Login 
E Diele, 23 Prill 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

23
Prill 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Kategorite: Personalitete23 prill 1564 lind Shekspiri
Pershkrimi:
Mė 23 prill 1564 mbeshtetur ne nje gojedhene, dramaturgu dhe poeti i madh Anglez William Shakespeare ka lindur nė Stratford-on-Avon mė 23 prill 1564. Ėshtė e pamundur tė jesh i sigurtė pėr ditėn e saktė tė lindjes, por dokumenta tė kishės tregojnė qė Shakespeare ishte pagėzuar mė 26 prill, dhe tre ditė ishin njė periudhė kohore e zakonshme pėr tė pritur pėrpara se tė pagėzohej njė i porsalindur. Data e vdekjes sė Shakespeare ėshtė 23 prill 1616. Ai ishte 52 vjeē dhe ishte kthyer nė Stratford tre vjet mė parė.
Me 28 nentor 1582, Uilliam Shekspir 18 vjec, u martua me Anne Hathaway 26 vjec. Gjashte muaj me vone Anne lindi femijen e pare, Susana, dhe pas dy vjetesh, ajo lindi binjake.

Ne vitin 1592 Shekspiri shkoi ne Londer ku u punesua si aktor ne teatrin boterore te Londres. Pas vitit 1599 ai behet anetare i trupes se teatrit te famshem Global te Londres. Gjate kesaj periudhe ai fitoi shume para dhe bleu nje shtepi te madhe ne qytetin e tij te lindjes, Stratford, ku vazhdoi shkrimin e veprave te mirenjohura te tij. Ai doli ne pension ne vitin 1610 dhe vdiq me 1616.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart