Login 
E Shtune, 22 Prill 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

22
Prill 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Kategorite: Te pergjithshme22 prill 1970 - Dita e Tokės
Pershkrimi:
Me 22 Prill 1970, eshte Dita e Tokės, njė ngjarje pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e publikut pėr problemet ambjentale te botės, ėshtė festuar pėr herė tė parė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Miliona amerikanė, duke pėrfshirė studentė nga mijėra kolegje dhe universitete, morėn pjesė nė protesta, marshime dhe programe edukimi.
Dita e Tokės ishte njė ide e Senatorit Gaylord Nelson tė Wisconsin, njė ambjentalist i fortė i cili shpresonte tė siguronte harmoni pėr lėvizjet ambjentaliste dhe tė rriste ndėrgjegjėsimin ekologjik. “Objektivi ishte tė bėnim njė manifestim gjithėkombėtar pėr mjedisin...,” tha Senatori Nelson, “dhe mė nė fund e pėrfshimė kėtė ēėshtje nė programin politik kombėtar.” Dita e Tokės rriti me tė vėrtetė ndėrgjegjėsimin pėr mjedisin nė Amerikė dhe nė korrik tė po atij viti u themelua Agjencia e Mbrojtjes sė Mjedisit nga njė urdhėr special ekzekutiv pėr tė rregulluar dhe zbatuar legjislacionin e ndotjes kombėtare.
Mė 22 prill 1990, pėrvjetori i njėzetė i Ditės sė Tokės, mė shumė se 200 milion njerėz nga 141 vėnde morėn pjesė nė festimet e Ditės sė Tokės.
Dita e Tokės ėshtė festuar nė ditė tė ndryshme nga grupe tė ndryshme nė tė gjithė botėn. Kombet e Bashkuara e festojnė atė zyrtarisht nė ekuinoksin pranveror, i cili zakonisht ndodh rreth dates 21 mars.


Kategorite: Lufta II Boterore22 prill 1945 Hitleri pranon humbjen
Pershkrimi:
Mė 22 prill 1945, Adolf Hitler, pasi mėsoi nga njėri prej gjeneralėve tė tij se gjermanet nuk po broheshin nga sulmi rus nė Eberswalde, pranoi nė bunkerin e tij nėntokėsor se lufta ishte humbur dhe qė e vetmja zgjidhje ishte vetėvrasja. Pothuajse menjehere pas konfirmimit te vetvrasjes se Hitlerit, nje trup e mekanizuar ushtarake sovietike arriti ne Treuenbrietzen, 70 km ne jugperendim te Berlinit, dhe cliroi nje kamp te burgosurish lufte.

08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart