Login 
E Shtune, 15 Prill 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

15
Prill 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Kategorite: Personalitete15 prill 1990 vdes Greta Garbo
Pershkrimi:
Me 15 prill 1990, vdiq ne New York ne moshen 84 vjec aktorja enigmatike dhe bukuroshe suedeze Greta Garbo.

Garbo shkoi ne ShBA me 1926 pas disa filmash te suksesshem ne Suedi, dhe menjehere korri sukses ne dy gjinite e filmave te asaj kohe, me ze dhe pa ze. Ajo u largua nga bota e kinemase me 1941 dhe pjesen tjeter te jetes e kaloi ne nje vetmi te famshme, e shkeputur teresisht nga bota, deri sa vdiq me 1990.


Kategorite: Te pergjithshme15 prill 1912 mbytet Titaniku
Pershkrimi:
Me 15 prill 1912, RMS Titanic, nje prej anijeve me te medha dhe me luksoze qe ishte ndertuar ndonjehere, u nis nga Anglia ne nje udhetim per ne anen tjeter te Oqeanit Atlantik. Titaniku ishte dizenjuar nga ndertuesi i anijeve, irlandezi William Pirrie, dhe ishte ndertuar ne Belfast, dhe mendohej te ishte anija me e shpejte e botes. Ajo kishte nje gjatesi rreth 300m.

Pas ndalimit ne France dhe Irlande per te marre disa pasagjere te fundit, anija gjigande u nis me shpejtesi te plote ne drejtim te New Yorkut. Por vetem pak para mesnates se 14 prillit, Titaniku deshtoi te devijonte nje aisberg ne rrugen e tij dhe u perplas me te. Anija u ca dhe uji rrodhi ne drejtim te kicit gje qe solli fundosjen e anijes me majen poshte dhe fundin lart. Pas kesaj Titaniku u nda ne mes, dhe rreth ores 2:20 te mengjesit te 15 prillit, fundi dhe kici i tij u fundosen ne oqean.

Per shkak te mungeses se varkave te shpetimit dhe procedurave emergjente, me shume se 1500 njerez u fundosen ne ujin e akullt te oqeanit Atlantik. Rreth 700 nga te mbijetuarit ishin gra e femije. Pas 1 ore e 20 minutash nga mbytja e Titanikut arriti anija Carpathia. Te mbijetuarit neper varka u derguan ne bord dhe nje pjese njerezish u morren dhe nga uji. Me vone u zbulua se anija Californian kishte qene rreth 20 milje larg Titanikut, por nuk kishte degjuar sinjalin e ndihmes pasi oficeri perkates nuk kishte qene ne detyre.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart