Login 
E Premte, 16 Qeshor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

16
Qeshor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
  Kategorite: Personalitete16 qershor 2010 ndahet nga jeta aktori Bekim Fehmiu
Pershkrimi:
E mėrkurė, 16 Qershor 2010
Aktori shqiptar, Bekim Fehmiu ka ndėrruar jetė. Autoritetet serbe thanė se i ndjeri ėshtė gjetur i vdekur ne banesėn e tij nė lagjen Zvezdara, nė rrethinėn e Beogradit. Ministri serb i punėve tė brendshme, Ivica Daēiē, ka thėnė se besohet qė Bekim Fehmiu kreu vetėvrasje. Motivet pėr kėtė akt, nuk janė tė njohura, por sipas mjeteve serbe tė informimit aktori ka qenė i sėmurė.

Bekim Fehmiu, u lind mė 1 qershor 1936 nė Sarajevė. kurse fėmijėrinė dhe rininė e ka kaluar nė Prizren.
Fakultetin e Artit Dramatik e mbaroi nė Beograd, ku edhe ka jetuar pjesėn mė tė madhe tė jetės.

Njė nga aktorėt mė tė njohur tė ish Jugosllavisė, Bekim Fehmiu ka luajtur nė role kryesore nė mė shumė se 50 filma, nė Evropė, Shtetet e Bashkuara, Afrikė e Azi.

Ai u bė i njohur me filmat “Edukimi i Posaēėm”, "Skuadra Partizane”, ndėrsa famėn mė tė madhe nė ish Jugosllavi e arriti me filimin “Mbledhėsit e Puplave” i cili u xhirua nė vitin 1967. Kritikėt e filmit thanė se Bekim Fehmiu shkelqeu nė filmin “Odisea”, ku luajti pėrkrah aktores sė njohur Irena Papas, ndėrsa ka luajtur nė shumė filma edhe me yje tė tjerė botėror si John Huston, Ava Gardner, Sharlon Azbavuro, Richard Crena, etj.

Bekim Fehmiu i dha fund lojės nė skenėn jugosllave nė vitin 1987, nė shenjė proteste ndaj qasjes sė pushtetit tė atėhershėm ndaj shqiptarėve.
Ka qenė i martuar me aktoren serbe, Branka Petriq, me tė cilėn ka pasur dy djem – Hedonin dhe Uliksin.
Nė Prishtinė, mbrėmė komuniteti i artistėve ndezi 74 qirinjė nė shkallėt e tetarit te Kosovės ne shenjė respekti pėr aktorin e njohur


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart