Login 
E Shtune, 13 Maj 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

13
Maj 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
  Kategorite: Personalitete13 maj 1981 atentohet Papa John Paul II
Pershkrimi:
Me 13 maj 1981, ndersa ishte duke filluar takimin me audiencen ne sheshin St. Peter ne Rome, Papa John Paul II u qellua me arme zjarri dhe u plagos rende ndersa ishte duke udhetuar permes sheshit me nje makine te hapur. Autori i ketij akti ishte 23 vjecari turk, i akuzuar per vrasje, Mehmet Ali Agca, i cili qelloi kater plumba, njeri prej te cileve goditi barkun e Papes, dhe tjetri doren. Plumbi i trete goditi nje 60 vjecar ne gjoks, ndersa plumbi i katert goditi nje 21 vjecar ne krah. Arma e autorit u arrit te hiqej nga nje deshmitare ne turm, dhe ai u ndalua derri ne arrestin nga policia. Papa u dergua me urgjence ne spital, ku iu nenshtrua nje operacioni me shume se pese oresh, ndersa gjendja e tij mbeti kritike por e stabilizuar.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart