Login 
E Marte, 28 Shkurt 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

28
Shkurt 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          
  Kategorite: Te pergjithshme28 shkurt 1994 NATO kryen sulmin e pare ne Europe
Pershkrimi:
Me 28 shkurt 1994, u krye sulmi i pare i NATO-s ne Europe. Ne aksionin e pare ushtarak ne historine 45 vjecare te NATO-s, aeroplanet ushtarak amerikane rrezuan kater aeroplane ushtarake serb qe ishin perfshire ne nje mision bombardimi duke cenuar zonen e jo-fluturimit ne Bosnie.

SHBA, 10 vende europiane, dhe Kanada themeluan NATO-n me 1949 si nje roje-sigurie kunder agresionit sovietik. Me mbarimin e Lufts se Ftohte, anetaret e NATO-s rane dakort qe forcat e tyre ushtarake te perdoreshin ne misione paqeruajtse ne vendet jashte aleances dhe me 1994 ato nxiten OKB-ne te miratoje nje rezolute per te perfunduar konfliktin e pergjakshem ne ish-Jugosllavi. Me 1994 dhe 1995,avionet e NATO-s kontrolluan zonen mbi Bosnje-Hercegovine duke goditur avionet ushtarak serbe dhe pozicionet e serbeve te Bosnjes.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart