Login 
Thursday, 6 Korrik 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

06
Korrik 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  Kategorite: Lufta II Boterore6 korrik 1942 familja Frank fshihet ne Amsterdam
Pershkrimi:
Me 6 korrik 1942, ne Hollanden e pushtuar nga Nazistet, hebreja 13 vjecare Anne Frank, dhe familja e saj, u detyruan te fshihen ne nje zone sekrete, tek nje magazine ne Amsterdam. Nje dite me pare, motres se madhe te Anne, Margot, dikush i kishte thene ne telefon se familja do te dergohej ne nje kamp perqendrimi nazist.

Lindur ne gjermani ne 12 qershor, 1929, Anne Frank vajti ne Amsterdam me familjen e saj me 1933 per te shpetuar nga persekutimet e Nazisteve. Ne veren e 1942, kur pushtimi gjerman i Hollandes ishte i afert, Anne 12 vjecare filloi te mbaj nje ditar qe tregonte eksperiencen e perditeshme te saj; mardheniet e saj me familjen dhe shoket, vezhgimet e botes rreth saj, dhe rrezikun ne rritje. Me 6 korrik, nga frika e debimit ne kamp perqendrimi, familja Frank u fsheh ne nje fabrike qe drejtohej nga te njohur te tyre te krishtere. Gjate dy viteve te ardhshem, nen friken e Nazisteve qe patrullonin jashte magazines, ajo shruajti nje ditar te plote me hidherim, humor, e kuptim te thelle.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart