Login 
E Marte, 14 Shkurt 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

14
Shkurt 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
  Kategorite: Te pergjithshme14 shkurt 498 dita e Shen Valentinit
Pershkrimi:
Me 14 shkurt eshte Shen Valentini. Cdo vit ne kete dite te muajit shkurt, pothuajse ne te gjithe boten, te dashuruarit shkembejne dhurata mes tyre, lule, karamele, cokollata etj, dhe te gjitha ne emer te Valentinit. Po kush ishte ky shenjt misterioz dhe perse ne e festojme kete dite? Historia e Shen Valentinit vazhdon te mbetet nje mister, por ne te pakten dime faktin se muaji shkurt ka qene nje muaj romance. Shen Valentini permban, njekohesisht, te dyja traditat romake, ate te anticitetit dhe ate kristiane. Sipas Kishes Katolike, kane qene njohur tre shenjte te ndryshem te quajtur Valentin, dhe te tre rezultojne te martirizuar. Gjithsesi, sidoqofte e verteta, tashme dihet se Papa Gelasius, eshte ai qe e ka deklaruar 14 shkurtin si dite te Shen Valentinit ne vitin 498. Qe nga ajo kohe kjo feste filloi te perhapej neper bote.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart