit, ku një sulmues i dyshuar vetëvrasës detonoi një mjet shpërthyes, teksa njerëzit ishin duke dalë nga një sallë koncertesh në Mançester. Në këtë sulm u vranë 22 persona dhe u plagosën 60 të tjerë. Shumica e viktimave ishin fëmijë, përfshirë edhe një vajzë 8-vjeçare. Stoltenberg tha se “sulmi brutal” ka treguar se kërcënimi nga terrorizmi është prezent. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump do të takohet me aleatët e NATO-s më 25 maj. Ndalesa e Trumpit në Bruksel, bëhet në kuadër të turneut të tij të parë jashtë vendit, që prej se është zgjedhur president.  
Kategoritë: Lajmet e ditës

Penelope Cruz është Donatella Versace, një brune nën petkun e një biondeje

BalkanWeb - Lajme - Mër, 05/24/2017 - 14:45
Penelope Cruz, 43 vjec, heq dorë nga flokët e zinj dhe vishet nën petkun e Donatella Versaces, motrës së stilistit të famshëm Gianni Versace, i vrarë në 1997 në vilën e tij në Miami. Ja fotot e para që e tregojnë në rolin e stilistes në sezonin e ri të ‘American Crime Story’, që do […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kukës, banorët e Zapodit në protestë, kundërshtojnë ndërtimin e rrjetit të shpërndarjes së ujit të pijshëm

BalkanWeb - Lajme - Mër, 05/24/2017 - 14:43
KUKES– Banorë të fshatit Lojme në Zapod të Kukësit vijojnë të kundërshtojnë ndërtimin e rrjetit të shpërndarjes së ujit të pijshëm. Ata kanë bllokuar punimet edhe këtë të martë, pasi deklarojnë se vendosja e tubacioneve të ujësjellësit, do të ulë ndjeshëm nivelin e prurjeve të burimit të fshatit, duke shkaktuar dëme në bujqësi. Nga ana […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Abuzimet me fondet publike, KLSH ndalon publikimin e kontrollove: Mund të keqpërdoren në fushatë

BalkanWeb - Lajme - Mër, 05/24/2017 - 14:35
Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, me anë të një urdhri të firmosur në datën 19 Maj ka ndaluar publikimin e raporteve për abuzimet me fondet publike dhe të rekomandimeve për institucionet shtetërore, nga data 23 Maj deri në datën 27 Qershor. Referuar dokumentit të siguruar nga “BalkanWeb”, Leskaj sqaron se ky […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Rikthehen përplasjet, Basha sulmon fort Ramën: Pasi s’mbajte asnjë premtim, fillove nga e para

BalkanWeb - Lajme - Mër, 05/24/2017 - 14:35
TIRANE- Ditët e “qetësisë” pas marrëveshjes Rama-Basha duket se kanë mbaruar. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është rikthyer akuzave ndaj kryeministrit Edi Rama. Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, kryedemokrati thotë se Rama nuk i ka mbajtur premtimet e bëra ndaj qytetarëve në fushatën e qershorit 2013. Sipas Bashës, kreu i PS […]
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar