Skip to content

Kritika-Letërsi

Përmbajtje e sindakuar Kritika-Letersi
Shkrime dhe Poezi
Rifreskimi: 13 orë 14 min më parë

Përparim Hysi: Nuk jam më popull!!!

Enj, 04/27/2017 - 03:08
Më lodhën! Më nuk jam popull!
Fjala "popull" u bë demode
Ia sollën popullit mendjen rrotull
Politikanët sharlatanë: si sot dhe dje!

Cikël me poezi nga Adem Zaplluzha

Mër, 04/26/2017 - 02:44
Gjithmonë imazhet e njëjta
Mes pemëve
Një mur i rrënuar
Dhe disa fotografi surrealiste

Fjalët pakësohen - Trevargsh nga Qazim Shehu

Mar, 04/25/2017 - 01:38
Sa flas për ty
Fjalët zgjedh,
Ato pakësohen…

Përparim Hysi: Cikël me poezi

Sht, 04/22/2017 - 01:05
Thonë për mua që shkruaj çiltër dhe vesin e nxjerr lakuriq?!
Nëse, me të vërtetë, e kam arritur, le të më vënë si KRISHTIN në kryq!
Në shkrime asgjë nuk kam fshehur dhe transparent jam si xham
Kurrë- kurrë nuk jam trembur, që të vërtetat t'i them tamam.

Aino Kallas: Nusja e ujkut (Përktheu Faslli Haliti)

Pre, 04/21/2017 - 00:35
Ai që shkroi këto faqe parathënie pati nderin t’i prezantojë për herë të parë Aino Kallasin publikut italian në një fashikull të «Fletoreve tona» (janar-shkurt 1927), kushtuar Finlandës.

Dy skica erotike nga Nebi Dragoti

Enj, 04/20/2017 - 02:19
Tradhëtinë sot nuk e konceptojnë drejt,nuk e përceptojnë thellësisht sakt,filozofikisht ashtu siç duhet tek rraca njerëzore.Viola ishte shtatë vjeçe, kur e ëma Diana tradhëtonte të shoqin duke shkuar me një tjetër për t’u shfryrë seksualisht.

Sotir Athanasi: ''Kasandra shpëton, por edhe shpëtohet''

Enj, 04/20/2017 - 02:15
Zëri I skafistit me tonin e një harbuti:
- Po mbytemi, ore! Po mby-te-mi!!!
Zëri tejet I dhimbshëm i njërit prej viktimave:

Cikël me poezi nga Vaso Papaj

Mar, 04/18/2017 - 17:05
Dhe po s’qesh më, pas njëzet vjetësh,
Do dua prapë të të takoj
E në kuzhinë, (zakon poetësh),
Në sytë e tu thellë të ngulmoj.

Të shpërfytyruarit - Tregim nga Thani Naqo

Mar, 04/18/2017 - 01:03
U darkuan me peshk, sallatë e djathë kaçkavall. Me shpresë se alkoli do përndizte kujtimet rinore, Gjergj Kodra piu nxitimthi një dopio raki, po aq dhe Eliza. Ndërsa tymosnin cigare, heshtja e psherëtimat lanë përshtypjen se nata e parë do ish përshpirtje për të vdekurit e jo shmallje me dashurinë.

Makthi - Tregim nga Resmi Osmani

Hën, 04/17/2017 - 00:41
Ata ishin katër. I kishin thirrur me ngut, pa e ditur përse. Qendronin të heshtur, në pritje si mbi gjemba ne paradhomën e shokut Kiço, që e kishte hijen të rëndë. Shoku Kiço ishte ende i zënë. U duhej të prisnin. Sekretarja që shtypte në makinën e shkrimit që rrapëllinte si mitraloz, nuk u tha pse i kërkonin.

Prehja qiellore - Tregim nga Gani Mehmetaj

Hën, 04/17/2017 - 00:39
Shurdhëria e borës ia mpiu shqisat. Shihte tej në peizazhin e bardhë, të ftohtë, ndërsa fjollat vazhdonin të binin me zell si t'i shtynte dikush. Nuk e entuziazmonte bora, pamja e qiellit të plumbtë që reshte pa pushim, nuk i ngjallte asnjë emocion sikur e shikonte në ekranin e madh.

''Dora ilaç'' e bletës - Tregim nga Përparim Hysi

Hën, 04/10/2017 - 14:16
Këtë tregim që sjell për lexuesin, ma ka treguar gjyshja ime nga babai dhe, tek e dëgjoja së pari nga ajo,as e mendoja se kishim të bënim me një përrallë. Zakonisht, përrallat janë veç trillime gjithfarësh që, në fund të fundit, kanë edhe moralin, por edhe mesazhin e tyre, por, kur gjyshja ime e mirë e mbaroi rrëfimin e saj, unë ballafaqohesha me një realitet që bënte mu!

Viktor Qurku: ''Mos harroni'' - Nga Nebi Dragoti

Sht, 04/08/2017 - 00:41
Vetëm Ministria e Kulturës, si detyrë të vetën, mundet të bëjë perkujtimin e poetëve, që kanë ndrruar jetë duke u botuar edhe antollogji me krijimet më cilësore. Se ç’ efekt ka kjo nuk do koment.Një ndër poetët që ka vlera ideo-artistike e që nuk duhet harruar eshtë ,si më poshtë, në këtë shkrim.

I dehuri - Tregim nga Burhanedin Xhemaili

Enj, 04/06/2017 - 16:11
Një ditë prej ditësh, Fitim Rrota, duke ecur në gjendje të rraskapitur nëpër qendër të qytetit, i shikonte me tërbim njerëzit shpërfillës që nuk e shikonin me kureshtje të këndshme si më parë njeriun më të njohur të kohës së sëmurë, që veçohej për shkak të bëmave absurde, dhe dalldisë së tepruar në kërkim të famës dhe pasurisë..!!

Cikël me poezi nga Xhevahir Cirongu

Hën, 04/03/2017 - 02:48
Sa herë që vjen dimri
Edhe koha e trishtë troket;
Tek unë gjithë përenjtë zbrazen
Në shpirt ai plagët mi gjen.

Përparim Hysi: E dashuruara para pasqyrës

Sht, 04/01/2017 - 23:34
Kokë! Moj kokë! Ku më shpie?
Pse më çon në moteshkuar?
Atë kohë përse ma bie
Tash që unë jam i moshuar?

Cikël me poezi nga Qazim Shehu

Pre, 03/31/2017 - 00:46
Kokë më kokë ne rrimë
Pa qenë njerëz të mëdhenj,
Jemi të zakonshëm, e dimë,
Edhe pse lavditë ngrihen si shkëmbenj.

Adem Zaplluzha: Brenda meje çmenden muret

Mër, 03/29/2017 - 02:35
Vjeshta e bezdisshme
Qenka ulur në prag
Mëngjesi shikon se si këputen gjethet
Bien si perënditë e çmendur

Përparim Hysi: ''Blerim'' në moshë të tretë

Sht, 03/25/2017 - 19:07
Ai e shihte vazhdimisht. Ajo vinte tek i njëjti klub dhe,reciprokisht, shkëmbenin buzëqeshje. Tek e kundronte nga larg, me flokët pis të zinj që, kur frynte era, mbi kokë sikur shkaktohej kaos:

Kërcimtarja magjistare - Tregim nga Sotir Athanasi

Pre, 03/24/2017 - 00:07
- Ketrin’! - I thirri Moderatorja kërcimtares që sapo u shfaq në palestër. Tjetra ktheu kryet e befasuar. Ishte zonja Elenë, vetë Shefja Ekzekutive e Programeve të “Dancer ovec les etoiles” **).
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar