Login 
E Marte, 25 Korrik 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

25
Korrik 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  Kategorite: Lufta II Boterore25 korrik 1943 Mussolini bie nga pushteti
Pershkrimi:
Nė 25 korrik 1943, Kėshilli i Lartė votoi qė Benito Mussolini, diktatori fashist i Italisė, tė largohej nga pushteti. Ai u arrestua sapo u largua nga takimi me Mbretin Viktor Emanueli, i cili i pohoi Duēes se lufta tashmė ishte e humbur. Mussolini reagoi me njė urtėsi jo tė zakonshme.

Gjatė mbrėmjes sė 24 korrikut dhe nė orėt e para tė 25 korrikut, Kėshilli i Lartė i qeverisė fashiste u mblodh pėr tė diskutuar pėr tė ardhmen e Italisė. Ndėrsa tė gjithė ishin tė shqetėsuar pėr pezullimin e liderit tė tyre, Mussolini ishte i sėmurė, i lodhur, dhe i dėrrmuar nga disfatat ushtarake tė pėsuara nga ushtria italiane. Ai dukej se po kėrkonte mėnyrėn pėr t’u larguar nga pushteti. Dino Grandi, njė nga personat mė tė arsyeshėm tė Kėshillit, argumentoi qė diktatura e kishte ēuar Italinė nė prag tė njė katastrofė ushtarake, ngriti tė paaftėt nė pushtet, dhe izoloi pjesėn mė tė madhe tė popullsisė. Ai propozoi njė mocion pėr tė transferuar disa nga fuqitė e liderit tek mbreti. Mocioni u miratua. Ndėrsa disa ekstremistė nxorėn pengesa, dhe mė vonė u pėrpoqėn tė bindnin Mussolinin tė arrestonte ata qė votuan sė bashku me Grandin, Duēia tashmė ishte i paaftė pėr tė gjetur rrugėdalje.

Pasi Kėshilli i Lartė votoi, Mussolini, i lodhur dhe i parruar, bėri takimin e tij tė zakonshėm me mbretin, gjatė tė cilit ai informonte Viktor Emanuelin pėr gjendjen aktuale tė punėve. Kėtė mėngjes, mbreti e informoi Mussolinin qė Gjenerali Pietro Badoglio do tė bėhej kryeministėr dhe se lufta ishte tashmė e humbur pėr italianėt. Mussolini nuk kundėrshtoi. Sapo u largua nga takimi, Mussolini arrestohet nga policia, e cila kishte planifikuar nė mėnyrė sekrete largimin e liderit plotėsisht pėr disa kohė. Ata kishin si justifikim votėn e Kėshillit. Pasi kishte marrė sigurinė pėr jetėn e tij personale, Mussolini pranoi nė heshtje arrestimin. Kur u bė publik lajmi i arrestimit tė Mussolinit, gjendja u qetėsua. Nuk pati asnjė pėrpjekje nga miqtė e tij fashistė pėr ta shpėtuar atė nga dėnimi nė Ishullin e Ponzas ku ai u dėrgua. E vetmja pyetje qė mbeti ishte nėse Italia do tė vazhdonte tė luftonte nė krah tė Gjermanisė apo do tė dorėzohej tek Aleatėt.

Pergatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart