Skip to content

Kritika deja-vu

Përmbajtje e sindakuar Kritika deja-vu
Realitet 2017
Rifreskimi: 10 orë 4 min më parë

Basha fle në Trump hotel në D.C., takohet me ambasadorin rus në Amerikë

Hën, 03/27/2017 - 00:25
1 mijë dollarë nata, dy net në hotelin super-luksoz Trump në Washington D.C., ndërsa militantët e tij "mileshin" në çadër. Basha ka shpresuar të influenconte tek njerëzit e Trump me qëndrimin e tij në hotel, që ndonjëri ta takonte, ndoshta e bija Ivanka, ose dhëndri Kushner, por askush s'e ka çarë për Bashën "tonë", i cili me siguri ka dhënë edhe ndonjë dhuratë të majme për këtë rast. Strategjia e lobistëve të tij në Washington doli totalisht huq, një thes me pare nga Basha për huq.

Lulëzim o pallë, po ta merr Meta partinë, a s'shef?

Dje, 03/26/2017 - 02:13
Çadra e Bashës u ngrit nën të njëjtën fashion historike si "rrethimi i Trojës", për "Helenën e Skraparit" (në versionin shqiptar). Që në ditën 1 në çadër, Berisha e Basha i bënë thirrje Metës të kthehej tek ta, por, askush nuk e kishte menduar, që Meta do bënte totalisht të kundërtën, do rrëmbente çdo ditë e nga pak PD-në e tyre. Pas Fahri Balliut, këto ditë do rrjedhin emra të tjerë drejt LSI-së.

Lulzim o pallë, të rropën e të rrejtën Adam Ereli & Mercury në D.C., ëh?!

Sht, 03/25/2017 - 02:43
Shkoi palla në javën më të keqe të mundshme në Washington D.C., më e keqja për Donald Trump, më e keqja për republikanët në pushtet. Kështu u konsiderua nga media gjërësisht, por palla s'ka si e merr vesh nga çadra. I ka punët keq, kishte urgjencë, luajti me bllofin, shpresoi si i mbyturi, por e premtja rezultoi totalisht katastrofë. Çfarë bllofi.

PD të hedhë veten në erë me gjithë çadër, të hajë turpin me... mish të djegur

Pre, 03/24/2017 - 01:46
Çadra kishte filluar të më pëlqente, sinqerisht, dukej si çadër cirku. Xhirafa (Luli), gorrilla (dihet), arrusha (Fahri Balliu), macja që luan tigrin (Mediu), miju (Ndoka), gjarpëri (Ruli), kllauni (Paloka), të gjithë ishin aty, dhe show ishte free (pa pare). Por sot arrusha kapërceu ylberin, kaloi në krahun tjetër. Çfarë zhgënjimi!

Eni Vasili kurdisur nga Meta, tipike fake news, diare e gjallë

Enj, 03/23/2017 - 01:02
Një intervistë e pështirë mbi të gjitha, pa pikë integriteti nga drejtuesja e programit. A do bëhet Meta president, a do bëhet Meta kryeministër, a do bëhet Meta kështu e ashtu... Edhe bufi e kuptonte se pyetjet ishin shkruar e porositur nga Meta, ndërsa dilnin si diare nga goja e Eni Vas(a)lit, që veç të tjerash, ishte tepër vulgare. Vulgare në shprehje, ton, zë, akcent, fytyrë, grim, gjeste, mimikë, trup, gjoks, vagina... 1001 ton vulgaritet...

PD falimentoi, prandaj s'hyn në zgjedhje, por do krijohet PD tjetër

Mar, 03/21/2017 - 17:04
Në kapitalizëm tregu i partive funksionon njëlloj si tregu i bizneseve, largohet një del një tjetër, falimenton një lind një tjetër, askush nuk e kthen kokën prapa, vetëm historianët. Zgjedhjet s'mund të bllokohen, ashtu siç s'mund të bllokohet as tregu. Njerëzit do vijojnë të shkojnë ne votime, njëlloj siç do vijojnë të blejnë në treg, pavarësisht se një ditë një parti (ose një biznes) nuk do jetë më në market.

Medjat perëndimore zero lajm për çadrën (qeveritë perëndimore e nënkuptojnë ruse)

Dje, 03/19/2017 - 02:01
Mediat perëndimore s'japin asnjë lajm për çadrën e Bashës, megjithëse një muaj në rrugë. Nga ana tjetër, është shqetësues fakti që qeveritë perëndimore po flasin çdo ditë për ndërhyrjen ruse në Ballkanin Perëndimor (edhe në Shqipëri), për të destabilizuar rajonin, duke nënkuptuar qartë e pastër se çadra e Bashës është një përpjekje ruse në këtë linjë.

Ilir M., zëvëndëso veterinerin Vasili me jurist, mos bëj halabakun

Sht, 03/18/2017 - 00:48
Bëhu serioz një herë në karrierën tënde politike, sepse e tillë është koha sot, serioze! Në këtë periudhë historike të shtetit shqiptar, emëro një jurist Ministër Drejtësie, më e pakta për këtë detyrë. Reforma në Drejtësi në Shqipëri ka natyrë ndërkombëtare, ka vënë në lëvizje Washingtonin e Brukselin, por është e turpshme, që Ilir Meta, në këtë kohë kritike, vuri një veteriner Ministër Drejtësie, thjesht e vetëm për të injoruar e sabotur reformën në fjalë. Bullshit.

Lulzim, kauza jote quhet bolshevizëm (i pa votuar do pushtetin)

Pre, 03/17/2017 - 02:00
Basha akuzohet për vrasjet e 21 janarit, akuzohet për vjedhje masive fondesh në Rrugën e Kombit, akuzohet për tradhëti të lartë kombëtare (firmosjen e shitjes së detit shqiptarë Greqisë), akuzohet për trafikim informacioni të luftëtarëve të UÇK-s, akuzohet për marrjen e Bashkisë së Tiranës me vota të manipuluara (të ashtuquajturat vota të hedhura gabim që vetë i futi)...

Hollanda e gruas së Bashës varros çadrën e Bashës

Enj, 03/16/2017 - 02:24
Duke spekulluar se gjoja është pjesë e lëvizjeve populiste në Europë, megjithëse fshatari ballkanas e dinte se populistët europianë u krijuan kundër myslimanëve e emigrantëve (edhe kundër gruas së tij), Basha dhe shpurra e trutharëve në Tiranë, vendosën "të hedhin një gurë në lumë" (ngritën një çadër në bulevard), me shpresën e fitores së populistëve në Hollandë (meqenëse hiqet si nga Hollanda). Por zgjedhjet sot në Hollandë rezultuan një shuplakë e rëndë për populistët, dhe natyrisht një shkelm bythësh për pallën e çadrës.

''Republika e Re'' e Bashës është ''Nusërimi i Ri'' i Berishës

Mër, 03/15/2017 - 01:19
Situata bëhet groteske sepse përpiqen të ngjajnë me lëvizjet aktuale populiste në Perëndim, kur të gjithë e dinë se ato lëvizje janë kundër emigrantëve e myslimanëve. Shqipëria s'ka gjëkundi ato probleme, përkundrazi, është vendi që nuk shkeli një këmbë emigranti, megjithëse siranët kaluan me tufa pranë kufijve të saj. Dëshira e Bashës për t'u lidhur me Rusinë, për të imituar populistët perëndimor, në versionin shqiptar quhet tradhëti kombëtare.

Çadra e Bashës si gruaja e Bashës, e shkëputur nga realiteti shqiptar

Mar, 03/14/2017 - 01:46
Basha s'mban dot gruan në Shqipëri, jo të mbaj qeveri në Shqipëri. Edhe çadra në këtë linjë ishte, e shkëputur nga realiteti shqiptar, e huaj, e pakuptueshme, prandaj dhe u injorua. Çadra ishte një tjetër budallëk origjinal i botës politike shqiptare, që të bën të nxjerrësh zorrët kur mendon se ç'politikan kokëtrashë ka ai vend. Sot çadra është katandisur në çadër ahengu, as më pak as më shumë, si një çadër e zakonshme romësh.

Edvin, po kompromenton demokracinë, çadra e korrupsionit s'ndryshon dot pushtetin e zgjedhur

Dje, 03/12/2017 - 19:54
Nuk shqetesohem për ministrat që po heq, një pjesë e tyre vetëm "ushkurin e brekëve dinin të lidhnin", por s'mund të kolapset një qeveri e zgjedhur nga votat e popullit, pse këtë e kërkon një çadër në rrugë, më keq akoma, çadra e turpit, çadra e zezë e korrupsionit, që ditën për diell ka marrë përsipër të mbrojë e strehojë farën më të keqe që një popull mund të pjellë, mijtë e kanaleve, të korruptuarit, grabitësit e parasë së qytetarëve të vendit të vet.

Tahiri ishte i vetmi që po punonte.... Punë Shqipërie i thonë kësaj

Sht, 03/11/2017 - 23:19
Këto 4 vjet i vetmi sektor që ka patur përmirësim të dukshëm ka qenë rendi e qetësia publike. Këtë periudhë, nga 2013, s'pati ndonjë investim publik mbresëlënës në infrastrukturë, sepse qeveria e mëparshme s'la asnjë qindarkë ne arken e shtetit, përkundrazi, la një mal me borxhe të huaja. Qeveria Rama tregoi koherencë e zgjuarsi që u fokusua në rend, e në zbatimin e ligjit, sepse arriti të thithë financime e teknikë të huaj për këtë fushë.

Vijon zbatimi vullnetar i Vettingut: PD tërhiqet nga zgjedhjet

Sht, 03/11/2017 - 02:33
Një lajm i mirë nga Shqipëria, veç gjyqësorit tani Vettingu shtrihet edhe në politikë. Sot njoftohej se 20 parti nuk janë regjistruar vullnetarisht për zgjedhjet e 18 qershorit, duke nënkuptuar se s'mund të kalojnë filtrin e Vettingut. Mes tyre edhe PD nënkupton kriminalizim (duket se Basha ka kuptuar më në fund se partia që Berisha i vodhi Eduard Selamit, duhet transformuar e modifikuar për të mbijetuar).

Basha shejtan i madh, sabotoi Vettingun, do dhe qeverinë pa zgjedhje

Pre, 03/10/2017 - 03:29
Është e pabesueshme që dikush nga politika shqiptare të kërkoj kaq hapur "qiqra në hell" më 2017. Basha i mendon shqipot naivë si 25 vjet para, por po evidentohet tjetër gjë, ai rezulton i vetmi idiot ne 3D i mbetur atje. Sot nuk jemi në vitin 1991, që të bëjmë qeveri teknike për zgjedhje! - Kush ja shtin këto trurë gomari(t)? De facto, këtë vit është përvjetori i 20-t i '97-s, dhe kjo dihet ç'do të thotë për politikën shqiptare, dhe veçanërisht për PD-n.

Z. Basha, kush jeni ju (jo kë imitoni ju)? Who Are You, Mr. Basha?

Enj, 03/09/2017 - 02:43
Nëse Basha do vendos një maskë me fytyrën e Berishës, dhe do mbaj fjalim ne çadër, asnjë s'do e besoj se është Basha, aq shumë ka "hyrë në rol". Basha, deri tani, ka luajtur një rol, ka qenë një karakter ose aktor, por askush nuk e njeh Bashën e vërtetë. Deri sot Basha është përpjekur pa sens të imitoj Berishën, ta rikrijoj në qenien e vet, dhe kjo është sa qesharake aq edhe çmenduri.

Kundërshtarët e Ramës të pranojnë suksesin e Ramës

Mër, 03/08/2017 - 01:24
Disa qindra artikuj kam shkruar kundër Ramës, që të nesërmen e 23 qershorit 2013. Mjaft etiketime që sot opozita përdor në protesta, si Edver, Edskobar etc., janë marrë nga shkrimet e mija. Por, kur vizitova Shqipërinë verën e vjeshtën e shkuar, konstatova se Rama kishte punuar, sidomos në vendosjen e rendit e zbatimin e ligjit (në disiplinimin e shoqërisë), dhe këto elementë janë fondamental për suksesin e demokracisë.

Lulzi Basha(r), të dogjën!

Mar, 03/07/2017 - 01:46
Megjithëse në pamje të parë duket se të dogjën për Vettingun, përsëri mbetet e paqartë kush të dogji, dhe nëse me të vërtetë të dogjën ekzaktësisht për Vettingun?! Fakti që ti etiketove "bullshit" (bajgë) përfaqësuesen e BE-së, Federica Mogherin, gjatë vizitës së saj në Tiranë, e bën më të komplikuar konkluzionin, sepse tashmë nuk kuptohet nëse të bënë kurban për Vettingun, apo për BE-n, për të devijuar rrugën e Shqipërisë drejt Unionit. Pyetja tani është kush janë ata që të dogjën?

Çadra të qëndroj sa më gjatë, të vuajnë, të tresin dhjamin të korruptuarit

Sht, 03/04/2017 - 18:16
Motoja e çadrës është: "Të korruptuar hajde mblidhuni këtu-këtu, nën çadrën e korrupsionit".
Tani është evidente se PD s'do të bashkëpunoj për Vettingun, është vënë në mbrojtje të korruptuarve, dhe Vettingu ndoshta do kompletohet pas zgjedhjeve të qershorit, në parlamentin post-18 qershor. Kjo do të thotë se fushata elektorale e zgjedhjeve të këtij viti do fokusohet 100% te Vettingu, do jetë një ndeshje e ashpër mes të ndershmëve e të korruptuarve.
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar