Login 
E Merkure, 26 Korrik 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

26
Korrik 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  Kategorite: Lufta FtohteEgjipti shtetėzon Kanalin e Suezit
Pershkrimi:
Me 26 Korrik 1956, filloi kriza e Suezit kur Presidenti Egjiptian Gamal Abdel Nasser shtetėzoi Kanalin e Suezit tė zotėruar nga britanikėt dhe francezėt.

Kanali i Suezit, i cili lidh detin Mesdhe dhe detin e Kuq, pėrmes Egjyptit, u pėrfundua nga inxhinierėt francezė nė vitin 1869. Pėr 87 vjet, ai mbeti nėn kontrollin e britanikėve dhe tė francezėve, dhe Europa varej tek ai pėr transportin jo tė kushtueshme tė naftės nga Lindja e Mesme.

Pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore, Egjipti detyroi trupat britanike tė evakuoheshin nga zona e kanalit tė Suezit, dhe nė korrik tė vitit 1956 Presidenti Nasser shtetėzoi Kanalin, duke shpresuar tė vinte taksa qė do tė shėrbenin pėr ndėrtimin e njė dige tė madhe nė lumin Nil. Si pėrgjigje, Izraeli ndėrhyri nė tetor, dhe trupat britanike dhe franceze zbarkuan nė fillim tė nėntorit nė zonėn e Kanalit. Nėn presionin e Bashkimit Sovjetik, Amerikės dhe Kombeve tė Bashkuara, Britania dhe Franca u tėrhoqėn nė dhjetor, dhe forcat izraelite u larguan nė mars tė vitit 1957. Atė muaj, Egjipti mori kontrollin e Kanalit dhe e rihapi atė pėr transportin tregtar.

Dhjetė vjet mė vonė, Egjipti mbylli Kanalin sėrish e cila u pasua nga Gjashtė Ditėt e Luftės dhe okupimin e gadishullit Sinai nga Izraeli. Gjatė tetė viteve pasuese, kanali i Suezit, i cili ndan gadishullin e Sinait nga pjesa tjetėr e Egjiptit, ishte njė vijė ndarėse midis ushtrisė egjiptiane dhe izraelite. Nė vitin 1975, Presidenti egjiptian Anvar el-Sadat, pas bisedimeve me Izraelin, si njė gjest paqeje, rihapi kanalin e Suezit. Sot, rreth 50 anije lundrojnė ēdo ditė nė Kanal, duke transportuar mė shumė se 300 milionė ton mallra nė vit.

Pergatiti Dardana Cami


Kategorite: Te pergjithshme26 korrik 1908 themelohet FBI
Pershkrimi:
Nė 26 korrik 1908, u themelua Byroja Federale e Investigimit (FBI), kur Prokurori i Pėrgjithshėm Amerikan, Charles Bonaparte, urdhėroi njė grup investigatorėsh federal tė raportonin tek Shefi i Ekzaminimit, tė Departamentit tė Drejtėsisė, Stanley W. Finch. Njė vit mė vonė, Zyra e Shefit tė Ekzaminimit u riemėrtua Byroja e Investigimeve, dhe nė 1935 u bė Byroja Federale e Investigimeve.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart