Login 
E Diele, 14 Maj 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

14
Maj 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
  Kategorite: Personalitete14 maj 1998 vdes Frank Sinatra
Pershkrimi:
Mė 14 maj 1998, vdes nė Los Angeles nė moshėn 82 vjeē, nga njė atak nė zemėr, kėngėtari legjendar, aktori dhe ikona e showt, Frank Sinatra.

Sinatra, i cili rridhte nga njė familje italo-amerikane nga Hoboken, New Jersey, u bė superstari i parė modern i muzikės popullore nė Amerikė, me njė karierė artistike qė shtrihet nė pesė dekada. Kariera e tij startoi gjatė Luftės sė II Botėrore si maestro i baladave romantike. Pėrveē muzikės, ai ka luajtuar nė 58 filma, qė nga "Anchors Aweigh" - Ngritja e Spirancės (1945), deri mė 1980 "The First Deadly Sin" (I pari mėkat i vdekur).

Tepėr i adhuaruar nga femrat, ai u martua 4 herė. Pas njė dekade i martuar me tė dashurėn e tij tė parė, Nancy Barbato (qė pati tre fėmijė), ai ndahet, dhe martohet me aktoren Ava Gardner mė 1961, martesė qė zgjati vetėm dy vjet. Mė 1966 ai martohet me aktoren 21 vjeēare Mia Farrow qė u nda mė 1968. Mė 1976 Sinatra martohet me Barbara Blakely Marx me tė cilėn qėndroi deri nė fund tė jetės.

Kėnga "New York, New York" - Frank Sinatra (youtube)


Kategorite: Lufta Ftohte14 maj 1955 formohet Pakti i Varshaves
Pershkrimi:
Me 14 maj 1955, u formua Pakti i Varshaves. Bashkimi Sovietik dhe shtate prej sateliteve te tij ne Europe neneshkruan nje traktat qe themelonte Paktin e Varshaves, nje organizate mbrojtje qe i vendoste sovietiket ne komanden e forcave te armatosura te shteteve anetare.

Traktati i Varshaves mori emrin e qytetit ku u themelua, Varshave, dhe perbehej nga BS, Shqiperia, Polonia, Rumania, Hungaria, Gjermania Lindore, Cekosllovakia dhe Bullgaria. Sipas traktatit vendet anetare do te mbronin cdo vend qe do vihej nen atak dhe komandat i pergjithshem i tij u zgjodh marshalli Ivan S. Konev nga BS.
Me 1962 Shqiperia u largua nga Traktati i Varshaves sepse ajo mendonte se lideri rus Nikita Khrushov kishte devijuar shume nga vija ekstrme marksiste, dhe iu bashkua Kines komuniste per ndihme e tregeti.
Ne mars 1991, Pakti i Varshaves u shpernda, ndersa takimi i fundit i tij u zhvillua ne korrik te 1991.


Kategorite: Te pergjithshme14 maj 1948 themelohet shteti i Izraelit
Pershkrimi:
Me 14 maj 1948, u krijua ne Tel Aviv shteti i Izraelit, ku drejtuesi i Agjensise se Hebrejve David Ben-Gurion deklaroi krijimin e shtetit te Izraelit pas 2 mije vite mungese. Ne ceremonine e pasdites ne Muzeun e Artit ne Tel Aviv, Ben-Gurion prnoncoi fjalet: "Ne sot deklarojme shtetin e hebrejve ne Palestine te quajtur Izrael," duke provokuar duartrokitje dhe te qara nga turma e mbledhur ne muze. Ben-Gurion u be kryeministri i pare i vendit.

Me 29 nentor 1947, OKB votoi per ndarjen e Palestines dhe krijimin e nje shteti te pavaruar te hebrejve, megjithe kundershtimin e forte arab. Konflifkti modern mes palestinezeve dhe hebrejve filloi ne vitet 1910, kur te dy grupet pretenduan te kontrollojne territore britanike te atij rajoni. Hebrejte quheshin Sionist, qe ishin emigrante te sapo ardhur nga Eurapa dhe Rusia, te kthyer ne atdheun e tyre te lashtesise per te krijuar kombin e hebrejve. Palestinezet kerkonin largimin e hebrejve nga shteti i Palestines.
Ne fillim te vitit 1929 te dy palet luftuan hapur kunder njera tjetres, dhe britaniket (qe kishin kujdestarine e rajonit) tentuan te kufizojne emigrimin hebrej per ne Palestine, qe te menjanohej konflikti. Gjate Luftes se II Boterore, per shkak te Holokaustit ne Europe, shume hebrej hyne ilegalisht ne Palestine dhe u organizuan ne grupe radikale kunder britanikeve. Ne fund te luftes se II Boterore, Britania e paafte te gjeje nje zgjidhje praktike, ja adresoi problemin OKB-se, e cila me 29 nentor 1947 vendosi ndarjen e Palestines mes arabeve dhe hebrejve.

Me 14 maj 1948, Britaniket u larguan nga rajoni pas mbarimit te mandatit te kujdestarise, ndersa hebrejte themeluan menjehere shtetin e tyre te Izraelit. Te nesermen e kesaj dite, forca ushtarake nga Egjipti, Transjordania, Siria, Libani dhe Iraku sulmuan Izraelin. Megjithese i dobet ushtarakisht, Izraeli arriti ta menaxhoje me sukses sulmin arab, dhe madje te pushtoje territore te tjera arabe, territore te cilat me largimin e popullsise arabe mbeten etnikisht te pasterta. Me 1949, OKB njohu pushtimet izraelite si territore te ketij vendi.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart