Login 
E Diele, 30 Prill 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

30
Prill 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
  Kategorite: Lufta II Boterore30 prill 1945 Adolf Hitleri vret veten
Pershkrimi:
Me 30 prill 1945, Adolf Hitleri kreu vetevrasje ne bunkerin e tij te nendheshem.
Adolf Hitleri, diktatori i Gjermanise, piu nje kapsule helmuese e pastaj qelloi veten me pistolete.

Hitleri kishte hyre ne bunker me 16 janar, pasi vendosi te qendroj ne Berlin deri ne momentet e fundit te luftes. Rreth 20m nen toke, bunkeri kishte 18 dhoma te vogla dhe ishte plotesisht i furnizuar me uje dhe elektricitet. Bashke me te ishte Eva Braun, me te cilen u martua vetem dy dite para vetevrasjes, dhe qeni i tij, i qujtur Blondi.

I paralajmeruar nga vartesit e tij se ruset ishin vetem nje dite tutje nga pushtimi i bunkerit, ata e nxiten qe ai te largohej per ne Berchtesgarden, nje qytet i vogel ne alpet e Bavarise ku Hitleri kishte nje shtepi, por ai zgjodhi vetevrasjen ne vend te arratise. Sipas te dhenave besohet se ai dhe e shoqja te dy kane pire kapsula helmuese, te cilat kane qene provuar me pare ne qenin e tyre te "dashur". Per siguri ai ka qelluar dhe veten me pistoleten e sherbimit.

Trupat e Hitlerit dhe te Eves u dogjen ne oborrin e bunkerit nga te mbijetuarit (sic ai kishte urdheruar) dhe me vone u gjeten pjese te tyre nga ruset. Nje gjykate gjermane deklaroi vdekjen e tij vetem me 1956.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart