Login 
E Merkure, 15 Mars 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

15
Mars 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  Kategorite: Personalitete15 mars 44 vritet Ceasari ne Rome
Pershkrimi:
Me 15 mars te vitit 44 para eres sone, Gaius Julius Caesar, diktatori i Romes, u godit per vdekje me shpate, ne Senatin e Romes, nga 60 bashkepunetore te drejtuar nga Marcus Junius Brutus dhe Gaius Cassius Longinus.

Caesar, i lindur ne korrik (Julii), me prejardhje nga nje familje jo e shquar aristrokate romake, filloi karrieren politike ne vitin 78 ne Partine Popullore. Ai fitoi influence ne kete parti per idete e tij reformiste dhe per aftesine si orator, dhe ndihmoi Perandorine Romake ne ngritjen e nje ushtrie private te mbretit Pontues ne vitin 74. Ai ishte nje aleat i Pompey, nje drejtues i njohur i Partise Popullore, dhe mori pozicionin e tij pasi Pompey u largua ne Rome ne vitin 67, per tu bere nje komandant i forcave romake ne lindje.

Ne vitin 63, Ceasar u zgjodh me detyren e "priftit te larte". Dy vjet me vone, ai u be guvernator i Spanjes dhe ne vitin 64 u rikthye ne Rome me ambicie per tu bere konsull. Konsulli ishte detyra me e larte ne Republiken e Romes, dhe ndahej nga dy politikane ne cdo vit. Konsulli komandantonte ushtrine, procedonte ne Senat dhe egzekutonte vendimet e Senatit, si dhe perfaqesonte shtetin ne maredheniet me jashte. Ceasar krijoi nje aleance me njerezit me te pasur te Romes dhe ne vitin 59 u zgjodh konsull. Megjithese shumica e Senatit e kundershtonte Ceasarin, reformat e tij fituan popullaritet mes shume romakeve.

Me vone ai u caktua konsull i Romes dhe diktator, por para se te vendosej ne Rome ai udhetoi rreth perandorise per disa vite dhe konsolidoi dikatorshipin. Ne vitin 45 ai u kthye ne Rome dhe u be diktator i perjetshem. Si i vetmi diktator i Romes, ai lancoi programe ambicioze per te reformuar perandorine. Me domethenesi i tyre ishte themelimi i kalendarit Julian, i cili, me disa ndryshime te vogla ne shekullin e 16, eshte ai qe perdoret sot. Ai gjithashtu planifikoi ekspansione te reja ne Europen qendrore dhe ne lindje. Ne mes te ketyre reformave te gjera, ai u vra me 15 mars te vitit 44, nga nje grup bashkepunetoresh qe besonin se vdekja e tij do te conte ne riparimin e Republikes se Romes. Sidoqofte, vrasja e Ceasarit solli ne Rome nje varg luftrash civile, ku nipi i Ceasarit, Octavio, do te shpallej Augustus, perandori i pare romak, duke shkateruar perfundimisht republiken.


Kategorite: Lufta II Boterore15 mars 1939 pushtohet Cekosllovakia
Pershkrimi:
Me 15 mars 1939, ne Luften e II Boterore, forcat gjermane sulmuan Cekosllovakine. Gjate nje takimi me Presidentin cek Emil Hacha, Hitleri e kercenoi me bombardimin e Prages, kryeqytetit cek, nese ai nuk lejonte trupat gjermane te hynin te lira ne kufirin e Cekise. Dhe ai e beri ate. Ne te njejten dite, trupat gjermane u turren ne Bohemi dhe Moravia. Te dy provincat u dorezuan pa rezistence dhe shpejt ato u vendosen nen protektoratin gjerman. Ne mbremje, Hitleri beri nje hyrje triumfatore ne Prage.


Kategorite: Historia Shqiperise15 mars 1875 lind Faik Konica
Pershkrimi:
Mė 15 mars tė vitit 1875, lindi Faik Konica nė njė familje tė vjetėr bejlerėsh tė Konicės.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart