Login 
E Hene, 5 Qeshor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

05
Qeshor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
  Kategorite: Personalitete5 qershor 2004 vdes Ronald Reagan
Pershkrimi:
Me 5 qershor 2004, vdiq pas nje semundje te gjate presidenti i 40 i SHBA-se Ronald Reagan. Ai kishte lindur me 6 shkurt 1911.


Kategorite: Personalitete5 qershor 1968 qellohet Robert Kennedy
Pershkrimi:
Me 5 qershor 1968, qellohet per vdekje senatori demokrat Robert Kennedy, ne hotelin Diplomat ne Los Angeles ndersa sapo kishte deklaruar fitoren e tij ne zgjedhjet partiake per president. Ai ishte 42 vjec.


Kategorite: Lufta Ftohte5 qershor 1947 George Marshall kerkon te ndihmohet Europa
Pershkrimi:
Me 5 qershor 1947, sekretari amerikan i shtetit George Marshall, ne nje fjalim ne Universitetin Harvard, i beri thirje SHBA-se te ndihmonte Europen e shikateruar nga lufta.
Ne mars 1948, Kongresi Amerikan votoi per Planin Marshall, duke i dhene Europes 4 miliarde dollare. Plani Marshall zgjati 4 vjet dhe SHBA dha 12 miliarde dollare per Europen Perendimore.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart