Skip to content

Kritika-Dorëshkrim

Përmbajtje e sindakuar Kritika - Doreshkrim
Material
Rifreskimi: 23 orë 56 min më parë

Hidër Buci: Çfarë kërkonte Pashai i Jugut në Athinë?!

Enj, 02/09/2017 - 00:41
Ditët e fundit mbërriti në Athinë z. Koço Kokëdhima, Pashai i Jugut dhe foli fjalë shumë të bukura, por fjalët ne emigrantëve në një vesh na hyjnë e në tjetrin na dalin, se jemi lodhur me premtime të kota dhe me lugë bosh tash një cerekshekulli demokraci eksperimentale dhe kaotike. Kërkesat tona adresuar politikës, sidomos për ne që jetojmë e punojmë në Greqi kanë qenë të vazhdueshme, ju të dashur politikanë vetëm tani në prag të hapjes së fushatës elektorale kujtoheni për ne dhe ua nisni premtimeve prej fillimit.

Kritikuesve të ASHAK-ut

Mar, 02/07/2017 - 18:42
Ky popull asnjëherë nuk është mësuar të luaj, ose të bartë barrën me mund përpjetë, gjithnjë lozë nën petkun e gjykatësit ose mësuesit, është lakmitarë i sëmurë pas lartësisë dhe pushtetit. Por, çfarë ofron për pushtetin? Hipokrizi, vjedhje, mashtrim dhe që nga pellazgët e Ilirët jemi mbushur me kusari, morale fallco dhe shëmti njerëzore. Popull i mbushur plot mllefe, xhelozi, pesëdhjetë njolla ngjyrash bartë mbi fytyrë e gjymtyrë, janë të stisur me ngjyra dhe gjethe artificiale.

Frank Shkreli: Politika e jashtme amerikane dhe shqiptarët

Mar, 02/07/2017 - 03:13
Zgjedhjet e fundit për president në Shtetet e Bashkuara shkaktuan debate të ashpra jo vetëm midis kandidatëve të dy partive kryesore të këtij vendi, republikanit Donald Trump dhe demokrates Hillary Clinton, por edhe në radhët e mbështetsve të tyre – debate që shpesh ishin dhe vazhdojnë të jenë përçarse -- mbi politikat e mbrendshme dhe të jashtme që duhet të ndjekin Shtetet e Bashkuara.

Dritëro Agolli: Njeriu, miku, shkrimtari… - Nga Kristo Zharkalliu

Dje, 02/05/2017 - 16:55
Një ditë, aty nga viti 1993, më merr telefon Albert Zholi, aktivisti i njohur i emigracionit në Greqi të asaj kohe dhe më thotë: “Ka ardhur në Athinë shkrimtari Dritëro Agolli dhe dëshiron të takohet me ty!” Ishte,jo vetëm e papritur për mua por edhe e paimagjinueshëm që shkrimtari i njohur shqiptar të kërkonte të takohej me mua,emigrant i herëshëm ish i “arratisuri” ish “armiku i popullit!” Njihja mjaft gjëra për Dritëro Agollin se ai ishte një nga shkrimtarët më të njohur të Shqipërisë komuniste.

Njeriu ka nevojȅ... - Nga Dr. Selman Meziu

Dje, 02/05/2017 - 02:35
Isha mjaft i ri, pothuajse buzët me qumësht. Kisha mësuar të lidh shkronjat njëra me tjetrën. Por të formoja vetëm fjali. Jo, poezia me rrinte kryeneqe larg meje. Kisha lënë familjen time. Jetoja larg saj, ku hera herës malli lotë dhimbje më kullonte ditë natë, pika pika nga sytë. Por atje ku isha gjeta ngrohtësine e moshës. Vlagën e dashurisë feminore. Fjalën e ammël, ngrotësinë e respektin njerëzor. Ishim shume.

Dritëro Agolli zbuloi thellësinë e mendimit të thjeshtë shqiptar

Pre, 02/03/2017 - 23:22
Krijimtaria letrare e Agollit është plot mendim, mendim të thellë e të sofistikuar, esencë që Ai e morri nga shtresat e thjeshta. Agolli ishte një patriot shqiptar, që, "propogandoi" mendimin e bazes së kombit, dhe zbuloi se e thjeshta është e sofistikuar dhe e bukur, dhe se shqiptarët pavarësisht nivelit të shkollimit janë një popull me mendim të thellë.

Presidenti i BE-së: Trump i rrezikshëm si Rusia, Kina e terrorizmi islamik

Mër, 02/01/2017 - 05:46
Në një letër për 28 vendet anëtare e BE-se, Presidenti i Unionit Europian, Donald Tusk, e konsideron një kërcënim për BE-në Presidentin amerikan Trump, së bashku me Kinën, Rusinë, terrorizmin dhe radikalët islamikë. Z. Tusks shkruan: "Ndryshimi në Washington e ka vënë BE-në në një situatë mjaftë të vështirë; me administratën e re amerikane duket se është vënë në pikëpyetje politika e jashtme amerikane e 70 vjetëve të fundit."

Mexhit Prençi: Celulari jashtë studios

Hën, 01/30/2017 - 04:03
Së pari, theksoj se analistët në median elektronike që gjykojnë me gjysmën e kokës, pozicionohen ekstremisht si sherbëtorë të majtë apo të djathtë.. Së dyti, analistët që hiqen si kompetentë në çdo rrafsh te jetës, pa qenë specialistë në asnjërën prej tyre, janë tipa specifikë delirantësh, çka secili krijon në trurin e tij një surealitet që e konsideron realitet. dhe i beson verbërisht vetes se di gjithçka.

Frank Shkreli: Korbat e zi i turren prapë Amerikës

Dje, 01/29/2017 - 01:12
Donald Trump është zgjedhur dhe javën që kaloi u betua si president i Shteteve të Bashkuara. Dua të them nga fillimi, ashtu siç jam shprehur edhe në disa shkrime gjatë fushatës për president të Amerikës se me Donald Trump nuk më lidhin shumë gjëra dhe vazhdoj të kemë rezervimet e mia mbi disa prej politikave të tija të prononcuara deri më tani.

Një tufë lule bore - Meditim nga Selman Meziu

Pre, 01/27/2017 - 00:40
Kush e dinte? Kush e preceptonte? Kush e përfytyronte? Cili piktor e pikturonte? Cili skulptor e skaliste? Të rrallë, shumë të pakët. Kjo duke qëmtuar edhe në acarin e shekujve. Sepse ka kohë që mjeshtra natyrë nuk na e dhuron. Fatkeqët brezni janë sjellur keq me atë. Por ja që një ditë, yjet e bardhë me mijëra e miliona bien. Zbresin paqësisht mbi krijesat e natyrës.

Kol Bib Mirakaj: Më në fund një e vërtetë historike

Mër, 01/25/2017 - 00:47
Më në fund, historia flet, njihet e vërteta. Të pakën në një rast. Deri tashti dikush tjetër dhe të gjithë të tjerët -- emër e pa emër, të merituar e të pa merituar, -- morën kredinë për shpëtimin e hebrenjve shqiptarë nga nazistët gjermanë, në Shqipërinë e okupuar gjatë Luftës së Dytë Botërore, por asnjëherë, në këto 25 vitete fundit, nuk iu përmend emri protagonistit kryesor të shpëtimit të hebrenjve shqiptar, Kolë Bib Mirakajt, të cilin historiografia komuniste e karakterizon me epitete fyese të lloj-llojshme.

Ismet Azizi: Janari i vitit 1945 i kobshëm për mësuesin Bedri Gjinaj

Mar, 01/24/2017 - 01:00
Shaban Palluzha: “ Djemt me shkollë shohin me katër sy”
Bedri Gjinaj është një ndër figurat më të njohura dhe më të nderuara të arsimit në Mitrovicë, në Kosovë, Sanxhak e më gjerë. Bën pjesë në radhën e veprimtarëve më të shquar të arsimit shqiptar, i cili punoi me kompetencë e devocion për zhvillimin e arsimit gjatë Luftës së Dytë Botërore në Prefekturën e Mitrovicës (Mitrovicë, Vushtrri, Podujevë e Pazar i Ri). Kontribut çëtjes shqiptare i dha edhe sa ishte në pozitën e sekretarit të Lidhjes së Dytë të Prizrenit. Ishte një ndër burrat e intelektualët më të mëdhenj dhe më të nderuar të kombit.

Ilir Muharremi: Ndërmjet Cezanne-s, Braque-s dhe Matisse-s

Dje, 01/22/2017 - 19:52
Ajo çfarë mund të shohim në këtë ekspozitë, mund të gjejmë me një të klikuar në “google”, vetëm të shkruhen tre emrat e piktorëve më sipër. Nuk jam kundër këtij lloj arti, jam kundër ndikimit, marrjes së ideve, ngjashmërisë dhe arti i pikturës mund të përfaqësohet me shprehje të thella vetanake origjinale, duhet t’i iket historisë së artit, të zhytemi në historinë e çastit. Arti jep vizionin për vetveten dhe shtetin.

Frank Shkreli: 11-vjet pa Ibrahim Rugovën

Sht, 01/21/2017 - 03:50
Po të kishte jetuar Presidenti i parë i Republikës së Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, dhjetorin qoi kaloi do të kishte mbushur 72-vjet (2 Dhjetor 1944). Ai ndërroi jetë 11 vjet më parë, me 21 Janar, 2006. Viti fatkeq kur Kosova humbi Presidentin e parë, ikonën e pavarësisë, prijsin e madh të Kombit shqiptar dhe udhëheqsin e parë anti-komunist në Europën Lindore.

Paralajmërimi i At Gjergj Fishtës: Kujdes nga rreziku i pëbrendshëm

Enj, 01/19/2017 - 00:16
Paralajmërimin për rrezikun e mbrendshëm, At Gjergj Fishta e ka bërë me shkrimin e titulluar, “Rreziku i Përbrëndshëm” në revisten e famshme françeskane të fillim shekullit të kaluar, Hylli i Dritës, numër 1 e vitit 1921. Megjithse artikulli është shkruar para 95 vjetëve, aktualiteti i fjalëve dhe paralajmrimi i At Gjergj Fishtës drejtuar klasës së atëhershme politike, mbi rrezikun e mbrëndshëm që i kanosej Shqipërisë dhe shqiptarëve, aktualisht dhe fatkeqsisht tingëllon aktuale si një kambanë kushtrimi që bie edhe sot për shqiptarët dhe autoritetet politike të dy shteteve -- Shqipëri e Kosovë -- pothuaj një shekull më vonë.

Ilir Muharremi: Treni provokativ, artistët në gjumë

Mar, 01/17/2017 - 21:37
Treni i nisur nga Beogradi e i dekoruar me parulla antishqiptare, posedonte edhe simbole fetare, me të cilat krenohen nacionalistët serb, qe planifikuar të nisej nga ora 8:30 e mëngjesit. Ai u nisë dhe si destinacion kishte hyrjen në Kosovë në drejtim të Mitrovicës dhe arritja e tij mendohej kah pasditja. Përbrenda tij, qenë ikonografit serbe, kurse jashtë mbishkrime provokuese nacionaliste, të cilat e fyejnë Kosovën, Evropën dhe botën.

Selman Meziu: Përse iu ka humbur shpresa shqiptarëve?

Pre, 01/13/2017 - 22:44
Në vorbullën e shekujve, kemi ecur të sfilitun, të rreshkun e zitueshëm prej vuajtejve, të katandisun mos më keq nga shëndeti e rraskapitja, të gjunjëzuar, por kurrësesi kokë ulur e bukë shkalë. Ashtu në tehun e shpatave, me majat e shigjetave ngulun në kraharorin eshtak, shqiptari nuk u zhduk veç ndërroi emrat nga Pellazg, në Ilir e ma pas në Albanë e së fundi me një emër të një shpendi fisnik, të pamposhtur, qiellpushtues, veshtrim hollë, krahë madh e sqep mprehtë, shqiponjën, pra vendi i shqiponjave, Shqipëri.

Frank Shkreli: Putini nuk është aleat i Amerikës

Enj, 01/12/2017 - 00:33
Në Senatin e Shteteve të Bashkuara në Washington ka filluar procesi për miratimin ose jo të emërimeve të kabinetit të ardhëshëm të presidentit të zgjedhur Donald Trump -- përfshirë edhe Rex Tillerson, i emëruar për Sekretar Amerikan të Shtetit. Ndërkaq, një grup prej 17 ish-udhëheqsish, përfshirë presidentin e Bullgarisë Rosen Plevneliev, politikanësh dhe mbështetsish të demokracisë nga mbarë Europa Qëndrore dhe Lindore, i kanë dërguar (të hënën) një letër të hapur* Z. Trump, në të cilën thonë se udhëheqsi rus, “Vladimir Putini nuk është aleat i Amerikës” dhe as “Partner i besueshëm ndërkombëtar”.

Frank Shkreli: Rasti Haradinaj: urgjencë kombëtare

Sht, 01/07/2017 - 16:26
Ndalimi i ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj nga autoritetet e Francës, në bazë të një urdhër arresti të lëshuar nga autoritetet serbe, është një urgjencë kombëtare. Ndërsa Zoti Haradinaj mbahet në paraburgim në pritje të shqyrtimit të urdhër arrestit nga Franca, autoritetet shqiptare në Prishtinë dhe në Tiranë po bëjnë deklarata duke kritikuar/dënuar këtë akt të shëmtuar të autoriteteve franceze në bazë të një urdhër-arresti të kohës së kriminelit Millosheviç, nga autoritetet serbe.

Gjenocidi ndaj popullsisë gjermane në Jugosllavinë komuniste!

Pre, 01/06/2017 - 22:39
Ngjarjetqë pasuan në fund të luftës në Jugosllavi ishin fshehur me sukses për më shumëse 60 vjet. Për këtë rast, edhe sot nuk ka asnjë gjykim te qartë historik. Ende në tekstet e historisë nuk përmendet numri i kampeve për gjermanët, krimet e kryera kundër pakicës gjermane,si dhe viktimat në anën e kësaj pakice. Kjo mund të jetë arsyeja kryesore që   mungojnë dhe opinionet e juristëve në kualifikimin e këtij veprimi dhe  përcaktimi nëse   në ish-Jugosllavi është kryer gjenocid ndaj minoritetit gjerman.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar