Login 
E Shtune, 17 Qeshor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

17
Qeshor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
  Kategorite: Te pergjithshme17 qershor 1885 arrin Statuja e Lirisė nė Amerikė
Pershkrimi:
Mė 17 qershor 1885, arriti Statuja e Lirisė nė gjirin e New Yorkut, njė dhuratė miqėsie e popullit francez pėr popullin amerikan. Statuja u transportua me vapor nėpėr Atlantik, dhe ishte e ndarė nė 350 pjesė tė pamontuara, vendosur nė 200 arka.

Dhurata franceze (nė foto Statuja e Lirisė gjatė ndėrtimit nė Paris) synonte tė vlerėsonte Revolucionin Amerikan, dhe njė shekull miqėsi mes SHBA dhe Francės. Statuja e Lirisė u dizenjua nga skulptori francez Frederic-Auguste Bartholdi qė e modeloi atė sipas pamjes sė nėnės sė tij, me asistencėn e inxhinierit Gustave Eiffel qė mė vonė do bėnte kullėn e famshme tė Parisit, tė cilės i vuri emrin e tij.

Statuja ishte skeduluar tė pėrfundonte mė 1876, nė 100 vjetorin e Deklaratės sė Pavarėsisė sė SHBA, por mungesa e fondeve e zgjati afatin e pėrfundimit, si nė Francė ashtu dhe nė Amerikė, e cila duhej tė ndėrtonte piedestalin ku do vendosej statuja. Statuja i kushtoi Francės 250 mijė dollarė ($5.5 milion me vlerėn e sotme).

Statuja peshonte rreth 200 mijė kg, dhe inagurimi i saj (pas montimit tė tė gjitha pjesėve) u bė mė 28 tetor 1886 nga presidenti i atėhereshėm amerikan, Grover Cleveland, i cili nė fjalimin e tij tha: "Ne nuk do tė harrojmė qė liria ka ndėrtuar shtėpinė kėtu."

Statuja e Lirisė sot pėrbėn njė nga qendrat mė tė famshme tė Amerikės. Ndėr vite ajo ka qenė vendi ku u zhvilluan qindra mitingje politike e protesta (nga ato tė tė ndrejtave tė grave deri tek tė aktivistėve kundėr-luftė).


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart