Login 
E Hene, 6 Mars 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

06
Mars 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  Kategorite: Te pergjithshme6 mars 1899 krijohet Aspirina
Pershkrimi:
Me 6 mars 1899, zyra e patentave ne Berlin rregjistroi Aspirinen ne emer te kompanise farmaceotike, Friedrich Bayer & Co.

Me 6 Mars 1475, u lind Michelangelo Buonarroti, artisti dhe skulptori i madh italian. Ai lindi ne nje fshat te vogel te Caprese. Djali i guvernatorit te krahines, ai u rrit ne Firence, nje qender e levizjeve te hershme artistike, ku u be nje artist dhe piktor qe ne moshen 13 vjec.

Michelangelo punoi deri e vdekjen e tij me 1564 ne moshen 88 vjec. Puna e tij perbehet prej nje numri te madh skulpturash, freskos, skica arkitekture dhe piktura, shumica e te cilave jane te paperfunduara dhe disa jane te humbura. Ai ishte gjithashtu nje poet, dhe rreth 300 poema te tij jane te ruajtuara. Ne kohen e tij ai njihej si artisti me i madh i Europes, dhe sot ai mbahet si njeri prej artisteve me te medhenj te te gjithe kohrave.

Me 6 mars 1902, u themelua Klubi i Futbollit te Madridit nga nje grup tifozesh ne Madrid, Spanje. Ma vone ai u be i njohur me emrin Real i Madridit, nje nga klubet me te suksesshme te futbollit ne Europe gjate shekullit te 20.
Me uniformat e tyre blu dhe bardhe (te inspiruara nga fanellat e nje klubi anglez), Madridi filloi te bej emer ne Spanje pothuajse menjehere. Nga 1905-1907, nen drejtimin e tranjerit te pare, anglezit Arthur Johnson, ekipi fitoi tre tituj me rradhe ne ligen spanjolle, e njohur si La Liga. Keto ishin te parat prej 29 La Ligave te fituara deri ne vitin 2006, perfshij ketu edhe pese tituj rresht nga 1986-1990.

Ne vitin 2000, FIFA e zgjodhi Realin e Madridit si klubin me te mire te futbollit te shekullit te 20. Dy vite me vone klubi festoi 100 vjetorin e krijimit. Reali i Madridit ka fituar nje rekord prej 9 kupash kampionesh, 7 super kupa ne spanje dhe 3 kupa kampionesh te botes. Reali eshte nje prej klubeve te pakta qe akoma operon nen pronesine e anetareve te tij.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart