Login 
E Merkure, 1 Mars 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

01
Mars 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  Kategorite: Lufta II Boterore1 mars 1941 Bullgaria firmos aleance me Hitlerin
Pershkrimi:
Me 1 mars 1941, ne Luftes e II Boterore, Bullgaria iu bashkua fuqive te Aksit pas firmosjes te Paktit Tripalesh.
Kur Lufta e II Boterore shpertheu, Bullgaria deklaroi neutralitetin. Por mbreti bullgar Boris kishte deshire te zgjeronte territoret bullgare, dhe Gjermania nderkohe e kishte detyruar Rumanine te riparonte Dobrujan jugore - qe Bullgaria e kishte humbur ne Luften e I Boterore. Bullgaria kishte zgjedhur aleancen e gabuar ne Luften e I Boterore, duke vendosur ti bashkohej Fuqive te Qendres (Austro-Hungarise dhe Gjermanise), per te rregulluar ceshtjen e territoreve te saj. Mbreti Boris ishte i vendosur te mos bente te njejtin gabim perseri.

Por duke besuar propoganden hitleriane se Gjermania e kishte fituar luften nderkohe, mbreti Boris zgjodhi perfshirjen e vendit te tij ne anen e fuqive te Qendres. Hitlerit i nevojitej aleanca bullgare per te mundesuar kalimin e trupave te tij nga Bullgaria kunder Jugosllavise e Greqise. Nese gjermanet do fitonin ne Greqi, Bullgaria shpresonte te rimerte teritoret bullgare ne jug te vendit qe ishin brenda kufirit grek. Me 1 mars, Gjermanet hyne ne Ballkan, pas firmosjes ne Viene nga mbreti bullgar te Paktit Tripalesh.

Brenda nje kohe te shkurter Bullgaria u benefit nga aleanca e re; ajo mori territore edhe nga Jugosllavia edhe nga Greqia. Por Hitleri nuk e kishte shfrytezuar akoma plotesisht partnerin e tij.- Hitleri e donte Bullgarine ta ndihmonte ne luften kunder Bashkimit Sovietik. Por ndersa mbreti Boris pergatiti trupat per ne frontin e lindjes me 1943, komunistet organizuan nje rezistence te fuqishme ne vend, duke vrare me shume se 100 oficere pro-naziste. Mbreti Boris gjithashtu vdiq ne kete kohe nga nje atak ne zemer. Qeveria e re e krijuar, mbeti besnike e Gjermanise. Disa qeveri u krijuan e rane deri ne kohen kur Bashkimi Sovietik sulmoi Bullgarine ne shtator 1944, gje qe solli ne nje Bullgari pro-sovietike te pas-luftes.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart