Skip to content

Kritika-Letërsi

Përmbajtje e sindakuar Kritika-Letersi
Shkrime dhe Poezi
Rifreskimi: 1 ditë 21 orë më parë

Askush s’u kujtua ti shkruajë dy gisht letër...

Sht, 02/11/2017 - 15:18
Ja dhe viti i tretë i pritjes së letrës me dy fjalë iku. U hoq bredhi i vitit të ri. U vu në kuti kartoni për vitin tjetër. Pambuku i irnosur dhe topat plastike u mblodhën në thasë dhe u hodhën në plehrat.

Cikël me poezi nga Pëllumb Gorica

Pre, 02/10/2017 - 18:08
Në krahë trupin mban të ngrirë,
edhe pse një dorë e lehtë hidhet në sup,
të shpin lodhjen ai sy i mpirë,
shembjen e shpirtit e mbledh në grusht.

Cikël me poezi nga Arqile Gjata

Mër, 02/08/2017 - 16:42
Keni parë se si dhe dimri vdes...?
Vdes nëpër peisazhe bore
kur jeta për rreth
pak e nga pak pa asnjë gjurmë ftohtësie,

Përparim Hysi: ''Luleshtrydhja'' që çeli në janar

Mar, 02/07/2017 - 18:46
Qe aty nga pragu i viteve shtatëdhjetë të shekullit që shkoi, që në shkollën tonë, mu pas pushimeve të semestrit të parë, të emërohej një mësuese e re. E re, por dhe e bukur, sa, edhe pa e parë mirë, të luante çargu i kokës.

Kameleoni - Tregim nga Gani Mehmetaj

Dje, 02/05/2017 - 16:52
Koka e tij trekëndëshe me dilte eklips para një vajze të bukur, shoqe të fakultetit. Herën tjetër se nga mbinte në grupin tonë, duke u inkuadruar me zjarrmi në biseda që i zhvillonim në pushimet në mes të dy ligjëratave.

Shqipëria ime - Cikël me poezi nga Vaid Hyzoti

Pre, 02/03/2017 - 17:53
S'e di a nuk më deshe ti.
S'e di a nuk të desha unë...
Por çdo burim që rrjedh nga ty,
Më turbullon, më le pa gjumë.

Kapela e fajit - Tregim nga Istref Haxhillari

Mër, 02/01/2017 - 00:18
Goj Nevati, piktori, shkëlqente në zhanrin e portretit.
Bocete nudo flinin rafteve të studios. Kaherë paguante Liljanën, ciganen e hajthme me trup të zhdërvjelltë dhe qerpikët e gjatë, hala gështenjash.

Cikël me poezi nga Vaso Papaj

Dje, 01/29/2017 - 01:17
Jetove gjatë mes heshtjes dhe mashtrimit…
Shkëmbinj të egër qenë, ngulur ballë për ballë.
Po shpirtin prapë të bardhë e mbajte gjallë
Dhe me heshtje “Lamtumirë!” i the së vjetrës,

Përparim Hysi: Ali Pashë Tepelena në vargjet e mia

Enj, 01/26/2017 - 02:14
Nëpër gryka, nëpër thepa
Ndër shkëmmbinj e nëpër shkrepa
Zije prita e pusi
Djali i HANKOS, ALI!

Adem Zaplluzha: Sa qenka lakuriqe kjo krenari

Enj, 01/26/2017 - 02:11
Edhe ashtu siç ishte lakuriq
E deshe atdheun
U ngjize me dhembjen e tij të gurtë
Dhe një ditë

Legjenda e një kënge - Skicë nga Istref Haxhillari

Enj, 01/26/2017 - 02:06
... Pranvera e atij viti s’u ngjante të mëparshmeve, erdhi disi e vonuar. Pemët sapo mugulluan, me zor çelën lulet e kumbullave nëpër lugina, arrat dimëronin ende. Shkumbini flinte në shtratin e vjetër.

Mallkimi i pensionistit - Tregim nga Përparim Hysi

Dje, 01/22/2017 - 17:58
Me Bardhyl Grëmallarin jemi shokë të vjetër. Kemi qenë kolegë (që të dy punnonim në arsim) dhe, pasi ai iku në Tiranë, këtu e tridhjetë vjet më parë, shiheshim rrallë. Kur, para 5-vjetësh, dhe unë erdha në Tiranë, i vendosëm prapë lidhjet dhe, të paktën, dy herë në javë pimë kafe me të.

Resmi Osmani: Drurët vdesin në këmbë

Sht, 01/21/2017 - 14:53
Pas ditëve të mugëta nga qielli i mbuluar me re dhe erës së veriut dhe ngricave, pranvera hukiti frymën e ngrohtë. E para e ndjeu Bajamja qe ndehu në ajr flamurin e bardhë të luleve, pastaj shih lulja lulen dhe çelu:kumbullat, kajsitë, qershitë, pjeshkët dhe në fund mollët që prisnin sigurinë e diëve të ngrohta e plot dritë.

Cikël me poezi nga Mercedes Gega

Sht, 01/21/2017 - 14:48
Mendimi, gjen kohë të shlodhet
Kur arrijnë ta kuptojnë sadopak…
Në burimin e dashurisë shuan etjen
Zemra kur vendos brengat të flak.

Vajza me kryq - Tregim nga Hamit Taka

Pre, 01/20/2017 - 19:48
Ajo ishte një vajzë e lindur për dashuri. Që në shkollën 8-vjeçare kishte filluar të adhurojë herë njërin e herë tjetrin mësues me një idhujtari shëmbëllore. Një krijesë e bukur, me lëkurë të lëmuar si mëndafsh dhe gjymtyrë të shndritshme, por e imët, sa mund ta palosje mëdysh e ta fusje në valixhen e udhëtimit.

Qazim D. Shehu: Zjarr nga mesi i lartësisë

Enj, 01/19/2017 - 00:13
Zhbirojnë, turf-fërfllojnë
Sytë e tu.
Diellrrëzuar
Nga ikja e ditës,

Sotir Athanasi: Ujërat e çmëndura në detin ''Jon''

Mar, 01/17/2017 - 21:47
Laerti i befasoi studentët e tij me fotot e nxjerra nga mikroskopi.
Tejet të zmadhuara si ca përbindsha, ato mikrobe, t'a shpifnin me lakminë e tyre të kthyer në babëzi për të gllabëruar gjithçka u dilte përpara, të ndjekura pas nga sinxhirin çfarosës i larvave.

''Harku'' i Picasso-s - Tregim nga Përparim Hysi

Pre, 01/13/2017 - 22:50
Ata jo vetëm nuk njiheshin me njëri- tjetrin, por, tek shkëmbyen mesazhin e parë, e kuptuan që ishin në emigrim.
Arturi jetonte me familjen në Greqi dhe Melpomeni në Itali.

Udha e dhimbjes (2) - Novelë nga Resmi Osmani

Hën, 01/09/2017 - 15:31
V
Kufiri ishte afër. Punë një ore po të ecnin shpejt e ca më shumë për më me ngadalë . Ishin të raskapitur. U ngjitën ngadalë gjunjë këputur, si duke u zvarritur e dihatur shtegut të ngushtë, hap pas hapi. Vargu ishte i gjatë. Të tjerë ishin përpara, të tjerë vinin pas.

Variola vera - Tregim nga Gani Mehmetaj

Hën, 01/09/2017 - 01:44
Më fillimin e verës, qytetin e mbërtheu hija e vdekjes. Qielli s'kishte asnjë re. Pas dimrit të gjatë e pranverës së squllur, çuditërisht nuk ndjehej ngrohtësia e verës. Fresku i Grykës së bjeshkëve nuk e zhdavariste sikletin e njerëzve që s'dinin ç'të bënin me veten.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar