Skip to content

Kritika-Letërsi

Përmbajtje e sindakuar Kritika-Letersi
Shkrime dhe Poezi
Rifreskimi: 1 ditë 21 orë më parë

Lufta dhe Universi - Poemë nga Vladimir Mayakovsky

Hën, 01/09/2017 - 01:41
Ju jeni mirë!
Për të vdekurit nuk ka çnderim.
Mbyt urrejtjen
për vrasësit e vdekur!

Rënia - Cikël me poezi nga Qazim D. Shehu

Sht, 01/07/2017 - 16:30
Bien hapat jetës
Si gjethja në prag të vjeshtës,
A i shikon a i kupton këto gjethe
Me ritme të shuara jete?

Litari i mallit - Tregim nga Kristaq Turtulli

Pre, 01/06/2017 - 22:45
Klementi mbështet dorën në dorezën metalike të derës dhe s’i bëhet të ikë. Era e këndshme e kuzhinës, kurmi i ngrohtë i gruas e pështjellojnë. Jona, qëndron në mes të dhomës, me pizhamet e pambukta te natës. Zambaku i bardhë, i mrekullueshëm i gjoksit është kundërmues.

Adem Zaplluzha: Nuk ndalen kambanat e skamjes

Pre, 01/06/2017 - 22:35
Orë e çast
I ndjej në lëkurën time
Ndryshimet atmosferike
Herë bie një shi idhnak

Ca drithërima - Cikël me poezi nga Vaso Papaj

Pre, 01/06/2017 - 22:31
Rrëshqet jeta
Mbi inventarin e ditëve të mia dritë-hije.
E mes tam-tameve të zemrës, diku gjeta
Ca drithërima, dhuratë perëndie.

Përparim Hysi: Poezi nga cikli ''kohë pleqërie''

Pre, 01/06/2017 - 00:43
Ç'është ky vështrim mu në dritë të syve
E vërej atë dhe pak zë "dridhem"
Se humbas tutje hamendësive
Dhe nuk di në jam i saktë, tek jap përgjigjen:

Krahët e mi - Cikël poetik nga Vangjush Ziko

Enj, 01/05/2017 - 01:47
Një zemër.
Një kitarë.
Dhe pak hënë.
Një brengë dhe një zjarr

Udha e dhimbjes (1) - Novelë nga Resmi Osmani

Mar, 01/03/2017 - 01:52
I
Ata sapo ishin ulur për të drekuar, kur hyri befas vëllami Jorgji, nga Kartereza, i tromaksur e çere prishur.Erveheja, nusja e shtëpisë, për t’i bërë nderimin mikut, u ngrit nga sofra.

Vargje nga poeti gjerman Hermann Hesse

Sht, 12/31/2016 - 15:31
Në gjoksin tim ndizet
në vetmi dhimbja e madhe e poetit,
shpejt do të jem i lodhur nga këngët,
sepse e shoh kaq të zymtë botën.

Stadi: ''Xha Gorjo'' - Nga Sotir Athanasi

Sht, 12/31/2016 - 15:25
Gruan e moshuar, sapo mbërrijti në spital nga azili e shpunë menjëherë në Reanimacion. Në çastin e fundit, erdhi edhe djali i saj funksionar në pushtet. Ajo i bëri shenjë infermjerjes e cila shtypi butonin e celularit dhe në atë qetësi-reanimative, u përhapën tingujt e një kënge PËR NËNËN. Shumë e bukur.

Një cikël i gjërë me poezi nga Faslli Haliti

Dje, 12/25/2016 - 02:39
Ai kafkat
I zbulon
Edhe në fund të dheut
Po të jenë ato poshtë nё thellёsi,

Ati dhe fati - Skicë nga Kristaq Turtulli

Mër, 12/21/2016 - 23:15
Ndoshta ju ka zënë veshi për mua, Fredo Samarxhiun, nipin e Riko Sykaltrit dhe i biri i Vanit e Jerinës. Jam samarxhi, bëj samarë të mirë për kafshët, kuaj, gomarë, pela. I dua me shpirt. I njoh dhe u marr masën me një të parë.

Sotir Athanasi: Lili, moj Lili dhe zonjush Jalldizin

Hën, 12/19/2016 - 23:44
Kjo histori zë fill degada vite larg.
Po mbaronim simestrin e parë të klasës së parë të fillores. Lagja jonë përcolli me dhimbje mbytjen në lumë të një të riu të sapo kthyer nga ushtria.

Cikël me pozi nga Guy de Maupassant

Hën, 12/19/2016 - 23:13
Atё mbrëmje kam lexuar gjatë një farë autori.
Ishte mesnatë e thellё, dhe befas mё zuri frika.
Frikë nga kushi? Se di, por ish frikë e tmerrshme.
Duke gulçuar, duke u dridhur nga tmerri,

Cikël me poezi nga Qazim D. Shehu

Hën, 12/19/2016 - 01:35
Legjendat e moçme e kanë mbyllur gojën
Në shkëmbinj,
Ndonjë ujëvarë bukuroshe
Nën diell teshtin...

Njollat - Tregim nga Istref Haxhillari

Dje, 12/18/2016 - 15:14

Ajo i thoshte shpesh:

- Me burrin, njëmbëdhjetë vjet, me ty trembëdhjetë.

Ai e dëgjonte dhe s’bëzante.

Guri i çmuar - Tregim nga Resmi Osmani

Sht, 12/17/2016 - 16:35
1
Bledari qendroi para banakut.Vajza e recepsionit, ishte duke lexuar,u kujtua per vizitorin kur mbi te ra hija e siluetës. E la menjane librin dhe me buzeqeshjen qe kërkonte mirsjellja e pritjes, e pyeti me se mund ti shërbente.

Kohë e krisur - Cikël poetik nga Xhevahir Cirongu

Mër, 12/14/2016 - 19:59
Kohët ecin e mblidhen si një grusht
Brenda tyre dhe ne shtrydhur
Si një bistak rrushi që rrjedh musht.
Sa herë që hapet grushti i kohës

Cikël me poezi nga Adem Zaplluzha

Mër, 12/14/2016 - 19:56
Asnjë gjurmë nuk lënë hapat e tua
Mi shlyen të gjitha kujtimet
Një qivur i vjetër te varret
Bisedon me pantomimën

Faslli Haliti: Cikël me poezi të huaja

Mar, 12/13/2016 - 23:09
A s’e ushqeva vallë me thikë
gjithë vitin në një tavolinë të shtruar plot?
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar