Skip to content

Kritika-Letërsi

Përmbajtje e sindakuar Kritika-Letersi
Shkrime dhe Poezi
Rifreskimi: 5 orë 56 min më parë

Muzgjet nuk flenë... Tregim nga Kristaq Turtulli

Pre, 02/24/2017 - 02:20
Një të premte mbas dite hapa pakëz kanatin e dritares. Koka më ishte bërë daulle nga mësimet. Mbështeta shpinën në suvanë e ftohtë dhe luajta e këndova me kitarë, si për t’u çlodhur, këngën që ajo e ka aq shumë për zemër: “Muzgjet nuk flenë.”

Përparim Hysi: Requem për Frederik Rreshpjen

Enj, 02/23/2017 - 04:09
"Një fllad mbrëmjeje më mbështolli"**
(me vete kisha "luanët e fëmijërisë që pinë ujë tek pusi i vjetër")
Aty, në Rmajë më solli,
Bashkë me "Saadinë, ... me një turban vese".

Cikël me poezi nga Hamit Taka

Mar, 02/21/2017 - 23:13
Ju bren kureshtja për dhomën e poetit?
Hyni pa emocione, është e qetë dhe e thjeshtë,
Sa të hedhësh hapat në qilimat e heshtur
Do të ushtojë ajo sa qindra zgjoje me bletë;

Profesoresha e sexologjisë - Tregim nga Pilo Zyba

Mar, 02/21/2017 - 23:06
Ajo mbështeti kokën në kraharorin e të shoqit dhe e puthi lehtë në buzë.Ai mbylli sytë dhe i përkëdheli flokët, kështu bënte gjithmonë pas marrdhnieve të tyre intime.Kishte më shumë se 13 vjet që ishin martuar.

Sotir Athanasi: Fundi Belami (Paramnezi*)

Mar, 02/21/2017 - 23:03
Blegtori, la çelsat e makinës mbi tryezë dhe përpara se të largohej, tha: - Zoti zëvëndës shef, serbatori është plot me karburant. Në qoftëse nuk keni porosi tjetër, unë po dal.
Gerti nuk u përgjigj menjëherë.

Krijimtari në vargje nga Vaso Papaj

Hën, 02/20/2017 - 21:19
Në këtë rrugicë,
Degë të thara kumbullash një ditë trimërohen
E të fundmet gjethe të mbetura qorrazi i shpojnë,
Që para kësaj fundvjeshte pakushte t’u dorëzohen

Adem Zaplluzha: Shumë më i rëndë se plumbi

Dje, 02/19/2017 - 18:44
ǒtë kërkosh më shumë prej vetvetes
Se sa të heshtësh
Thonë se heshtja i bënë të mençur njerëzit
Por edhe i përngjan

Vangjush Ziko: Një pyetje dashurisë sime

Enj, 02/16/2017 - 00:08
Ia theu jetës palcakun
shkurti,
shkurtabiq i vitit,
varrosi çdo gjë nën akull.

Pilo Zyba: Tërmet në Piramidën e Artit

Enj, 02/16/2017 - 00:04
Tërmet në piramidën e artit, një tërmet,
Lëkundje të fuqishme jep themel, majë,
Lot të rëndë po lëshojnë nga qiejt retë,
Supet mbledh lisi, që dhimbjen t'mbajë…

Unë jam një gjethe - Poezi nga Irena Gjançi

Mar, 02/14/2017 - 20:39
Agu na gjeti shtrirë, tek shkëmbi
mbuluar  me vezullimin e purpurt të hënës
mbështjellë  tek njëri-tjetri si burbuq i sapoçelur
lagur nga epshe që ëmbëlsojnë zemrën!

Sotir Athanasi: Romeo, Zhuljeta dhe Sekuritivi

Mar, 02/14/2017 - 00:39
Buqeta me lule qëndronte ende mbi tavolinë. Atë nuk e meritoi as tregimi I fundit që bënte fjalë për sakrificën ditën e Shën Valentinit. Njëzetë kilometra rrugë të përshkuara me këmbë për të takuar të dashurën, u lanë mënjanë e tregimi u rreshtua pranë të tjerave të rëna tashmë poshtë si gjethe nga buqeta.

O dashuria ime! - Tregim nga Resmi Osmani

Hën, 02/13/2017 - 17:26
Atë po e martonin.
S’ishte e diel, por një ditë e zakonshme jave. Nuk kishte dasëm, nuk kishte dasmorë, nuk kishte gëzim. Shtëpia ishte e shurdhër, si në mort. Nga muret pikonte pikëllim. Nëna gjysmë njeriu.

Përparim Hysi: Politikanë! ''Qëroni qepën!''

Hën, 02/13/2017 - 17:22
Politikanë! Qëroni qepën siç e qëroi GUNTER GRASSI
Dhe tregoni të vërtetën, se tani s'mban më ujë pilafi!
Si e vutë pasurinë, shpejt e shpejt si në përralla
Katandisët SHqipërinë që me ju t'i dhëmbë dhëmballa.

Cikël me poezi nga Anduela Nallbati

Dje, 02/12/2017 - 16:25
Moj buzë hutuar, buzë angeshtuar,
Ti buzë lirike dhe me muze gatuar.
Shije përvëluse nëpër venat e mija,
Atje ku lindi dhe çeli vetë dashuria!

Askush s’u kujtua ti shkruajë dy gisht letër...

Sht, 02/11/2017 - 15:18
Ja dhe viti i tretë i pritjes së letrës me dy fjalë iku. U hoq bredhi i vitit të ri. U vu në kuti kartoni për vitin tjetër. Pambuku i irnosur dhe topat plastike u mblodhën në thasë dhe u hodhën në plehrat.

Cikël me poezi nga Pëllumb Gorica

Pre, 02/10/2017 - 18:08
Në krahë trupin mban të ngrirë,
edhe pse një dorë e lehtë hidhet në sup,
të shpin lodhjen ai sy i mpirë,
shembjen e shpirtit e mbledh në grusht.

Cikël me poezi nga Arqile Gjata

Mër, 02/08/2017 - 16:42
Keni parë se si dhe dimri vdes...?
Vdes nëpër peisazhe bore
kur jeta për rreth
pak e nga pak pa asnjë gjurmë ftohtësie,

Përparim Hysi: ''Luleshtrydhja'' që çeli në janar

Mar, 02/07/2017 - 18:46
Qe aty nga pragu i viteve shtatëdhjetë të shekullit që shkoi, që në shkollën tonë, mu pas pushimeve të semestrit të parë, të emërohej një mësuese e re. E re, por dhe e bukur, sa, edhe pa e parë mirë, të luante çargu i kokës.

Kameleoni - Tregim nga Gani Mehmetaj

Dje, 02/05/2017 - 16:52
Koka e tij trekëndëshe me dilte eklips para një vajze të bukur, shoqe të fakultetit. Herën tjetër se nga mbinte në grupin tonë, duke u inkuadruar me zjarrmi në biseda që i zhvillonim në pushimet në mes të dy ligjëratave.

Shqipëria ime - Cikël me poezi nga Vaid Hyzoti

Pre, 02/03/2017 - 17:53
S'e di a nuk më deshe ti.
S'e di a nuk të desha unë...
Por çdo burim që rrjedh nga ty,
Më turbullon, më le pa gjumë.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar