Login 
E Shtune, 4 Shkurt 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

04
Shkurt 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
  Kategorite: Lufta II Boterore4 shkurt 1945 filloi Konferenca e Jaltės
Pershkrimi:
Mė 4 shkurt 1945, nė Luftėn e II Botėrore, filloi Konferenca e Jaltės. Presidentit amerikan Roosvelt, Kryeministri britanik Churchill dhe lideri sovietik Stalin u takuan pėr tė diskutuar luftėn e Aleatėve kundėr Gjermanisė dhe Japonisė, dhe pėr tė fiksuar disa ēėshtje diplomatike. Megjithėse u arritėn shumė marėveshje tė rėndėsishme, tensioni pėr Europėn (nė veēanti), si dhe fati i Polonisė, e ēanė Aleancėn e Madhe, krijuar gjatė Luftės sė II Botėrore mes SHBA-sė, Britanisė sė Madhe dhe Bashkimit Sovietik, dhe paralajmėruan fillimin e Luftės sė Ftohtė.

Takimi u zhvillua nė qytetin e Jaltės, nė Rusi, nga 4-11 shkurt, ku Roosvelti, Churchilli dhe Stalini, vinin secili me axhendat e tyre pėr konferencėn. Pėr Stalinin, asistenca ekonomike e pasluftės pėr Rusinė, dhe njohja nga SHBA e Britania, e sferės sė influencės ruse nė Europėn Lindore, ishin objektivat kryesor. Churchilli shtroi problemin e mbrojtjes sė Perandorisė Britanike, por gjithashtu kėrkoi tė sqarojė statusin e pasluftės ndaj Gjermanisė. Synimi i Roosveltit pėrfshinte konsensusin pėr krijimin e OKB-sė dhe mbėshtetjen sovietike nė luftė kundėr Japonisė, menjėherė sapo Hitleri tė mundej. Asnjė nga parashtrimet e Jaltės nuk u pėrmbushėn plotėsisht. I vetmi vendim i prerė ishte ai i ndihmės financiare pėr Rusinė. Shumė ēėshtje qė lidheshin me Gjermaninė u lanė tė zgjidheshin nė tė ardhmen. Nė lidhje me OKB-ėn, Stalini kėrkoi perfaqesimin e 16 republikave sovietike nė Asamblenė e Pėrgjithshme, por u vendos vetėm pėr tre (Bashkimi Sovietik, Bjellorusia dhe Ukrahina). Gjithsesi, sovietikėt ranė dakort ti bashkoheshin luftės kundėr Japonisė pas 90 ditėve nga rėnia e Hitlerit.

Njė ēėshtje delikate ishte statusi i Polonisė sė pasluftės. Trupat sovietike ishin aktualisht nė territorin polak, ndėrkohė qė njė qeveri pro-komuniste ishte krijuar, ndėrsa Stalini kėrkonte njohjen e interesave ruse nė atė territor. SHBA dhe Britania besonin se ish-qeveria polake nė mergim (nė Londer) pėrfaqėsonte interesat e popullit polak. Marėveshja pėrfundimtare deklaronte sė njė qeveri me bazė tė gjerė duhej krijuar nė Poloni. Kurse zgjedhjet e lira, qė do tė pėrcaktonin tė ardhmen e Polonisė, do tė zhvilloheshin mė vone.

Pasi Lufta e Ftohtė u bė njė realitet nė vitet qė vijuan pas Konferencės sė Jaltės, shumė kritikė tė politikės sė jashtme tė Roosveltit, e akuzuan atė pėr "shitje" tė takimit dhe naivitet qė e la Stalinin tė realizonte qėllimin e tij. Megjithatė, mbetet e paqartė nėse Roosvelti kishte mundėsi tė bėnte mė shumė.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart