Login 
Thursday, 24 Gusht 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

24
Gusht 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  Kategorite: Te pergjithshmeShpėrthen Vezuvi
Pershkrimi:
Mė 24 Gusht tė vitit 79, pas shekujsh nė gjendje pasive, mali Vezuv shpėrtheu nė jug tė Italisė, duke shkatėrruar qytetet romake tė Pompeit dhe Herkulaniumit dhe duke vrarė mijėra vetė. Qytetet e mbuluara nga njė shtresė e trashė materialesh vullkanike dhe balte nuk u rindėrtuan kurrė dhe u harruan nė shekuj. Nė shekullin e 18-tė, Pompei dhe Herkulaniumi u rizbuluan dhe u eksploruan, duke sjellė tė dhėna arkeologjike tė pashembullta tė jetės sė njė qytetėrimi tė lashtė, njė dėshmi befasuese e njė shkatėrrimi tė papritur.

Sot, mali Vezuv ėshtė vullkani i vetėm aktiv nė kontinentin Europian. Shpėrthimi i tij i fundit ndodhi nė vitin 1944 dhe shpėrthimi mė i madh ėshtė ai i vitit 1631. Njė tjetėr shpėrthim pritet nė tė ardhmen e afėrme, i cili do tė ishte shkatėrrues pėr 700.000 banorėt e “zonės sė vdekjes” pėrreth Vezufit.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart