Skip to content

Lajmet e ditës

Bruksel: “Takim tmerrësisht i keq”

Deutsche Welle - shqip - Enj, 02/02/2017 - 00:01
Raundi i fundit i dialogut mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë dështoi në tërësi. Atmosfera përshkruhet si shumë e keqe.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Ivanov: Së pari shumicën - pastaj mandatin

Zeri Amerikes - Mër, 02/01/2017 - 23:53
Presidenti maqedonas, Gjorgje Ivanov, zotohet se do t'i jap mandatin për formimin e qeverisë asaj force politike që siguron që më parë shumicën e votave në parlament.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Tillerson konfirmohet si sekretar i shtetit

Zeri Amerikes - Mër, 02/01/2017 - 20:23
Shumica e demokratëve në Senat e kundërshtuan emërimin e tij, duke zemëruar republikanët, të cilët thanë se ish-shefi i ekzekutivit të Exxon Mobil ishte i kualifikuar për postin
Kategoritë: Lajmet e ditës

Takimi Kosovë - Serbi, asgjë e re në Bruksel

Zeri Amerikes - Mër, 02/01/2017 - 20:22
Zyrtarët më të lartë të Prishtinës dhe Beogradit u takuan në Bruksel në kuadër të bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE-ja, por nuk komentuan rrjedhën e takimit, qe thuhet të kete qenë shume i vështirë..
Kategoritë: Lajmet e ditës

Nikoliq: „Zajednica do të kërkojë pavarësi nga Prishtina, nëse…“

Deutsche Welle - shqip - Mër, 02/01/2017 - 19:56
Në Bruksel kanë nisur negociatat në nivelin më të lartë për çështjet e parealizuara, por që në fillim u pa që palët kanë qëndrime krejtësisht të ndryshme.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Majko: Me akuzat të merret Prokurori i Përgjithshëm

Zeri Amerikes - Mër, 02/01/2017 - 19:52
Në një intervistë me VOA, ish-kryeministri Pandeli Majko iu përgjigj pyetjeve për koalicionin në pushtet, kulrtivimin e drogës dhe çështjen Balili
Kategoritë: Lajmet e ditës

Atletiko sfidon Barcelonën, Neymar dhe Suarez debatojnë në stërvitje (Video)

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:41
Sonte në orën 21:00 Atletiko Madrid sfidon Barcelonën në kuadër të Kupës së Mbretit në një moment që asnjë nga skuadrat nuk është në formën e tyre më të mirë. Atletiko në tre takime rradhazi ka arritur të marrë vetëm barazime duke u shkëputur disi nga kreu dhe Kupa mbetet një dritare e hapur që […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kuvendi voton të enjten dekretin e Nishanit për emërimin e Vasilit tek “Drejtësia”

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:40
TIRANË- Seanca e Kuvendit e ditës së enjte parashikon votimin e dekreteve të Presidentit për emërimin e ministrit të Drejtësisë, Petrit Vasili dhe shkarkimin nga ky post të Ylli Manjanit. Pas lirimit nga detyra të këtij të fundit me 30 janar, presidenti Bujar Nishani i përcolli Kuvendit të martën dekretet e emërimit dhe shkarkimit, miratimi […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Evropa vendos heqjen e tarifave roaming, nga 15 qershori “Roam Like Home”

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:38
Marrëveshja për heqjen e tarifave roaming në mesin e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian është një hap më pranë finalizimit pas një akordi të arritur në Parlamentin Evropian. Tarifat e shërbimeve me shumicë që operatorët duhet t’i paguajnë njëri tjetrit ishte gjëegjëza e fundit e një plani disa vjeçar për të rrëzuar tarifat roaming në […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Njihuni me orët inteligjente të Google, parametrat dhe çmimin

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:35
Vëmendjen e kësaj jave në botën e teknologjisë padyshim do e marrin orët inteligjente të Google, të parat e kompanisë, që vinë së bashku me versionin e dytë madhor të Android Wear. Raporte të hershme citonin datën 9 shkurt si afati përfundimtar kur Google do të hedhë dritë mbi pajisjet e shumëpërfolura të ndërtuara në […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Berisha i dorëzon “dosjen” ambasadorit të SHBA: Këta janë trafikantët e drogës të lidhur me pushtetin (Emrat)

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:35
TIRANE- Ish-kryeministri Sali Berisha gjatë një takimi që zhvilloi sot me kryetarin e pranisë së OSBE në Tiranë, Bernard Borchardt dhe ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu, iu dorëzoi atyre një ‘dosje’ të emrave të pushtetarëve që janë lidhur me trafikantë droge. Në këtë takim zoti Berisha deklaroi para ambasadorëve se vendi […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Bosët e krimit bënë luftë për të, por ja ku fshihet sot ish-missi. Nëna: Nuk ka besim tek drejtësia (Foto)

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:31
Miss Bosnja me hiret e saj siguroi vendin në kopertinën e “Playboy” pak vite më parë (2008). Por sot modelja e Playboy-t Slobodanka Tosic po kërkohet nga policia boshnjake pasi ajo u arratis ndërsa ishte në arrest shtëpie. Një histori e pazakontë që përfshiu bukuroshen 30-vjeçare që u përdor me apo pa dëshirën e saj […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Ahmeti: Çelësi ishte tek unë, tani i kalon Ivanovit

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:29
Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti tha pas takimit me Presidentin e Maqedonisë,  Gjorge Ivanov se të gjitha opsionet janë në tavolinë sa i përket zgjidhjes së krizës për formimin e qeverisë së re. “Çelësi ishte tek unë dhe tani ai gjendet tek presidenti Ivanov”, ka deklaruar Ahmeti pa sqaruar nëse në takim është biseduar se cilës parti do t’i jepet mandati pas dështimit të bisedimeve mes partisë së tij dhe VMRO-së, së Nikolla Gruevskit. Ahmeti njoftoi se BDI-ja të enjten do të nisë konsultimet brenda partiake për të ndërtuar qëndrim lidhur me pozicionin e saj për qeverinë e re, ndërsa theksoi përkushtimin e tij për stabilizimin e gjendjes në vend.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Afganistan, sherr në familje, burri i pret gruas të dy veshët

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:29
Një grua 23-vjeçare afgane ka përshkruar për BBC-në,momentet e tmerrshme që ka përjetuar kur bashkëshorti i saj e ka lidhur dhe i ka prerë të dy veshët, në shtëpinë e saj në provincën veriore të Balkh. Gruaja e quajtur Zarina, e ka kaluar rrezikun për jetën por ndodhet enede e shtruar në spital. “Nuk kam […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Tusk: Kina, Rusia dhe Trump kërcënim për BE

Zeri Amerikes - Mër, 02/01/2017 - 15:28
Presidenti i Bashkimit Evropian indetifikoi kërcënimet kryesore të jashtme me të cilat përballet blloku.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kupa e Shqipërisë/ Skënderbeu barazon me Laçin, Vllaznia hedh një hap drejt gjysëmfinales

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:27
Është ndarë në barazim 1-1 ndeshja e parë e çerekfinale e Kupës së Shqipërisë mes Laçit dhe Skënderbeut, e zhvilluar në Laç. Vendasit kaluan të parët në avantazh me anë të Kapanarit i cili shënoi në minutën e 69, por Osmani shpëtoi korçarët nga humbja duke gjetur rrjetën në minutën e 2-të të shtesës. Me […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Të arrestohesh dy herë gabimisht/ Shqiptari shkon të vizitojë babain në burg në Itali, por..

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:22
Të arrestohesh dy herë gabimisht, në Bari të Italisë dhe në Greqi. Kjo është historia që i ka ndodhur 22-vjeçarit shqiptar, Klevis Bregu, i cili kishte shkuar të vizitonte në Itali pak ditë më parë në burgun e Puglia, babain e tij, i cili vuante dënimin për trafik droge. I riu është ndaluar nga policia […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Nga e hëna në shitje biletat për ndeshjen Itali-Shqipëri, pak vende në dispozicion për tifozat kuqezi

BalkanWeb - Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:21
Federata Italiane e futbollit njoftoi sot se nga e hëna do të jenë në shitje biletat për takimin Itali-Shqipëri, e cila luhet me 14-të mars e vlefshme për kualifikueset e Botërorit “Rusi 2018”. Takimi do të luhet në qytetin e Palermos, saktësisht në stadiumin “Renzo Barbera” me një kapacitet prej rreth 36 mijë vendesh. Sipas […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Qeveria rithekson se muri në Mitrovicë duhet të rrënohet

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 02/01/2017 - 15:05
Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në Qeverinë e Kosovës ka sqaruar përmes një komunikate se nuk është arritur zgjidhja e mirëkuptimit për heqjen e murit të ndërtuar në pjesën veriore të Mitrovicës, nga ana e pushtetit lokal të kësaj komune. “Ne mbesim në gatishmëri dhe dispozicion për të përmbushë obligimet ligjore dhe kushtetuese ndaj vendit, por njëkohësisht lëmë të hapur që ky problem të gjejë zgjidhje përmes dialogut, për çka jemi në pritje”, thuhet në komunikatën e Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. Aty sqarohet se në kuadër të kompetencave ligjore rreth problematikës së murit të ngritur në Mitrovicën Veriore, janë nxjerrë të gjitha aktet juridike në të cilat, ri-konstatohet që muri është ilegal dhe duhet të rrënohet. “Ndërkohë instancat më të larta të Qeverisë së Kosovës në koordinim të plotë me miqtë dhe partnerëve ndërkombëtarë kanë dhënë maksimumin që ky problem të zgjidhet me dialog”, thuhet ndër tjera në këtë komunikatë. Ndërtimi i murit në afërsi të urës kryesore mbi lumin Ibër, kishte ndodhur në muajin dhjetor, nga autoritetet lokale të Mitrovicës së veriut dhe është pasuar me kundërshtime të ashpra nga autoritetet e Kosovës. Për rrënimin e këtij muri, edhe Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë të veçantë.  
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar