Skip to content

Deutsche Welle - shqip

Përmbajtje e sindakuar DW.COM
Albanian Homepage
Rifreskimi: 12 javë 4 ditë më parë

Shqipëria voton për parlamentin e ri

Dje, 06/25/2017 - 11:37
Në Shqipëri votohet për zgjedhjen e parlamentit të ri. Votimi deri në mesditë u shoqërua me një episod dhune - goditet me tytën e pistoletës një militant i LSI në Shëngjin.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Koment: Islami liberal është iluzion

Dje, 06/25/2017 - 08:26
Reagimet refuzuese pas hapjes së "xhamisë liberale" në Berlin nuk janë të habitshme. Por ato nuk vlejnë si argument për paaftësi të reformimit të islamit, mendon Loay Mudhoon.
Kategoritë: Lajmet e ditës

A do ta marrin dot socialdemokratët kthesën?

Dje, 06/25/2017 - 08:19
Në mars Partia Socialdemokrate zgjodhi me eufori, Martin Schulzin, kandidatin e saj për kancelar. Por pas së përpjetës dehëse, filloi shpejt e tatëpjeta në sondazhe. Të dielën socialdemokratët vendosin për programin.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Susanne Schütz: Zgjedhjet e lira dhe të ndershme - gur kilometrik në rrugën e Shqipërisë drejt BE

Sht, 06/24/2017 - 14:46
Shqipëria voton të dielën për parlamentin e ri. Ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schütz iu bën thirrje të gjithë qytetarëve me të drejtë vote të marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit
Kategoritë: Lajmet e ditës

Europa ime: Para se të ndizet flaka e propagandës

Sht, 06/24/2017 - 10:33
Historia tragjike polako-gjermane nuk duhet të kthehet në peng të politikës, paralajmëron publicisti Jaroslaw Kurski. Në vend të kësaj duhet që të gjithë pjesëmarrësit të ruajnë vlerat e demokracisë e europiane.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Dështon një sulm terrorist në Mekë

Sht, 06/24/2017 - 09:58
Policia e Arabisë Saudite ka penguar në minutën e fundit një sulm të mundshëm ndaj Xhamisë së Madhe në Mekë, ku ishin mbledhur qindra mijëra besimtarë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Koment: Si e kupton Gjermaninë Angela Merkel

Pre, 06/23/2017 - 15:50
Çfarë është gjermane? Kjo pyetje diskutohet shumë dhe me pikëpamje të kundërta. Tani kancelarja i ka paraqitur përgjigjet e saj në BILD-Zeitung. Një listë tipike e Merkelit, mendon kryeredaktorja e DW, Ines Pohl.
Kategoritë: Lajmet e ditës

"Akuza korrupsioni pa fund" - shtypi gjerman për Shqipërinë

Pre, 06/23/2017 - 12:30
Jo vetëm zhvillimet në Shqipëri, por edhe tendenca e rritjes së numrit të luftëtarëve islamistë në Kosovë zë vend në faqet e shtypit gjerman të së premtes.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Dashuria e re gjermano-franceze

Pre, 06/23/2017 - 06:44
Ka kohë që Europa nuk ka treguar kaq unitet. Merkel flet me optimizëm në samitin e BE-së në Bruksel, ndërsa Macron do të çojë përpara Europën. Madje ujdi arrihet edhe në politikën e mbrojtjes. Brexit del në rang të dytë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Komenti i të ftuarit: Jo hakmarrje ndaj Koresë së Veriut

Enj, 06/22/2017 - 16:31
Për të shpaguar vdekjen e një studenti amerikan në Korenë e Veriut, Amerika dhe Kina duhet të kujdesen që Kim Jong-un të nxirret para gjyqit, mendon Peter Sturm.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Frei: Pres zgjedhje më të lira e korrekte në Shqipëri

Enj, 06/22/2017 - 12:33
Deputeti i Bundestagut, Thorsten Frei pret që zgjedhjet në Shqipëri të kalojnë më mirë se zgjedhjet e fundit. Për qeverinë Rama ai bën një bilanc të përzier. Për Kosovën ai sheh formim të vështirë të qeverisë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Media në Serbi: Shteti blen raportimin oborrtar

Enj, 06/22/2017 - 09:39
Publikohet një studim i detajuar mbi gjendjen e mediave në Serbi. Sipërmarrës të afërt me qeverinë kontrollojnë mediat, tenderat jepen tek mediat e afërta me qeverinë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Europa po merr kthesën e duhur

Enj, 06/22/2017 - 05:28
Brexit, mbrojtja europiane dhe migracioni – janë temat e samitit të BE-së që fillon të enjten e vazhdon deri të premten. Atmosfera këtë herë është optimiste.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Big Data: Fundi i privatësisë

Enj, 06/22/2017 - 05:07
Gjithnjë e më shumë gjurmë digjitale dhe algoritma gjithnjë e më të forta zbulojnë tiparet tona më intime të personalitetit. Sfera private nuk ekziston më, deklaron Michal Kosinski në Global Media Forum.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Merkeli dhe Macroni mbështesin sanksionet kundër Rusisë

Mër, 06/21/2017 - 14:53
Në takimin e nivelit të lartë të BE do të vendoset edhe për çështjen nëse Brukseli do t'i zgjasë sanksionet kundër Moskës. Nga Gjermania dhe Franca me sa duket vjen një rekomandim i qartë për zgjatjen e tyre.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Republikanët në SHBA rifitojnë vendet në Kongres

Mër, 06/21/2017 - 11:07
Donald Trumpi kaloi me sukses një test të rëndësishëm. Në dy zgjedhje të pjesshme, kandidatët republikanë të partisë së tij qenë në gjendje t'i mposhtin kundërshtarët e tyre demokratë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Ekonomia në Turqi papritur e shëndoshë

Mar, 06/20/2017 - 14:02
Megjithë krizën politike, Instituti Shtetëror i Statistikave dëshmon se ekonomia turke është në gjendje të mirë. Përfaqësuesi i ekonomisë gjermane në Stamboll është i ekzaltuar, por ekspertët mbeten skeptikë.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Gabriel: Më shumë ndihmë ndërkombëtare për refugjatët

Mar, 06/20/2017 - 10:01
Ministri i Jashtëm Gabriel kërkon më shumë mbështetje ndërkombëtare për përballimin e gjendjes së refugjatëve. "Gjermania nuk mund ta përballojë e vetme këtë sfidë", theksoi ai me rastin e Ditës Botërore të Refugjatëve.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Bosnje-Hercegovinë: Portë e depërtimit të IS-it në Evropë

Mar, 06/20/2017 - 06:52
Që prej luftës në Bosnjë ka fshatra tërësisht islamikë, ku fundamentalistët sfidojnë bashkësinë zyrtare islame.
Kategoritë: Lajmet e ditës

Merkeli inkurajon Bukureshtin për më shumë reforma

Mar, 06/20/2017 - 06:48
Klaus Iohannis do ta afrojë Rumaninë më tepër me Evropën, por edhe në turneun e tij evropian ai përballet me situatën e brendshme politike në Rumani.
Kategoritë: Lajmet e ditës
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar