Skip to content

Lajmet e ditës

Mijëra njerëz në mbarë Rusinë protestojnë kundër korrupsionit

Zeri Amerikes - Dje, 03/26/2017 - 13:02
Njoftohet se është arrestuar udhëheqësi opozitar Alexei Navalny, i cili bëri thirrje për protestat, gjatë të cilave njoftohen të jenë bërë edhe arrestime të shumta në radhët e protestuesve
Kategoritë: Lajmet e ditës

Moskë: Policia e arrestoi liderin opozitar Navalny gjatë protestës

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 12:20
Politikani opozitar rus, Aleksei Navalny, është arrestuar sot nga policia në pjesën qendrore të Moskës, në një tubim që ai e kishte thirrur për të protestuar kundër korrupsionit. Roman Ruibanov, drejtor i fondacionit antikorrupsion të Navalnyt, në rrjetin Twitter ka konfirmuar se lideri opozitar ishte arrestuar dhe ka postuar video ku shihet turma e mbështetësve të tij në përpjekje për pengimin e këvizjes së makinës policore me Navalnyn, derisa prania e policisë speciale ishte e madhe. Disa protestues janë arrestuar derisa policia e pastronte rrugën për lëvizjen e automobilit policor. Navalny u bëri thirrje mbështetësve që ta vazhdojnë tubimin kundër korrupsionit pa praninë e tij. Dhjetëra vetë janë arrestuar në Sheshin Pushkin, ku ka pasur prani të madhe të policisë, ndërsa një helikopter fluturnote mbi masën e tubuar në këtë protestë, e cila nuk ishte e autorizuar. Raportohet se ka pasur edhe arrestime në tubimet e tjera të këtilla në qytetet në gjithë Rusinë. Këto tubime po bëhen pasi grupi antikorrupsion i zotit Navalny, më 2 mars e ka publikuar një raport, në të cilin akuzohet kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev, se i ka përdorë organizatat humanitare dhe OJQ-të, për të mbledhur donacione nga pasanikët dhe bankat shtetërore, e pastaj këto fonde i ka shfrytëzuar për blerjen e pasurive të shtrenjta. 
Kategoritë: Lajmet e ditës

BE-ja dhe SHBA-ja kërkojnë lirimin e të gjithë të arrestuarve në Bjellorusi

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 12:00
Aktivistët për të drejtat e njeriut nga grupi, Vyasna (Pranvera) në Bjellorusi, thonë se afro 700 vetë janë arrestuar dje në rrugët e kryeqytetit Minsk, gjatë protestës kundër qeverisë së presidentit, Alyaksandr Lukashenka.
Kategoritë: Lajmet e ditës

BE-ja e trazuar, Ballkani pa vullnet për integrim

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 11:22
Njohësit e integrimeve evropiane në Kosovë e shohin Bashkimin Evropian si projektin më të suksesshëm të paqes dhe zhvillimit ekonomik.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Maqedoni: Kriza politike thellon ndasitë në shoqëri

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 10:53
Sundimi i drejtësisë dhe vendosja e Maqedonisë në binarët të proceseve integruese është rruga e vetme, përmes së cilës mund të eliminohen ndasitë e thella në shoqërinë maqedonase, që janë gjithnjë e më shumë të dukshme.
Kategoritë: Lajmet e ditës

TASS: Tre simpatizues rusë janë therrur me thikë në Beograd

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 10:51
Tre simpatizues rusë, të cilët e kanë shikuar ndeshjen miqësore ndërmjet ekipit beogradas, Cërvena Zvezda, dhe skuadrës moskovite, Spartak, ka raportuar një korrespondent i agjencisë ruse, TASS. Dy simpatizues janë pranuar në një spital me plagë nga therrjet, ndërsa njëri është në gjendje serioze shëndetësore. Personi i tretë ka marrë ndihmë mjekësore në vendin e ngjarjet. Personat e therrur janë banorë të Moskës, raporton TASS. Dëshmitarët kanë thënë se një grup i simpatizuesve rusë dhe serbë, që po marshonin me flamujt e klubeve të tyre, pas takimit miqësor të zhvilluar mbrëmë, që përfundoi me fitoren e ekipit beogradas me rezultat 2:1, ishin sulmuar. Sipas informacioneve shtesë, konflikti kishte ndodhur me simpatizuesit e ekipit tjetër beogradas, Partizan. Policia tha se dy sulmues janë arrestuar. Në vendin e ngjarjes janë parë makinat e ndihmës së parë mjekësore duke ardhur me shpejtësi. Disa persona të tjerë janë ankuar për shkak të sulmeve kundër simpatizuesve.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Në vit asgjësohen mbi 100 mijë produkte të dyshimta

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 09:58
Në tregun e Kosovës jo rrallëherë qytetarët blejnë produkte të dyshimta. Autoritetet e kontrollit të ushqimit kërkojnë nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm kur ata blejnë produktet.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Errësirë në ndërtesat e njohura për Orën e Tokës

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 09:02
Ndërtesa të njohura në gjithë globin mbrëmë i kanë ndalur dritat në kuadër të shënimit të Orës së Tokës, për të tërhequr vëmendjen për ndryshimet klimatike. Kremlini në Moskë, Empire State Building dhe selia e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, Kulla Eiffel në Paris dhe Akropolisi në Athinë, ishin në mesin e ndërtesave dhe monumenteve, në qytetet e 170 vendeve në gjithë botën, që i kanë ndalur dritat për 60 minuta. Kjo ngjarje e ka origjinën në Sidnej të Australisë, ku Ndërtesa e Operës së këtij qyteti, me famë botërore, po ashtu, ishte errësuar për një orë. Këtë ngjarje e ka organizuar Fondi Botëror për Natyrën e Paprekur (WWF). “Ne e filluam Orën e Tokës në vitin 2007 për tu treguar liderëve se ndryshimi klimatik është çështje për të cilën njerëzit kujdesen”, tha koordinatori, Siddarth Das. Shkencëtarët thonë se vitin e kaluar në Tokë janë shënuar temperaturat më të nxehta në kohët moderne. Ky ishte viti i tretë me radhë me ngritje të temperaturave.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Bjellorusi: Policia i ka arrestuar qindra vetë, shumica prej tyre u rrahën

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 08:47
Policia speciale në kryeqytetin Minsk të Bjellorusisë dje i ka arrestuar qindra vetë, shumicën prej tyre edhe e ka rrahur, gjatë një goditjeje të dhunshme në protestën kundër qeverisë së presidentit, Alyaksandr Lukashenka. Tatsyana Revyako, aktiviste bjelloruse për të drejtat e njeriut nga grupi i quajtur, Vyasna (Pranvera), tha se më se 400 vetë janë arrestuar nëpër rrugët e Minskut. “Shumë prej të arrestuarve janë rrahur dhe kanë nevojë për ndihmë mjekësore”, tha Revyako. Asociacioni i gazetarëve të Bjellorusisë tha se 20 reporterë, që raportonin për këtë demonstratë të paautorizuar, po ashtu, ishin arrestuar nga autoritetet. Korrespondentja e Radios Evropa e Lirë, Redaksia për Bjellorusinë, Alyaksandra Dynko, dhunën e policisë e ka përshkruar si “brutale”.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Vuçiq takohet me Putinin disa ditë para zgjedhjeve në Serbi

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 08:32
Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, thotë se do të takohet me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, nesër në Moskë, derisa duket se ai po e forcon pozitën e tij para zgjedhjeve presidenciale në Serbi më 2 prill. Në disa raporte të djeshme theksohej se Vuçiq do të përpiqet ta finalizoj marrëveshjen me Putinin, lidhur me dërgimin e gjashtë aeroplanëve luftarakë të tipit MiG-29, disa ditë para votimeve për president. Zoti Vuçiq, ish-ultranacionalist e tash reformues pro-evropan, po përpiqet të manovroj duke i mbajtur raportet e Serbisë me perëndimin, por njëherësh duke i përmirësuar lidhjet me aleatin shumëvjeçar, Rusinë. Serbia kishte shprehur dëshirë për forcim të lidhjeve me NATO-n, derisa ende i përmirëson lidhjet ushtarake me Rusinë, dhe kjo gjë i ka shqetësuar fqinjët e saj, Kroacinë dhe Bosnjë-Hercegovinën. Konsiderohet se Aleksandar Vuçiq, 46 vjeçar, është favorit për të fituar kundër opozitës së ndarë dhe ai po synon të fitoj numër të mjaftueshëm të votave për të mos pasur nevojë për rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, që eventualisht do të mbaheshin më 16 prill.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Youtube: Mbrojtje e rinisë apo censurë?

Deutsche Welle - shqip - Dje, 03/26/2017 - 08:30
Një filtër i ri i Youtube kërkon të mbrojë të rinjtë nga videot me përmbajtje të papërshtatshme. Me këtë janë bllokuar edhe videot e komunitetit homoseksual e transgender, që reagoi menjëherë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

"Atmosferë proeuropiane në Bullgari"

Deutsche Welle - shqip - Dje, 03/26/2017 - 08:26
Të dielën (26.03) bullgarët zgjedhin parlamentin e ri. Deputeti gjerman, Gernot Erler mendon se bullgarët kanë përfituar nga politikat proeuropiane të qeverive të tyre. Sofja duhet ta vazhdojë këtë kurs.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Shqipëri: Federata e Futbollit i dënon “aktet ekstremiste” të simpatizuesve

Radio Evropaelire-Lajme - Dje, 03/26/2017 - 08:13
Federata e Futbollit e Shqipërisë dje fuqishëm e ka dënuar incidentin nga i cili për afro 9 minuta u ndërpre ndeshja kualifikuese e Grupit G për Kampionatin Botëror kundër Italisë në Palermo. Gjatë takimit të së premtes, që përfundoi me fitoren e Italisë kundër Shqipërisë me rezultat 2:0, një grup që vetveten e quan “Elita Ilire” ka hedhur fishekzjarre në fushë, raporton agjencia AP nga Tirana. “Aksionet e tilla totalisht ekstremiste nga grupi Elita Ilire, nuk kanë të bëjnë asgjë me simpatizuesit e shkëlqyeshëm shqiptarë”, të cilët ishin lavdëruar gjatë finaleve të Kampionatit Evropian në vitin 2016 në Francë, për miqësinë e tyre gjatë festimeve, thuhet në kumtesën e Federatës së Futbollit të Shqipërisë. Federata tha se trajneri i kombëtares së Shqipërisë, Gianni De Biasi, po ashtu, ishte “i shqetësuar nga fishekzjarret” dhe theksoi se gjatë pesë viteve që ai është në këtë detyrë, “asnjëherë nuk ka parë diçka të këtillë”.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Shpërthim në Liverpul, dëshmitari: ‘Ishte sikur zonë lufte, nuk mund ta besoja’

BalkanWeb - Lajme - Dje, 03/26/2017 - 01:40
Britani, një shpërthim i fuqishëm i gazit ka shkatërruar një ndërtesë në New Ferry, Merseyside. Nga shpërthimi të paktën 15 persona janë plagosur. Raportohet se shpërthimi ka ndodhur në një dyqan mobiliesh. Autoritetet ende nuk kanë dhënë detaje për ngjarjen. Dëshmitarët  kanë treguar për momentin e shpërthimit. ‘Kishte copa xhami në gjithë trotuarin dhe në […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Fqinjët për familjen e Ivanka Trump: Na shkatërruan lagjen

BalkanWeb - Lajme - Dje, 03/26/2017 - 00:05
Washington, fqinjët e  Ivanka Trump ankohen për  të dhe familjen e saj. Ankesat e banorëve janë për plehrat, parkimin në rrugë dhe prezencën e madhe të sigurimit. Fqinjët e Ivanka Trumpit, burrit të saj Jared Kushner dhe 3 fëmijëve të saj thonë se trotuaret janë mbyllur, parkingu publik është mbushur dhe se familja dhe stafi […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Shtypet demonstratat, policia prangos qindra persona

BalkanWeb - Lajme - Sht, 03/25/2017 - 23:08
Bjellorusi, autoritetet arrestuan qindra persona pasi po protestonin në rrugët e kryeqytetit Minsk për standardet në rënie të jetesës dhe taksave për të papunët. Protestuesit që mbanin pankarta dhe parulla në duar u morën me forcë nga forcat policore, shumë prej tyre u rrahën, përfshirë kalimtarë dhe të paktën 10 gazetarë. Qindra policë ishin vendosur […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

I riu mbijeton 9 ditë në xhunglën e Amazonës: Jam gjallë vetëm falë…majmunëve (VIDEO)

BalkanWeb - Lajme - Sht, 03/25/2017 - 22:00
Një i ri që vendosi të merrte pjesë në një aventurë me një grup ekploruesish në xhunglën e Amazonës është tronditur nga ajo që i ndodhi. Maykool Coroseo Asuna duke shëtitur nëpër xhungël humbi papritmas kontaktin me grupin. 25-vjeçari ishte larguar për pak nga vendi ku ishte kampi, por më pas nuk ka mundur të […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Ndërprenë ndeshjen me Italinë/ “Illyrian Elite” bënë “provat” duke përdhosur monumente në Palermo (Foto)

BalkanWeb - Lajme - Sht, 03/25/2017 - 21:57
Grupimi “Illyrian Elite”, i cili shkaktoi ndërprerjen e ndeshjes Itali-Shqipëri duke hedhur tymuese dhe fishekzjarrë në fushë, kishte parapërgatitur gjithçka dhe “testuar” edhe tymueset gjatë ditës së ndeshjes. Mediat italiane kanë publikuar foto të anëtarëve të këtij grupimi ndërsa “nxinin” një nga monumentet historike të këtij qyteti, “Memorialin e të rënëve”. Tifozët janë rreshtuar fillimisht […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

FOTO/ Ish-banorja e Big Brother dhuron skena ‘hot’ në plazh

BalkanWeb - Lajme - Sht, 03/25/2017 - 21:43
Ish-banorja e Big Brother në Britaninë e Madhe, Lisa Appleton, ka tërhequr vëmendjen kohët e fundit me gjestet e saj. Ajo është kthyer në një personazh të famshëm falë fotove të zhveshura që hedh për të rënë në sy. Kësaj here ishte duke pushuar në Spanjë kur i ka ndodhur një incident. Gruas i kanë rënë flokët […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Denoncimi i shqiptarëve nga brenda qelisë: Ju tregojmë kushtet çnjerëzore në burgun e Belgjikës (Video)

BalkanWeb - Lajme - Sht, 03/25/2017 - 21:15
Një djalë shqiptar nëpërmjet një video të realizuar brenda qelisë së tij në burgun e qytetit Mons, Belgjikë ka denocuar kushtet çnjerëzore në të cilat rrinë të burgosurit. Nëpërmjet pamjeve filmike ai tregon ankesën e tij në lidhje me kushtet e papërshtatshme që ai dhe shoku i tij i qelisë trajtohen në këtë burg. Ata […]
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar