Login 
Thursday, 2 Shkurt 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

02
Shkurt 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
  Kategorite: Lufta II Boterore2 shkurt 1943 gjermanet dorezohen ne Stalingrad
Pershkrimi:
Mė 2 shkurt 1943, nė Luftėn e II Botėrore, gjermanėt u dorėzuan nė Stalingrad, pavarėsisht faktit se Hitleri kishte deklaruar se: "Dorėzimi nuk ishte nė diskutim. Trupat do mbrojnė veten deri nė fund!"

Beteja e Stalingradit filloi nė verėn e vitit 1942, pasi forcat gjermane sulmuan qytetin, njė qendėr e madhe industriale dhe njė pikė e rėndėsishme strategjike. Por pavarėsisht tentativės sė pėrsėritur, trupat gjermane nuk mundėn tė thyejnė mbrojten sovietike.

Shterimi i furnizimeve, sulmet e guerrilėsve partizan, dhe egėrsia e dimrit rus, filluan tė krijojnė viktimat para mes gjermanėve. Mė 19 nėntor, sovietikėt filluan lėvizjet e tyre ushtarake, nėpėrmjet njė kundėr-ofensive tė ashpėr me artileri masive mbi pozicionet gjermane. Nė vijim, ata rrethuan armikun, duke sulmuar nga veriu e jugu, megjithėse gjermanėt kishin rrethuar Stalingradin. Pozicionet gjermane shpejt u bėnė tė pavlefshme, dhe dorėzimi ishte e vetmja shpresė pėr tė mbijetuar. Por Hitleri nuk e pranonte atė, duke thėnė se: "Ushtria gjermane do tė mbaj pozicionet e saj deri nė ushtarin e fundit." Gjithsesi gjermanėt mundėn tė rezistojnė deri mė 31 janar tė vitit 1943, kur u dorėzuan. Mė shumė se 280 mijė trupa gjermane tė pėrfshirė nė betejė, gjysma e tė cilėve ishin vrarė, rreth 35 mijė ishin evakuuar nga fronti, dhe mbetja, 91 mijė, u kapėn nga sovietikėn dhe u arrestuan si tė burgosur lufte.

Njė pjesė e trupave arritėn tė rezistonin deri mė 2 shkurt. Hitleri e shkarkoi komandantit gjerman Von Paulus pse ai nuk kreu vetėvrasje. Von Paulus, i kapur nga sovietikėt, e tradhėtoi Hitlerin, duke iu bashkuar Komitetit pėr Gjermaninė e Lirė, dhe duke nxitur trupat gjermane tė dorėzoheshin nė betejat e tjera nė BS.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart