Skip to content

Lajmet e ditës

Sistemi shëndetësor në grevë 24 orëshe

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 12:28
Punëtorët shëndetësorë në sektorin publik, ditën e enjte, më 27 prill, kanë paralajmëruar grevë në kohëzgjatje prej 24 orëve. Javë më parë, punëtorët shëndetësorë patën mbajtur një protestë një orëshe, në të cilën i kanë shpalosur kërkesat e tyre, ku përmendej edhe rritja e pagave dhe krijimi i kushteve të punës. Protesta, ishte shtrirë në gjithë Kosovën me paralajmërimin se në rast të mospërmbushjes së kërkesave, do të futeshin në një grevë të përgjithshme. Kryetari i Sindikatës së Shëndetësisë, Blerim Syla thotë se arsyeja kryesore e grevës ka të bëj me mospërmbushjen e kërkesave të punonjësve të sektorit të shëndetësisë. “Pas protestës së paralajmëruar dhe kërkesave të vazhdueshme që kemi bërë në Qeveri, kërkesat e njohura si Ligji i pagave dhe ngritja e pagave, ne kemi vendosur të hyjmë në grevë 24 orëshe në të gjitha institucionet shëndetësore publike”. “Ne kemi bërë apel te Qeveria që t’i plotësojnë kërkesat tona, por ata nuk po na dëgjojnë. I kisha lutur qytetarët të na mirëkuptojnë”, ka thënë Syla. Në anën tjetër, Ministria e Shëndetësisë ka dërguar një komunikatë përmes së cilës e ka cilësuar si të panevojshme mbajtjen e grevës. Ministria e Shëndetësisë konsideron se nuk ka nevojë për grevë, meqë shumica e çështjeve të ngritura nga kjo sindikatë janë diskutuar, sqaruar dhe zgjidhur në takimin e përbashkët të mbajtur në mars në Ministrinë e Shëndetësisë. “Siç dihet tashmë, Projektligji për pagat është tërhequr nga procedura e dërgimit në Kuvend nga ana e Qeverisë së Kosovës dhe deri në një procedim tjetër, palët e interesuara do të kenë mundësi të shprehin pikëpamjet e tyre dhe të avokojnë për zgjidhjet më të përshtatshme për të gjitha kategoritë, përfshirë këtu edhe punonjësit shëndetësor”, thuhet në komunikatë. “Sa i përket kërkesës për ngritjen e pagës për profesionistët shëndetësor, kjo çështje është në përgjegjësi të Qeverisë së vendit që të vendos dhe ajo e ka bërë të ditur se në muajt në vijim do të bisedojë me partnerët social për mundësinë e ngritjes së pagave në të gjithë sektorët, në varësi nga ngritja ekonomike në vend’’, theksohet në komunikatën e Ministrisë së Shëndetësisë. Por, Blerim Syla ka thënë se ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani është treguar shumë joserioz në kërkesat e sindikatës dhe, siç thotë ai, ndonëse është tërhequr Ligji i pagave nga ana e Qeverisë së Kosovës, nuk është paralajmëruar ndonjë ndryshim pozitiv për punëtorët shëndetësorë. “Kjo është një gënjeshtër e radhës e Qeverisë së Kosovës. Ligji i pagave është tërhequr, por në takimet tona me zyrtarët e lartë qeveritarë, koeficienti i pagës do të vazhdohet me pagën minimale, derisa ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi na ka thënë se nuk do të mund të ngritet më shumë se 170 euro paga”. “Nëse e përpjesëton koeficientin 2.7 të mjekut specialist, me 180 euro siç po proklamohet , atëherë dihet se çka do të ndodhë”, ka thënë Syla. Ndërkohë, mjekët thonë se greva është shprehje e pakënaqësisë së tyre, duke kërkuar që të respektohet roli dhe dinjiteti i mjekut. Megjithatë, greva, sipas mjekëve, nuk do t’i lë pa përkujdesje pacientët. Drejtori i Klinikës Emergjente, Basri Lenjani thotë për Radion Evropa e Lirë se shërbimet mjekësore emergjente do të ofrohen për të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës, përkundër grevës që do të mbahet, duke e përkrahur sindikatën e shëndetësisë. “Ne nuk duhet menduar për grevë, pasi sistemi duhet rregullohet me akte që janë në fuqi e që nuk po praktikohen. Klinika Emergjente ofron ndihmë emergjente shëndetësore 7 ditë në javë 24 orë në ditë”, ka thënë Lenjani. Ligji për shërbime emergjente, ka vijuar ai, nuk garanton për stafin mjekësor të hyjnë në grevë, pasi që ligji u garanton shërbim emergjent gjithë qytetarëve të Kosovës. “Roli i mjekut dhe infermierit është kyç pasi e kanë barrën kryesore për ta ruajtur shëndetin. Megjithatë, Klinika Emergjente do të mbulojë shërbimet dhe ne apelojmë qytetarët që problemet akute shëndetësore të lajmërohen tek mjeku. Mendoj se qeveritarët duhet mendojnë për dinjitetin e mjekut dhe infermierit”, ka theksuar Lenjani . Sidoqoftë, mjekët specialistë kohë më parë kishin kërkuar që pagat e tyre të ngriten në një nivel me ato të deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Paga e një deputeti në Kosovë sillet rreth 1500 euro, derisa mjeku specialist paguhet rreth 600 euro në muaj. Ndërkaq në Ligjin për pagat, që është paraparë të kalojë në Kuvend, ishte paraparë që mjekët specialist të radhiten në koeficientin 2.7 në një shkallë prej 1 deri në 11. Por me kundërshtimin e mjekëve ligji u tërhoq, për t’u rishikuar. (REL)
Kategoritë: Lajmet e ditës

SHBA: Duket se Flynn e ka shkelur ligjin duke e vizituar Rusinë

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 11:35
Ish-këshilltari për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Michael Flynn, me gjasë e ka shkelur ligjin, pasi nuk ka pasur leje për pagesë për udhëtimin në Rusi në vitin 2015, kanë thënë mbrëmë liderët e Komitetit të mbikëqyrjes së Dhomës Përfaqësuese të Shteteve të Bashkuara. Zoti Flynn, gjeneral i pensionuar ushtarak, i cili ishte këshilltari më i lartë i Donald Trumpit gjatë fushatës për zgjedhjet presidenciale në vitin 2016, ishte ulur afër presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, në një solemnitet në Moskë, ku e kishte mbajtur edhe një fjalim. Ky solemnitet ishte sponzorizuar nga Televizioni shtetëror rus RT, i cili e kishte paguar Flynnin 33 mijë dollarë për udhëtimin në Moskë. “Këto para duhet të kthehen”, u tha gazetarëve në Uashington, kryesuesi i Komitetit të mbikëqyrjes, Jason Chaffetz, që është nga Partia Republikane. “Si ish-oficer ushtarak, ju thjesht nuk mund të merrni para nga Rusia, Turqia, ose ndokush tjetër”, tha Chaffetz, dhe ka shtuar se “duket se ai i ka marrë ato të holla; kjo ishte jopërkatëse dhe ka pasoja për shkelje të ligjit”. Mëtutje, ai ka theksuar se “gjenerali Flynn e kishte obligim dhe detyrë të kërkoj leje për marrje të parave nga qeveritë e jashtme”. “Ne nuk na duket se kjo ishte kërkuar e as që ndonjëherë ka marrë leje”, tha Chaffetz. Avokati i zotit Flynn ka thënë se gjenerali në pension, Michael Flynn, e kishte njoftuar agjencinë e spiunimit, para dhe pas udhëtimit, me emrin, Agjencia Mbrojtëse e Inteligjencës, të cilën e kishte udhëhequr deri në vitin 2014.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Thaçi: Deklaratat e zyrtarëve të BE-së, bajate dhe të gërditshme

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 11:11
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka adresuar kritika të ashpra në drejtim të zyrtarëve të Bashkimit Evropian. Duke u ndërlidhur me mesazhet e zyrtarëve të BE-së, të cilët e qortuan në mënyrë indirekte Thaçin për deklaratat e tij për bashkimin e shqiptarëve në një shtet nëse Brukseli nuk ofron perspektivën integruese evropiane për Kosovën, Thaçi tha se zyrtarët e BE-së po bëjnë deklarata të gërditshme. “Kërcënim për Bashkimin Evropian është nacionalizmi serb, është Beogradi i cili është duke punuar në destabilizimin e rajonit dhe instalimin e ndikimit të fuqishëm të Rusisë në Serbi, prej bazave ushtarake deri në MIG-at rus dhe kjo përkëdhelje dhe deklarime nga zyrtarët e Bashkimit Evropian për Beogradin janë shumë bajate, shumë të gërditshme dhe neveritëse”, ka thënë Thaçi. “Njëherësh, këto deklarata janë të papranueshme për Kosovën, në veçanti në këtë vonesë të pajustifikueshme në procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën”, ka nënvizuar presidenti i Thaçi.  Ishte kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ai i cili kishte deklaruar se bashkimi i Shqipërisë me Kosovën nuk mund të përjashtohet nëse perspektiva për anëtarësimin e Ballkanit në BE, venitet. Më pas, edhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi kishte deklaruar se mbyllja e dyerve për Kosovën në Bashkimin Evropian, do t’i detyronte ata që të jetonin në një hapësirë të vetme në rajon. Por, komisioneri për zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, i ka cilësuar ‘të papranueshme’ dhe ‘kundërproduktive’ deklaratat e liderëve në rajonin e Ballkanit Perëndimor që implikojnë ndryshimet e kufijve.      
Kategoritë: Lajmet e ditës

Opozita këmbëngulëse për ta kundërshtuar ‘me forcë’ Demarkacionin

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 11:10
Përfaqësues të partive politike në opozitë kanë ‘kërcënuar’ me përdorim, siç thonë, ‘të të gjitha mjeteve’ në kundërshtim të marrëveshjes së Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi. Deklarimet pasuan përgjigjen e komisionarit të BE-së për çështje të brendshme dhe migracion, Dimitris Avramopoulos, pas takimit me kryeministrin Isa Mustafa, ‘që Kuvendi i Kosovës ta votojë sa më shpejtë marrëveshjen e Demarkacionit’. Kryeministri Mustafa, në Bruksel ka shpalosur idenë e tij për një pezullim disa muajsh të kushtit të Demarkacionit për liberalizim të vizave. Megjithkëtë, Qeveria e Kosovës nuk e ka bërë të qartë nëse do ta procedojë në Kuvend së shpejti projektligjin për ratifikimin e Marrëveshjes për shënimin e vijës kufitare mes Kosovës dhe Malit të Zi, ndërkohë që opozita thotë se do ta kundërshtojë fuqishëm në çdo rast kur të jetë përpara ligjvënësve. Shqipe Pantina, deputete nga Lëvizja Vetëvendosje, tha për Radion Evropa e Lirë se do të përdoren të gjitha metodat në mënyrë që të mos lejohet miratimi i marrëveshjes, siç thotë, të dëmshme për vendin. Pantina tha se qeveria nuk ka ndryshuar në qëndrimet e saj për ketë çështje dhe as opozita nuk ka arsye për ndryshuar rreth kësaj çështjeje. "Prandaj nuk ka arsye të ketë ndryshime edhe në qëndrimin tonë karshi kësaj marrëveshjeje. Ende nuk i kemi diskutuar detajet, por kundërshtimi ynë do të jetë po aq i fuqishëm siç ka qenë deri më tani sepse ne nuk mendojmë dhe nuk besojmë se duhet të jepet territor për çfarëdo arsye që mund të jetë", tha Pantina. Deputetët e partive politike, si ata në pushtet edhe ata në opozitë, thonë se pa arritjen e një konsensusi mes subjekteve politike nuk mund të ketë sukses votimi i marrëveshjes në Kuvend. Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ali Berisha, tha për Radion Evropa e Lirë se marrëveshja për Demakracionin është e dëmshme dhe nuk duhet të miratohet në Kuvend. "Në çfarëdo seance që të sillej marrëveshja [aktuale] për Demarkacionin, AAK-ja do të votojë kundër saj. Më e mira do të ishte që partitë politike të Kosovës të merreshin vesh që kjo marrëveshje të vijë në Kuvendin e Kosovës ,të mos aprovohet aty dhe të shkohet sa më parë në rinegocim të asaj marrëveshje", tha Berisha. Deputeti Berisha nga AAK, ka përjashtuar veprimet e dhunshme në Kuvendit të Kosovës për të kundërshtuar marrëveshjen aktuale të Demarkacionit me Malin e Zi. "Metodat me gaz [lotësjellës] janë të panevojshme pasi edhe deputetët e tjerë të Kuvendit të Kosovës, por edhe mbarë popullata e Kosovës e ka të qartë se kjo marrëveshje për Demarkacion është e dëmshme, kështu që ato metodat e gazit në të gjitha forumet e partitë është vendosur që nuk do të përdoren. Më e mira është që përmes votës në Kuvend të votojmë kundër dhe marrëveshja të jetë e pazbatueshme", tha Berisha. Demarkacioni i kufirit me Malin e Zi, u nënshkrua në gusht të vitit 2015 në praninë ndërkombëtare, dhe ai u shndërrua në një kusht nga BE-ja për procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës. Demarkacioni është kudnërshtuar në Kuvendin e Kosovës nga partitë në opzitë të cilat kanë përdorur edhe gazin lotsjellës për të penguar një votim të tij. Pas një debati të gjerë të organizuar në Kuvendin e Kosovës me përfaqësues të botës akademike dhe ekspertë të fushës, qeveria e tërhoqi një projektligj me arsyetimin e krijimit të kushteve për votimin e tij. Projektligji nuk është rikthyer ende, sado që drejtues të dy partive në koalicionin qeveritar, thanë se Demarkacioni do të gjendet përpara Kuvendit brenda pak ditësh. Deklaratat u bënë pas bisedave telefonike me zëvendës ndihmës sekretarin e SHBA-së, Hoyt Yee.  (REL)
Kategoritë: Lajmet e ditës

Francë: Inteligjenca e fajëson Assadin për sulmin kimik në Siri

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 10:57
Një raport i inteligjencës së Francës ka konkluduar se forcat lojale ndaj presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, e kanë kryer sulm me gazin nervor sarin, më herët këtë muaj, në pjesën veriore të Sirisë dhe se Assadi ose anëtarët e rrethit të tij më të afërt e kanë urdhëruar sulmin. “Nuk ka dyshim se është përdorë gazi sarin” në sulmin e dyshuar në qytetin, Kan Sheikun, u tha mediave sot në Paris, ministri i jashtëm francez, Jean-Marc Ayrault, pas prezentimit të raportit. “Po ashtu, nuk ka dyshim për përgjegjësinë e regjimit të Sirisë, duke pasur parasysh mënyrën se si është prodhuar sarini i përdorur”, tha ministri Ayrault. Së paku 86 vetë janë vrarë në sulmin e dyshuar me armatim kimik, i cili ka ndikuar që Shtetet e Bashkuara të përgjigjen me sulme raketore kundër një baze ajrore siriane, që ishte sulmi i parë amerikan kundër qeverisë së Assadit në luftën e deritashme 6 vjeçare. Raporti sekret prej gjashtë faqeve, i përpiluar nga ushtria dhe shërbimet e jashtme të inteligjencës së Francës, thotë se konkludimin e vet e ka arritur nga mostrat e siguruara nga mbetjet në terren nga sulmi dhe mostrat e gjakut nga viktimat.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Një grup i lidhur me al-Kaidën e mori përgjegjësinë për sulm në Rusi

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 09:17
Një grup i cili veten e quan, Imam Shamil Battalion, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin vdekjeprurës me bombë në metron e St. Petersburgut në Rusi dhe tha se sulmuesi ka vepruar sipas urdhrave të al-Kaidës, ka raportuar organizata SITE, me seli në Shtetet e Bashkuara, që i monitoron ekstremistët. Në deklaratën e këtij grupi theksohet se sulmuesi, Akbarjon Jalilov, më 3 prill të këtij viti, kishte vepruar sipas udhëzimeve të liderit të al-Kaidës, Ayman al-Zavahiri. Nga ky sulm janë vrarë 16 vetë dhe plagosur afro 50 të tjerë. Hetuesit rusë thonë se sulmi ishte kryer nga Jalilov, 22 vjeçar, shtetas rus i lindur në Kirgizi, i cili ishte në mesin e të vrarëve. Autoritetet e Rusisë i kanë arrestuar 10 vetë me origjinë nga vendet e Azisë Qendrore, të dyshuar për involvim dhe thanë se ata tashmë “praktikisht” e dinë se kush e ka urdhëruar sulmin, por nuk kanë dhënë detaje. Imam Shamil ishte lider i rezistencës në Dagestan dhe Çeçeni kundër forcave të Rusisë në shekullin e 19-të. 
Kategoritë: Lajmet e ditës

Trump – një hap prapa lidhur me financimin e murit me Meksikën

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 08:47
Kërcënimi i mbylljes së qeverisë amerikane këtë fundjavë, duket se është zvogëluar mbrëmë, pasi presidenti, Donald Trump, është tërhequr nga kërkesa që Kongresi në legjislacionin e shpenzimeve ta përfshijë financimin për murin me Meksikën, i planifikuar nga ai. Muri me Meksikën ishte njëri nga premtimet kryesore të zotit Trump gjatë fushatës zgjedhore presidenciale vitin e kaluar. Ai thoshte se muri është mënyra më e mirë për t’i ndalur imigrantët ilegalë dhe drogën, që të hyjnë në Shtetet e Bashkuara. Lideri i demokratëve në Senat, Charles Schumer, e ka mirëpritur lëvizjen e Trumpit dhe tha se disa republikanë, po ashtu, e kanë kundërshtuar murin. “Është me të vërtetë mirë, që presidenti duket se po e largon murin nga tavolina”, tha mbrëmë Schumer në Senat. Megjithatë, republikanët dhe demokratët ende kanë çështje të vështira për t’i zgjidhur, derisa ballafaqohen me afatin e fundit, 28 prill, kur skadon buxheti për shumë agjenci federale. Nëse deri më 28 prill në mesnatë, nuk miratohet legjislacioni i shpenzimeve, atëherë qindra mijëra punonjës të disa agjencive federale do të mbeten përkohësisht pa punë dhe pa rroga. Masat afatmesme të financimit, të njohura si zgjidhje të vazhdueshme, dhe periudhat e mbulimit për ditë ose javë, janë shfrytëzuar në të kaluarën për shmangie të mbylljes së qeverisë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Ades-Mevel: Mjedisi i sigurt mediatik në Ballkan, kriter për anëtarësim në BE

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 08:39
Drejtoresha për Ballkanin e Reporterëve pa Kufi, Pauline Ades-Mevel i tha Radios Evropa e Lirë se ‘liria e shprehjes dhe liria e medias janë pjesë të kritereve që pritet të përmbushen nga vendet aspiruese të Ballkanit për anëtarësim në BE’. Ades-Mevel tha se gazetarët në rajonin e Ballkanit përballen me mungesën e sigurisë dhe veçanërisht me kulturën e mosndëshkimit. Organizata ‘Reporterët pa Kufij’ në raportin e fundit për lirinë e shtypit ka tërhequr vërejtjen për rritjen e kërcënimeve ndaj mediave jo vetëm në vendet autoritare, por edhe në ato që konsiderohen si modele të demokracisë. Drejtoresha e deskut për Ballkanin, Pauline Ades-Mevel, tha se Kosova ka shënuar përparim në shkallën e lirisë së medias, në krahasim me vendet e tjera të Ballkanit, por sipas Ades-Mevel gazetarët e kanë ‘të komplikuar raportimin kritik’. Radio Evropa e Lirë: Zonja Pauline Ades-Mavel me çfarë pengesash përballen mediat sot në Ballkan? Pauline Ades-Mevel: Pengesa kryesore me të cilën përballen gazetarët në Ballkan është problemi i sigurisë. Është një prej kritereve kryesore për këto vende që të arrijnë një nivel të sigurisë për të mundësuar zbatimin e gazetarisë hulumtuese dhe që të raportojnë në mënyrë të sigurtë gjithandej rajonit të Ballkanit. Tani për tani, Bashkimi Evropian e ka shndërruar në kriter për vendet e Ballkanit, që ta arrijnë një nivel të sigurisë, për t’iu bashkuar BE-së. Kemi vërejtur se është e vështirë për gazetarët që të hulumtojnë, në njërën anë, por në anën tjetër kemi vërejtur se është e vështirë që të shihet se kryesit e sulmeve nuk ndiqen penalisht gjithmonë. Ekziston një lloj mosndëshkueshmërie dhe kjo nuk është një shenjë e mirë, sepse për gazetarët e tjerë mund të çojë drejt një auto-censure. Radio Evropa e Lirë: Në këtë mes a është Kosova në të njëjtin nivel sikur edhe vendet e tjera të Ballkanit, apo problemet janë të ndryshme brenda vendeve të Ballkanit? Pauline Ades-Mevel: Problemet nuk janë të njëjta. Kosova, aktualisht, është më mirë në radhitjen tonë këtë vit duke zbritur për tetë vende, dhe këtë vit ajo radhitet në indekson tonë në vendin e 82-të. Por problemet janë të ndryshme në Kosovë në krahasim me Serbinë ose Maqedoninë, dhe ato janë jashtëzakonisht shqetësuese tani për tani. Në Serbi kemi vërejtur shumë probleme dhe trysni mbi gazetarët. Në Maqedoni kemi një situatë të rëndë politike që është shqetësuese me sulme fizike dhe verbale mbi gazetarët deri sa po raportonin nga demonstratat. Në Kosovë duket sikur kishte një mjedis më të mirë për gazetarët. Por, ne mendojmë se është e komplikuar për ta që të bëjnë raportim kritik dhe nuk është arritur në një pikë ku situata është e sigurt dhe e lehtë për gazetarët. Radio Evropa e Lirë: Çka më saktësisht keni parë si pengesë në rastin e Kosovës? Çka nënkupton raportimi kritik, që ju i referoheni? Pauline Ades-Mevel: Sulmet, në fillim të këtij muaji, p.sh. Dy gazetarë hulumtues nga Kosova u përballën me kërcënime me vdekje. Ky është një problem për ne sepse këta gazetarë dhe këto media kanë telashe në punën e tyre. Kjo nuk duhet të ndodh. Dhe unë mendoj se nuk është ky rasti i parë. Në tetor [të vitit të kaluar] një redaktor i Gazetës Express mori kërcënime me vdekje përmes mediave sociale pas një dokumentari që trajtonte krimet e luftës. Fakti se këta njerëz po përballen me këto lloje të kërcënimeve dhe me rreziqe dhe njëkohësisht kryesit e veprës nuk sillen përpara drejtësisë, është një problem i madh. Radio Evropa e Lirë: Kur e shohim gjithë këtë që ju e thoni për rajonin e Ballkanit, përfshirë këtu edhe Kosovën, duket sikur nuk ka një perspektivë premtuese. Atëherë, çfarë duhet të bëhet për të tejkaluar këto probleme? Pauline Ades-Mevel: Sot është e qartë se me aspiratën evropiane të rajonit të Ballkanit fakti se duhet të ndërtohen media të lira në këto vende është absolutisht e domosdoshme. Mendoj se liria e shprehjes dhe liria e medias janë pjesë të kritereve që pritet të përmbushen për anëtarësim ne BE. Gjithnjë përderisa gazetarët përballen me mjedise armiqësore që jua pamundëson raportimin kritik Ballkani nuk do të konsiderohet si një mjedis i sigurt ku liria e shtypit është e pranishme. Radio Evropa e Lirë: Pra, nuk ka perspektivë evropiane për vendet e Ballkanit derisa nuk e përmirësojnë mjedisin mediatik? Pauline Ades-Mevel: Mjedisi mediatik është një prej përparësive kryesore për lirinë e shprehjes në përgjithësi. Nuk ka asnjë mundësi që cilado nga këto shtete të arrijë kriteret gjithnjë derisa ekzistojnë këto lloje të kërcënimeve dhe rreziqe me të cilat përballen gazetarët. (REL)
Kategoritë: Lajmet e ditës

Qua Vadis Shqipëri? Negociata pa rezultat

Deutsche Welle - shqip - Mër, 04/26/2017 - 08:25
Maxhoranca pranon formulën europiane, opozita kushtëzon dialogun me qeveri teknike dhe paralajmëron fillimin e mosbindjes civile.
Kategoritë: Lajmet e ditës

SHBA: Senati e konfirmoi kryesuesin e hetimeve për përzierjen ruse në zgjedhje

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 08:02
Senati i Shteteve të Bashkuara mbrëmë e ka konfirmuar Rod Rosenstein për zëvendësprokuror të përgjithshëm, pasi për të votuan 94 vetë, ndërsa kundër ishin vetëm 6 senatorë. Ky prokuror me përvojë të gjatë do ta mbikëqyrë hetimin e Departamentit të drejtësisë lidhur me ndikimin rus në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara, pasi prokurori i përgjithshëm, Jeff Sessions, është tërhequr pas zbulimeve se kishte pasur kontakte të panjohura me ambasadorin rus, vitin e kaluar. Njëherësh, Komiteti i drejtësisë i Senatit ka shpallur se dy ish-zyrtarë të administratës Obama, drejtori i inteligjencës, James Clapper, dhe zëvendësprokurorja e përgjithshme, Sally Yates, do të dëshmojnë më 8 maj në hetimin e komitetit për ndërhyrje të dyshuar të Rusisë në zgjedhjet amerikane. Senatori republikan, Lindsay Graham, që është anëtar i këtij komiteti, tha se dëshiron të bisedoj me ish-zyrtarët Clapper dhe Yates, nëse ata kanë pasur njohuri për urdhrin e gjykatës për lejimin e agjencisë FBI për monitorimin e komunikimeve të këshilltarit të fushatës së Donald Trumpit, Carter Page, në vitin 2017.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Rama, politikanët ballkanikë dhe Evropa

Deutsche Welle - shqip - Mër, 04/26/2017 - 07:44
Do të shihen politikanët ballkanikë një ditë si ata që e bënë Ballkanin Skandinavi? Beqë Cufaj mendon se deklaratat për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën e afrojnë kryeministrin e Shqipërisë me konfliktualët e rajonit.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Gazetarët pa Kufi: Shqipëria, Kosova, përparim të lehtë në lirinë e shtypit

Zeri Amerikes - Mër, 04/26/2017 - 07:09
Shqipërinë në vend të 76-të, ndryshe nga një vit më parë kur ishte në vend të 82-të; Kosova radhitet e 82-ta, ndryshe nga një vit më parë kur ishte radhitur në vendin e 90-të
Kategoritë: Lajmet e ditës

Kosova shënoi ngritje të vogël, por me probleme të dukshme në liri të shtypit

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 06:50
Në radhitjen e Indeksit të Lirisë së Shtypit në Botë në vitin 2017, Kosova ka shënuar një ngritje në radhitje, por aty vlerësohet se, megjithatë ka probleme të dukshme. Në ranglistën e sivjeme të këtij raporti, të publikuar sot nga organizata, Reporterët pa Kufij, Kosova është e 82-ta, që paraqet kërcim për disa vende nga viti i kaluar, kur ajo radhitej në pozitën e 90. Në kategorinë me probleme të dukshme gjenden edhe Bosnjë Hercegovina (në vendin e 65, vjet 68), Serbia (sivjet 66, vjet 59), Kroacia (74, vjet 63), Shqipëria (76, vjet 82) dhe Mali i Zi (106, vjet po ashtu 106). Prej vendeve ballkanike në kategorinë më të ulët, në atë me situatë të vështirë në lirinë e shtypit, është Maqedonia, megjithqë është radhitur më mirë se vitin e kaluar. Maqedonia është në pozitën 111, ndërsa vjet ishte e 118-ta. Në raportin e sivjemë të Indeksit të Lirisë së Shtypit në Botë në vitin 2017, janë pesë kategori: situatë e mirë, situatë e kënaqshme, probleme të dukshme, situatë e vështirë dhe situatë shumë serioze. Në kategorinë situatë të mirë kryeson Norvegjia, e cila vjet ishte e treta, e pastaj radhiten Suedia, Finlandam Danimarka, Holanda, Kosta Rika, Zvicra, Xhamajka, Belgjika dhe Islanda. Këto janë shtetet që janë plasuar në 10 vendet e para të indeksit të sivjemë. Në raport theksohet se shkeljet e lirisë për informim janë gjithnjë e më pak prerogativë vetëm e regjimeve autoritare dhe diktatoriale. Derisa një kohë merrej si e garantuar, liria e shtypit po dëshmon se është gjithnjë e më e ndjeshme edhe në demokracitë. Nëpërmjet të deklaratave të neveritshme, legjislacionit drakonian, konfliktit të interesit, e bile edhe përdorimit të dhunës fizike, qeveritë demokratike po e nepërkëmbin lirinë, e cila parimisht, do të duhej të ishte njëri prej indikatorëve udhëheqës të performancës së tyre, thekson raporti. Vendet që konsiderohen si model i demokracisë, nuk përjashtohen nga ky përshkrim. Për shembull, Kanadaja, e plasuar në vendin e 22, ka rënë për katër vende në indeksin e këtij viti. Shtetet e Bashkuara, po ashtu, kanë shënuar rënie; prej vendit 41 të vitit të kaluar, tash gjendet në pozitën 43. Polonia (54) ka shënuar rënie prej 7 vendeve. Rënia e lirisë së mediave në vendet demokratike nuk është diçka e re. Ishte theksuar edhe në indekset e mëparshme. Por, ajo që vërehet këtë vit është shkalla dhe natyra e shkeljeve të regjisturara. Rusia radhitet në vendin e 148, ku ishte edhe vjet, dhe përfshihet në kategorinë me situatë të vështirë. Në këtë listë, e fundit (180) radhitet Koreja Veriore, Eritrea është e 179-ta dhe Turkmenia në pozitën 178. Këto tri vende, prej vitit 2005 gjenden në fund të Indeksit të Lirisë së Shtypit në Botë. Organizata Reporterët pa Kufij për çdo vit, prej vitit 2002, e publikon Indeksin e Lirisë së Shtypit në Botë në 180 vende, përfshirë nivelin e pluralizmit, pavarësinë e mediave dhe respektin për sigurinë dhe lirinë e gazetarëve. (REL) Përgatiti: Fatmir Bujupi
Kategoritë: Lajmet e ditës

Liria e medias e kërcënuar edhe në vende demokratike

Deutsche Welle - shqip - Mër, 04/26/2017 - 06:33
"Reporterë pa kufij" prezantoi raportin për lirinë e shtypit 2017. Në të gjithë botën vihet re një përkeqësim i gjendjes së lirisë së shtypit. Shqipëria renditet në këtë raport e 76-a, Kosova e 82-a, Maqedonia e 111-a.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Reduktimi i financimit të OKB-së mund ta dëmtoj ndikimin amerikan

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 06:31
Nëntë ish-ambasadorë amerikanë në Kombet e Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se shkurtimet e planifikuara të financimit të OKB-së nga ana e administratës së presidentit, Donald Trump, mund t’i izolojnë aleatët dhe ta zvogëlojnë ndikimin e Shteteve të Bashkuara. Në një letër dërguar Kongresit të Shteteve të Bashkuara, e cila u publikua mbrëmë, ish-ambasadorët thonë se OKB është organizatë “joperfekte”, por argumentojnë se Shtetet e Bashkuara munden në mënyrë më efektive të kërkojnë reforma duke mbetur të angazhuara. “Asgjë nuk kushton më tepër se varfëria dhe lufta”, ka shkruar në rrjetin Twitter, ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright, e cila është njëra nga nënshkrueset e letrës. Samantha Power, ambasadore në OKB gjatë administratës së ish-presidentit, Barack Obama, po ashtu në rrjetin Twitter, ka shkruar se “ndalja dhe ulja e financimit për OKB...i dobëson duart tona dhe i izolon aleatët”. Në një drekë me anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara para dy ditësh, presidenti amerikan, Donald Trump, tha se ishte “jokorrekte” që Shtetet e Bashkuara të pagujanë 28% për buxhetin e paqeruajtjes së OKB-së dhe tha se çmimi i kësaj organizate “absolutisht ka dalur nga kontrolli”.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Lavrov: Akuzat amerikane për furnizim të talibanëve janë të pabaza

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 06:14
Ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, tha mbrëmë se akuzat e Shteteve të Bashkuara, se Moska i furnizon me armatim talibanët në Afganistan, janë të pabaza. Pardje, një zyrtar ushtarak amerikan në Kabul, që ka folur para gazetarëve në kusht të anonimitetit, tha se Rusia po u dërgonte talibanëve pushkë automatike dhe armatim tjetër me peshë të mesme, për përdorim në provincat jugore afgane, Helmand, Kandahar dhe Uruzgan. “Këto komente janë joprofesionale dhe të pabaza”, tha Lavrov në një konferencë për gazetarë në Moskë, dhe ka shtuar se zyrtarët e inteligjencës të Shteteve të Bashkuara “e dinë shumë mirë se këto pretendime janë të rrejshme”. “Askush nuk e ka paraqitur asnjë fakt të vetëm”, tha Lavrov. Zyrtari i lartë rus tha se qëndrimi i Rusisë është që talibanët duhet të marrin pjesë në negociatat për paqe në Afganistan, ndërsa për të ndodhur kjo, talibanët duhet “ta ndalin dhunën, të shkëtputen nga terrorizmi dhe ta respektojnë kushtetutën”.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Beograd: Mijëra vetë protestuan duke kërkuar hetime për një projekt

Radio Evropaelire-Lajme - Mër, 04/26/2017 - 05:38
Mijëra vetë kanë protestuar mbrëmë në Beograd duke kërkuar hetime lidhur me një projekt prej miliarda eurove për ndërtim të një kompleksi. Demonstruesit kanë bartur mbishkrimin “Mos ta zhytim Beogradit”, afër lumit Sava, ku do të ndërtohet një kompleks me ndërtesa, hotele dhe qendër tregtare. Kritikët e këtij projekti e akuzojnë qeverinë e Serbisë se nuk është konsultuar sa duhet me shoqërinë civile. Projekti prej 3 miliardë eurove, për të cilin zyrtarët qeveritarë thonë se do ta shndërroj Beogradin që qendër turistike, do të realizohet si ndërmarrje e përbashkët nga qeveria e Serbisë dhe kompania, Eagle Hills, me seli në Dubai. Kritikët e kanë theksuar mungesën e tenderëve publikë për këtë projekt dhe e kanë shtruar çështjen e vlefshmërisë ekonomike të tij në Serbi, me papunësi dyshifrore dhe me rrogë mesatare prej 400 eurove. 
Kategoritë: Lajmet e ditës

FOTO/ Njihuni me pallatin luksoz të ‘sulltanit’ Erdogan, është sa 30 “Shtëpi të Bardha” të Amerikës…

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 01:25
TURQI- Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan jeton në një shtëpi tejet moderne që i kalon përmasat e reales. Sipas një investigimi të mediave britanike, veçanërisht të gazetarit të “Daily Mail” Guy Adams, shtëpia e tij kap një shumë marramendëse prej 500 milionë stërlina. E mbuluar me ar e mermer, ky pallat është sa 30 […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

VIDEO/ Momenti kur Merkel nuk duron dot Ivankën teksa lavdëron Trump

BalkanWeb - Lajme - Mër, 04/26/2017 - 00:11
Në një panel bashkë me kancelaren gjermane Angela Merkel, Ivanka, vajza e Presidentit amerikan, e mbrojti babanë e saj rreth marrëdhënieve dhe trajtimit që i bën gjinisë femërore dhe disa politikave të tij. “Si bijë e tij, mund të them se babai më ka ndihmuar në jetën time”, tha Ivanka. Gjatë debatit u krijuan disa […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Prapaskena/ Zgjedhjet presidenciale në Francë, Putin po ndihmon Le Pen, fushata e Macron e hakuar nga rusët

BalkanWeb - Lajme - Mar, 04/25/2017 - 23:16
FRANCË- Fushata presidenciale e kandidatit francez Emmanuel Macron ka rënë pre e një grupi të hakerëve rus. Dyshohet se prapa kësaj qëndron Moska zyrtare e cila ka shfaqur një mbështetje për ekstremisten e djathtë, Marine Le Pen. Por këto dyshime u mohuan nga zyrtarët rus. Kështu thuhet në raportin e një grupi të sigurisë kibernetike. […]
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar