Login 
E Hene, 28 Gusht 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

28
Gusht 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  Kategorite: Personalitete28 gusht 1996 divorcohen Ēarlsi dhe Diana
Pershkrimi:
Me 28 Gusht 1996, Pas katėr vjet ndarje, Ēarlsi, Princi i Uellsit dhe trashėgimtar i fronit Britanik, dhe gruaja e tij, Princesha Diana, u divorcuan zyrtarisht.

Mė 29 korrik tė vitit 1981, rreth njė bilion shikues, nė 74 vende, u bėnė dėshmitarė tė martesės sė Princit Ēarls, trashėgimtar i fronit mbretėror tė Britanisė, me Lady Diana Spencer. Tė martuar nė njė ceremoni madhėshtore nė Katedralen St. Paul nė prezencėn e 2.650 tė ftuarve, romanca e ēiftit ishte pėr momentin lakmia e tė gjithė botės. Fėmija e tyre i parė, Princi William, lindi nė vitin 1982, dhe fėmija i dytė, Princi Harry, lindi nė vitin 1984.

Princi Ēarls u martua me tė dashurėn e tij, Kamila Parker Bowles, mė 9 prill tė vitit 2005.


Kategorite: Lufta II Boterore28 gusht 1941 masakėr masive nė Ukrainė
Pershkrimi:
Mė 28 gusht tė vitit 1941, ne Luftėn e Dytė Botėrore, mė shumė se 23.000 hebrej hungarez u vranė nga Gestapo nė Ukrainėn e okupuar.

Invadimi gjerman, nė Bashkimit Sovjetik, kishte pėrparuar, duke sulmuar nga ajri Moskėn dhe pushtuar disa pjesė tė Ukrainės. Mė 26 gusht, Hitleri, i gėzuar pėr pushtimin, ftoi Benito Mussolinin nė Brest-Litovsk, ku gjermanėt kishin shkatėrruar fortesėn e qytetit. Ironia qėndronte se ukrainasit i kishin parė, nė tė vėrtetė, gjermanėt si ēlirues nga shtypėsit sovjetik dhe si aleat nė luftėn pėr pavarsi. Por nė fillim tė korrikut, gjermanėt arrestuan ukrainas, qė po organizoheshin pėr njė qeveri provizore me qėllim autonominė, dhe i futėn ata nė kampe pėrqėndrimi. Gjermanėt gjithashtu filluan tė copėtonin vendin, duke i dhėnė pjesė Polonisė (tashmė e pushtuar nga Gjermania) dhe Rumanisė.

Masakra tė vėrteta ishin rezervuar pėr hebrejt. Dhjetėra mijėra hebrej hungarezė u dėbuan nga vendi dhe migruan nė Ukrainė. Autoritetet gjermane u pėrpoqėn t’i rikthenin ata prapa por Hungaria nuk i pranoi. Gjenerali SS Franz Jaeckeln u zotua se do tė merrej me fluksin e refugjatėve me “asgjesimin e plotė tė tyre deri mė 1 shtator”. Ai pėrfundoi edhe mė shpejt se sa kishte premtuar. Mė 28 gusht, ai drejtoi mė shumė se 23.000 hebrej hungarezė nė krateret e bombarduara nė Kamenets Podolsk. I urdhėroi ata tė zhvisheshin, dhe urdhėroi tė qėlloheshin me breshėri armėsh. Ata qė nuk vdiqėn nga plumbat u varrosėn tė gjallė nėn kufomat qė ranė mbi to.

Mė shumė se 600.000 hebrej janė vrarė nė Ukrainė deri nė pėrfundim tė luftės.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart