Login 
E Shtune, 29 Korrik 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

29
Korrik 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
  Kategorite: Te pergjithshmePrinci Ēarls martohet me Lady Dianėn
Pershkrimi:
Me 29 korrik 1981, rreth njė bilion shikues nė 74 vende u bėnė dėshmitarė tė martesės sė Princit Ēarls, trashėgimtar i fronit mbretėror tė Britanisė, me Lady Diana Spencer. Tė martuar nė njė ceremoni madhėshtore nė Katedralen St. Paul nė prezencėn e 2.650 tė ftuarve, romanca e ēiftit ishte pėr momentin lakmia e tė gjithė botės. Fėmija e tyre i parė, Princi William, lindi nė vitin 1982, dhe fėmija i dytė, Princi Harry, lindi nė vitin 1984.


Kategorite: Te pergjithshmeItalo-Amerikani vret Mbretin Italian
Pershkrimi:
Me 29 Korrik 1900, nė Monza, Itali, Mbreti Umberto I u vra nga Gaetano Bresci, njė anarkist i lindur nė Itali i cili banonte nė Amerikė pėrpara se tė kthehej nė vendlindje pėr tė vrarė mbretin.
I kurorėzuar nė 1878, Mbreti Umberto u bė gjithnjė e mė shumė autoritar nė fund tė shekullit XIX. Ai miratoi njė program shtypjeje kundra elementėve radikal nė shoqėrinė italiane, veēanėrisht me anėtarėt e lėvizjeve popullore anarkiste.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart