Skip to content

Lajmet e ditës

Rama tregon telefonatën me Vangjel Dulen kur Shpëtim Idrizi u zgjodh nënkryetar parlamenti

BalkanWeb - Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:54
HIMARE- Kryeminsitri Edi Rama pasi iu kërkoi himariotëve të mos i japin asnjë votë Vangjel Dules, pasi sipas tij, ai e ka përdorur pushtetin vetëm për “ndenjësen e tij”. Përpara tyre i par ii qeverisë tregoi edhe telefonatën që ka bërë me Dulen, kur nënkryetar Parlamenti ashtu si ai u zgjodh edhe Shpëtim Idrizi. Sipas […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Gruaja i ndërpret fjalën në Himarë: Je nipi ynë. Rama: Ke frikë se harroj?!

BalkanWeb - Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:54
Kryeministri Rama ishte sot në Himarë ku mbajti takimin përmbyllës të fushatës atje. Teksa Rama po fliste para banorëve, një grua i ka ndërprerë fjalën. “Je nipi ynë Edi Rama!”, ka thënë ajo. “E di që jam nipi juaj”, i është kthyer kryeministri. “Ti ke frikë se harroj?!”. “Rilindja urbane që ka nisur këtu në […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Canon sjell fotoaparatin e ri

BalkanWeb - Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:51
Canon EOS 6D MK II është fotoaparati për të cilin kemi dëgjuar shumë, por ata që kanë pyetur se si do të duket pajisja tani kanë rastin që ta shohin. Nokishita Camera ka sjellë fotografitë dhe specifikat e fotoaparatit. Duhet theksuar se nuk mund të verifikohet autenticiteti i fotografive dhe karakteristikave, kështu që duhet marrë […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Koment: Si e kupton Gjermaninë Angela Merkel

Deutsche Welle - shqip - Pre, 06/23/2017 - 15:50
Çfarë është gjermane? Kjo pyetje diskutohet shumë dhe me pikëpamje të kundërta. Tani kancelarja i ka paraqitur përgjigjet e saj në BILD-Zeitung. Një listë tipike e Merkelit, mendon kryeredaktorja e DW, Ines Pohl.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Ministria e Arsimit e pushoi nga puna, “Administrata Publike” rikthen në detyrë sekretarin Plarent Ndreca

BalkanWeb - Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:48
TIRANE- Departamenti i Administratës Publike ka rrëzuar kërkesën e Ministrisë së Arsimit për pezullim nga detyra të sekretarit të Përgjithshëm Plarent Ndreca. Sipas DAP akti i MAS për shkarkimin e Ndrecën nuk kishte vlerë juridike. Mes të tjerash DAP bënë me dije se vendimi për pezullimin nuk u mor nga një organ kompetent dhe as […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Rama sulmon Vangjel Dulen në Himarë: Shkoi te Luli se kujtoi se unë s’do takohesha me të

BalkanWeb - Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:46
HIMARE – Kryeministri Edi Rama në ditën e fundit të fushatës zgjedhore ishte i pranishëm në Himarë. Ai sulmoi kreun e PBDNJ-së, Vangjel Dule, duke i bërë thirrje banorëve të Finiqit e Dropullit të mos i japin asnjë votë. “Vangjeli shkoi te Luli dhe kujtoi se unë nuk do takohesha me Lulin, por përtej politikes […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Neymar i jep fund lidhjes me Marquezine: Do mbetemi shokë

BalkanWeb - Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:41
Ylli i Barcelonës, Neymar, i ka dhënë fund marrëdhënies së tij me aktoren braziliane Bruna Marquezine. Çifti zyrtarizoi lidhjen e tyre një vit më parë, ndërsa sot, Neymar, ka zbuluar se ata janë ndarë, por pavarësisht kësaj do vijojnë të mbetet miq, raporton “Goal.com”. Kjo nuk ishte hera e parë që çifti ndahet pasi fillimisht […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

“Ti kërkon vota për teka, unë dua BE”, Rama ia kthen komentuesit: Me këtë nivel edukate që ke…

BalkanWeb - Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:40
TIRANE– Kur na ndajnë edhe dy ditë nga zgjedhjet parlamentare, të shumtë janë qytetarët që replikojnë me kryeministrin Edi Rama në faqen e tij të ‘Facebook’-ut. Kështu, mes shumë komenteve Rama u është përgjigjur vetëm dy prej tyre. Një komentuese i drejtohet kreut të qeverisë e zhgënjyer për faktin se të gjithë mësuesit që do […]
Kategoritë: Lajmet e ditës

Trump shpreh shqetësim për miqësinë Mueller-Comey

Zeri Amerikes - Pre, 06/23/2017 - 15:24
Në intervistën e parë në gjashtë javët e fundit, Presidenti tha se është “shumë shqetësues” fakti që personi, i cili drejton hetimet për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e nëntorit është mik i ish drejtorit të FBI-së, James Comey
Kategoritë: Lajmet e ditës

Dy shpërthime në Pakistan lënë 15 të vrarë

Zeri Amerikes - Pre, 06/23/2017 - 15:21
Shpërthimet ndodhën në një treg plot me njerëz në qytetin Kurram pranë kufirit afgan
Kategoritë: Lajmet e ditës

Bota arabe kushtëzon Katarin

Radio Evropaelire-Lajme - Pre, 06/23/2017 - 15:05
Katër shtete arabe i kanë dërguar Katarit një listë prej 13 kërkesash që duhet t’i përmbushë, nëse do që t’i hiqen sanksionet. Arabia Saudite, Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrejni i kanë kërkuar Katarit, mes tjerash, të mbyllë transmetuesin e tij, Al Jazeera-n, të reduktojë lidhjet me Iranin dhe të mbyllë një bazë ushtarake turke – që të gjitha brenda dhjetë ditësh. Katari, për më shumë se dy javë, është izoluar nga fqinjët arabë, nën akuzat se financon terrorizmin dhe nxit jostabilitet. Ministri i Jashtëm i Katarit, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, ka thënë më herët se nuk do të negociojë derisa të hiqen masat ndëshkuese. Ai po ashtu ka mohuar se vendi i tij mbështet "ndonjë organizatë terroriste". Klikoni edhe këtë: "Kur peshku i madh e ha të voglin"  
Kategoritë: Lajmet e ditës

Bie trafiku i marijuanës drejt Italisë

Zeri Amerikes - Pre, 06/23/2017 - 14:56
Në një muaj edhe Policia shqiptare bllokoi mbi 5,6 tonë marijuanë
Kategoritë: Lajmet e ditës

Qeveria ua paguan borxhet për ujë banorëve të veriut të Kosovës

Radio Evropaelire-Lajme - Pre, 06/23/2017 - 14:03
Banorët e komunave veriore të Kosovës me vite nuk kanë paguar për shpenzimet e ujit, rrymës dhe shërbimeve tjera, thonë vetë qytetarët dhe autoritetet kompetente.  Mbi 12 milionë euro llogaritet vlera e faturave të ujit të shpenzuar, e të cilat nuk janë paguar nga banorët serbë të këtyre komunave që nga përfundimi i luftës. Katër komunat në veri të Kosovës janë të banuara më shumicë serbe, të cilat ndër vite kanë funksionuar jashtë sistemit juridik-kushtetues të Kosovës. Kompania Rajonale Ujësjellësi “Mitrovica”, që gjendet në Shipol, është e vetmja kompani e licencuar që kryen veprimtarinë e furnizimit më ujë të pijshëm dhe mirëmbajtjen e kanalizimit në rajonin e Mitrovicës, ku përfshihen komunat e Mitrovicës jugore dhe veriore, Vushtrrisë, Skenderajt dhe Zveçanit. Kryeshefi ekzekutiv në këtë kompani, Sami Miftari tregon se rreth 40 për qind e ujit të përgjithshëm shpenzohet për pjesën veriore të Kosovës, por çmimi është pesë herë më i ulët sesa në rajonet tjera.  Për mospagesën e faturave të ujit të shpenzuar, Miftari thotë se një veprim i tillë e ka vështirësuar gjendjen financiare të kompanisë, duke rrezikuar edhe sigurimin e pagave të punëtorëve.  “Herë pas here, Qeveria e Kosovës ka ndihmuar subvencionimin e ujit që distribuojmë për veri, mirëpo në këtë vit nuk ka shprehur interesim. Për arsye se veriu i Mitrovicës dhe Zveçanit, marrin para nga buxheti i Kosovës, sikurse çdo komunë tjetër. Por, deri më tani asnjë cent nuk është derdhur në llogarinë e ujësjellësit”, thotë Miftari. Edhe disa nga qytetarët e asaj pjesë e pranojnë se nuk e paguajnë ujin, madje sipas tyre, për këtë shërbim nuk u shkojnë as faturat. Njëri nga ta është Millosh Jankoviq. “Jo nuk paguaj. Askush nuk ka kërkuar dhe nuk e paguaj”, thotë Jankoviq. Edhe një qytetare tjetër thotë se në pjesën veriore nuk e paguajnë ujin. “Ujin, jo nuk e paguaj. Askush nuk e paguan këtu. Në jug nuk e di”, thotë kjo qytetare. Por, Miodrag Ralliq, drejtor i Ujësjellësit në veri të Mitrovicës thotë se komunat Zubin Potok dhe Leposaviq kanë sistemin e tyre të furnizimit me ujë. Sa u përket borxheve, ai thotë se kjo çështje po teprohet, ngase flitet vetëm mbi bazën e vlerësimeve paushall. Fabrika e ujit furnizon Mitrovicën veriore dhe Zveçanin, thekson Ralliq. Ai thotë se nuk ka kontakte me udhëheqësit e Fabrikës së ujit në Shipol dhe se për të gjitha problemet, ai i raporton kryetarit të Komunës veriore të Mitrovicës, Goran Rakiq. Ralliq ngreh dyshime nëse Mitrovica veriore shpenzon 40 për qind të sasisë së ujit, pasi që jugu i qytetit të Mitrovicës, siç nënvizon ai, është pjesë shumë më e madhe. Në anën tjetër, zyrtarë të Qeverisë në largim nuk kanë dashur të deklarohen për këtë problem. Ndërkaq në shpjegimet e mëhershme, nga Qeveria e Kosovës ishte bërë me dije se kjo është një çështje politike dhe se në disa raste, sipas tyre, ka intervenuar edhe Bashkimi Evropian që borxhi për pjesën veriore të Kosovës të mbulohet nga buxheti i shtetit. Në Kosovë funksionin Autoriteti Rregullator për Shërbimet e Ujit, që është kompetent të sigurojë ofrimin e shërbimeve cilësore, të sigurta dhe më çmim të përballueshëm për gjithë banorët e Kosovës. Edhe zyrtarë të këtij autoriteti, thonë se banorët e pjesës veriore nuk paguajnë ujin e shpenzuar. Lule Aliu, zyrtare për marrëdhënie më publikun në këtë autoritet tha për Radion Evropa e Lirë se vitin e kaluar mbi katër milionë metra kub ujë janë dërguar në atë pjesë, më një çmim prej 0.17 centë për metër kub. “Sa i përket faturimit, është kompania ajo që i bënë faturat, por nuk dërgohen në pjesën veriore. Do të thotë pjesa veriore nuk paguan ujin”, tha Aliu. Por, kryeshefi ekzekutiv, Sami Miftari, nga Ujësjellësi Rajonal “Mitrovica” tregon se vitin e kaluar ka qenë i detyruar të ndërpresë furnizimin me ujë të pijshëm në atë pjesë, por në raste të tilla, thotë ai, ndërhynë bashkësia ndërkombëtare dhe Qeveria e Kosovës. “Vitin e kaluar kemi ndërprerë furnizimin më ujë gjashtë herë, por përfaqësuesit e pjesës veriore kanë thirrur në Beograd ose në Bruksel. Më pas, Brukseli ka thirrur Prishtinën dhe në këtë mënyrë është alarmuar situata dhe Qeveria e Kosovës, herë pas herë ka paguar një pjesë të mjeteve”, shprehet Miftari.  Përveç 12 milionë euro borxh për uji, banorët e komunave veriore të Kosovës, shpenzojnë rreth 8 milionë euro në vit fatura të energjisë elektrike, shifër kjo që nuk paguhet nga ta, por nga qytetarët e pjesëve tjera të Kosovës. Mospagesa e shërbimeve publike në këtë pjesë të Kosovës, ndodh që nga përfundimi i luftës së fundit në Kosovë, në vitin 1999, ku autoritete kompetent e kishin të pamundur qasjen në veri të Kosovës. Procedimin e borxheve të qytetarëve serbë nga veriu i Kosovës tek buxheti apo pjesa tjetër e banorëve, është adresuar si problematikë edhe nga Avokati i Popullit. Ai e ka cilësuar jo vetëm si shkelje të drejtave të njeriut këtë veprim të autoriteteve të Kosovës, por edhe si mënyrë joligjore të inkasimit të mjeteve.  
Kategoritë: Lajmet e ditës

Propozime për Brexitin në takimin e BE-së

Zeri Amerikes - Pre, 06/23/2017 - 13:19
Kryeministrja britanike Theresa May ka paraqitur propozime për statusin e ardhshëm të shtetasve të BE-së me banim në Britani
Kategoritë: Lajmet e ditës

Si ndërhyri Rusia në zgjedhjet amerikane

Zeri Amerikes - Pre, 06/23/2017 - 13:03
Gazeta "Washington Post" publikon hollësi që tregojnë se Presidenti Putin u angazhua në një operacion kibernetik për të sabotuar dhe diskredituar garën presidenciale amerikane.
Kategoritë: Lajmet e ditës

"Akuza korrupsioni pa fund" - shtypi gjerman për Shqipërinë

Deutsche Welle - shqip - Pre, 06/23/2017 - 12:30
Jo vetëm zhvillimet në Shqipëri, por edhe tendenca e rritjes së numrit të luftëtarëve islamistë në Kosovë zë vend në faqet e shtypit gjerman të së premtes.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Pakistan: Një grup taliban e mori përgjegjësinë për vrasjen e 13 vetëve

Radio Evropaelire-Lajme - Pre, 06/23/2017 - 12:28
Nga sulmi me një makinë-bombë kundër zyrës së shefit të policisë rajonale në pjesën jugperëndimore të Pakistanit, janë vrarë 13 vetë dhe plagosur 20 të tjerë, thanë zyrtarët. Eksplodimi i sotëm në Kueta, kryeqytet i provincës Baluçistan, është dëgjuar në gjithë qytetin, ndërsa janë dëmtuar rëndë dritaret në ndërtesat e afërta, ka thënë zhëdhënësi i policisë, Shahzada Farhat. Një grup taliban pakistanez, që veten e quan Jamat ul Ahrar, e ka marrë pëgjegjësinë për sulm. Udhëheqës të një spitali thanë se disa nga të plagosurit janë në gjendje kritike shëndetësore, ndërsa pesë prej të vrarëve ishin policë. Provinca e pasur Baluçistan, në kufi me Afganistanin dhe Iranin, është shkatërruar nga dhuna sektare, sulmet e militantëve islamikë dhe kryengritja separatiste, që ka shkaktuar mijëra viktima prej vitit 2004.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Protesta kundër projektligjit të kujdesit shëndetësor

Zeri Amerikes - Pre, 06/23/2017 - 12:25
Projektligji i paraqitur në Senat, u prit me kritika nga demokratët, disa republikanë të moderuar dhe konservatorë, si dhe disa anëtarë të publikut të gjerë
Kategoritë: Lajmet e ditës

Arabia Saudite, vende arabe kërkojnë mbylljen e Al Xhazirës

Zeri Amerikes - Pre, 06/23/2017 - 12:22
Shtetet arabe që kanë ndërprerë lidhjet me Katarin, paraqitën një listë të gjatë me kërkesa për t’i dhënë fund krizës me këtë vend.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Mitrovicë: Ngritet aktakuzë për krime luftë

Radio Evropaelire-Lajme - Pre, 06/23/2017 - 12:22
Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur aktakuzë për krime lufte kundër të pandehurit, Z.V.[ nga komuniteti serb]. Aktakuza ëshët ngritur pranë Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Mitrovicë, kundër personit Z.V. në drejtim të veprave penale të cilat ndërlidhën me krime lufte kundër popullsisë civile. Sipas aktakuzës, thuhet në komunikatën e lëshuar për medias, i pandehuri gjatë kohës së konfliktit të armatosur në Kosovë, në vitin 1999, në afërsi të varrezave në Vushtrri, në bashkëkryerje me personat (n.n.), në cilësinë e rezervistit të policisë, të veshur me uniforma të policisë serbe dhe të armatosur, kanë vepruar në kundërshtim me normat e së Drejtës Ndërkombëtarë nё fuqi gjatë konfliktit në Kosovë. Në komunikatë thuhet se të njëjtit akuzohen për vrasje, plaçkitje dhe djegie të shtëpive. "Aktakuza është ngritur nga një prokuror vendas i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës në bashkëpunim me një prokuror të misionit EULEX, të cilët i kanë propozuar gjykatës kompetente që të pandehurin ta shpallë fajtor për veprat e kryera penale dhe ta dënojë sipas ligjit", thuhet në komunikatën e Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës.  
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar