Skip to content

Kritika deja-vu

Përmbajtje e sindakuar Kritika deja-vu
Realitet 2017
Rifreskimi: 20 orë 1 min më parë

Shqipot të kandidojnë si të pavarur në zgjedhjet e qershorit, të sfidojnë partitë

Hën, 01/16/2017 - 21:27
Natyrisht nëse zgjedhjet e 18 qershorit do arrijnë të bëhen, sepse mund të vijë lufta më parë këtë rradhë, në rajon, por dhe më gjërë... Nejse, ky është tjetër subjekt, ideja e shkrimit në fjalë ka të bëjë me shpirtin "luftarak" politik të shqiptarëve, pakënaqësinë e hapur që kanë ndaj klasës politike e zhvillimeve në vend, etc.

Korrieri i ''Korrierit'' Alfred Peza sjell mesazhin e pastrimit, të korruptimit apo...?

Sht, 01/14/2017 - 15:11
Apo të dyja bashkë, lavatriçe dhe solucion i "bardhë" për t'i larë ato?! Situata bëhet groteske kur thotë se milionat e dollarëve i vuri me kursime nga rrogat. Pizeveng pak ta quash, sepse me rroga nuk bëhesh dot milioner me dollarë, sidomos me rrogat qesharake të Shqipërisë. I "shkreti" Freduç, po ngjan tani me Argitën, kur bëri 1 milioneshin e parë të dollarëve, keshtu edhe ajo pat thëne, i bëri me rroga. Pyetja është: Përse këta "kursimtarë të thekur" nuk i vune dot milionat e dollarëve me rroga sa nuk ishin në pushtet, por pasi erdhën në pushtet?!

Shqipëria duhet të ndërtoj kryeqytet të ri, Tirana ka vdekur

Sht, 01/14/2017 - 02:03
Jo thjesht për faktin formal, se, Tirana është i vetmi qytet i madh shqiptar me emër arab dhe i themeluar nga Turqia, fakt që natyrisht nuk është problemi (ndoshta dhe është për europianët), por sepse kryeqyteti është imazhi i vendit në sytë e të huajve, dhe fatkeqësisht ky imazh sot i sjell dëm Shqipërisë më shumë se çdo element tjetër (subjektiv e objektiv) në vend, përfshi këtu dhe politikën e dështuar e gjyqësorin e korruptuar së bashku.

TV-të shqiptare zhytur në mediokritet, inkompetencë, banalitet, vulgaritet e rrugaçëri

Pre, 01/13/2017 - 05:48
Nëse Shqipëria është një vend i prapambetur në Europë, duhet thënë se shkak për këtë nuk është ndoshta politika, por media, e mbi të gjitha TV-të, që, prej vitesh e orientojnë shoqërinë shqiptare në shtegun e gabuar. Nuk dua të përmend etiketimin që i behet si një "media oborri", as konkluzionin e "Freedom House" se TV-të shqiptare janë "një strukturë pronësie e koncentruar e grupeve të biznesit dhe shërbyese e interesave të caktuara të biznesit të pronarëve të tyre."

Një gjë s'u kuptua, vizita e Metës te shtëpija Ramushit, e nderoi apo i hoqi maskën

Mar, 01/10/2017 - 17:24
"Më thuaj me kë ri të them kush je", dhe Meta dihet kush është, nje burokrat me 1 milion njolla. De facto, Meta njihet si mik i vjetër i Haradinajt, dhe s'dihet pse! Kur Ramushi bënte luftë me shashka në Parlamentin e Kosovës, dhe kur Perëndimi u lëkund e filloi të mendonte se ndoshta pavaresia e Kosovës kishte qenë gabim, dhe kur nga ana tjetër Beogradi festonte rënimin e demokracisë kosovare nga Ramushi, shkoi në Prishtinë si ndërmjetës Ilir Meta, hëngri i piu me Ramushin, dhe fill pas asaj vizite, Ramushi e shtoi edhe më shumë destruktivitetin.

Vendi me 1/2 e popullit emigrantë, e gjysmën tjetër më të varfërën në Europë, quhet i dështuar

Hën, 01/09/2017 - 18:42
Kjo është arësyeja pse Shqipëria nuk pranohet në BE, përbën një barrë të dyfishtë. U mendua se gjysma e ikur në Perëndim do "zbutej" shpejt, dhe do "zbuste" edhe gjysmën e mbetur në vend, si kusht që Shqipëria të bëhej gati për BE, por s'po ndodh kështu. Ndërsa gjysma e parë u "zbut" shpejt (u integrua në Perëndim), nuk u parashikua fakti se gjysma e mbetur në vend, me tru të emigruar tashmë, s'kishte si "zbutej" vetë.

Rasti Haradinaj, një reagim kolektiv folklorik, jo si një popull europian

Dje, 01/08/2017 - 03:15
Një reagim i tepruar emocional popullorë (e shtetërorë) i botës shqiptare për arrestimin e Ramush Haradinajt, një shpërthim kolektiv spontan që të sjell ndërmend klithmat, ulërimat e shkuljet e flokëve të popujve islamikë në protestat e tyre me duf e pasion kur ju cënohet Profeti. Qetësohuni njerëz, ne jemi (supozohet të jemi) popull europian, mos distancohemi nga Europa, mjaft me kompleksin e dyshimit, plus që Franca sot është aleati ynë perëndimorë, dhe ne po përpiqemi me mish e shpirt të bëhemi pjesë e të njëjtit komunitet shtetesh (BE).

Trump po entuziazmon edhe ruso-filët shqiptarë... Tani çfarë??

Sht, 01/07/2017 - 04:50
Duket se linja pro-ruse e Trump po inkurajon edhe ruso-filët shqiptarë, të vjetrit, nostalgjikët, të rinjtë, të maskuarit, të pamaskuarit. Interesant është fakti se nga bota shqiptare Trump ka ftuar në inagurimin e tij një filo-rus si vetja, Paçollin, i njohur për lidhjet e forta me Rusinë. Në fakt, përzgjedhjet e Trump përbëjnë një lloj testi për të zbuluar filo-rusët shqiptarë. Ka ftuar edhe Ramush Haradinajn, që tani kuptohet pse prej vitesh destabilizon Kosovën. Po jetojmë në një kohë "qyfyresh", shumë që kanë bërë "karrierë" si "patriotë e nacionalistë shqiptarë", tani po përqafojnë me shpejtësi trumpo-rusizmin.

A është R. Haradinaj 007 serb që fshihet pas një vendimi fiktiv arresti

Pre, 01/06/2017 - 02:24
Nga pikpamja formale ligjore, Serbia nuk ka patur eksklusivitet të lëshonte më 2004 një vendim arresti për Haradinajn, sepse në këtë vit Kosova ka qenë një shtet i pavarur, dhe Haradinaj s'ka bërë "krime" në Serbi, por në Kosovë. A është vendimi në fjalë fiktiv, për të mbuluar diçka tjetër? Këto ditë do zbardhet e vërteta, të shohim çfarë provash do prezantoj Serbia para drejtësisë franceze për të justifikuar arrestin dhe ekstradimin e pretenduar të Haradinajt.

Meta, Basha, Rama në vitet '40, dhe predikimi për 2017

Mër, 01/04/2017 - 16:18
Më poshtë po përcjell konkluzionin e një Psychic të njohur në Amerikën e Veriun për jetët e mëparshme të Ilir Metës, Lulzim Bashës e Edi Ramës, dhe predikimin e saj për 2017-n. Për info, një psychic është një person që shikon (lexon) jetën e të tjerëve përtej sensit normal, dhe predikon (parashikon) çfarë është "shkruar" për ta.

Shqiptarëve të Shqipërisë u ka hyrë djalli në bark, Rama s'ka faj

Mar, 01/03/2017 - 04:29
Ndoshta është një rast i pashembullt në historinë e civilizimit europian si një popull i tërë ka humbur sensin e qytetarisë. Një komunitet në shumicë dërmuese me prirje të hapur anti-ligjore (prirje kriminale). Mashtrues, hileqarë, të pabesë, jo-njerëzorë, jo-korrekt, jo-seriozë, të pacipë, të pamoral... "pis milet".

Shqiptarët e Shqipërisë vijojnë të festojnë Krishtlindjet sllave si Vit të Ri

Enj, 12/29/2016 - 20:07
Bëhet fjalë për versionin ortodoks rus që solli Enveri në Shqipëri, me të ashtuquajturin Babagjysh të Vitit të Ri, i cili sjell dhurata natën e ndërimit të viteve.
Populli naiv i shqiptarëve të Shqipërisë, si asnjë popull tjetër në Europë, vijon të celebroj festat që ua instaluan me forcë diktaturat e pushtimet, por s'bën vaki t'i zëvëndësojnë ato me gjërat që duhen kur diktati e pushtimi mbaron.

Shqiptarët e Shqipërisë nuk janë as të paaftë, as të trashë, as idiotë, as pis milet

Enj, 12/22/2016 - 03:16
Çdo kush që viziton Shqipërinë nga Perëndimi, dhe shikon prapambetjen therrëse, moszhvillimin, plehrat dhe ndotjen e pashembullt, si asnnjë vend tjetër në Europë, më e pakta që do mendonte do ishte se, populli i këtij vendi është i paaftë të ndërtoj një jetë më të mire, dhe më e shumta do mendonte etiketimet ekstreme të titullit.

Kryetarët e Bashkisë së Sheshit Skënderbej vs. Tiranës

Sht, 12/17/2016 - 19:14
Sa kryeterë bashkish të Sheshit Skënderbej kemi parë këto vite, të cilët megjithëse në zonën ku është Sheshi Skënderbej marrin vetëm 0.0005% të votave (aq popullsi ka aty), pikërisht aty vijojnë të investojnë 95% të buxhetit të Tiranës, dhe e kundërta, në 99.99% të territorit të Tiranës investojnë vetëm 0.0005% të buxhetit, megjithëse aty jeton 99.99% e taksapaguesve të Tiranës!

Gjyqtarët kanë të drejtë të korruptohen, i kanë blerë karriget me para

Enj, 12/15/2016 - 15:35
Për t'u bërë gjyqtar e prokuror në Shqipëri duhet të paguash shuma përrallore, ky është kriteri i vetëm "profesional", dhe ata natyrisht do i nxjerrin paratë e tyre duke shitur çështjet gjyqësore/hetimore. Pjesa dërmuese e gjyqtarëve dhe prokurorëve janë idjotë të lindur, këtë edhe vete ata e dinë, siç e dinë dhe ata që u shesin karriget (nga presidentët e poshtë), si dhe ata që blejnë drejtësine prej tyre (avokatët e klientët).

Plehrat e importuara europiane do bëheshin pis në Shqipëri

Mar, 12/13/2016 - 14:50
Shqipëria është plehrë e gjallë, plehrishte, llomishte, mbeturinishte, pluhurishte, baltishte, ndotishte, fekalishte..., s'di ç'emër t'i vesh vendin që për ironi njihet si populli i shqiponjave, i shpendëve krenarë që zotërojnë qiellin, por sot nuk do habitesha nëse do identifikohej si vendi i zvarranikëve të kanaleve. Një vend e popull që s'di të menaxhoj plehrat e mutin e vet është nje vend e popull i dështuar...

Reforma në Drejtësi një pelerinë luksoze për shoqërinë primitive shqiptare

Hën, 12/12/2016 - 16:22
Në fakt Reforma në Drejtësi në Shqipëri risjell në fokus debatin e vjetër filozofik, se, a mund të eksportohet demokracia perëndimore në popujt primitiv! Për hirë të së vërtetës duhet thënë se korrupsioni në Shqipëri nuk promovohet nga lart, por vjen nga poshtë, nga vetë shoqëria. Kjo karakteristikë fondamentale shqiptare e bën tejet të vështirë (për të mos thënë të pamundur) aplikimin e reformës në drejtësi në Shqipëri.

Në Shqipëri shtabi i hakersave rus që goditi zgjedhjet amerikane?

Sht, 12/10/2016 - 13:56
Dy ditë më parë drejtori i përgjithshëm i CIA-s, John Brennan, vizitoi Tiranën, një vizitë tejet e rëndësishme për Shqipërinë e parëndësishme, por edhe e çuditshme, sepse z. Brennan është në ditët e fundit të mandatit të tij, dhe pse pikërisht në këtë kohë ai duhej të shkonte në Shqipëri!! Pse në Tirane, kur CIA aktualisht po merret me intensitet me sulmin kibernetik rus ndaj zgjedhjeve presidenciale amerikane të nëntorit, dhe raporti i saj bëri që Presidenti Obama dhe senati amerikan të kërkojnë DJE hetimin e zgjedhjeve?

Dushk për gogla, more mik, këto gazetat, këto partitë

Enj, 12/08/2016 - 21:53
Gënjejnë partitë, (dashje-padashje) gënjejnë dhe gazetat. Pse vetëm partitë të gënjejnë, pse vetëm ato kanë “zgjuarsi”? Po gazetat pse mos të gënjejnë? Tamam e thonë, se i papuni, kur s’ka ç’bën, luan derën. E, gazetarët rrinë në hije të dushkut dhe, kur u bie ndonjë gogël në kokë nga lart kujtohen, se u ra nga qielli sensacioni që ia vlen për ta publikuar nëpërmjet gazetës. Punë e madhe se është lajm mshtrimi.

Greqia do edhe Janullatusin në Tiranë, edhe Himarën greke, edhe çamët jasht...

Enj, 12/08/2016 - 15:19
Edhe ligjin e luftës me Shqipërinë, edhe vorio epirin, edhe identifikimin e ortodoksëve shqiptarë me grek... Të gjitha i do Greqia, ky vend i përkëdhelur pa të drejtë nga Perëndimi, që prej dekadash vijon ta mbaj Ballkanin një fuçi baruti. Politika destruktive greke nuk bëhet vetëm ndaj shqiptarëve, kështu vepron edhe me Maqedoninë, që vijon të mbetet e destabilizuar për shkak të Greqisë. Me Turqinë mban lart tensionin ushtarak. Qipron e ndau më dysh...
Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar