Login 
E Diele, 13 Gusht 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

13
Gusht 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  Kategorite: Personalitete13 gusht 1926 lind Fidel Kastro
Pershkrimi:
Mė 13 gusht 1926, revolucionari kubanez, Fidel Kastro, lindi nė provincėn Oriente tė Kubės lindore. Ai ishte djali i njė emigranti spanjoll, i cili ishte bėrė i pasur duke ndėrtuar sisteme shinash pėr tė transportuar kallam sheqeri. Fideli ndoqi shkolla Katolike Romake nė Santiago de Cuba. Ai u pėrfshi nė politikėn revolucionare, ndėrsa ishte student, dhe nė vitin 1947 mori pjesė nė njė pėrpjekje, tė pasuksesshme, nga tė dėbuarit domenikan dhe kubanėt, pėr tė rrėzuar diktatorin domenikan, Rafael Trujillo. Nė vitin pasues, ai mori pjesė nė trazirat urbane nė Bogota, Kolumbi. Veēoria mė e famshme e politikės sė tij ishte besimi i tij antiamerikan; ai ende nuk ishte njė Marksist i hapur.

08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart