Login 
E Hene, 10 Prill 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

10
Prill 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Kategorite: Lufta II Boterore10 prill 1941 Kroacia deklaron pavaresine
Pershkrimi:
Me 10 prill 1941, ne Luften II Boterore, pushtuesit gjerman dhe italian te Jugosllavise krijuan shtetin e pavarur kroat (qe perfshinte dhe Bosnje-Hercegovinen), dhe vendosen liderin nacionaliste te ustasheve, Ante Pavelic, nje pro-fashist kryengrites, ne krye te ketij shteti.

Ustashet filluan menjehere persekutimin e serbeve, hebrejve, romeve dhe antifashisteve kroat. Rreth 35-45 mije viktima u masakruan, dhe kampet e perqendrimit te Jasenovacit do te beheshin te famshme si thertore njerezish.

Serbet e Kroacise bene rezistence sporadike, ndersa lidershipin antifashist e kryesuan partizanet jugosllave ne udheheqien e Josip Broz Titos. Me 1944, shumica e Kroacise, pa qytetet kryesore, u cliruan nga partizanet, kurse Kroacia kishte numrin me te madh te partizaneve. Ndersa lufta iu afrua fundit, shume kroate te implikuar me Ustashet u larguan nga vendi dhe kerkuan statusin e rrefugjateve ne Perendim. Por britaniket i dorezuan ata tek partizanet te cilet masakruan dhjetra mijra syresh perfshij dhe civile.


Kategorite: Te pergjithshme10 prill 1919 vritet Zapata
Pershkrimi:
Me 10 prill 1919, Emiliano Zapates, liderit te fshatareve dhe te varferve gjate Revolucionit Meksikan, iu zu prite dhe vra nga forcat qeveritare ne Morelos.
I lindur me 1879, Zapata u shtrengua te futet te ushtrine meksikane me 1908 ne tentative per te rikuperuar tokat e fshatrave te rrembyera nga fermeret. Pasi revolucioni filloi me 1910, ai ngriti nje ushtri me fshatare ne jug te shtetit Morelos nen sloganin "Toke dhe Liri". Duke kerkuar nje reforme te thjeshte agrare, Zapata me guerrilasit e tij fermere kundershtuan qeverine qendrore te Meksikes. Megjithate ai kurre nuk arriti te mare kontrollin e qeverise qendrore, por ata shperndane token dhe ndihmuan fermeret e varfer nen juridiksionin e territorit qe kontrollonin.

Influenca e Zapates u rrit pas vdekjes se tij, dhe levizja e tij per reforme agrare, e njohur si "zapatizmo", eshte e rendesishme per shume meksikan edhe sot. Me 1994, nje grup guerril me emrin e tij u krijua ne nje rajon te Meksikes Jugore.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart